Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dva vězni mají na vybranou, zda budou svědčit jeden proti druhému - mohou tak ovlivnit výši svého trestu. Dilema jejich situace je v tom, že pokud budou oba mlčet, policie je obžaluje pouze z mírnějšího přestupku. Jestliže ani jeden nepromluví, budou na tom lépe, než když se navzájem obviní. Z hlediska každého z nich je však výhodnější, jestliže promluví, podrazí svého komplice a sám vyvázne bez trestu.
Zajímavé je, že živé organismy, a to včetně lidí, volí zdánlivě iracionálně spolupráci, nikoli podraz. A aby toho nebylo málo, i počítačové simulace, řešící ono dilema, které spolupracovaly, byly úspěšnější. Právě toto téma rozebírá kniha ...
... Původ ctnosti, která se mi dostala před časem do rukou a jejíž částečný překlad můžeme najít na dec59.ruk.cuni.cz/~certik/texty/matt.htm. Pocit z ní mám všelijaký. Jediné, co mě může těšit, že nejsem ani ekolog, ani věřící — těm doporučuji raději ani nečíst . Zná ji tu někdo? Jaký na vás ta kniha udělala dojem?
Tiskni
Sdílej:
Dík za tip, v knihovně ji maj a teorém o spolupráci mi neni cizí. Až budu mít co, připíšu.
No, pokud jste už tyhle věci někde viděl (teorie her), tak posoudíte sám jestli tam je něco zajímavého. Pokud ne, tak literatury existuje spousta, od různých úvodů (docela se mi líbily kdysi ty v Koukolíkových knížkách ... a vesmír) po klasiku (mám to v plánu přečist hned jak se prokousám celým Knuthem...)
Konkrétně u otázek typu vězňova dilematu je typicky finta v tom, že se rozhodování nekoná jednou, ale opakovaně, a že má smysl brát do úvahy minulé chování souvězně - a tudíž potom má cenu se chovat "čestně".
Mně víc v téhle oblasti zaujal paradox, při kterým vědomým odstraněním některých svých možností mohu zvýšit svůj zisk - tento paradox je údajně příčinou některých rozhodnutí USA za studené války...