Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Když už jsme si udělali anketu o politickém přesvědčení uživatelů ABCLinuxu.cz, naskýtá se další otázka - jaké je vlastně filosofické přesvědčení návštěvníků ABCLinuxu.cz? Je tu více atheistů nebo věřících? A čemu kdo věří?
Já sám za sebe musím prohlásit, že jsem čistokrevným atheistou. Nemám nic proti víře, je každého věc čemu věří (a každý něčemu věříme - třeba u mě je to láska, svoboda a poznání/věda), ale nemám rád náboženství, ta se mi většinou zdají odporná. A co se mi ještě víc příčí jsou církve, které svým způsobem považuji za něco podobného mafiánským organizacím.
Nesnáším komunisty a obecně jakýkoliv režim omezující lidská práva a osobní svobody, nicméně musím jim přiznat jednu dobrou věc - to že jsme v současnosti patrně jednou z nejateističtějších zemí Evropy je částečně jejich dílem, z mého pohledu možná jediný dobrý důsledek vlády komunistického režimu.
A proč tomu tak bylo? Proč vlastně komunisti tolik brojili proti církvi? Odpověď je jednoduchá - církev (u nás především ta římsko-katolická) pro ně jako pro totalitní režim byla nebezpečnou mocenskou konkurencí, jelikož sama má nad lidmi taktéž velkou moc.
Tiskni
Sdílej:
Znám obě strany. Rodiče mám nevěřicí, ale já sám nejsem ateista. Kvůli holce jsem přeběhl ke křestanům ...
Nesnáším komunisty a obecně jakýkoliv režim omezující lidská práva a osobní svobody, nicméně musím jim přiznat jednu dobrou věc - to že jsme v současnosti patrně jednou z nejateističtějších zemí Evropy je částečně jejich dílem, z mého pohledu možná jediný dobrý důsledek vlády komunistického režimu.Oni by to ti komunisti neměli tak lehký, kdyby jim to nenachystali husiti a hlavně zmatek v církvích po nich.
Puvod ceskeho odporu k organizovane vire ma nemale koreny v historii. V minulosti se vladnouci vrstva identifikovala vyhradne s katoliky, kteri svoji politikou omezovali i jine mozne alternativy, tzv. protestanske.
Taticek Masaryk, vne ceskeho prostredi oznacovany jako filozof, demokrat, nacionalista a predevsim nicitel rakouske nadvlady a katolicke organizace viry, tomu taky nepridal. Naopak za prvni republiky se posililo povedomi uceni Jana Husa. Tim chci rici, ze komunisti uz jen tezili z existujici nevole se stat soucasti obce vericich.
Jinak jsem moc spokojeny s timto stavem a nemenil bych ho. Jsou mi odporne veskere formy fanatismu, omezovani druhych a nekonecneho presvedceni zalozene na vire v pohadky, ktere kdosi nejak vzdycky upravil podle toho, jak si to doba zadala. Myslim si, ze by vericich nadale nemelo ubyvat. O ty krasne kaplicky a cirkevni mista se prece jen nekdo musi starat. A chte nebo nechte nase minulost je svazana s krestanskymi koreny a ty nekdo musi interpretovat.
Nic neni cernobile.
Člověk, který zastává názor, že určitou věc nelze poznat, nebo nelze prokázat její existenci, nebo ji lze lehce zpochybnit. Nejčastěji uplatňováno na "nepoznatelnost" Boha. Toto označení na sebe vztáhl například T.H. Huxley, anglický biolog a náboženský skeptik v r. 1869Což je můj případ. Já jsem, v jistém slova smyslu věřící, ale všechny ty bláboly o nesmrtelné duši, peklu, prvotním hříchu a podobně beru jako výmysly jistých lidí. Těm sloužily jako mocenský nástroj a zdroj příjmů.
Ano, agnostiky jsem nezmínil. Agnostik nemá k Bohu blíž než atheista. Je to jen 'jiný důvod' nebytí s Bohem. Rozuměj - buď můžeš být na Boží straně nebo na Jeho straně nebýt. Potom už je celkem jedno proč.Závidím ten váš klid a nechvějnou jistotu, že znáte boha, jeho strany a dokonce jste na té správné! Dokud jsem neznal pojem agnostik, nazýval jsem se raději ateistou přesně z toho důvodu. Já tuhle jistotu nemám a odmítám (pro mě příliš jednoduchý) náhled na svět, který máte vy - my dobří (věřící), ti špatní (nevěřící). Odmítám škatulkovat lidi podle tak pofidérních kritérií, jako kdo má blíž k nějakému bohu! Kdo stanovil, že váš Bůh je ten správný? Proč to nemůže být Jehova, Osiris, Aštar, Aláh, Zeus a já nevím kdo všechno z té celé plejády různých božstev? Jak se pozná to, kdo má k němu blíž? Kde máte ona kritéria?
Pozor, Jehova, Jahve (či jak ho nazývají judaisté), Alláh a Hospodin jsou řekněme pouze aliasy jednoho Boha :)Tohle mi vždycky připomene odpověď jednoho evangelíka na mojí námitku, že katolíci (a jsem pokřtěný katolík) občas tvrdí něco jiného, než co mi tvrdí on. Na odpověď pravdu máme my se skutečně nedá nic namítnout. Takže myšlenku, že Aláh, Jehova a Hospodin jsou aliasy jednoho Boha, bych raději vyslovil ve společnosti ateistů, nebo agnostiků, ale nikdy ne ve společnosti libovolného věřícího.
Takže myšlenku, že Aláh, Jehova a Hospodin jsou aliasy jednoho Boha, bych raději vyslovil ve společnosti ateistů, nebo agnostiků, ale nikdy ne ve společnosti libovolného věřícího....vericiho ignoranta, chtels asi napsat. Protoze ten verici, ktery zna aspon zaklady vlastni tradice (Bibli, Koran) vi, ze JHWH, Hospodin, Allah jsou zrovna tak malo "jini" bohove jako jsou jini bohove "Buh", "God" a "Gott", uz z toho prosteho faktu, ze v techto trech nabozenstvi je Buh jen jeden, a krome toho, vsechna tato tri nabozenstvi maji tradicni stejne "praotce" a "proroky", k nimz Buh (a tedy stejny) promlouval. Kdyz se preklada nejaky muslimsky text do cestiny, tak je chyba prekladu nechat v textu Allah, protoze tam patri "Buh" (s velkym B). To je jako kdybyste nechal v prekladu z nemeckeho textu dusledne "Gott" a pak chtel tvrdit, ze Nemci maji za boha Gotta :P
> To že je evoluce skutečností (a že člověk vznikl evolucí)Kdo stvořil stvořitele? Připomínám princip Occamovy břitvy. Mimo to, jak tedy vysvětlíš změny v lidském genomu za posledních 50 tisíc let? Ty, které se udály v důsledku přechodu na zemědělskou civilizaci?
Hmm... Když tomu věříš... Ale zkus se zamyslet nad neuvěřitelnou složitostí genetického kódu. Myslíš, že je pravděpodobnější, že se to poskládalo samo, ve smyslu 'před těžkéma jáhrama' nebo že je pravděpodobnější, že to 'někdo' stvořil?
Taky bychom se mohli dostat k filosofickému rozboru tématu slepice-vejce.Na tom není nic záhadného. První bylo vejce, protože plazi žili na Zemi dříve, než ptáci (podpásovka, co
Píšeš:Pokud považuješ matematické zákony (pravděpodobnost) a chemické zákonitosti za vyšší sílu ...
> Nevěřím v Boha, bohy ani žádnou jinou "vyšší sílu".
Hypotéza evoluce ale 'vyšší sílu' vyžaduje. Ve smyslu vědy se nejedná o teorii, protože evoluci nelze dokázat. Jistí lidé ale ve své pýše povýšili hypotézu evoluce na teorii, aby světu ukázali, že 'to jde i bez Boha'.
Možná vypadám jako 'vypatlaný fanatik'. Opravdu jsem nebyl u toho, když Bůh tvořil Zemi. Nevím za jak dlouho to stihl. Co ale vím jistě je to, že u Boha není nic nemožné.Moc hezké, opět moje klasická otázka. Kde bereš tu zatracenou jistotu?
P.S.: Co z hypotézy evoluce už vlastně bylo seriózně dokázáno?No spousta, ale podle mých zkušeností lidé tvého zaměření mají sklony všechny důkazy šmahem odmítat, takže to beru jen jako řečnickou otázku
Math.random()
. Ovšem upozorňuji na možnost, že ti nějaký věřící označí funkci fitness na boha (nebo od boha pocházející) a jste ve sporu opět na začátku "víra je upnuta k tomu, co není vidět"Hezké... neviditelného růžového jednorožce taky nemůžu vidět
"S tímhle přijde každý křesťan. Chce důkaz. Jenomže každá vědecká teorie jde vyvrátit a žádná nejde dokázat. Tak to prostě je. Evoluční teorii tu máme něco přes sto let a zatím ji nikdo nevyvrátil. To není důkaz, ale je to ukazatel kvality."Přesně tak, to je taky hlavní rozdíl mezi vědou a filosofií. Jak napsal filosof Karl Popper - ve vědě se mouhou uplatnit pouze hypotézy, které lze v principu vyvrátit. Proto taky neviditelný růžový jednorožec (a tedy ani křesťanský bůh) nepatří do vědy, kdežto teorie evoluce ano. A teorie evoluce se zatím vždy ukázala jako kvalitní a stojící na pevných základech.
Myslíš, že je pravděpodobnější, že se to poskládalo samo...
Ona stačí jedna Magrathea a zakázka od myší a ejhle život!
nebudu je od začátku vést k ateismu ani k víře, necham je ať si vyberou sami co se jim zdá lepší.Ano, klasicky omyl "moderni vychovy": nebudu deti k nicemu vest, a tim jim dam na vyber... Jak se jim muze zdat neco lepsi, kdyz pak neznaji nic? Pod stul spadne "malickost", ze takove deti pak nemaji z ceho vybirat, protoze pruvodce jakoukoliv cestou je jim odpiran s tim, ze by to bylo "tendencni". Pak najednou bum! vyber si sam! Ono "vést" neznamena nutne "nutit", ale "nenutit" take nevylucuje "vést".
Tvůj princip jde potom rozvíjet jsem mlhovina, které se zdá, že je houba, které se zdá, že je Leoš Literák.A přesně tady zasáhne Occamova břitva
A proč tomu tak bylo? Proč vlastně komunisti tolik brojili proti církvi? Odpověď je jednoduchá - církev (u nás především ta římsko-katolická) pro ně jako pro totalitní režim byla nebezpečnou mocenskou konkurencí, jelikož sama má nad lidmi taktéž velkou moc.To není docela přesné - mocenské ambice katolické církve zvládli docela dobře (viz pater interis). Jedná se ale o konkurenci ideologickou: komunismus je také náboženství. Samozřejmě české slovo "náboženství" je absurdní, přesnější by asi bylo "vyznání" či "víra". Komunismus (vlastně všechen marxismus) a některé další "politické ideologie" jako němecný národní sociaalismus jsou prostě moderní náboženství, přizpůsobené nové době kdy křesťanství ztratilo svoji pozici. Mnohé principy (hlavně ty praktické) zůstávají stejné a jasně potvrzují, že církve nikdy nesmí mít politickou moc. No a ještě bych měl jednu poznámku - většina lidí odpověděla "ateista nebo agnostik", tak bych jenom doplnil že se jedná o křesťanské ateisty (počítám že jde jen o čechy a slováky).
5.2.2006 ČT2 Objevení nebes
Nejdřív jsem to (ten film) skoro ignoroval. Pak jsem skoro jen zíral. V projektu SETI naleznou "tam před Velkým třeskem" důkaz Boží existence a je vidět nějaký anděly, jak říkaj "teď ho už musíme zabít" a už letí meteor.
Na konec rozbijou Desky s Desaterem a andělé říkají "teď už je Země ztracená, vládne tam Satan", Desatero máme, nic je už nezachrání.
Tak nějak si představuju variantu světa, Bůh nebo něco sice je, ale dělá si z nás srandu.
Líbil se mi Job od R.A.Heinleina, tam se dokonce Odin, Kristus a Satan vsadí o to, kdo získá (podruhé) Jobovu duši. A ani tam nehraje Kristus fér.
Čili v něco věřím, ve směsici všeho možného, stejně jako připouštím, že se nikdy nemusím dozvědět víc. A navíc, když bude za pár desítek let konec, tak buď něco bude nebo vůbec nic - a já to neovlinim, čili mam co důležitější na řešení.
To je, podľa mňa, posolstvo náboženstva. Škoda, že dnešná spoločnosť z neho urobila niečo iné.
Občas mam chuť založit nový směr zvoláním "pánové a dámy, naši Bozi se na nás tento, musíme se postarat sami, teď a tady v tomhle životě, čim dřív se k sobě budem chovat jako bratr a sestra (vlastní), tím dřív tu bude ráj, aspoň pro naše děti."
Dobře, upřesním: "jako bratr a sestra tak od 16ti let", co už se nervou jako koně
Ok. Zradit může jen přítel, jen od něj to nečekáš.