Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 15:46
Citim smutok, nostalgiu ale aj zmierenie. Clovek to asi naozaj pochopi az casom ze ak chce slusne zarabat, platit byt, hypoteku, auto, dovolenky musi sa zmierit a prisposobit sa podmienkam.
Firmy pouzivaju majoritny OS a povacsine programuju pre zakaznikov ktori ho pouzivaju tiez. Takze prisposobenie je opat otazkou prezitia. Clovek pouzivajuci Linux na desktope je sice slobodny, ale povacsinou za tuto slobodu plati casom stravenym na wiki strankach ci forach hladajuc riesenia na rozbehanie toho ci onoho hardwaru, problemy s hibernaciou ci naopak prebudenim.
A dokial firmy nebudu od zakaznikov dotazovane na riesenia pre Linux a Linux nebude unifikovany a standardizovany dovtedy nam dospelym bude treba vediet sa prisposobit.
Citim smutok, nostalgiu ale aj zmierenie.Já zase myslím, že je Leoš spokojený. Já jsem teď v podobné situaci - stejně staré děti, dobrá práce, slušné peníze, není moc na co si stěžovat, kromě toho, že člověk už prostě nemůže vzít motorku a jet na týden jenom tak na vyjížďku.
Firmy pouzivaju majoritny OSFirmy používají ledacos. Není výjimkou přijít do firmy, kde na desktopech jsou pouze windows a do sítě je připojený boxík značky Synology (tedy linuxový servřík prodávaný primárně jako storage, ale mezi jinými funguje i jako mailserver). To, že nemají na desktopu Linux, má různé důvody. Historické (lidi se naučili to, co bylo), ale i praktické... Linuxový desktop se teprv pomalu dostává na úroveň práce, na kterou jsou lidi zvyklí a které se jen těžko budou vzdávat ve prospěch něčeho, co jim nefunguje (téměř) 100%. Navíc ono nestačí firmám nabídnout rovnocennou alternativu, je třeba jim nabídnout víc.
Clovek pouzivajuci Linux na desktope je sice slobodny, ale povacsinou za tuto slobodu plati casom stravenym na wiki strankach ci forach hladajuc riesenia na rozbehanie toho ci onoho hardwaru, problemy s hibernaciou ci naopak prebudenim.To je právě ten problém, na podomácku nainstalovaném systému (a je jedno, jestli je to Linux nebo jsou to Windows), ty problémy nejen můžou vzniknout, ale často i vzniknou. Pak přichází na řadu certifikovaný hardware, komerční linuxová distribuce s podporou, atd, atd. Prostě žádný Linux zadarmo. Jen tak mezi náma, platit si roční licence RHEL vyjde na víc peněz, než si koupit licenci Windows, a přesto Redhat žije a prosperuje (aspoň pokud vím). Firmy hledají svobodu jenom pokud ji dokážou smysluplně využít.
A dokial firmy nebudu od zakaznikov dotazovane na riesenia pre Linux a Linux nebude unifikovany a standardizovany dovtedy nam dospelym bude treba vediet sa prisposobit.Ono je to spíš o těch nabízejících firmách než těch poptávajících. Unifikovaný Linux (naštěstí) nejspíš nikdy nebude. Zajímavé by bylo mít jeden nebo více standardů, proti kterým se budou tvořit aplikace. Něco jako LSB, akorát použitelného a uvedeného do praxe. Ale i když se nějaký standard prosadí, není jediný důvod vyhýbat se specializovaným linuxovým distribucím či zařízením, které jdou nestandardní cestou úmyslně, nebo se řídí jiným standardem, který je pro daný účel lepší.
o velky tuxi, odpust mi ze jsem myslenkou zhresilNo nevím to funguje v klanu KERNEL ULTRAS, ale aby tě AmigaPower nevyloučil, dávej pozor si pozor na jazyk
už jsem asi dospělJen škoda, že to není vidět na těch tvojich diskusních příspěvcích :))
Je smutné vidět, jak Linux na desktopu kopnou do zadku i lidé, kteří jej dříve propagovali i za cenu osobních obětí... Něco je ve světě Linuxu špatně, když to takto dopadlo...Stačí si nainstalovat libovolnou distribuci, zkusit s tím na desktopu pracovat, neustále řešit problémy...a co je špatně vidíme ihned - tedy pokud nejsme nadšeným studentíkem.
To se mi moc nezdá, vzhledem k tomuhle:
...nemělo smysl mít Linux, ve kterém bych spouštěl fullscreen VMware s Microsoft Outlookem, Microsoft Projectem, Microsoft Excelem, Microsoft Powerpointem, Microsoft Communicatorem atd.
BTW můžu vědět, co je ta věc, která se *jmenuje* Linuxový desktop? Kde ji můžu vidět?
Co se Linuxu samotného týče, prakticky jediný problém je v ovladačích, jenže za to nemůže Linux, za to můžou vesměs výrobci hardware, potažmo uživatelé, kteří si pořizují příslušný hardware.
Co se GNU/Linuxu týče (což je asi to, oč tu běží, protože jádro na tom asi nebude tak špatně, přitom, jak moc se rozšiřuje mj. do embedded zařízení desktopem zavánějících), na desktopu místy schází motivace k použití klíčových nástrojů (Když nepotřebuju programovat, tak se ty okna dají používat.) a co se zbytku týče, aplikace jsou multiplatformní (Firefox i Thunderbird mi běží i pod Windows, stejně jako pidgin.).
Stačí si nainstalovat libovolnou distribuci, zkusit s tím na desktopu pracovat, neustále řešit problémy...a co je špatně vidíme ihned - tedy pokud nejsme nadšeným studentíkem.
Možná jsem nadšený studentík, ale když na rozumném hardware nainstaluju Ubuntu nebo podobnou distribuci, na potíže narážím velice zřídka, navíc v situacích, kdy bych to při nasazení MS Windows musel rovnou vzdát (starší FM tuner, omezené finance na nákup specializovaných aplikací, které zrovna nikdo na MS Windows pořádně neportoval).
Aplikace GoogleEarth 5.2 má problémy na OpenSUSE 11.3, ale verze 5.1 téže aplikace chodí OK - nainstalujete tedy tu, ale ta chodí jen do chvíle než upgradujete ovladač grafické karty - pak už nechodí ani 5.1, ani 5.2, ani 6.0 beta a nezbyde než hledat zdlouhavě řešení.Co takhle si jít stěžovat výrobci té proprietární aplikace, nebo třeba na lampárnu? Než tady kydat proti Linuxu a svobodnému softwaru
Chjo, chjo, chjo. Z webu:
Doporučeno:
- Jádro: 2.6 nebo novější
- glibc 2.3.5 s NPTL nebo novější
- x.org R6.7 nebo novější
- Operační paměť (RAM): 512 MB
- Pevný disk: 2 GB volného místa
- Rychlost sítě: 768 kb/s
- Grafická karta: Kompatibilní s DirectX9 a funkcemi 3D s pamětí VRAM 256 MB
- Monitor: 1280x1024, 32bitové barvy
Testováno v distribuci Ubuntu verze 6.06, ale určitě funguje i v dalších.
Aplikace Google Earth je oficiálně podporována v systému Linux v nejnovějších verzích platforem Ubuntu a Red Hat. Ačkoli aplikaci Google Earth v jiných platformách Linux nepodporujeme, mnoho uživatelů ji v těchto platformách úspěšně používá.
Je věc vývojáře, jak se zařídí.
Je vinou Googlu, že…?Je to jeho volba. Je to o schopnosti a hlavně ochotě spolupracovat. Kolem Linuxu a svobodného softwaru je spousta lidí ochotných pomáhat, pracovat, třeba i zadarmo, ale je potřeba jim dát tu možnost resp. neházet jim klacky pod nohy. Když firma uvolní aplikaci včetně zdrojových kódů a pod nějakou rozumnou licencí, můžou za ni spoustu práce (testování, napojení na zbytek systému…) udělat distributoři. Ale když se rozhodne jít opačnou cestou, nic neuvolňovat, hrát si na svém písečku, tak nese všechny náklady a nemusí to zvládnout. Těžko může po ostatních chtít, aby ladili jejich proprietární binární balast. BTW: ty přeinstalované ovladače grafické karty byly svobodné nebo ne?
Stačí si nainstalovat libovolnou distribuci, zkusit s tím na desktopu pracovat, neustále řešit problémy...a co je špatně vidíme ihnedJá to nějak nevidím. Snad jediné jsou některé chybějící aplikace (nicméně to není vlastnost GNU/Linuxu, to je vlastnost těch aplikací, že pod ním nejdou spustit), naštěstí jich moc není, současně se kde co přesouvá na web (z čehož sice nejsem úplně nadšený, ale v tomto ohledu je to plus), s podporou hardwaru jsem rovněž spokojený.
tedy pokud nejsme nadšeným studentíkem.Starší lidé to mají těžké vždycky, viděl jsem je prát se s Windows i Mac OS… Pro BFU (myšleno bez urážky) je práce náročná bez ohledu na operační systém a často se neobejdou bez trpělivé asistence. Např. předevčírem na jedné prezentaci – začínalo se asi s půlhodinovým zpožděním, protože si notebook nechtěl povídat s dataprojektorem… být to komerční prezentace, tak je to fiasko a dost možná ztráta zákazníka, naštěstí to komerce nebyla (a já naštěstí nebyl prezentující
Jj, zažil jsem něco podobného, prezentace, chtěl jsem ověřit připojení projektoru, nastavim, černo ... nevěřil mi kolega, říkal mi, máte thinkpad, to je přes kombinaci kláves ... já na to, že už jsem to udělal a že tam mam linux a tam se to dělá jinak. Koukal nějak divně a nevěřícně
Byl vadnej kabel.
jen jde o to, že lidi si nějak zvykli brát Windows jako samozřejmost, takže když v nich něco nefunguje, tak je to asi normální, nějak se s tím smíří, ale když něco nefunguje na linuxovém PC, tak nadávají a „určitě je to tím Linuxem“.S tím souhlasím. Ale ptejme se po příčině. Mimo jiné tkví v tom, že Linux v tomto směru (desktopové prostředí) dlouhá léta přešlapuje na místě a nedokáže se pohnout směrem ke kvalitě na kterou jsou uživatelé zvyklí odjinud. Ta je sice diskutabilní, ale nabízí přes všechny nedostatky přece jen menší pravděpodobnost možných problémů s uživatelskými "trivialitami". Linux nedokáže kromě akcelerovaných blbostí nabídnout ani něco navíc, co by přitáhlo zájem těchto lidí.
Mimo jiné tkví v tom, že Linux v tomto směru (desktopové prostředí) dlouhá léta přešlapuje na místě a nedokáže se pohnout směrem ke kvalitě na kterou jsou uživatelé zvyklí odjinud.
To poněkud nechápu. Existuje tu hromada software s možnostmi, o nichž si uživatelé MS Windows nebo Mac OS X můžou nechat jenom zdát, pokud nechtějí používat relativně drahé nebo pofidérní doplňky třetích stran. Ten problém s jednotností existuje všude -- jak vypadají na Mac OS X nenativní aplikace? Cožpak si ohromné množství aplikací pro MS Windows netahá vlastní obskurní dialogy a kdesi cosi včetně dekorací oken? Tady je jediný problém v distributorově volbě... a Ubuntu se docela daří!
pcmanfm
v Ubuntu (v Archu problém veškerý žádný).
Nic Ti nebrani znovu podnikat. Nasetri 200kKc, zajisti rodinu na pul roku a muzes neco rozjet. Bud za 3 mesice kasirujes, anebo za 6 mesicu nastupujes jako znovu zamestnanec. Je pravda, ze na vedlejsak se to delat neda. Kde je problem ?V tom, že je ten projekt pro jednoho člověka moc velký. Takže bych musel našetřit prachy nejen pro sebe, ale i zaměstnance. Nebo najít další blázny, kteří by do toho šli jako partneři.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.