Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »I'm choosing euthanasia etd 1pm.
I have no last words.
@hintjens
Tiskni
Sdílej:
To je docela rána, člověka jsem neznal, ale před X lety jsem v jednom projektu použil ZMQ a přišlo mi to tenkrát jako skvělá technologie, dozvěděl jsem se o ZMQ čirou náhodou od nějakého slovenského vývojáře, méno už nevím.
Ale všechna čest a děkujeme za skvělou práci. RIP
However, my co-founder Martin and I had conflicting goals. He wanted to build the best software possible, while I wanted to build the largest community possible.
před X lety jsem v jednom projektu použil ZMQ a přišlo mi to tenkrát jako skvělá technologieTaky jsem jí nedávno párkrát použil a je to fakt super. Pro některé druhy aplikací to šetří spoustu práce s vymýšlením protokolů.
Obsah je to nejmenší, každý jazyk má několik knihoven na serializaciTo si právě nemyslím. Na obsahu zpráv v daném protokolu sakra záleží a nejde jen o serializaci/deserializaci, jde hlavně o tu logickou strukturu.
Takže ten protokol pak vypadá trochu jinak než ty z 80. let.Jenže tyhle „konverzační“ protokoly mají svůj smysl a rozhodně bych je nepovažoval za přežitek 80. let. Např. je hloupost posílat obsah zprávy, když adresa příjemce na daném serveru neexistuje, nebo když má zpráva 10 MB a server přijme maximálně 5 MB – nebudu se tam přece snažit protlačit těch pět a pak se divit, že mi to v půlce spadlo. Co by šlo udělat jinak jsou ti příjemci – mohl bych poslat seznam příjemců v jedné zprávě a server by mi jednou zprávou odpověděl seznamem neexistujících adres – místo aby se to posílalo po jedné. Ale asi zvolili tento přístup kvůli jednoduchosti, aby nebylo potřeba zavádět nějakou vnitřní syntaxi a v rámci jedné zprávy/příkazu předávat složitě strukturovaná data.
protože myšlenkou je používat stateless zprávy (messages) místo nějakých dlouhých klient-server sezení.Ve většině případů se k nějaké stavovosti dříve či později stejně dospěje a do původně bezstavového protokolu se nějak dosbastlí. Jako se tomu stalo v případě HTTP – i když tam to bylo způsobeno využitím/zneužitím protokolu k jinému účelu (pro psaní aplikací). Pro přenos hypertextových dokumentů by bezstavový protokol celkem stačil. I když i tam je to sporné – pokud mají být ty dokumenty např. chráněné jménem a heslem, tak je zbytečné vyhodnocovat (tzn. dotazovat databázi/soubor, počítat hashe, porovnávat, vyhodnocovat role a oprávnění…) to heslo pokaždé znova, když to stačí udělat jednou.
Měl jsem za to, že ZeroMQ řeší jen přenos zpráv, ale ne už jejich obsah, ne?Jo. Psal jsem, že pro některé druhy aplikací, myšleno hlavně ty jednodušší. Nemusíš řešit žádnou serializaci a deserializaci, žádné postupné sestavování zpráv v bufferu a jejich následné parsování po řádcích (kdo někdy parsoval třeba IRC, tak ví) a takové detaily. Prostě tam loupneš JSON z jedné strany a z druhé na tebe vyleze už přenesený.
Což o to, posílat zprávy, abys nemusel řešit, kde jedna končí a začíná druhá (v proudu bajtů), to umí i takový SCTP, který kromě toho umí i více proudů zpráv v rámci jednoho spojení, takže to nemusíš řešit v aplikačním protokolu (jako třeba multiplexing v SSH). A to je SCTP protokol na stejné úrovni TCP nebo UDP.Prijde mi, ze ti trochu unika podstata ZMQ. ZMQ ma byt rychla prenosova vrstva, ktera ti bude fungovat bez ohledu na pouzite prenosove medium a pouzity scenar komunikace.
Ale to je jen zlomek z toho, co znamená navrhnout vlastní aplikační protokol. Jen jeden z mnoha implementačních detailů.Ale ZMQ te od tech implementacnich detailu odstinuje velice dobre a muzes se soustredit na navrh protokolu jako takoveho.
Nejtěžší na návrhu protokolu je ta logická stavba – struktura přenášených dat, stavové automaty, ošetření chybových stavů, srozumitelnost, předvídatelnost, dokumentace, rozšiřitelnost do budoucna a zpětná kompatibilita…Navrh protokolu je v podstate jenom navrh rozhrani. Coz je zhruba stejne komplikovane jako navrh jakehokoliv verejneho rozhrani.
Když už se tu otevřelo téma euthanázie. Jaký na to máte názor? Co říkáte na argumenty druhé strany:
- kluzký svah (za chvíli budou chtít euthanásii i zdraví lidé, staří ní budou cítit psychický nátlak mladší generace)
- euthnázie není potřeba v případě kvalitní paliativní péče
- nemůžeme přeci od doktorů chtít aby zabíjeli pacienty ... jak jsem jeden lékař říkal
"Jestli chcete zabít svojí babičku tak si jí uduste doma sami"
Pro zájemce o toto téma doporučuju: Choosing to die Terry Prachett, How to die in Oregon, Assisted Suicide of Michèle Causse, 24 & ready to die ... urcite najdete i dalsi
- kluzký svah (za chvíli budou chtít euthanásii i zdraví lidé, staří ní budou cítit psychický nátlak mladší generace)Ano, kluzký svah — jde tedy o argumentační klam.
- euthnázie není potřeba v případě kvalitní paliativní péčeA co když někdo nechce žít třeba i několik let pod neustálým vlivem heroinu, stejně nejsa schopen cokoliv dělat?
- nemůžeme přeci od doktorů chtít aby zabíjeli pacienty ... jak jsem jeden lékař říkal "Jestli chcete zabít svojí babičku tak si jí uduste doma sami"S tím souhlasím, lékaři by měli mít možnost výhrady svědomí, stejně jako by ji měli mít u interrupcí.
Když už se tu otevřelo téma euthanázie. Jaký na to máte názor?Čím víc o tom vím, tak tím méně mám nějaký názor. Viděl jsem mnoho přednášek a je to překvapivě široký problém zasahující mnoho oborů.
- kluzký svah (za chvíli budou chtít euthanásii i zdraví lidé, staří ní budou cítit psychický nátlak mladší generace)Toto mě zarazilo na přednáškách od Davida Černého (Ústav státu a práva Akademie věd ČR), který kluzký svah jednou odmítá jako argumentační klam a jindy tvrdí, že v daném případě lze použít. (V podstatě jak se to hodí.) Pro mě, jako pro přírodovědně vzdělaného člověka, je to poněkud zarážející, já to za argumentační klam považuji vždy a argument na tomto postavený odmítám. Navíc ten stav, kam to "doklouzá" ne všichni musí považovat za špatný. Slyšel jsem mnoho argumentů svahem, když dotyčný svá slova chtěl podpořit klouzáním a doklouzal do stavu, který nepovažuji za nijak špatný, v některých případech dokonce naopak.
- euthnázie není potřeba v případě kvalitní paliativní péčeNeumím odpovědět. Toto záleží na člověku od člověka, jsou lidé, kteří tady chtějí být do poslední možné sekundy, potom jsou lidé (a já k ním patřím), kteří by za určitého fyzického stavu raději nežili. Moje babička zemřela přesně tak, jak si vysnila. V noci těsně před operací, kdy měla přijít v důsledku cukrovky o nohu. Nechtěla a nesnesla by, aby se o ni kdokoliv staral. Ano, ztráta končetiny se může zdát jako malicherný důvod pro odchod ze života, mám kamarády na vozíku, ale je přece jen rozdíl to mít od narození / nějakého aktivního věku a v 80 letech. A vím, že "život" v nějakém domově pro přestárlé by pro mou babičku byl horší než smrt. Ale někdo to může mít jinak, jsou lidé, kteří jsou de facto jen funkčním mozkem v kompletně nefunkčním těle (pohybově) a chtějí tady být jak dlouho to půjde. Proto na to nemám odpověď.
nemůžeme přeci od doktorů chtít aby zabíjeli pacientyAno, to rozhodně nemůžeme. Nemůžeme nikoho nutit do činnosti, kterou sám nechce provádět.
Nemůžeme nikoho nutit do činnosti, kterou sám nechce provádět.s tim souhlasim. Ale treba u nezamestnanych to rada lidi tak nevidi.
- kluzký svah (za chvíli budou chtít euthanásii i zdraví lidé, staří ní budou cítit psychický nátlak mladší generace)Slippery slope je krasny klam, na wikipedii je docela dobre popsano jak a proc to nefunguje. A pokud bude chtit euthanasii zdravy clovek - kdo jsi ty abys mu to zakazoval?
- euthnázie není potřeba v případě kvalitní paliativní péčeCo je kvalitni paliativni pece? Ze se sice nebudu moct pohnout, nebudu vedet kde a kdo jsem a budu se posravat a pochcavat ale bude mi to jedno protoze budu pod praskama? Dekuju pekne.
- nemůžeme přeci od doktorů chtít aby zabíjeli pacienty ... jak jsem jeden lékař říkal "Jestli chcete zabít svojí babičku tak si jí uduste doma sami"No, nemuzme, ale urcite se najdou doktori kteri by s tim moralni problem nemeli.
Ano, v zemich kde je euthanazie povolena existuji komise, ktere ji povoluji. Pripadne s ni musi souhlasit min 2 lekari. Casto je zde podminka ze zajemce o euthanazii musi byt smrtelne nemocny nebo musi trpet bez moznosti vyleceni.
Mam nazor, ano priznavam asi docela radikalni, ze euthanazie by mela byt dovolena komukoliv dospelemu at uz zdravemu tak i nemocnemu. Jen s tim ze mezi zadosti a provedenim by mel byt urcity cas.
Nechci říkat, že to jsou inženýři
Inženýr (ingénieur) je původně ten, kdo dělá/používá motory, a to především lokomotiv.
Jinak ČR se pyšní pomalu nejvyšší mírou sebevražd na železnici, nejspíše proto, že máme tak hustou síť.O tom docela pochybuju. Jeden koridor do Prahy, jeden do Brna a jeden do Ostravy ještě není hustá železniční síť. Jsou i země kde museli instalovat na nástupiště přepážky z plexiskla, protože je už nebavilo seškrabávat nešťastníky z kolejí.
S dementy travit cas nehodlam.Dobře děláš.
A tady máš video z natáčení : Tragédie v pražském metru. Muž skočil pod soupravuUprostred nastupiste, to je vul... A moc bezbolestne to teda nevypada.
aha, takze zaznam z dopravni kamery vyhodnoceny zavoznikem nahradi pitevni zpravu a nebopsychiatricke vysetreni, nechces jit delat ministra zdravotnictvi treba do sudanu?Pitevní zpráva: Přejel ho vlak. Psychiatrické vyšetření: Ptali jsme se ho, ale zarytě mlčel. I když jsme nasadili nejtvrdší vyslýchací metodiky, tak stejně nepromluvil, ani když jsme ho pohřbívali.
zaimali by me, jak ze zaznamu z kamery poznas sebevrazdu - pokud podle toho, ze je uspesna, ta tu mame definici kruhem :DVidíš jak ti skočí pod kola?
jiný závěr bude při nálezu anxiolytik a jiný při nálezu lsdKupodivu mě přesně tohle napadlo. Sebevrah po kolejích půjde, zády otočen k vlaku, vůl na LSD pro změnu zase půjde „za světlem a houkačkou“ (jako můra) ale zkus to jednoznačně klasifikovat ze záznamu oč se jedná
té statistice. Jasně, že jsme malý. Nicméně z toho, co vím, tak "naši" sebevrazi mají myslím 100% úspěšnost.Ono bude asi záležet na statistickém vzorku, bude-li dostatečně velký vždy se najde pár případů které to nějakým způsobem přežijí.
Sorry, ale tohle se ví (a nechápu, jak takový nesmysl můžeš vůbec napsat). A do budoucna se to bude vědět snad se 100% jistotou hned po nehodě (než policie ukončí vyšetřování), jelikož budou kamery na každé lokomotivěNo o tom jestli jde o sebevraždu či nehodu většinou rozhoduje policie v koordinaci s drážní inspekcí. A řekl bych že roli v tom bude hrát dopis na rozloučenou. Vůl vletí do kolejiště před projíždějící vlak a nestačí uskočit. Sebevrah asi bude páchat něco podobného. Těžko říct ale myslím si rozběhnout se přímo proti jedoucímu vlaku a normálně to do něj naprat nezvládne žádný a taky se pokusí uskočit. Nenapíše-li dopis na rozloučenou a nebo pokud se nenajde, jak to vlastně spolehlivě klasifikuješ? I s pomocí záznamů?
Viz to linkovaný video. Ty na nějaký názor nejspíše budeš potřebovat vzdělání v tebou zmíněných oborech, propočty, analýzu osoby z kamer x hodin předem apod.Nic takovyho, jenom se ti snazi, nazorne a pred ostatnima ukazat, ze si blbej. Nastesti uplne marne.
že je jaderná energetika strašně nebezpečnáTo je prokázaný fakt, dokonce na to máme zřízený speciální úřad.
v gmo potravinách jsou narozdíl od těch ostatních genySetkání s takovým člověkem si přidávám na seznam životních cílů. :D
Mimochodem, ještě jedna zvláštnost na kterou jsem narazil. Oni se na takové věci často nechávají nachytat i lidé, kteří mají velmi dobré vzdělání. Těžko říct čím to je, ale často se tu dost hraje na iracionální emoce a psychiku člověka.to by me tedy zajimalo, jak definujes dobre vzdelani - ja bych ho skoro definoval jako odolnost proti takovym manipulacim
86.5% of respondents support mandatory country of origin labels for meat. A large majority (82%) support mandatory labels on GMOs, but curiously about the same amount (80%) also support mandatory labels on foods containing DNA.
ale organická strava je naprostý úlet.To ma celkem jasnou definici, protoze jsou v tom dotace a vyzaduje to certifikaci, viz treba UK:
Eh, tohle je jeden ze standardních argumentů všech anti-GMO. Že geny z GMO můžou infikovat člověka a tak. Takže bacha a nejez to, nebo ti začnou kvést vlasy a zezelená kůže.[ne zas tak velkej joke] Já bych se teda osobně bál, že sním nějakej patentovanej gen a pak po mě bude chtít Monsanto vybírat licenční poplatky :-/. [/ne zas tak velkej joke]
ono totiz i promile, ze skoncis jako zcela nepohyblivy mrzak je moc velke riziko.Ne v pripade kdy alternativa je *jistota* ze skoncis jako nepohyblivy mrzak (parkinson, als a podobne srandy). A "klasicke" metody se prezivaji v jednotkach az desitkach procent (podle zpusobu). Ale jasne, chtelo by to neco stoprocentniho a jednoducheho.
smysl vidim, pokud ma zemrit za tyden dva zivota, ktery uz k nicemu neniCož mi přijde, že byl třeba případ člověka z článku. Metastáze v obou plicích, dýchal čistý kyslík, saturace 91 %, no, prostě udušení za živa.
Pád z výšky je zase dost děsivá smrt – trvá dlouho a když si to rozmyslíš, už je pozdě, ale ještě se proletíš.Já mám takový pocit že po provazu a lécích je to nejspolehlivější a nejpopulárnější metoda.
CO nebo čistý dusík/argon/... vypadají podstatně lépe.Začneš se dusit. To není moc příjemné. Na druhou stranu si už dost blízko. CO jako způsob sebevraždy už jsem skutečně zaznamenal a vyrobit ho zvládne každý. Je to jeden ze způsobů který se skutečně používá. Vydat se do přírody mimo civilizaci, rozdělat stan, rozdělat dřevěné uhlí a prostě počkat než se začne hoření dusit, vyplnit si spodinami stan… je to jeden z těch mírumilovnějších způsobů odchodu. O to méně je to příjemnější, když víš že se takhle zbytečně tráví lidi.
Vydat se do přírody mimo civilizaci, rozdělat stan, rozdělat dřevěné uhlí a prostě počkat než se začne hoření dusit, vyplnit si spodinami stan… je to jeden z těch mírumilovnějších způsobů odchodu.Pokud při tom nezapálíš ten les…
Začneš se dusit. To není moc příjemné.Ne. Ten pocit dušení je způsobený především tím, že se ti v krvi hromadí CO2 (resp. potom rozpuštěná forma H2CO3).
ty si furt pojedes tu svou nevzdelanou logorheu dokola co?A počítal si s něčím jiným? Přece tě nenechám mít poslední slovo.
jde o mnohem účinnější asfyxiant než jsem původně předpokládalJojo, ale tak ono to dava smysl, kdyz mas ve vzduchu vic CO2 nez v krvi tak ti v plicich zadny neprejde z krve do vzduchu ale max. tak naopak.
Tak kilo trhaviny/traskaviny k hlave nebo krku je rekl bych metoda spolehliva, bezbolestna a v domacich podminkach uskutecnitelna.Osobně bych si asi postavil gilotinu. To je docela jednoduchá konstrukce, není na tom moc co zkazit a když už se člověk bojí, že na poslední chvíli ucukne, může si k tomu přidát takový ten držák na hlavu.
Mozek jeste ma nejakou okyslicenou krev, takze jeste nejakou dobu funguje (castecne bych to mozna prikladal i zvysene srdecni aktivite tesne pred popravou). Na druhou stranu je potreba rict, ze do hry vstoupi velmi silny sok, ktery by mohl bolest utlumit.Ono hlavně při prudké ztrátě tlaku se ti začne okamžitě zatmívat před očima, pískat v uších, mysl jde do ztracena. Přemýšlet nad tím jak se válíš na zemi jak tak přibližně poslední věc nad kterou máš čas dumat. Kdo to zažil a sekl sebou někdy o zem ví o čem je řeč.
Predstava hlavy valejici se na zemi nebo v kosiku pod gilotinou, ktera jeste vidi a premysli, co se to s ni stalo, si nicmene skoro rika o nejakou satiricko-surrealistickou povidku.Dejte pokoj.
Predstava hlavy valejici se na zemi nebo v kosiku pod gilotinou, ktera jeste vidi a premysli, co se to s ni stalo, si nicmene skoro rika o nejakou satiricko-surrealistickou povidku.Mám pocit, že se s tím dělaly nějaké pokusy, kdy měl odsouzený k smrti mrkat tak dlouho, dokud si udrží vědomí. Pokud se nepletu, vydrželo to asi 6 vteřin. Každopádně když se chceš zabít, tak s tím asi musíš počítat, ne?
Nicmene ohledne gilotiny, podle wikipedie "Unconsciousness occurs within 10 seconds without circulating oxygenated blood". To musi byt fakt extremne prijemnych 10s, brr. Radsi bych neco co behem par milisekund rozprasi mozek po nekolika metrech ctverecnych.Tak ideální by bylo sedět na atomové bombě, tam to máš nějakých 10µs. Dál v podstatě libovolná výbušnina, ale jak už někdo uváděl v diskuzi, špatně se shání a potenciál pro chybu během výroby je velký, když nejsi chemik v podstatě nevíš co děláš. Ta gilotina, když uděláš dost těžkou tu čepel, tak na tom není vůbec co zkazit a vyrobíš to podstatně jednodušeji, než tu výbušninu (kus plechu, pár trámů, pár prken, dvě cihly jako závaží).
Nerdíci při práci. Ach jo.HM. To mi připomnělo, že jsme s kolegou nedávno konečně rozhodli dlouhotrvající spor o nejlepší zbraň v případě zombie apokalypsy. Po mnoho dní trvající diskuzi jsme se shodli, že je to černá díra na tyči. Jen ti nikdy nesmí upadnout.
než si vmyslet a sestrojit gilotinu kterou si usekneš vlastní hlavu. Pokud nejsi opravdu odhodlaný, je velmi malá šance že se ti ji vůbec podaří sestrojit.Cože? Podívej se na ten obrázek: https://thumbs.dreamstime.com/thumb_1764/17645937.jpg. Tohle by zvládlo postavit i dítě na základní škole v rámci dílen. Jinak pokud se ti jí nechce stavět, tak si jí prostě nech vyrobit na zakázku, ne?
Po mnoho dní trvající diskuzi jsme se shodli, že je to černá díra na tyči. Jen ti nikdy nesmí upadnout.A na boku té trubky je napsáno Ручной Противотанковый Гранатомёт, ne?
Tohle by zvládlo postavit i dítě na základní škole v rámci dílen. Jinak pokud se ti jí nechce stavět, tak si jí prostě nech vyrobit na zakázku, ne?Ok a ostří seženeš kde? Vlámeš se do muzea a ukradneš jim ho, ne? Ono to sice jde sehnat sice sehnat a udělat z tabule plechu, ale nějaký blázen by ti ho musel naostřit a chci vidět jak to zvládneš bez podezřelých otázek. Nehledě na to že v tom necháš rozhodně víc než jednu výplatu.
Ok a ostří seženeš kde? Vlámeš se do muzea a ukradneš jim ho, ne? Ono to sice jde sehnat sice sehnat a udělat z tabule plechu, ale nějaký blázen by ti ho musel naostřit a chci vidět jak to zvládneš bez podezřelých otázek. Nehledě na to že v tom necháš rozhodně víc než jednu výplatu.Prostě kus půlcentimetrového plechu a rozbruska. Nahoru můžeš přidat nějakou zátěž, abys měl fakt jistotu, otestovat se to dá třeba na prasečí hlavě z řeznictví.
Nemyslím si že dostatečné váhy dosáhneš 5mm plechem a dostatečně ho naostříš flexouKus 5mm plechu o velikosti tak 1x1 metr imho bude mít dostatečnou váhu. Kdyby náhodou ne, tak ti nic nebrání přidat (nahoru) závaží, nebo použít třeba centimetrový plech.
To musi byt fakt extremne prijemnych 10s, brr.Bolí nervy když jsou přeseknuté?
Prostě se rozpleskneš jak žaba a utopíš.Jako jo, ale ta představa, že se minuty dusím vodou jako žába s rozlámanou půlkou těla, to není zrovna přitažlivé.
A pokud bude chtit euthanasii zdravy clovek - kdo jsi ty abys mu to zakazoval?Taková technická: Nakolik považuješ jinak fyzicky zdravého člověka který je rozhodnutý spáchat sebevraždu za zdravého?
No já bych to definoval prostě asi jako Terminátor: „You can't self-terminate!“ (škoda ještě že to neumím říct tím stupidním rakouským akcentem).Viz Dario Iacoponi, který si prostě kdysi spočítal, že je pro něj lepší se zabít a tak se zabil. Konec konců, v současné době platí, že všichni musíme umřít, jediné co můžeme ovlivnit je čas a způsob.
To už musí být velmi těžká psychická porucha když si vypočítáš že ti vyjde výhodnější zabít se než žítCo jsem si tak zjišťoval, tak to spíš byl naprostý autismus křížený se záblesky geniality (patřil k dětským géniům, kteří přeskakují třídy). Prostě si to úplně bez emocí všechno srovnal. Během toho popsal klady a zápory několik deníků, celé to zanesl do „vzorce“, ze kterého mu vyšlo, že prostě kladů je míň, než záporů. Samozřejmě, že jeho chyba byla v tom, že se na to díval objektivně. Na problémy, které se dotýkají tebe bys imho vždycky měl nahlížet subjektivně, nebo to skončí blbě. Pokud si to neumíš představit, zkus se objektivně zamyslet nad lidstvem. V podstatě jsme jako rakovina, která vyvražďuje jeden zvířecí druh za druhým, rozlézá se po planetě v podobě měst a zástavby. To vynechávám, že jsme vyrobili atomové bomby a rozsáhlým průmyslem zničili ohromné části planety. Momentálně se nám pomalu daří zabíjet mořský život. Pokud nad tím přemýšlíš, tak nelze nevidět, že celé planetě by bez nás bylo líp. Čistě objektivně by pro nezaujatého pozorovatele mohla být autogenocida skutečně tím nejlepším, co by jsme mohli udělat. Pokud si dáš projekci do budoucnosti, tak to může skončít nějako jako Blame!, tedy celý svět protažený do jednoho města, kde už nikdo pořádně nechápe, co se to vlastně děje a nikdo nemá kontrolu. Na druhou stranu, když se na to díváš subjektivně, tak nasrat.
Na druhou stranu, když se na to díváš subjektivně, tak nasrat.Takhle nějak si představuju mentálně zdravého jedince. Prostě dokud budu mít jednu funkční nohu kterou můžu blbečka který se mi snaží vbamamutit opak na nakopnutí do prdele a srdce které bije, budu mít i dostatečné množství důvodů k existenci.
kluzký svah (za chvíli budou chtít euthanásii i zdraví lidé, staří ní budou cítit psychický nátlak mladší generace)Argumentacni klam.
- euthnázie není potřeba v případě kvalitní paliativní péčeNekdy neni reseni a mela by to byt pouze jedna z voleb.
nemůžeme přeci od doktorů chtít aby zabíjeli pacienty ...Rekl bych, ze to co ma blizko k pasivni euthanasii, se v praxi deje.
Zda-li by legislativní povolení eutanazie nemělo podobný efekt a nespustilo nějakou lavinu mi nepřijde jako argumentační klam, nýbrž jako dobře položená otázka.Proc si myslis, ze by melo byt ulohou statu starat se o to, zda lide po navysenim jejich osobni svobody zacnou nebo nezacnou tuto svobodu masivneji vyuzivat?