Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 07:16
Jméno zveřejňovat nebudu a z důvodů bližších vztahů to řešit nebudu.
Jméno zveřejňovat nebudu a z důvodů bližších vztahů to řešit nebudu. Vidím totiž hlavně chybu v systému, který něco takového umožňuje. Protože je zdravotní péče ve výsledku hrazená z mých peněz, tak bych automaticky očekával, že jakékoliv úhrady z mého pojištění budou podléhat mému podpisu a každý rokK čemu by to bylo, když by jsi to v zájmu dobrých vztahů stejně podepsal...
Jj, to vypadá na bídnou péči o dutinu ústní Sorry, ale ten doktor je šmejd a nechápu proč to nenahlásíš. Opravdu se tím pádem stáváš spoluviníkem. Ty peníze jdou i z našich kapes a neplatíme málo. Pořád je lepší změnit zubaře než se podílet na něčem co sám kritizuješ.
Jsem zvědavá co budeš říkat až budeš svým rodičům kupovat za hodně velké peníze třeba detekční papírky do glukometru nebo stomické pomůcky za své. To se prohneš. Ty peníze někde chybí, samozřejmě. Třeba náš denní limit na léky pro jednoho pacienta je 40,-/den. Od pojišťovny. Nevidíš nějaký drobný nepoměr?
Koukala jsem na web vaší nemocnice v Ostravě a vy fakt nemáte zubní ani tam, jestli jsem se nepřehlédla. Co soukromí zubaři?
Jméno zveřejňovat nebudu a z důvodů bližších vztahů to řešit nebuduvs
Vidím totiž hlavně chybu v systému, který něco takového umožňujeNějaký druh oxymóronu? Tohle snad ani ve dvou větách za sebou napsat nejde.
Jméno zveřejňovat nebudu a z důvodů bližších vztahů to řešit nebudu.Tie screenshoty sú z výpisu poisťovne? Netuším teda, čo to sú tie bližšie vzťahy, ale ak na to náhodou natrafí kontrolór z dotyčnej poisťovne a majú tam aspoň trocha rozumný informačný systém, tie sumy a dátumy by mohli stačiť, aby si na lekára poriadne posvietili (a ak to robil vo veľkom, tak toho nájdu dosť aj bez tvojej pomoci).
Ošetření zubního kazu za 220 nebo dokonce 170 Kč?Záleží, co se tím myslí. Vzhledem k tomu, že tam není účtovaná plomba, bych to odhadoval na rychlé ošetření, které je hotové raz dva. To by pak dvě stovky nebyly až tak málo.
jen jeho pohled na problematiku amalgam vs. fotokompozita je trochu moc jednostranný a zkreslujícíCekal jsem, ze se bude zastavat fotokompozitu, ale on propaguje amalgam. V cem je jeho [postoj podle vas zkreslujici? JSem jenom zvedavy co si nechat dat do huby az bude potreba. Kdyby treba byl nejaky link a tak. Diky.
Z toho, co tam píše, to vypadá, jako by amalgamová výplň byla a priori trvanlivější. Zdůvodňuje to tím, že amalgam se "udusává", zatímco s fotokompozity se nic takového nedělá, takže nemohou mít tu správnou pevnost. Jenže i fotokompozitní výplň se dá odfláknout nebo udělat pořádně. To druhé v tomto případě znamená (kromě jiného), že po odvrtání kazu se přes zub natáhne gumová blána, která zabrání přístupu slin a umožní udržet zub suchý, a samotná výplň se nanáší ve vrstvách, které se postupně po jedné vytvrzují UV světlem (místo toho, aby se tam materiál prostě jen plácnul a vytvrdil). Nejstarší fotokompozitní výplň mám přibližně od roku 1997 a zatím je to jediná, která se musela měnit, ale jen proto, že se uštípnul kus zubu vedle ní. A to přesto, že moje tehdejší zubařka si s tím zdaleka tolik práce nedávala. Oproti tomu amalgamové ze stejné doby vydržely většinou jen pět let a a ty, které nevypadly, se stejně musely předělat, protože se vedle nich vytvořily skulinky a v nich kazy.
Rovněž několikrát opakované tvrzení, že amalgamová výplň není černá ale stříbrná, ignoruje skutečnost, že chemickými procesy výplň časem zčerná bez ohledu na to, jak vypadala původně; i fotokompozitní výplň ale časem tmavne, jak materiál na sebe váže pigmenty z potravy (v tomto případě typicky hnědne).
Ze svých zkušeností s oběma typy i z toho, co jsem se postupně dozvěděl od různých zubařů, bych řekl, že nezáleží ani tak na typu výplně, ale spíš na tom, kdo a jak pečlivě ji udělal. A že je lepší volbu nechat na zubaři, protože není dobrý nápad nutit ho do technologie, o které si myslí, že není v daném případě vhodnější (větu "no tak si teda budeme hrát se světýlkama" si asi budu pamatovat ještě dlouho).
Teď mám konečně zubařku, u které mám důvod věřit, že ošetření provádí opravdu pořádně. Jen to trochu leze do peněz, jak se teď dávají do pořádku různé časované bomby z dřívějška.
Ta věta se světýlkama je dost dobrá
Na zubaře. Jsem si nechávala také předělat všechny plomby z amalgámu na keramické, u soukr. zubaře, který na pojišťovnu nejede a drahé to bylo ukrutně, ale zase se vyplatilo, od té doby nemám problém a ty peníze považuji za dobře vynaloženou investici. Taky je to motivace, aby člověk o zuby pečoval pořádně.
Zas budu za snoba, fakt nejsem, ale od doby co si zubaře platím je to přítel, já si pucuju zuby po každém jídle a používám i mezizubní kartáčky a ústní vody. 1x za rok jdu k dentální hygienistce. Zubaře na pojišťovnu již nikdy. Vystřídala jsem jich několik a moc té práci nedají. Na soukromého zubaře se dá našetřit.
To těžko, v LDN je nasmlouvaná jen určitá část péče, za proplacení interních výkonů, kterých je většina, musel ředitel hodně bojovat s pojišťovnou a nebylo to zadarmo. Od každé poj. máme jinak nasmlouvané výkony. Nesmíme léčit draze. Denní limit na léky je těch 40,-/ den, takže pokud má pacient drahé léky, třeba na Parkinsona, retardované Inzulíny, psychiatrické léky, apod. musí je buď donést rodina, což je problém, protože hospitalizované osobě se léky psát nesmí nebo používáme levnější generika, ale i tak je taková léčba drahá a doplácí na ní nemocnice. Naši doktoři si žádnou péči navíc vykázat nemohou, neboť výkaz provedených výkonů nás vidí asi 10, včetně účetní, která jedná jen s pojišťovnami a kontroluje vykázanou péči. Pojištovny jsou rády, že pacient končí u nás, protože jsme nejlevnější. Dostáváme nejméně na lůžko/den.
Drahé pacienty, např. stomiky - lidi s vývodem střeva, nebereme. Sáčky na 1 měsíc vyjdou na 2,5tis. A to ještě za předpokladu, že má ten člověk 1 sáček na den, což bývá vyjímečné. Takže rodina musí dokoupit.
Poslední "všimný" od dealerů, které dostal primář, byly 3 tužky, igelitka se vzoky generik a asi 20 prošlých Nutridrinků. Tak to byl fakt zlatý důl )) Primář přesně ví, jaká jsou generika k určitému léku a většinou zná i složení příměsí. Jen u statinů - léky snižující cholesterol, je těch generik asi 40 druhů.
Pleteš hrušky s jabkama. LDN je zdravotnické zařízení, Domov důchodců je zařízení sociální. Tam Dr. ani není fyzicky přítomen, většina zdravotnické péče jde přes sestru, doktora volají nebo důchodce pošlou na konzilko k praktikovi v domě. Lepší DD mají v baráku i jiné ordinace.
V DD, zvláště těch v Praze, lítají úplatky u sociálky, aby se tam lidi vůbec dostali. O tom se i psalo. Netvrdím, že všechny sociálky berou úplatky, ale pár případů bylo.
Husu si nech od cesty, brouku
Léky se objednávají přes centrální lékárnu bez receptu. Nemocnice má smlouvu s lékárnou, kde objednáváme. To jde pžes vrchní sestru. Léky z té igelitky od primáře se normálně spotřebují pro pacienty, pokud jsou použitelné nebo je on sám rozdá jako vzorek pacientům ve své ambulanci. Zdarma.
Je hezký, že znáš dealery, ale o fungování nemocnice nemáš páru. Dr. v nemocnici na lůžkovém, může psát léky jen pro sebe a svou rodinu. Nic víc.
Dealer nechá pár vzorků rád, jakoby k "vyzkoušení". My také potřebujeme vědět, jak generika budou působit. Neboj, moc toho nedávají, pát krabiček na to vyzkoušení. Výrobci plen zase dávají vzorky k vyzkoušení. To je kšeft. Vnucují tužky, trika, ponožky s logem své farma firmy. Nám sestrám ne, lékařům, ale ti na ně nemají čas. Drahé farma firmy k nám nechodí vůbec. Od Eli Lilly nebo GlaxoSmithKline nechodí, jejich léků používáme minimum. Z Nutricie nám zdarma vnutí půl auta Nutridrinků nebo Diasipů, které mají pár dnů do konce exp. nebo jsou už prošlé
Léky pro lůžkové pac. se vykazují pojišťovně, musíme se vejít do limitu těch 40,-/den. Když má někdo dražší léky, kompenzuje se to tím, že jiný nemá třeba žádné nebo má 1 levný. Lůžkový Dr. bez úvazku v ambulanci má omezenou preskripci na sebe a rodinu. Jak jsem již psala, je nás asi 10 co vidíme do výkazů pojišťovnám. Majitel hlídá každou korunu, takže by falešné preskripce neprošly.
Něco jiného je to na Hematologii, tam se bralo od dealerů věčně. Tužky mi nosí teta lékařka, primářka transfůzky z kongresů, kde je dealeři mohutně zásobují. Ale to i vidíš, že se někde nosí trika s logem farma firmy.
Malá soukr. nemocnice je pro dealery velkých farma firem nezajímavá, nejsou-li to výrobci generik.
Ve FN se asi nic nezměnilo, pamatuju si to v Thomayerce Rozkradené všechno, na pleny se čekalo i půl roku a většinou nutili lidi, aby si je koupili sami. V těch plenách a podložkách taky lítaj velké peníze. Tam se v MTZ krade podle mne ve velkém. Pořád byly schůze o hospodaření, které mne jako sestru fakt nezajímaly. Samo, my jsme musely šetřit se vším a tam, kde se nakupoval materiál se mohutně kradlo. Vůbec je zvláštní, že kde jsem byla na akutních odd., si lidi pleny museli kupovat, ačkoliv mají nárok na 4 denně od pojišťovny. To bylo i ve VFN, i když tam jsou na tom s materiálem o něco líp než Thomayerka. V domově pro seniory se s plenami také kšeftovalo, tam si ale lidi pobyt platí, patří to pod soc. péči.
Ideální podmínky pro podvádění s těmi léky mají podle mne ambulance. Třeba na alergologii to může být zajímavé. Diabetologii....
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.