Portál AbcLinuxu, 3. května 2025 22:01
Na začátku týdne jsem si dělal zápisky, když jsem se učil na zkoušku z operačních systémů 2. Dělám to tak už dlouho, protože jsem zjistil, že psaním se prostě naučím nejlépe (bohužel to trvá).
Jenže mě zarazila jedna věc. Měl jsem podivně ztuhlou ruku, která nebyla zvyklá na tak neobvyklý úkol, jako je delší psaní textu. V té chvíli jsem si uvědomil, že už několik let nepíšu rukou prakticky nic jiného, než krátké poznámky na papír, nebo na tabuli, případně se podepíšu. Nic víc, nic míň. Za to jsem si koupil skvělou klávesnici, která má nízký zdvih, abych se při psaní na klávesnici tolik nenadřel . Ze srandy jsem si zkusil napsat něco psacím písmem (normálně píšu tiskacím) a vypadalo to jak od prvňáčka, který se psaní teprve učí. Taky jsem nad tvarem spousty písmen musel nejdřív přemýšlet a polovinu z nich jsem stejně napsal tiskacím.
Jste na tom taky tak nemožně? Kolik toho denně/týdně/měsíčně vlastnoručně, analogově (ne, klávesnice se skutečně nepočítá), napíšete? A protože jsem už dlouho neměl anketu, tak se ještě zeptám, píšete (pokud ještě vůbec) raději psacím, anebo tiskacím?
Tiskni
Sdílej:
Máš pravdu v popisu kvantity i kvality písma, díky klávesnici zapomínáme psát, i grafologové v televizi potvrdili skutečnost, že dnešní psavci nejsou kvalitní vzorky, nepopíšou denně aspoň x listů papíru, nemají vypsanou ruku.
Sám používám obojí, psací i tiskací písmo, občas jsem se pozoroval, závisí to na délce textu i náladě, zároveň i na obsahu - snažím se dělat (ve škole) nějakou grafickou úpravu, aby bylo přehledné, co je důležité a jaké je třeba logické členění textu.
Má to i jeden efekt, při podepisování u placení platební kartou se trefit do podpisu, zvláště při 2 leté platnosti platební karty - dle zátěže ruky psaním se mění i vzezření podpisu, stejně jako ráno je jiné než večer.
Já už občas dělam rovnou dva
Jak pozoruji, čím větší nákup a menší obchod, tak tím více si podpis prohlížejí. Současně s nižší frekvencí nákupů tamtéž ovšem.
Mně jde psaní rukou mnohem lépe a rychleji než na klávesnici.Také mne psaní rukou těší mnohem více. Psaním se také učím, takže věci, které napíšu ve škole-něco jako školní rychlopis , pak přepisuju, podle toho, jak to potřebuju mít. I barevné tužky užiju.
Rozepsat si ruku doporučuji s plnicími pery Parker. Jednou jsem o nich četla, jak jsou různé druhy uzpůsobeny pro styl psaní a ruku...dokonalé. Do ruky padnou jak ulitá a s propiskou se to nedá srovnat. Vybrat si dobré pero a kvalitní výsledky se opět dostaví.
Bohuzel, diky bujici birokracii a tomu,
Je vidět, že někoho ani klávesnice nezachrání. Pominu-li nesmyslnou absenci diakritiky, pořád se vám podařilo do tří slov vměstnat jednu do očí bijící hrubku pravopisnou a jeden brutální nesmysl logický…
S bující "birokracií" to asi opravdu daleko nedotáhneme
Psaní rukou rozvíjí minimálně estetické cítění. Myslím, že toho však bude víc. Nerada bych se dožila doby, kdy se děti budou učit jen hůlkové písmo nebo budou rovnou psát na kompu.
S tou inteligencí nemáte pravdu. Psaním se učí lidé s grafickou pamětí. Neučí se nazpaměť. Pamatují si, jak to mají napsané. Mají otištěnou grafickou podobu učeného.
BTW, většina dobrých spisovatelů psala rukou.
Ne, asi si fakt nerozumíme. Učení nazpaměť je drcení si do hlavy něco do jisté míry násilně. Tohle člověk s grafickou pamětí dělat nepotřebuje. Text si "pamatuje" po 2-3 přečteních. Je schopen z hlavy přečíst ten text, který si přepsal. Pochopení textu s tímhle nesouvisí. Mluvím o druhu paměti.
Co myslíte, že dělá větší rámus, x píšících rukou psavců nebo x datlujících na stroji/počítači?
Přijde mi, že klávesnice by to nevyhrála?
Takže fifty - fifty? V tom případě ale je asi klávesnice rychlejší a tedy vhodnější.
Rozštípnu to - jsem pro změnu, čili pro obojí.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.