Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
aneb sbírka vtipů. Ano, titulek je tak bulvární, že by mě zaměstnali i na zive.cz.
Není snad nikdo, kdo neslyšel o rivalitě mezi naším největším městem a největším/nejmenším (počet obyvatel/rozloha) krajem. Jako národ smějících se bestií se i tahle rivalita dostala do různých vtipů. Jako Moraváka mě v Praze a Pražáka na Moravě mě teď častují vtipy a sledují, jak zareaguji. Poslední dobou se mi líbily dva:
Tento zápisek nehodlá řešit kvalitu KDE4 (KDE4 je v nadpise pouze z bulvárních důvodů pro zvýšení čtenosti). To zda mělo být vydáno v úterý, nebo sobotu. A už vůbec ne kvalitu jistého článku na jistém blogu Microsoftu (a jeho kvalitu také ne).
Vlastně nehodlá řešit vůbec ničí kvalitu, takže následující část přijměte (prakticky) bez komentáře
Jak se dívám, tak jsem našel a udělal další test, podle kterého nejsem geek. Výsledek 57% není nic moc, což je asi způsobeno tím, že Start Trek a Hobity dvakrát nemusím. Jak jste dopadli vy ostatní?
Se zájmem jsem se začetl do diskuse o metalu. AC/DC, Megadeth, Judas Priest, nebo Gorefest ... to je sice moc hezké
Na technet.idnes.cz se objevila ankteta o nejhorší webové stránky v Česku. V diskusi je možné najít velké perly, jako třeba http://www.avonet.cz/extra/
Na mapy.cz jsem objevil novou funkci, historická mapa, což jsou mapy z vojenského archívu ve Vídni. mapa Prahy vypadá docela kouzelně, Vysočany, Prosek, Holešovice, Dejvice a ostatní městské části našeho hlavního města, jsou zde ještě samostatnými vesnicemi. Zajímavé je také pečlivě zakreslené opevnění Hradčan. Mapy celé republiky jsou téměř kompletní, chybí jenom prakticky celé Brno (ale pokud je někdo z Rzetzkowitz, může se podívat :-)) a potom Fulnek (mezi Opavou a Ostravou).
Teď nám tu proběhlo několik diskusí o programovacích jazycích. Někdo nadává na Pascal, jiný na něj nedá dopustit. Někdo miluje C, jiný Javu, další jim nemůže přijít na jméno. Občas se někdo ozve, použij Python/Ruby/Lisp/Haskell, nebo něco na ten způsob.
Prakticky každé rádio vysílá v mp3, ovšem mezi linuxáky se považuje za dobré vychování propagovat a používat především otevřené technologie.
Původně jsem to chtěl zařadit jako reakci do blogpostu Anorexie - Idol ženské krásy?, ale bylo to jednak dlouhé a také trošku OT. Takže krátké povídání na, řekněme dietní téma. Pokud nemáte podobné články rádi, ani to nečtěte
Jak asi vypadá takový typický™ uživatel Linuxu (nebo ostatních unixových OS)? Když jsem našel na webu test na tělesný typ, neodolal jsem, abych ho sem nenalinkoval.
Dva vězni mají na vybranou, zda budou svědčit jeden proti druhému - mohou tak ovlivnit výši svého trestu. Dilema jejich situace je v tom, že pokud budou oba mlčet, policie je obžaluje pouze z mírnějšího přestupku. Jestliže ani jeden nepromluví, budou na tom lépe, než když se navzájem obviní. Z hlediska každého z nich je však výhodnější, jestliže promluví, podrazí svého komplice a sám vyvázne bez trestu.
Jak člověk roste a začne se zabývat nějakým tématem, začíná mít pocit, že tomu taky rozumí. Tím hůř, když dostane do ruky ještě papír, kde je napsané master of computer science.
Po více či méně úspěšných působeních na serverech student.cvut.cz a root.cz se známá autorská dvojice Jojin&HedgeHog rozhodla zakotvit ve vodách serveru vlastního.
S vydáním Slacka 11 se tu rozhořely spory o nejlepší distribuci. Musím přidat svoji trošku do mlýna. Ale místo nejlepší (protože je to fádní a vesměs nezajímavé), budu mluvit o nejhezčí distribuci. Něco jako je Miss, ale mnohem hezčí.
SourceForge je přetížené, berlios.de to je to něco s podivnou doménou, googlí repository je přece velkého bratra. Naštěstí je tu řešení. Microsoft uvedl do provozu zbrusu novou službu pro OSS vývojáře!!
S nástupem Javy 1.5 došlo k mnoha vylepšením jazyka. Přesto, že už je tomu nějaký pátek, překvapilo mě, že mnoho programátorů v Javě nové možnosti nevyužívá. No a k nim se řadím i já (na mou (vý)omluvu, dělám v Javě pár měsíců). Určitě jsou kvanta stránek, které se tím zabývají, ale stejně si musím napsat vlastní poznámky.
Dneska mi došel skvělý vtípek. Nevím, jestli ho znáte, nebo ne, ale hodím ho sem.
Poslední dobou se zabývám vývojem webových aplikací. Ovšem web má svoje specifika a na tvorbu aplikací nikdy nebyl navržen. Takže podstatnou část času trávím předstíráním, že tomu tak není.
Po dlouhé době tu už zase mám oblíbené Top. Udály se velké změny. Taky jsem se trochu hrabal ve skriptu, který je tak prasácky napsán, že mám občas nutkání to celé přepsat
V diskusi pod blogem evoluce by to zapadlo. Takže druhá strana sídlí na webu planetopia.webzdarma.cz, kde autor postupně reaguje na námitky páně Kábrta. Hezké čtení ;-).
Náboženské flamewary mě už nějak zmáhají. Naštěstí jsem narazil v diskusi pod blogem nejmenovaného čerstvého abstinenta (od příštího týdne) na zajímavé a originální téma na flame.
Narazil jsem na podivnou věc. Pokud chci navštívit video.google.com, tak mi to všude hází error 404. Všude až na Konqueror, ve kterém si můžu web v pořádku používat.
Protože se mi název Nizozemsko pro označení Nizozemského království nezdál a nebyl jsem sám a údajům z wikipedie není možné 100% věřit, zeptal jsem se osob nejpovolanějších - Ústavu pro jazyk Český.
No, na to, že je fotbal v USA až n-tým nejpopulárnějším sportem, tak ve statistikách akamai se dozvíte, že v době zápasu ČR USA na světovém šampionátu byla druhá největší špička v dosavadní historii. Před tím se umístil pouze playoff mezi univerzitními družstvy v basketballu. Ostatně nějaký američan umístil na web tuto krásnou videokoláž (swf).
Copak je asi špatně na anketě na kde-apps.org? Člověk by skoro čekal, že druhý nejlepší fotbalový tým planety by se v podobné anketě objevit mohl. Zvlášť, když tam jsou daleko lepší mužstva jako Kostarika(26), Polsko(29), nebo Jižní Korea (29).
Po přečtení spotu Zpráva o plnění povinností České pošty, s.p..., kde jsem čekal shrnutí té zprávy, jsem se rozhodl dokument trochu projít. Ovšem celé to má 52 stran a tak jsem dokument nezkoumal nijak důkladně. Některé věty jsou přímo ze zprávy, jiné jsem trochu poupravil a zbytek napsal vlastními slovy.
Kniha s podtitulem O mandelince americké, která chce loupit z našich talířů od Ondřeje Sekory. Zastánce pravice upozorňuji, že odkaz vede na stránky strany demokratického socialismu, čili levicovou stranu, aby mi potom nebyl v diskusi vytýkáno, že jsem je nevaroval před zlem .
se každý jen tak nedostane. Nemluvě o tom, že jako správní linuksáci, bychom do domu ovládaného Windows servery nikdy nevlezli (jeden nikdy neví, zavřou se dveře, spadne výtah ... on ten systém konkurenci pozná :-D). Ještě, že nám dobrotivý Bill, otec Internetu, seslal web. Takže si tu návštěvu můžeme "odbýt" virtuálně a z bezpečí vlastního prohlížeče.
A bulvární perlička z wikipedie na závěr
It is rumored that the house was designed on a Macintosh.
UPDATE: Bonus na úplný závěr, vystřihovánka z papíru
Po tom, co Leoš upravil rozcestník, jsem nelenil a seznam si uzpůsobil
Právě se "bavím" prolézáním Squeaku a hledáním nějakých metod. Netuším proč, ale Smalltalk (nebo spíše Squeak) mi příliš k srdci nepřirostl. I když vidím jeho schopnosti a líbí se mi koncept image, skutečnost, že můžu změnit cokoliv a mraky dalších super vlastností, jazyk samotný mě z nějakého důvodu odpuzuje - rozhodně je mi syntakticky odporný. Svojí roli může mít i prostředí Squeaku, z něhož jsem opravdu velice "nadšený" a velice rád je používám.
Tak i já se zapojil do volebního šílenství. A to tak, že jsem si vyplnil test na idnes.cz. Jenom upozorňuji, že není třeba odpovídat na všechny otázky (což jsem nejdříve nevěděl). Je to dobře, protože na téma jako evropská ústava, jednoduše nemám názor. Vyšla mi zajímavá čísla, ostatně některé otázky byly podivné a občas jsem nevěřil svým očím, co některé strany vlastně podporují (konkrétně u legalizace mariuhany a poplatků v nemocnici jsem se moc divil).
Tak jsem se po dlouhé době ponořil do čtení Zeměplochy. Pak jsem si uvědomil, že existuje jedna postavička, kterou mám nejraději a která je mi nejvíce sympatická. Sice není úplně v každém díle (takže Smrť to není), ale přesto se vyskytuje v celé sérii dost často. Protože chci dát na toto tma i anketku, tak jeho jméno neprozradím, jinak bych jistě narušil hlasování :-D.
Pochopitelně se mi tam všechny postavy nevešly, takže o ostatních oblíbencích (jako třeba Krysí Smrť) se podělte v diskusi.
Mám v nadpisu volby, ale nečekejte po mě takové fádní věci, jako přesvědčování o tom, která strana je lepší, nebo kterou máte volit. Politici jsou tu stejně od toho, aby politicky zaštítili rozhodnutí státních úředníků a proto, aby získali více peněz pro své úřady. Já šířím odkaz na zajímavý projekt HELE VOL!, schválně, kdo z vás vymyslí perfektní komix?
Druhým odkazem se řadím do velké skupiny bloggerů, kteří nedělají nic jiného, než odkazují cizí blogy. Co se dá dělat. Ale Komentářová služba je něco, co jsem si nemohl nechat jenom pro sebe. Linuxáci jsou tu zařazeni do první, a nejméně otravné skupiny, je to podle vás dobře, nebo ne? Měli bychom se zlepšit? Jak by měla vypadat speciální nabídka pro abclinuxu?
Dneska jsem se z blogy rozjel . Ale tohle si prostě zapsat musím, protože mi řešení zabralo poměrně dlouho a navíc nejsem kovaný v Javascriptu (respektive v rozdílech mezi jednotlivými prohlížeči).
Na začátku týdne jsem si dělal zápisky, když jsem se učil na zkoušku z operačních systémů 2. Dělám to tak už dlouho, protože jsem zjistil, že psaním se prostě naučím nejlépe (bohužel to trvá).
Tak jsem si přečetl článek na root.cz Linux nebo Windows internet. Samotný článek hodnotit nebudu, protože mi přišlo, že autor si našel jenom názvy programů a napsal z nich článek. Což je škoda, pokud by byly ony programy srovnané více (ano vím, chce to čas), mohl by to být velmi přínosný článek.
Pokud někdo paušálně odmítá něco jenom proto, že pochází z té špatné firmy/strany/já nevím čeho ještě, je to špatně. Stejné je, že spousta lidí, kteří používají produkty Microsoftu žije v představě, že se tu schází jenom banda zalepených fanatiků, kteří mají doma oltář s Tuxem/démonem/(má Solaris maskota?). Potom se nám tu staví do role těch jediných spravedlivých, kteří vědí, jak to v životě chodí.
Nedalo mi to a musím zareagovat na blogpost Smysl gymnázií, respektive na diskusi, která se pod tímto článkem rozpoutala. Nepřestává mě fascinovat nevraživost, která panuje mezi "gympláky" a "průmyslováky" a která se projevila i v této diskuzi.
V tomto blogpostu jsem si svět rozdělil pouze na gympláky a průmyslováky. Lidé, nepatřící ani do jedné z těchto skupin, prominou, je to v rámci zjednodušení.
Tak mi nakonec nezbylo nic jiného, než přinést malý příspěvek do olympijsko-hokejového šílenství. Ale myslím, že si Čendu z Litvínova určitě zamilujete, i když jinak tento sport moc nemusíte. Jsou to všechny soubory cenda_*.jpg
.
Došla mi e-mailem anketa od kamoša. Je to pro jeho bratra, který to potřebuje na přijímačky na vysokou školu. Odpovědět můžete dole v diskusi, nebo emailem na adresu opeterka@centrum.cz . Upozorňuji, že za otázky a jejich formulaci nemůžu
Pokud máte rádi všemožné teorie spiknutí, pak mám pro vás dárek. Myslím, že z tohoto výběru si vybere každý. Máte tam jednoduše všechno, od mocné americké vlády, přes zednáře, židy, nacisty, křesťany i satanisty. Podíváte se na pyramidy i tarotové karty, pentagramy, obrácené kříže i Davidovy hvězdy. Rozhodně nemůže chybět Al-Kaida a 11. září a už vůbec ne americký evergreen vražda JFK. Pouze mě překvapilo, že tam není nikde symbol PI a praetoriáni (možná jsem se jen špatně díval). Také jsem tam neviděl Elvise a smrt George Washingtona, ale možná to chtěli rychle dokončit. Atmosféru tomu dodává hudba Roba Dougana a jeho Clubbed to Death. No a těm, kteří podobným teoriím příliš neholdují, přeji alespoň pěknou zábavu ;-).
Po přečtení blogspotu Věřící a neznabozi jsem trochu prohledal wikipedii. Hlavně proto, abych si vyjasnil rozdíl mezi ateistou a agnostikem, protože já sám se počítám za agnostika.
Naprosto zbytečný zápis. Jen by mě tak zajímalo, jestli je vůbec někdo někdo takto pozdě ábíčko a proč vlastně? Nebo kolik lidí si tento zápis vůbec přeečte do sedmé hodiny ranní?
Já jsem tu teď jenom proto, že jsem před chvilkou přišel z hospody (už nikdy nebudu říkat, že dokážu vypít cokoliv :-D) a zrovna se mi po tom všem alkhoholu nechce spát. A co vy ostatní? Jsem zvědavý ...
Zdá se, že ta myšlenka už napadla každého, kdo se trochu motá kolem počítačů a programování. Jak to vlastně začalo? V čem se vůbec píše takový překladač? Je jasné, že gcc se píše v jazyce C, ale co v době, kdy C nebylo? Co by se vůbec stalo, kdyby nějaký virus smazal všechny překladače?