Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tohle znáš? O objektu, struktuře a gotu.Ehh, to je zas ptákovina. Zas se někdo potřebuje cítit na výši nad ostatními. Někteří k tomuto účelu využívají svou znalost dizajn paternů a entrprajs Javy, jiní zase zalost embedded přístupu. U někoho, kdo pracuje s embedded mě tenhle postoj trochu zamrzel, čekal bych u těhle lidí větší nadhled...
Už se ti někdy stalo že se ti nevešel program do Arduina?Stalo a nikdy za to nemohlo použití objektů. Jinak tohle je argument jako prase. Už se ti někdy stalo že se ti nevešel program do arduina? Tak bys měl používat všude assembler, i když píšeš na desktopu, protože všechno je zlo a všichni jsou neschopní, jen já vím jak na to.
Už se ti někdy stalo že se ti nevešel program do Arduina?To, že někdo nerozumí objektům, resp. jak fungují pod kapotou, a v důsledku toho je nemůže úspěšně použít pro embedded, není úplně důvod, proč by na tom ostatní museli být nutně stejně.
Ale raději začnu s nějakým skutečně objektovým jazykem, asi C++.
Chtěl jsem napsat, že jste si naběhl na vidle, protože za tohle vás místní vyznavači zásady "žádný jazyk, který používá víc než deset lidí, nemůže být dost cool" rozcupují na kousky. Ale jak vidím, už je pozdě. Tak příjemnou zábavu… :-)
Chtěl jsem napsat, že jste si naběhl na vidle, protože za tohle vás místní vyznavači zásady "žádný jazyk, který používá víc než deset lidí, nemůže být dost cool" rozcupují na kousky. Ale jak vidím, už je pozdě. Tak příjemnou zábavu…Ono hlavně C++ není skutečně objektový jazyk ani omylem. Objekty jsou tam naroubované jak rakovina na C.
"žádný jazyk, který používá víc než deset lidí, nemůže být dost cool"Hlavně žádný jazyk není skutečně objektový
Ale raději začnu s nějakým skutečně objektovým jazykem, asi C++C++ má svoje výhody, zejména práce s kolekcemi (až na odporné STL API). Na druhou stranu i spoustu nevýhod, jako komplexní pravidla (rule of five), pomalá kompilace, nutnost dávat implementaci do hlavičkových souborů, neexistující ABI, ... Obvykle je to tak, že než já vyšperkuju třídu v C++, tak v C už mám dávno implementaci hotovou
Hele on zije
Pozorní čtenáři si jistě všimli zvláštní konstrukce strdup ("") v konstruktoru. Typický C programátor nechce zbytečně plýtvat cykly CPU, takže by napsal self->name = NULL. Což je možné, ale potom je potřeba to všech metod třídy naprogramovat kód pro obsluhu NULL. Použití strdup vede na jednodušší kód bez zbytečných podmínek. A jednodušší kód je lepší, než ten komplikovaný.No, je pravda, že použít
strdup("")
na inicializace řetězce dělá věci jedodušší, nicméně osobně bych raději udělal nějaký chytrý wrapper (možná by stačilo i makro), který obsahuje test na NULL (něco jako realloc()
, ale pro řetězce), protože mít na haldě spousty pidiřetězců velkých jeden byte mi případá jako velmi neelegantní řešení.
A i když test na NULL je podmínka a tudíž skok, ve výsledku se přeloži jako jedna instrukce, zatímco ten kód, který následuje při dealokaci objektu z haldy, bude určitě obsahovat mnohem více skoků (například kvůli implementaci scelování) a navíc sahání do paměti, která nemusí být zrovna nacachované.
Tiskni
Sdílej: