Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 00:43
Dlouho (a zatím marně) jsem hledal linuxovou variantu editoru Ultraedit ale časem jsem si zvyk. Nakonec jsem své nároky zredukoval na to, aby se ten editor nespouštěl moc dlouho, uměl si poradit i s velkými soubory, měl zvýrazňování syntaxe a podporoval taby.
Opravdu dobře se mi pracuje s neditem
, jenže ten nepracuje s unicode, tak ho používám jen na rychlé úpravy a pro práci s velkými soubory, když si testuji regulární výrazy atp. Pro vlastní psaní skriptů jsem si nějaký čas vystačil s geditem, jenže mi vadilo že neměl zvýrazňování syntaxe, které by mi vyhovovalo a přišel mi i docela pomalý.
A tak jednoho dne pohár trpělivosti přetekl a poohlédnul jsem se ve své distribuci (Debian) po jiném editoru. Protože používám XFCE tak jsem hledal editor založený na GTK2 co by nevyžadoval gnome - a tak jsem "objevil" Geany. Ultraedit umí z kódu "vykuchat" funkce a právě tohle Geany umí také, dokonce i pro shellové skripty. Krom toho se docela svižně spouští a pamatuje si naposled otevřené soubory.
Geany má samozřejmě i nějaké své mouchy - kupř. mi moc nesedlo to jak integruje terminál, ale nešť. Překvapilo mne že v diskuzi pod zápisem v čem kdo píše weby jej nikdo nezná.
Tiskni
Sdílej:
Balík gvim je virtuální balík poskytovaný: vim-tcl 1:7.0-094+1 vim-ruby 1:7.0-094+1 vim-python 1:7.0-094+1 vim-perl 1:7.0-094+1 vim-lesstif 1:7.0-094+1 vim-gtk 1:7.0-094+1 vim-gnome 1:7.0-094+1 vim-full 1:7.0-094+1 Měli byste explicitně vybrat jeden k instalaci.Když není zbytí, tak používám normální konzolové
vi
ale jinak mi moc nevyhovuje. U geany prostě ráno kliknu, otevře se mi vše na čem dělám. Na konzolích to testuju a když jdu domů tak to prostě jedním klikem zaklapnu a jdu.
You have opened too many files. There is a limit of 25 concurrent open files.
.
src/geany.h
.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.