Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Dva vězni mají na vybranou, zda budou svědčit jeden proti druhému - mohou tak ovlivnit výši svého trestu. Dilema jejich situace je v tom, že pokud budou oba mlčet, policie je obžaluje pouze z mírnějšího přestupku. Jestliže ani jeden nepromluví, budou na tom lépe, než když se navzájem obviní. Z hlediska každého z nich je však výhodnější, jestliže promluví, podrazí svého komplice a sám vyvázne bez trestu.
Zajímavé je, že živé organismy, a to včetně lidí, volí zdánlivě iracionálně spolupráci, nikoli podraz. A aby toho nebylo málo, i počítačové simulace, řešící ono dilema, které spolupracovaly, byly úspěšnější. Právě toto téma rozebírá kniha ...
... Původ ctnosti, která se mi dostala před časem do rukou a jejíž částečný překlad můžeme najít na dec59.ruk.cuni.cz/~certik/texty/matt.htm. Pocit z ní mám všelijaký. Jediné, co mě může těšit, že nejsem ani ekolog, ani věřící — těm doporučuji raději ani nečíst . Zná ji tu někdo? Jaký na vás ta kniha udělala dojem?
Tiskni
Sdílej:
Dík za tip, v knihovně ji maj a teorém o spolupráci mi neni cizí. Až budu mít co, připíšu.
No, pokud jste už tyhle věci někde viděl (teorie her), tak posoudíte sám jestli tam je něco zajímavého. Pokud ne, tak literatury existuje spousta, od různých úvodů (docela se mi líbily kdysi ty v Koukolíkových knížkách ... a vesmír) po klasiku (mám to v plánu přečist hned jak se prokousám celým Knuthem...)
Konkrétně u otázek typu vězňova dilematu je typicky finta v tom, že se rozhodování nekoná jednou, ale opakovaně, a že má smysl brát do úvahy minulé chování souvězně - a tudíž potom má cenu se chovat "čestně".
Mně víc v téhle oblasti zaujal paradox, při kterým vědomým odstraněním některých svých možností mohu zvýšit svůj zisk - tento paradox je údajně příčinou některých rozhodnutí USA za studené války...