Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 08:48
Borderline personality disorder (BPD) is a personality disorder described as a prolonged disturbance of personality function in a person (generally over the age of eighteen years, although it is also found in adolescents), characterized by depth and variability of moods.[n 1] The disorder typically involves unusual levels of instability in mood; black-and-white thinking, or splitting; the disorder often manifests itself in idealization and devaluation episodes, as well as chaotic and unstable interpersonal relationships, self-image, identity, and behavior; as well as a disturbance in the individual's sense of self. In extreme cases, this disturbance in the sense of self can lead to periods of dissociation.[1]Psychopatie: (ale s aktualnim nazvem a diagnozou je to slozity)
Psychopathy is a personality disorder characterized primarily by a lack of empathy and remorse, shallow emotions, egocentricity, and deceptiveness. Psychopaths are highly prone to antisocial behavior and abusive treatment of others, and are very disproportionately responsible for violent crime when in a violent emotional state or situation. Though lacking empathy and emotional depth, they often manage to pass themselves off as average individuals by feigning emotions and lying about their past. Until the 1980s, the term formally referred to a personality disorder characterized by the inability to form human attachment[3] and an abnormal lack of empathy, masked by an ability to appear outwardly normal. The publication of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders third edition (DSM-III) changed the name of this mental disorder to antisocial personality disorder, and also broadened the diagnostic criteria considerably by shifting from clinical inferences to behavioral diagnostic criteria.[4] However, the DSM-V working party is recommending a revision of antisocial personality disorder (ASPD) to include "Antisocial/Psychopathic Type", with the diagnostic criteria having a greater emphasis on character than on behavior.
Pravda, tuto přípomínku akceptuji, původně jsem si text představoval trochu jinak, ale zkonvergoval do stávající formy. Přijde mi, že je to příliš komplikované téma na nějaké zjednodušování a lépe udělám, když se nebudu snažit jako laik udělat výtah v čem HPO spočívá.
Ostatně citace z této knížky Diagnóza hraniční poruchy osobnosti stejně podle mě moc neřekne. Protože každý jsme úplně jiná osobnost, stejně tak každý "hraničář" je naprosto vyjímečný jedinec a nejde ho tak snadno zaškatulkovat. Každý ji má narušenou úplně jinak a je k tomu třeba přistupovat individuálně, jelikož je to kolikrát mix více poruch. Jinak nesouhlasím s tím, že se jedná o nemoc, jedinec není nemocný, má prostě takto zvrácenou osobnost, jediné co může udělat je si to nějakým způsobem připustit a korigovat své chování, ale bude takový navždy, obzvláště pokud se jedná o dospělého jedince, který má zažité vzorce chování.
Mám penisjo to je videt na dalku ale proc prisel jen v lehke pochodove vystroji ten tvuj tezkoodenec
pri vhodnom trénerovi a vzorových ukážkach je raz-dva po vtákoch, v r.ti je nielen rozkrok
P.S. Plne súhlasím s tým, čo hore píše Dag, a toto http://www.antikvariatshop.sk/kniha/F8516/kuncewiczowa-maria-cudzinka/ je vynikajúca beletristická štúdia hystérie ( žiaden ,,ženský" román).
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.