Portál AbcLinuxu, 4. května 2025 19:21
Jestliže takové osobě vznikne po 1. lednu 2013 povinnost přiznat DPH u přeshraničních plnění nebo povinnost vykázat poskytnutí přeshraničních služeb s místem plnění v jiném členském státě, nebude se muset registrovat jako „plnohodnotný plátce DPH“. Bude povinně podávat souhrnná hlášení, kde bude tuto DPH vykazovat a odvádět. Z tuzemských plnění nebude DPH odvádět a nebude mít nárok ani na odpočet daně.Takže to je teď asi podobné, jako od začátku na Slovensku.
Pokud budu platit kartou přímo dodavateli, tak mi to PayPal dovolí AFAIK jen desetkrát, pak už si budu muset založit účet.Obávám se, že nic jako „platba bez registrace“ u PayPalu neexistuje a je to jen trik, který má ošidit kolemjdoucí a udělat z nich registrované uživatele PayPalu. Jednou jsem takhle platil (měl jsem novou kartu nepřidanou k PayPal účtu a chtěl jsem ji použít jen na ten jeden nákup, nechtěl jsem ji párovat s PayPal účtem), tak jsem se nepřihlašoval a použil tu „platbu bez registrace“. Stejně ale bylo nutné zadat e-mailovou adresu (to už smrdí, ale naivně jsem si říkal, že to třeba chtějí jen, aby mi mohli zaslat účtenku). Platba proběhla a vypadalo to OK. Později jsem změnil názor a chtěl jsem si kartu spárovat se svým PayPal účtem – nešlo to. Nějaká nesmyslná hláška, že to nejde a basta. Zkoušel jsem to konzultovat s bankou a taky nevěděli, čím by to mohlo být. Nakonec jsem po mnoha marných pokusech zjistil, že mi PayPal pokoutně založil druhý účet (e-mailové adresy byly různé) a spároval s ním tuto kartu – proto nešla přidat k mému původnímu účtu.
Obávám se, že nic jako „platba bez registrace“ u PayPalu neexistuje a je to jen trik, který má ošidit kolemjdoucí a udělat z nich registrované uživatele PayPalu.V podstatě ano. Protože i když se nezakládá PayPal účet, chtějí hromadu osobních údajů. Takže i kdyby vnitřně nic nědělali, osobní údaje už mají k dispozici.
Později jsem změnil názor a chtěl jsem si kartu spárovat se svým PayPal účtem – nešlo to. Nějaká nesmyslná hláška, že to nejde a basta. Zkoušel jsem to konzultovat s bankou a taky nevěděli, čím by to mohlo být. Nakonec jsem po mnoha marných pokusech zjistil, že mi PayPal pokoutně založil druhý účet (e-mailové adresy byly různé) a spároval s ním tuto kartu – proto nešla přidat k mému původnímu účtu.Protože interně to samozřejmě vytvoří úplně normální PayPal účet, který má akorát nastavené nějaké atributy, aby se to jako účet netvářilo. Také proč si komplikovat datový model, že?
plátce
a poplatník
?
"Pokud tedy bude českému plátci dodáno zboží plátcem z Německa, německý plátce nebude uplatňovat svoji německou DPH, ale český plátce uplatní DPH na výstupu s českou sazbou a zároveň si uplatní nárok na odpočet na vstupu. Celkový vliv na standardního českého plátce je tedy z hlediska DPH nulový, protože samovyměření i nárok na odpočet uplatní v jednom daňovém přiznání."
Viz. tento článek jako nástin problematiky (nepodléhal bych panice).
Z vlastní zkušenosti, plátci si vzájemně v rámci EU DPH neúčtují ;).Ale tady je řeč o plátce v Česku. Mám několik českých dodavatelů služeb, kterým platím PayPalem, protože je to rychlejší a pohodlnější než libovolná jiná metoda.
Tady (§ 106a, odst. 1):
Poruší-li plátce závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně, správce daně rozhodne, že tento plátce je nespolehlivým plátcem.
Jde o zcela novou věc, která existuje až od 1.1.2013. Čili aby mohl někdo patřit do této kategorie, musí nejdřív správce daně rozhodnout, že je nespolehlivým plátcem. Samozřejmě se proti takovému rozhodnutí lze odvolat, takže to celé asi chvíli potrvá a první plátci s "cejchem" se začnou objevovat až za pár měsíců.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.