Portál AbcLinuxu, 7. května 2025 12:20
Míváte Déjà vu? Já občas ano. Už od dětství, takže mě to nijak zvlášť nepřekvapuje. Jen málo kdy se stane, že by mne zaskočila situace zcela nová. Takže kolikrát jsem jen v minulosti slyšel variaci na téma: „staří borci mizí a mladí nic neumí”
Ostatně pochybuji že v tomhle státě existuje někdo, komu by již od raného dětství nevtloukali do hlavy song „Pec nám spadla”, kde se hned v první verši objevuje otázka: „Kdopak nám ji postaví?” a nikoliv: „Co mám nejdřív udělat?”
A hned ten následující odpovídá přesně ve výše uvedeném duchu: mladý [pecař] umí hovno a starý není doma. Nejspíš už v době vzniku téhle říkanky každý, byť jen trochu zdatnější pecař mizel tam, kde za svoji práci dostane víc, než tady.
Ani řešení nastalé situace se bohužel zažitému úzu nijak nevymyká. Místo toho, aby se (podobně jako v písni „Dělání”) projevila mnemotechnická pomůcka na téma opravy zříceného zařízení, hledají se zcela typicky česko-kocourkovská řešení, ve kterých se (až na místní variantu známou z mého kraje) stereotypně opakuje že se to vyřeší hrubou silou.
Nevyřeší! Výsledkem bude jen hromada prachu a rumu. No, ostatně ani s tím kominíkem si moc nepomůžete, ale když už nic jiného, alespoň udělá revizi komínu, dřív než to nějaký inteligent rozfláká napadrť a udělá tak místo pro zařízení zakoupené přes nějaký e-shop.
Reálně vypadá pouze malohanácká verze, i když mám silnou pochybnost, je-li verze na wikipedii správná, neboť smysluplné znění, odpovídající české realitě by muselo být více osobní:
Zavoláme pro zedníka,
a když ho budem dobře hlídat,
kopat při tom do prdele,
možná to jednou bude hotový.
Mimochodem, znění tohoto songu z roku 1877 je mnohem logičtější, neboť místo dichotomie „starý versus mladý”, jde zde „řemeslník (hrnčíř) versus jeho žena” a hledání řešení nastalé situace ponechává plně na fantazii zpěváka.
Ale autorovi článku, co mne vybudil k sepsání téhle litanie nepadala pec, nýbrž MS Windows a zcela evidentně už ho neustálé zamazávání děr přestává bavit. Stejně tak, jako zvídavé testování kdejaké kokotiny. Z kontextu vyplývá, že se zřejmě v minulosti považoval v téhle oblasti za „borce”, neboli „geeka” který v pozdním 33 roce svého života už zřejmě slyší jak mu houká vlak.
Bože můj, kolik takových jsem už potkal. Většinou to bylo jen o tom, že se časem priority mění a jen asociál tráví i v pokročilém věku u počítače víc času než je nezbytně nutné. Nutné to je, jen pokud vás to baví, nebo živí.
Mezifáze „živí” je obvykle spojená se zajištěním rodiny. Začíná to tím, že vás něco „baví” a končí u MacOS, protože vás to neživí, ani nebaví.
Já používám linux, což mne zatím baví a kromě toho i živí. I když občas závistivě naslouchám kamarádům co místo vysedávání u počítače dělají i rukama – většinou jen do chvíle, než z nich vypadne kolik za to berou. Elán mi berou jen nabídky headhunterů. Coby realista znám cenu času a nehodlám jím plýtvat ke zkoumání technologií, které čas rozfouká jak holubí peří dřív, než prostuduješ manuál. Byť se zdá finanční odměna sebevíc lákavá.
Ach. Kolik jsem jich zažil. A dnes po nich neštěkne pes. Teda.. pes a zoufalci, kterým v tom nějaký dnes již vyhořelý „geek” naprgal přes 15 lety aplikaci, se kterou je dnes spojeno bytí a nebytí jejich firmy.
Tiskni
Sdílej:
Nutné to je, jen pokud vás to baví, nebo živí.Za á je správně. Živit se má chlap rukama! Různých konzultantů, analytiků, poradců a prodavačů vlažné vody už tu máme dost.
Nutné to je, jen pokud vás to baví, nebo živí.Za á je správně. Živit se má chlap rukama! Různých konzultantů, analytiků, poradců a prodavačů vlažné vody už tu máme dost.
Nic proti, ale jsi mimo realitu. Nebo si snad myslíš, že AI už je na takové úrovni, že se SW píše sám?
Zrovna minulý víkend jsem se seznámil s klukem, co vstává den co den v 5:00. A to ne proto, že by chodil do fabriky, které jsou dnes obvykle playte, ale proto že v tu dobu mu začíná noční šichta v USA. A fakt rukama to nedělá.
Pokud jsi četl mé ohlédnutí do minulosti, tak práci, která mne opravdu naplňovala jsem dělal poměrně krátce. Později by mi nejspíš začalo vadit, že na nic jiného už nezbyl volný čas. Býval jsem totiž tenkrát každý večer tak utahaný, že jsem neměl ani chuť si vrznout - k velké nelibosti mé tehdejší přítelkyně.
Kompenzace převážně psychické práce. Viděl jsi film Vážení přátelé, ano (*1989)? Mnoho lidí nemá žádnou životní brzdu, na kterou by mohli dupnout, aby mohli vystoupit z životního stylu v jakém jedou. Zmítají se jak třtiny ve větru a těkají od jedné práce k druhé, aniž by mohli o některé z nich říct, že ji baví.
Já to mám opačně. Jenže daní za to je ten nedostatek prostoru k tvůrčí fyzické práci. Některé práce totiž na koleně nedáš, i když jsi mistr improvizace.
mě se to nezobrazilo vubec resp. celý to bylo rozmazaný a napopředí takový jakože vokýnko s vodsouhlasením cookies který ale nešlo zavřit/vodsouhlasit/zamitnout/nic :D
jj zajimejte se vo pec dřív než vám ji unie zakáže hele :D :D
Mimochodem, znění tohoto songu z roku 1877 je mnohem logičtější, neboť místo dichotomie „starý versus mladý”, jde zde „řemeslník (hrnčíř) versus jeho žena” a hledání řešení nastalé situace ponechává plně na fantazii zpěváka.
lol to sou uplně supr řikačky :D :D
okolo vorlíka vodička se točí, kdo tam má panenku ten si pro ni skočí
nebo todlecto
holka neznámá nechoď za náma, mi tě prodáme mezi židama
todlecto je taky supr :D :D
ty slavíčku v háji, slyš mý naříkání.
Měl jsem já dívenku, hezkou holuběnku, vzali ji cikáni.
Vy cikáni černí, vraťte mi mou milou, vraťte mi milenku,
čistou holuběnku, a vemte si jinou.
Černý děvy s vámi a bělounký s námi ať se objímají,
a postýlce spají v stálým milování
.........a to sme teprve na straně čtrnáct :D :D
dá se to ňák stahnout celý :O :O
Pec, Znamená PíííSíííí, to ví každej Amigista! :_|DV souvislost s tím jsem si vzpomněl, jak Marek Eben kdysi líčil, jak si koupil první počítač. Byl použitý od kamaráda a při předávce mu kamarád řekl: "Kdyby ti to spadlo, zmáčkni tohle tlačítko." (Patrně ukazoval na reset.) Marek Eben ztuhl: "Tobě to někdy spadlo?"
Což o to. Řemeslo by bylo v pohodě. Jenže..
Dělat na sebe je únosné jen do určitého věku. Teda, v závislosti na řemesle. Od určitého věku je nutné začít zaměstnávat jiné, jinak končíš. Jenže to sebou přináší hromadu byrokracie, a dalších věcí, které už s řemeslem moc společného nemají. A na to každý nemá.
Znám lidi, co pracují sezónně. Zima pracák, léto na stavbách. Ovšem tak to funguje jen do té doby, než začnou mít problém se zdravím. Pak už sedí doma, pobírají sociální dávky a klepou to do důchodu.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.