Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:53
Před začátkem semestru jsem zde sepsal úvahu o výuce předmětu Architektura počítačů (Jak učíme a jak učit architektury počítačů).
Výuka se rozběhla, velký dík patří mým kolegům z praxe, kteří se z vlastního zájmu a chuti pomoc do výuky zapojili. Viz. aktuální složení týmu.
Toto pondělí však byla návštěva přednášky pro studenty zrušená kvůli informaci o kontaktu některého z pracovníků ČVUT s někým, kdo se s koronavirem někde v cizině setkal. Opatření bylo na základě posouzení rizika od hygieniků jako minimálního v pondělí odpoledne zrušené, ale přednáška by studentům v přípravě na cvičení chyběla. Jako zkrácenou náhradu jsme studentům poslali odkaz na tu z loňských LinuxDays.
Kolegové z IT a PR FEL narychlo připravili nahrávání, prezentaci jsem neměl na nahrávání bez ukazovátka připravenou atd. Ale po mnoha hodinách v kdenlive a blenderu se podařilo ze 150 GB původního záznamu vytvořit video s alespoň nějakým neumělým zvýrazněním právě popisovaných komponent, textů. Protože jsem se obával, že může přijít 14-denní karanténa, tak je do přednášky zahrnutý i materiál k zvládnutí cvičení samostudiem.
Na výsledek se můžete podívat na YouTube https://youtu.be/271oRr9PeSk. Již sám vím po několikerém shlédnutí při editaci o několika přeřeknutích a drobných chybách ve slidech. Odprezentoval jsem i část o mikrokódovaných CU, kterou jsem měl spíš jen pro případné doplnění. Z ní zkoušet nebudeme.
Na prezentaci a diskuzi k předmětu na InstallFest pravděpodobně nikdo z diskutujících pod předchozím zápiskem nedorazil nebo byl spokojený, protože kritika při předvádění, jak učíme s QtMips a hraní si účastníků nezazněla. Lidé z praxe na ní byli. Workshop s našimi deskami si také pár lidí vyzkoušelo až po návrh řízení DC motorů nejdříve z C vlastním kódem v podstatě z nuly podle natočení barevného voliče a pak přes námi připravené projekty pro Matlab/Simulink (k stažení z https://github.com/aa4cc/zynq-rt-control (drive by wire mezi dvěma motory a podle otáčením voličem). VHDL návrh periferií zde. Target https://github.com/aa4cc/ert_linux. Vše s Linux 4.19 RT jádrem https://github.com/ppisa/linux-kernel/tree/linux-4.19.y-pi. Nákup/výroba další várky MZ_APO desek se rozběhla. I přes poskytnutí rozsáhlých informací jednomu ze zdejších kritiků e-mailem mi žádná odpověď nedorazila.
Na EmbeddeddWorld jsem pak hovořil s CEO RISC-V foudation (Calista Redmond) a našim studentům i škole nabízí pro připravovaný přechod na RISC-V maximální podporu a publicitu.
Tiskni
Sdílej:
Ono je vůbec otázka, jestli někdo něco sliboval... Já jsem třeba poukazoval na to, že je principiálně nepřípustný a jednoznačný střet zájmů, aby si státní zaměstnanec přiděloval ze své pozice do své soukromé firmy zakázky. Zcela konkrétně jsem psal toto:
Co se týče toho střetu zájmů, tak právě proto, aby nikdo nemusel ty zakázky kontrolovat a hodnotit, jestli je to předražený/výhodný nebo ne (podezření tu bude vždy), je to ve slušné společnosti paušálně zakázáno. Prakticky každá větší firma na to má vnitřní regule a u státu by to mělo platit dvojnásob. Chápu ale, že v zemi, kde premiér do správní rady dosadí manželku a tváří se, že tak nemá žádný vliv, se to těžko vysvětluje...
... abych se pak tady dočetl, že:
I přes poskytnutí rozsáhlých informací jednomu ze zdejších kritiků e-mailem mi žádná odpověď nedorazila.
Co jako Ing. Píša očekává? Že budu tejden studovat podklady a obvolávat společnosti, za kolik by to vyrobili a pak sem napíšu: u Andreje je to střet zájmů, ale u Píši je to OK?!!
si myslim že kdyby jako krad by bylo jako dost naivní se vykecávat a ještě rozposílávat nějaký podklady ;D působí na mě spíš dojmem člověka co se jako fakt o něco snaží ;D
jako ale netvrdim že tam jako žádný zloději nejsou na veřejný prachy sou přisátý moře pijavic to je známý. ale kradou buďto uplně pitomě a drze nebo navopak až moc vychytrale a na mnóóóóhem vyší úrovni ;D nehledej toho kdo dodává nějaký jednodeskový počítače pro jakoby jeden jedinej předmět hledej třeba někoho kdo třeba pro celý baráky roky dováží toaleťák :O :O :D ;D
Co jako Ing. Píša očekává? Že budu tejden studovat podklady a obvolávat společnosti, za kolik by to vyrobili a pak sem napíšu: u Andreje je to střet zájmů, ale u Píši je to OK?!!Já mam takový dojem, že někdy zhruba tak asi 2 ~ 3 roky zpátky se stala mysteriózní událost X, při které se část uživatelů abclinuxu zbláznila. Tohle bude asi další případ. (A to nepíšu z nějaký snahy do někoho kopat, o některý lidi mam celkem skutečnou obavu.)
bymě taky jako zajímalo. tobě někdo promáz blogísek hele?????? :O :O :O :O
Co se ti stalo pred 2 - 3 roky?Myslim si, že celkem nic, ale kdo ví, třeba jsem to koupil taky...
Musim se přidat k tomu zástupu lidí, co ten tvůj příspěvek vůbec nechápou. Něco se ti před 2 lety stalo, že jsi změnil svůj nick a promazal svůj blog tady, ok. Ale jakou to proboha má souvislost s tím citovaným úryvkem?
Něco se ti před 2 lety stalo, že jsi změnil svůj nick a promazal svůj blog tady, ok.To s tím nesouvisí a já jsem to ani do souvislosti nedával, to byl xxx. Blog jsem promazal, protože mi zpětně přišel špatnej / nelíbil se mi a nechtěl jsem ho mít na profilu, to je asi tak celý.
Ale jakou to proboha má souvislost s tím citovaným úryvkem?No přijde mi to přirovnání s Babišem a celkově ten postup proti Píšovým zakázkám úplně mimo, ale whatever, možná jsem já ten divnej a jiným lidem to přijde cajk...
Takže vám přijde zcela v pořádku, že někdo pracuje jako zaměstnanec na VŠ na katedře, ze které dostává zároveň zakázky pro svojí paralelní soukromou firmu? Jako vážně?!
Pokud už je zcela nepřípustný samotný princip, je přeci úplně jedno, jak vypadají konkrétní materiály k dané zakázce. To proti čemu jsem se od počátku vymezoval bylo především to, že lidé z akademické obce očividně považují takové zakázky za zcela v pořádku (jak potvrzují i další zaměstnanci univerzit v této diskuzi).
Když už jste sem ale zatáhl tu předchozí SUSE debatu, kde spor nebyl o tom, jak věci fungují, ale že tak jak fungují to má zásadní problémy, tak bych se tady zeptal, jestli když je to s těma zakázkama principielně ok, si (nebo váš nadřízený) můžete v SUSE zadat zakázku své soukromé firmě (pokuď tam tedy běžně všichni "nejedete" Schwarz systém, pak je ta otázka samozřejmě bezpředmětná).
Pokud už je zcela nepřípustný samotný princip, je přeci úplně jedno, jak vypadají konkrétní materiály k dané zakázce. To proti čemu jsem se od počátku vymezoval bylo především to, že lidé z akademické obce očividně považují takové zakázky za zcela v pořádku (jak potvrzují i další zaměstnanci univerzit v této diskuzi).
Tady se člověk pohybuje na tenkém ledě. Určitě by bylo dobré nedohazovat zakázky třeba na úklid nebo stravování, protože v téhle oblasti je konkurence a není problém vybrat někoho jiného a vyhnout se pochybnostem1, ale dovedu si představit věci, které v za tabulkový plat a v rámci školy dělat nelze, ale přesto by byly prospěšné – a pak je otázka, jestli je nedělat radši vůbec, nebo to vyfakturovat, i když to u někoho může vzbuzovat podezření.
Ono pochybná může být každá zakázka a v takovém případě by se měla prošetřit a ověřit, zda šlo o obvyklou tržní cenu a obvyklou kvalitu. Je totiž celkem jedno, jestli nějaké špatné rozhodnutí udělá někdo a) z blbosti, b) protože za to dostal úplatek nebo c) protože jeho firma na tom vydělá. Přijde mi, že přehnaně hrotíš případ c) a snažíš se mu za každou cenu vyhnout, ale ty škody, které vznikají u a) a b) jsou úplně stejné – a pokud by chtěl někdo krást, tak to spíš bude dělat nenápadně, aby nebylo na první pohled vidět, že jdou peníze do jeho firmy.
[1] i když v případě korupce tam přímá a viditelná vazba nebude a ten úplatek se předá neveřejně, takže je to vlastně méně transparentní, než když dá někdo zakázku vlastní firmě
Máte lepší nabídku nebo výsledky?
Musím být pekař, abych poznal hnusnou housku?
Asi to neni ideální. A?
Až se někteří zase budou divit, proč mají poloviční plat než Němci, tak toto je ten důvod. Když vidim, kolik lidí tady považuje podobný "malý domů" jako zcela běžnou záležitost, je mi z toho dost smutno. Jinak nic.
Až se někteří zase budou divit, proč mají poloviční plat než Němci, tak toto je ten důvod.To si jen lžete do kapsy, ten důvod je úplně někde jinde...
náhodou to byl jako moc pěknej blogísek sem si ho našla ve waybackmachine. neni tam nic zaco by ses jako musel stydět ani za takovou tu steganografickou knihovničku ;D
Jediné, z čeho jsem vás v této souvislosti obvinil bylo, že vám přijde zadávat si z pozice státního zaměstnance zakázky pro vlastní firmu tak samozřejmé, že se tím dokonce chlubíte na blogu. A na tom, že toto je ve vyspělé společnosti nepřijatelné samozřejmě stále trvám. Vadí mi to u daňových úlev pro Babišův holding, vadí mi to u kurátorské smlouvy Jiřího Fajta a stejně tak mi to vadí i u zakázky z Katedry řízení ČVUT pro Pikron Pavla Píši.
Nikdy jsem ale neřešil konkrétně tuto zakázku. "Střet zájmů" je obecný princip, který se uplatňuje právě proto, aby se poté nemuselo řešit, kolik práce Pavel Píša měl odvést v rámci svého úvazku na ČVUT a kolik už je mimo a lze jí fakrurovat přes Pikron, kolik stojí návrh v Pikronu a za kolik by jej asi tak udělal někdo jiný atd.
Jediné, z čeho jsem vás v této souvislosti obvinil bylo, že vám přijde zadávat si z pozice státního zaměstnance zakázky pro vlastní firmu tak samozřejméPan Pisa neni statni zamestnanec, ale zamestnanec verejne vysoke skoly. To je podstatny rozdil. A stejne jako u vsech organizaci tohoto typu o zadani konkretni zakazky nerozhoduje ten posledni pesak, ktery to zarizuje, ale aparat nad nim, podle rozsahu a typu zakazky. U mensich zakazek je to typicky vedouci pracoviste a tajemnik fakulty, ktery mim ojine hlida, aby vse bylo pravne v poradku. Ti take nesou spoluzodpovednost za hospodarne nakladani s penezi, a pokud by tam byl pravni problem, takovou zakazku stopnou.
"Střet zájmů" je obecný princip, který se uplatňuje právě proto, aby se poté nemuselo řešit, kolik práce Pavel Píša měl odvést v rámci svého úvazku na ČVUT a kolik už je mimo a lze jí fakrurovat přes Pikron, kolik stojí návrh v Pikronu a za kolik by jej asi tak udělal někdo jiný atd.Tento problem prislusi resit nadrizenemu pana Pisi.
Pan Pisa neni statni zamestnanec, ale zamestnanec verejne vysoke skoly. To je podstatny rozdil.
Pokuď jde o to, zda je placen z veřejného (státního) rozpočtu - a o to tady jde - tak v tom žádný podstatný rozdíl není.
Tento problem prislusi resit nadrizenemu pana Pisi.
Pracoval jsi někdy v soukromé firmě o velikosti alespoň té univerzity? A mohl si se tam s nadřízeným dohodnout, že ti zadá firemní zakázku do tvé paralelně provozované soukromé firmy? Dost o tom pochybuju...
Pracoval jsi někdy v soukromé firmě o velikosti alespoň té univerzity?Ne, a doufam, ze me toto nestesti nikdy nepotka.
A jak to s tim souvisi? Pozor je to recnicka otazka, neodpovidej! Stat se neda ridit jako firma, podobne univerzita. Teda byly takove pokusy a skoncilo to spatne (treba nedavna reforma britskeho skolstvi.) Je dobrym zvykem, ze na univerzite ma kazda cast k dispozici vysokou miru autonomie a _duvery_, protoze se vychazi z predpokladu, ze jednotlivi jedinci jsou natolik rozumni a budou s penezi nakladat hospodarne. V tomto pripade, pokud by nadrizeny vyvedl penize do firmy pana Pisy, tak by mu penize chybely na jine veci. Takze ta odpovednost jde opravdu timto smerem. Na druhou stranu korporatni fasismus radi uz i na vysokych skolach. V evropskych projektech se musi vyplnovat time-sheety, pisi se reporty, ktere nikdo necte a na polozky za par tisic se delaji vyberova a nabidkova rizeni, nad kterymi se stravi hromada hodin, aby se usetrilo par stokorun. Myslim, ze bys to urcite ocenil. V kazdem pripade nemam moc informaci o teto kauze, tak do toho nechci zabredavat.Tento problem prislusi resit nadrizenemu pana Pisi.Pracoval jsi někdy v soukromé firmě o velikosti alespoň té univerzity?
To s tou _důvěrou_ je sice hezká teorie, ale v praxi se jaksi ukazuje, že je lepší na to mít i nějaká pravidla, proto každý stát/větší organizace taková pravidla má. Myslel jsem si, že existence takových pravidel/principů o střetu zájmů je celkem obecně přijímaná záležitost, ale očividně se ukazuje, že lidem, kteří celý život žijou z veřejných peněz přijde zcela normální si z těch veřejných peněz dohazovat "melouchy" pro svůj soukromý byznys. Což mě sice přijde šílený, ale alespoň to vysvětluje volební výsledky hnutí ANO...
A ne, zrovna já opravdu nejsem příznivcem "korporátního fašismu"...
ne :'( většinou tydlety lidi neuměj vubec plánovat ani pitomí dva dny dopředu dáš jim prachy a nakoupěj si cigára a chlast a budou dál dělat agrodumpster diving :'( :'(
nóóó a pokud bys jm jakoby dával nějakou pomoc v naturáliích tak by zase rozfofrovaly prachy který by jim jinak zbejvali :'(
když už si hrát na socialismus tak jediný funkčí řešení vidim v nějakým drsným rekvalifikačním kurzu ze kterýho by jako nemohli zdrhnout ;D
klidně mě jako cituj jestli chceš mě to neva ;D jestli jako chceš citaci po mě tak toho de jako najít na netu spusta ;D
hele kuřáci z food banky a hele 40% procent výdajů nejvíc největších americkejch chudáků na zbytečnosti ;D
ale jako dou najít i vopačný příklady kde to jako fakt něčemu možná pomohlo hele třetí svět a hele pokus. akorátže v tom pokusu dostaly prachy mamky a za jasně vymezeným účelem jakože pro domácnost. prej když se lidem takhlenc ten účel přesně vymezí tak to jako fakt většinou dodržej ale nevim :O :O ;D
It’s worth noting that by the specialized nomenclature of the dismal science, even eating at McDonald’s is a luxury — that is, we do it more as our incomes rise — while smoking and lottery-ticket buying are categorized as necessities. For its part, the Deutsche Bank report explicitly defined luxuries as goods or services consumed in greater proportions as a person’s income increases and necessities as those goods or services that make up a smaller proportion of spending as a person’s income increases. While we tend to think of spending on luxuries as an indulgence driven by emotions, recent research suggests consumers’ feelings play a key role in spending on necessities as well. “Consumers who experience a loss of control are more likely to buy products that are more functional in nature, such as screwdrivers and dish detergent, because these are typically associated with problem solving, which may enhance people’s sense of control,” the authors of an April 2017 study in the Journal of Consumer Research wrote.
vim žeto je děsně krutý ale jako velikánská většina dlužníků i těch samoživitelek měla na výběr a buďto neuměli plánovat nebo zbytečně riskovali :'( :'( neřikám že bych nepomohla ale řikám že takovádle pomoc je pitomá moc věříte lidem že se jakoby uměj chovat rozumě a navíc takovejm co už udělali chybu :'(
udělaj chybu znova když jim dáš možnost ale jako zase netvrdim že ve 100% :'( :'(
pomoc musí bejt promyšlená nééé že do něčeho jen tak naleješ prachy a budeš sedět se složenejma rukama a čekat na happy end ;D
když voni takle bezpracně přídou k pro ně velikakánský hromadě penízků nebudou se chovat rozumě najednou to v nich vyvolá pocit že si mužou dovolit nakoupit nějaký hovadinky a nesmysly a budou rozhazovat. taky toje takový nevýchovný protože i když něco zkazíš stát se postará. klidně človíčku riskuj vem si hypotéku udělej si mimčo s ředitelem třeba si tě pak vemenóóóó a když to nevýde se pak o tebe jako postaráme :O :O si aspoň obhájíme ty svý židle na úřadech pro 'spravedlivý' přerozdělování :O :O ;D
vada charakteru a/nebo výchovyNebo psychické problémy. Třeba u depresí je neschopnost vykonávat jakoukoliv práci celkem normální.
Přijde mi velmi pravděpodobný, že to je vada charakteru a/nebo výchovy.…a/nebo neurologická porucha…
To ale není to samé, co chudoba, že?To určitě ne, ale chudoba je toho důsledek. Někdo by pak mohl přijít a použít jednoduché úderné heslo "Chudí akorát poteřbují víc cashe", což by v tomhle případě IMO nijak nepomohlo. Jinak jo, psychicky/neurologický problémy za tim můžou být. Pointa je, že je náročný tyhle problémy řešit a je to na dlouho (u některejch psychickejch poruch to může být boj na celej život), tj. nechci tim říct, že by se nemělo těm lidem pomoct, ale je to mnohem složitější než jen nalejt víc cash... Respektive ještě lépe: Cash je podmínka nutná (do nějaký míry), ale ne nutně dostačující... Jinak, a tohle je trochu poznámka stranou, osobně bych rád viděl politickej směr, ve kterým by se kladl silnej důraz na vzdělání a vzdělávání a jeho dostupnost a kvalitu. IMO vyšší obecná úroveň vzdělání by měla zlepšit snad skoro všechny oblasti...
Viz Šmejdi – řešení
Ono často může být příčinou těch problémů nikoli primární absence peněz, ale naopak to, že dotyčný s (půjčenými) penězi disponoval.
Četl jsi to vůbec? 1) člověk by si ty pravomoci omezil dobrovolně (např. by řekl, že se nechce zadlužit nebo že nechce prodat nemovitost) a 2) nešlo by o žádný veřejně dostupný seznam, ale o registr, kterého by se banka nebo třeba úředník zapisující převod nemovitosti dotázal a dostal pouze odpověď ano/ne.
Protože úniky se nedějí
Ty úniky jako argument beru. Ale na druhou stranu: stát už tak shromažďuje mnohem víc zneužitelných údajů a na rozdíl od tohoto systému je to povinné, nemůžeš si vybrat, jestli v té evidenci budeš nebo ne.
ani se žádná pofidérní pfinanční instituce nemůže pokusit o plošné dotazování
Určitě by to nemělo fungovat tak, že by mohli poslat libovolný počet dotazů a nezůstala by po tom žádná stopa. Jednak by to asi vyžadovalo fyzickou přítomnost dané osoby (třeba skrze občanský průkaz s čipem nebo nějakou autorizací online, kdy ta osoba povolí, že se na ni někdo konkrétní může dotázat) a jednak by ty přístupy byly logované, takže bys viděl, kdo se na tebe dotazoval.
udržovat si vlastní kopii (pro vlastní – nebo cizí využití).
Vzhledem k tomu, že by se tam hlásili i lidi jako já (kteří jsou jen lehce paranoidní a nemají v úmyslu se v blízké době zadlužit nebo prodávat nemovitost), tak k čemu by to těm institucím bylo?
Přijde mi, že to odmítáš jen proto, že to není typicky levicové řešení – je to „příliš“ dobrovolné a očekává to (byť jen elementární) zodpovědnost a racionální rozhodnutí ze strany jednotlivce.
Jednak by to asi vyžadovalo fyzickou přítomnost dané osoby (třeba skrze občanský průkaz s čipem nebo nějakou autorizací online, kdy ta osoba povolí, že se na ni někdo konkrétní může dotázat) a jednak by ty přístupy byly logované, takže bys viděl, kdo se na tebe dotazoval.
no ne takže ten podíl je eště věčí než 40%?????? :O :O :D :D :D :D ;D
hele ;D
tak a těďko abych jako hodila jednu petflašku do kamen sama za sebe :O :O :D :D
Bohužel žádný z vyučujících za přenositelný formát nepovažuje MS DOC, což vůbec nechápu, neboť ten lze otevřít na více jak 95% počítačů na světě.…A o kus níže čteme další perlu:
Nebo jiný příklad. Někteří vyučující na stránkách s materiály k předmětům vystavují ukázkové příklady, které nejdou zkompilovat na Windows. Nepoužíváš školou preferovaný OS?A na závěrečnou řečnickou otázku pana Tůmy:
Co by jste na mém místě dělali Vy?Mohu odpovědět jedině citátem z Rolfa zálesáka, kterým se řídím já:
"When ye don't like whar ye air, git up without any fuss, and go whar ye want to be." (E. T. Seton: Rolf in the woods, p. 371, 1911)
Jasně že se nadřízený pana Píši nechá "okrást", nejsou to totiž jeho peníze ale veřejné peníze, které budou chybět. O tom právě celej ten střet zájmů je - že se CIZÍ peníze přesunou sobě/kamarádům.
Co mi pan Píša udělal jsem tady psal už několikrát - považuje, stejně jako ty, za naprosto normální, že si z veřejného rozpočtu přiděluje zakázky pro svůj paralelní soukromý byznys.
Jasně že se nadřízený pana Píši nechá "okrást", nejsou to totiž jeho peníze ale veřejné peníze, které budou chybět. O tom právě celej ten střet zájmů je - že se CIZÍ peníze přesunou sobě/kamarádům.To nejsou nejake virtualni CIZI penize. Vedouci katedry ty penize ma na to, aby s nimi hospodaril. Pokud je to podle tebe fakt takovy idiot, ze necha penize odtect do nejake cizi firmy, budou mu chybet jinde. Proto by mel mit logicky zajem na tom, aby s nimi bylo hospodareno co nejlepe.
považuje, stejně jako ty, za naprosto normální, že si z veřejného rozpočtu přiděluje zakázky pro svůj paralelní soukromý byznysPan Pisa si zadne zakazky neprideluje. O tom rozhoduje jeho nadrizeny. Ten ma mnohem lepsi informace o tom, jestli je tam stret zajmu nebo ne, nez ty. Vedle toho, jsou oddelene jednotlive zakazky schvalovane podle toho, zda odpovidaji pravidlum pro nakladani s verejnymi prostredky, tj. probiha nejake vyberove nebo nabidkove rizeni. V nejjednodussi variante staci dolozit, ze ze z minimalne tri ekvivalentnich produktu se vybral ten nejlevnejsi. Tim padem by mel stret zajmu byt eliminovany. Ergo veci nejsou tak jednoduche jako tvoje uvazovani.
Já tady taky zopakuji to co už zde zaznělo, proč je to nepřijatelné a proč nestačí předstírat, že se to vyřeší postavou nadřízeného. Ale stejně jako ty si nedělám iluze, že by si byl schopný po tolika letech ve státních službách, kde je to očividně zcela běžná praxe, to vstřebat.
Osoba nadřízeného neřeší osobní vazby, je příliš snadné domluvit si takové zadání, které nejlépe splní pouze firma dotyčného pracovníka. Nebo třeba parametry porovnání, co to jsou ekvivalentní produkty. Neřeší také ne(nad)standardní přístup firmy daného pracovníka k informacím nebo konkurenční výhodu, že se spoustu věcí dá udělat v rámci úvazku daného pracovníka.
Ještě bych taky zmínil ty "virtuální" peníze, protože dost často to opravdu virtuální peníze jsou, jak tu již jiní zmínili. Ty peníze můžou být, a často také jsou, tzv. kolonkové peníze, které nejdou použít na nic jiného a v případě, že by se nevyčerpaly, tak prostě propadnou (všichni známe utrácení státních institucí/oddělení v korporacích před koncem roku). No a to je samozřejmě mnohem lepší ty peníze přihrát někomu známému/sobě, než je nechat "propadnout".
Já tady taky zopakuji to co už zde zaznělo, proč je to nepřijatelné a proč nestačí předstírat, že se to vyřeší postavou nadřízeného.To neni zasterka, ale bezny regulacni mechanizmus, ktery ma zabranit prave "malym domu".
Ale stejně jako ty si nedělám iluze, že by si byl schopný po tolika letech ve státních službách, kde je to očividně zcela běžná praxe, to vstřebat.Vic nez polovinu profesniho zivota jsem stravil v soukromem sektoru, a diky bohu jsem mel vzdy stesti na sefy, kteri netrpeli paranoidni predstavou, ze všichni kradnů, a zamestnanci meli plnou duveru. Ale jestli se ti lip pracuje v prostredi, kde kazdou malou potrebu (pun intended) musis zadavat do SAPu a schvaluje to zahranicni centrala, aby nahodou nekdo nepodvadel, tak je to ciste tva osobni preference.
je příliš snadné domluvit si takové zadání, které nejlépe splní pouze firma dotyčného pracovníkaZadani by melo byt vytvoreno podle toho, co je pro vyuku potreba, nijak jinak. Coz je s vyberovymi zasadni problem, protoze pravni oddeleni je schopne kazdy konkretni pozadavek strhat jako diskriminacni.
Ještě bych taky zmínil ty "virtuální" peníze, protože dost často to opravdu virtuální peníze jsou, jak tu již jiní zmíniliAle dost casto ne...
Neřeší také ne(nad)standardní přístup firmy daného pracovníka k informacím nebo konkurenční výhodu, že se spoustu věcí dá udělat v rámci úvazku daného pracovníka.O co ti teda jde? Na jednu stranu resis, ze pres tu zakazku vyvadi penize, a dochazi tak plytvani verejnymi penezi. A na druhou stranu se tady vztekas, ze nekdo ma lepsi pristup k informacim (a tedy tu zakazku dokaze udelat lip a levneji) a dokonce, ze cast veci lze udelat v ramci uvazku (tj. s nizsi cenou). Nebo bys byl radsi, kdyby vyberovem rizeni zakazku vyhral nekdo jiny, kdo by jim nedodal presne to, co potrebuji, a navic to asi bylo drazsi, protoze to nejde udelat v ramci uvazku?
O co ti teda jde? Na jednu stranu resis, ze pres tu zakazku vyvadi penize, a dochazi tak plytvani verejnymi penezi. A na druhou stranu se tady vztekas, ze nekdo ma lepsi pristup k informacim (a tedy tu zakazku dokaze udelat lip a levneji) a dokonce, ze cast veci lze udelat v ramci uvazku (tj. s nizsi cenou).
Co třeba takhle o rovný přístup ke státním zakázkám? Jiná firma těžko může dát stejnou cenu jako Pikron, když polovinu nákladů pro Pikron pokryje úvazek pana Píši. Nebo může Pikron nasadit srovnatelnou cenu s konkurencí a mít mnohem větší zisk protože za tu práci je zaplacený 2x - jednou v zakázce a podruhé v platu pana Píši. Neříkám, že to v tomto případě tak je, ale právě proto, že všechny ty zde uváděná rizika hrozí a nedají se spolehlivě ohlídat, je prostě ve slušné společnosti zadávání zakázek firmám státních zaměstnanců nemyslitelné.
Tak si představ, že by učitel nebyl zaměstnanec školy, ale svoje služby by té škole fakturoval. Pak by klidně mohl fakturovat i jiné služby, ne jen výuku, a žádný problém by neexistoval.
To je na jinou paralelní diskusi (fuj je to tak maximálně, když si někdo založí ŽL nedobrovolně a „podnikatelem“ je jen formálně…).
Ale to v tomhle případě není podstatné. Snažil jsem se poukázat hlavně na absurditu toho, že někomu strašně vadí, že je dotyčný zaměstnanec – kdyby byl podnikatel a poskytoval škole služby (ta by mu platila za vyučované hodiny a za výsledky výzkumu a publikace, které by si u něj objednala), mohl by ten vztah být dost podobný, ale zároveň by nebyl sebemenší problém v tom, že by dotyčný poskytoval i jiné služby (např. prodal škole nějaký HW).
V evropskych projektech se musi vyplnovat time-sheety, pisi se reporty, ktere nikdo necteBud rad, ze je nikdo necte. A hlavne, ze je necte nikdo, kdo by jim rozumel. To by v drtive vetsine pro ty projekty nedopadlo vubec dobre. Jinak je to specifikum ceskych uredniku, kteri maji potrebu vse kontrolovat. Na zapade je pry co se financovani tyka beznejsi, ze se podivaji co jsi udelal, dostanes penize, a za dva roky prezentujes vysledky. Pokud stoji za prd, tak uz dalsi penize neodstanes. Tedy mas duveru, ale jen jednou.
A mohl si se tam s nadřízeným dohodnout, že ti zadá firemní zakázku do tvé paralelně provozované soukromé firmy?V praxi se to asi neděje dramaticky často, ale nevidim, v čem by to měl být problém, pokud vedení schválí podmínky zakázky...
Pokuď jde o to, zda je placen z veřejného (státního) rozpočtu - a o to tady jde - tak v tom žádný podstatný rozdíl není.Podle mě v tom je poměrně výraznej rozdíl v tom, že rektorát školy nemůže moc tvrdě ovlivnit, kolik peněz škola dostane (AFAIK, nejsem na tohle znalec). Škola dostává nějaký peníze a s těma nějak nakládá, pokud s nima naloží blbě, tak má prostě smůlu a bude na tom blbě, a je celkem jedno, jestli udělá chybu v zadávání zakázek nebo v něčem jiným. To přirovnání s Babišem je mimo už kvůli tomu, že Babiš má masivně vyšší možnosti jak to hospodaření ovlivňovat, včetně třeba tvorby zákonů. To je prostě někde úplně jinde. To obvinění p. Píši ze střetu zájmů IMO stojí na volšových nohou ze dvou důvodů:
Hele, nemyslis si treba, ze by skola mela s temi verjenymi penezi nakladat transparentne?Jako všeobecně jsem pro transparenci, takže jo
Protoze je to zamestnanec, ktery muze ovlivnovat, jak zadani, tak hodnoceni zakazky. Ja si nemyslim, ze by Pisa nejak profitoval, nebo poskozoval katedru, skolu, z toho stretu zajmu. Ale stret zajmu to proste je, protoze to nezalezi na tom jaky je vysledek, ale na okolnostech (zamestnanec, vlastni firma) jeho vzniku.Ok, kvůli tomu jsem tak trochu napsal ten druhej bod...
neni statni zamestnanec, ale zamestnanec verejne vysoke skoly. To je podstatny rozdil.
Proč? To je podobné jako s veřejnoprávními médii. Normální je, že ten, kdo to platí (v konečném důsledku občané), ten rozhoduje. Chtít peníze a zároveň autonomii je nesmysl. Resp. ta autonomie musí být něčím podmíněná a musí být v nějakých mantinelech – pak se z toho subjektu stává něco jako poskytovatel služeb a stát (potažmo občané) musí mít možnost přestat tyto služby odebírat, když to pro něj nebude výhodné. Někteří lidé se ale chovají v rozporu s touto přirozenou logikou a chtěli by mít jisté peníze a zároveň nezávislost. To nejde.
Se zbytkem komentáře jinak souhlasím. Akorát nevím, proč by se to mělo týkat jen škol – proč by třeba nějaký úřad nebo instituce nemohl dělat totéž (dokud – za podmínky – že státu/občanům poskytuje za dané peníze dobrou službu).
Však já bych byl spíš pro to, aby víc autonomie měly i úřady a jiné instituce, ne jen školy. Hlavně tedy v otázce rozpočtů a některých rozhodnutí. Často se stává, že se úřad nebo úředník jen alibisticky zaklínají zákony (v zásadě jim ani zákon jinou možnost nedává) místo toho, aby nějak zodpovědně rozhodli.
Však já bych byl spíš pro to, aby víc autonomie měly i úřady a jiné instituce, ne jen školy.Reálný příklad jak by to asi vypadalo můžeš vidět na obecních cestách v Polsku.
A proč by to mělo být striktní tabu pouze v případě, že tam pracuje? Co kdyby tam měl jen kamarády a skrze ně tu zakázku získal? Mimochodem, různé kamarádské vazby mohou být mnohem silnější páka, než to, že je někdo někde zaměstnaný.
Jinak já mám tedy mnohem větší problém s tím, když některé univerzity spolupracují se soukromými firmami a ta spolupráce vypadá tak, že se vytěží (materiální i personální, včetně studentů) zdroje té univerzity, ale výsledky pak nejsou veřejné a prospěch z toho má hlavně ta firma (a ne občané, kteří to platí z daní). Zatímco v případě, kdy ze školy do soukromé firmy tečou jen peníze a v opačném směru zboží/služby, tak bývá mnohem jednoduší ověřit, že to byla férová tržní cena – takže mi přijde, že tam je ta pravděpodobnost rozkrádání o dost nižší.
Mému bývalému šéfovi šlo hlavně o to využití pro získávání dalších lidí pro svojí skupinu a svojí soukromou firmu
Tohle mě fascinuje. U jiných je přihrávání si zdrojů univerzity pro svojí firmu zlo, ale u mě, u mě je to zcela něco jiného...
zeptejte se Aleše Kapicy, co teď dělá místo doporučeného sezení doma v karanténě
Co aktuálně dělá váš kolega Kapica je vidět v téhle diskuzi, není třeba se ho ptát. Sbírá kompro na lidi ve 13 let starých příspěvcích na blogu a to tak zoufale, že ani nepozná vtip... Doufám, že to alespoň nedělá ve své, z veřejných prostředků placené, pracovní době...
Podívat se na něčí historii a použít 13 let starý zápisek o zcela nesouvisející věci (podívejte, on má rád Windows!) jako osobní útok jsou dvě zcela rozdílné věci. Tvá "názorová historie" je jedna z nejbizarnějších tady na AbcLinuxu, přesto do diskuze o přípustnosti přidělování veřejných zakázek sama sobě tvůj názor, že je potřeba mrzačit/zabíjet ty, kteří si dovolí projet na kole okolo tvé chalupy netahám...
Nevšiml jsem si, že by ti tu někdo vyčítal názorovou nekonzistenci. Nevim ale, jestli to, že jseš stále stejný duševní chudák, který by rád mrzačil/zabíjel lidi, co se opováží mu projet okolo srubu (opravuji nepřesnost*) považovat za nějakou výhru...
* pro mladší ročníky, které tehdejší legendární diskuzi nezažily to doporučuji jako čtení na dlouhé koronavirové večery, sám se byl opět fascinován, co za skvostné hlášky se tam objevují...
Nebo nějaký jiný latentní problém, který si třeba nepřipouštíš ani ty sám. Takových jedinců je tady totiž víc. KralykMá tohle nějakej důvod, nebo máš pořád akorát problém s tím, když si někdo smaže svoje vlastní starý blogy?
Tvůj blog, tvoje věc. Neznám tvoje pohnutky, ale tohle pálení mostů má svou příčinuPříčinu jsem tu už psal, nelíbily se mi zpětně (obsah a/nebo forma), bavil jsem se o tom tehdy i s jedním uživatelem ábička IRL. Tak jednoduché to je. A ty poslední dva, co tam jsou zbylý, asi taky časem smažu...
A svou reakcí jen potvrzuješ co jsem napsal.Reakci jsem napsal, protože mě překvapuje, jak moc to lidi řešej. Přitom je to úplně jedno, většina lidí už odsud stejně odešla a dřív nebo později nebude v provozu celý ábíčko...
Podle toho co vím, tak nijak, protože na patenty prachy většinou nejsou, takže pokud si někdo založí firmu, kde tohle know-how využije a pak ve spolupráci se školou dělá projekty ze kterých profitují obě strany, lze ještě hovořit o úspěchu. Žel v očích některých diskutérů je tohle považováno za střet zájmů.Protoze to stret zajmu je. To, ze se ti libi na tom nic nemeni.
Pokud jde o zmíněný startup, vím jen že vývoj probíhal v univerzitním prostředí, na univerzitních datech, a dohoda byla taková, že škola měla mít na oplátku k dispozici licenci. Ovšem jakmile byl vývoj dokončen a došlo k prodeji bylo po ptákách. Otázkou je, zdali z toho škole taky něco ukáplo, nebo ne.Coz je taky stret zajmu. Stejne jako v prvnim pripade, tak nevim co ti na tom vadi. Pechoucek by ti jiste vysvetlil, ze to je vporadku. Stejne jako prvni pripad. Proste takhlen CVUT funguje. 1/2 uvazky, vlastni firmy zamestnancu, atd., atp. Tak se stim smir. Pokud se ti to nelibi, tak budes muset bojovat proti temto praktikam, protoze alternativou je asi jen to, ze vsevedouci ______ urci, ktery stret zajmu je ten spravny a ktery spatny. Jenze to k transparentni organizaci, jakou by verejna instituce mela byt, nevede.
Jaké jsou zdejší názory odborníků, jak moc si lámat na těchto slovech jazyk?Hah, o tom se tady vedly v minulosti dost flamewary. To je trochu jak zeptat se, jestli vim, nebo emacs
Hah, o tom se tady vedly v minulosti dost flamewary. To je trochu jak zeptat se, jestli vim, nebo emacsPššt! Zbláznil ses? Přijde Filip Jirsák a všem nám to začne vysvětlovat! ;-] Mně to taky nejde přes pysky a v životě jsem neslyšel někoho, kdo by v mluveném projevu používal ty různé kibi a mebi-bajty. Znáte někdo někoho takového?Mně osobně "kibibajty" a "memibajty" nejdou přes pysky, ale někteří to prosazují...
jóó?? a kde máš jako kilimetry k těm kilometrům aby to jakoby bylo stejný?? :O :D :D ;D
nóóó podle wiki je to asi jenom pro it hele
A binary prefix is a unit prefix for multiples of units in data processing, data transmission, and digital information, notably the bit and the byte, to indicate multiplication by a power of 2
a si myslim že to je jako celkem škoda :D :D ;D
Umis vyrobit 1000B ram ? Tak to ses zjevne prvni na planete, honem si to nech patentovat.Špatný příklad. Vyrobit 1000B RAM není nic komplikovaného. Otázkou je, kdo by to dělal.
Ano. Řešil jsem tohle rozlišení v produktu, kde to bylo dost důležité (při vyšších kapacitách paměti/úložišť různé základy dělají docela velký rozdíl) a pracovalo se s oběma variantami, takže bylo užitečné říkat ty jednotky explicitně.Je mi jasne, ze jsou situace, kdy je potreba to rozlisovat. Ale opravdu jste to pouzivali v mluvenem projevu? (Zatim jsem to videl jen v psanem projevu.)
kde se mluví o "bajtech" jako jednotce v paměti, takže pak je otázka, jaká je definice bajtuNe, předřečníkovi jde podle mě o to, že třeba znak
ť
zabírá bajty 2 (v dnes běžném kódování).
Jinak předřečník možná myslí zmínku v mluvené přednášce na zhruba 8:00, kde se mluví o "bajtech" jako jednotce v paměti, takže pak je otázka, jaká je definice bajtu. Definice na wikipedii připouští jiný velikosti než 8 bitů, takže IMO je to ok...Dík, souhlasím, že jsem se vyjádřil nepřesně. Uvažoval jsem ovšem náš model, architekturu MIPS, a simulátor a datové typy jazyka C char a int. Říkat pak při každém výskytu, že v danou chvíli uvažuji znak jako datový typ v jazyce C a ne jako znak/správněji code point obecného textového řetěce, nedokáži. Takže se musím smířit s tím, že budu nepřesný. Jinak osobě "byte" považuji za jednoznačnou jednotku datové kapacity, to je bitový oktet, schopnost uložit jednu z 256 kombinací, u paměti bych do toho nepočítal paritní bity, ECC, tagy, flagy atd. Naopak pro zdůraznění rozdílu mezi bytem a minimální adresovatelnou položkou paměti se snažím alespoň někdy užívat označení buňka/položka paměti. I když memory cell je zase určeno definicí na wikipedii jako jeden bit ... hmm, tak je to vlastně také zavádějící. O implementaci pamětí jsem měl předchozí přednášku. Jinak výuka bude minimálně na 14-dní zrušená, takže se pokusím zpracovat další část nahrávky z minulého pondělí a přidat další přednášku příští týden.
Prohlédnu ještě ESP32-S2, jestli by nešlo jeho ULP RISC-V použít jako hlavní a Extensu nenechat jen na WiFi stack.Ha, to jsem neznal, to je zajímavé. Nicméně tipoval bych, že to bude příliš omezený. V dokumentaci píšou, že ten ULP má 16-bitové registry a z/do paměti umí číst/zapisovat jen spodních 16 bitů z každýho slova. Asi zřejmě nad tím mají vlastní asembler a popravdě mi není jasný, v jakým smyslu to je 'risc-v', instrukční sada na to nevypadá... Nejsem z toho moudrej...
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.