Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Poslední dobou se zabývám vývojem webových aplikací. Ovšem web má svoje specifika a na tvorbu aplikací nikdy nebyl navržen. Takže podstatnou část času trávím předstíráním, že tomu tak není.
To sebou nese věci jako spousty HTML, CSS a Javascriptového kódu. To vše v kombinaci s Javou a PL/SQL dává vcelku zajímavou směsici jazyků. Ne žádný framework nepoužíváme. Naštěstí se Sun rozhodl specifikaci JSP rozšířit podporu Expression Language a tak je možné psát vlastní tagy jako JSP stránku. Dříve bylo potřeba napsat servlet a ještě speciální mapovací soubor. Brr, tohle je přesně to, co nenávidím na C/C++ a oni to narvou do tzv. vyššího programovacího jazyka*. Možná byla škoda se učit dynamické jazyky jako Python a Lisp, třeba by se mi Java a XML mohlo i líbit** . Ale naštěstí se takto dají vcelku hezky uzavírat externí komponenty do vlastních značek a tím si rozšířit zásobu widgetů o ty, které se považují v běžných toolkitech za nepostradatelné.
Bohužel to není úplně univerzální řešení, takže jsem se začal poohlížet po různých frameworcích. Prozkoumal jsem django, zope (zuřivý Pythonista ) a nakonec i Google Web Toolkit (jeho výstup mi Konqueror nepobral).
V té chvíli jsem si uvědomil, že za nějaký čas se s vývojem webových aplikací stane totéž, co s vývojem aplikací pro X. My, co umíme napsat v HTML, CSS a Javascriptu (OK, ten behaviour skript, který přinutí MSIE se tvářit jako pořádný prohlížeč, si stáhnu z webu ) budeme marně poukazovat na výhody takového psaní. Na to, že máme vše 100% pod kontrolou a že toolkity tvůrce, oproti čistému Xlibu, omezují. Nadstavbové toolkity s integrovaným XMLHttpRequestem (základní součástka Ajaxu), s perfektně odladěnými Javascriptovými kódy od IE 5.0 až po elinks zefektivní práci (opravdu radost kontrolovat kód v x prohlížečích). A za pomocí miliónu technických obezliček přesvědčí uživatele, že je to v podstatě normální aplikace, přestože k tomu web určen nebyl a není.
BTW: Na mapovacích XML nesmyslech pro Javu mi vadí přesně ta věc, která mi vadí na hlavičkových souborech v C/C++. Prostě jedna definice zapsaná na více místech dělá při změnách bordel. Není to dobré a v případě Javy se jedná o obejití problémů s reflexí a introspekcí, což je přesně ta oblast, kde dynamické jazyky naopak excelují. Bohužel, jazyk D, který by aspoň pro mě představoval ideální náhradu za C++ (složitější a komplikovanější jazyk aby pohledal), se nejspíš neprosadí. Ten aspoň odstraňuje hlavičkové soubory.
BTW2: Od té doby, co mi generátor javovského kódu v Pythonu zabral necelou necelou polovinu znaků, než samotný vygenerovaný program, se nad syntaktickou rozvláčností Javy šklebím stále víc. Bohužel, cesta, že bych si pro všechen kód psal generátor v Pythonu není schůdná. Díky alespoň za foreach
v 1.5. A s Lispem bych měl taky přestat, ministerstvo zdravotnictví varuje, že programování v Lispu zapříčiňuje úbytek kodérů v Javě
Tiskni
Sdílej:
Mno pokud přehlédnu všechny poznámky proti javě, tak je to pěkný blogpost.
Btw javascript: co nutí programátory webaplikací programovat něco v JS? Nevím, co konkrétně píšeš za programy, ale osobně to vidím takto: prohlížeč umí (by měl umět) pouze xhtml+css (tedy zobrazit "statickou" stránku) a o všechny requesty se postará server, který opět odešle čistý xhtml. A přiznám se, že jsem nikdy na webu nepsal v JS (už proto, že jej neumím ), tak jsem to nikdy ani nepotřeboval a zatím všude, kde jsem viděl použitý java script to lze nahradit requestem zpracovaným na serveru.
Poznámkami proti Javě začínám být pověstný, bohužel pro mě, neměl jsem se učit dynamické jazyky. Dobře mi tak .
Mno bohužel pro mě je Java první objektově orientovaný jazyk, který umím (mimo C#, jazyků jsem poznal spoustu, včetně funkcionálního scheme, který je možná dobrý na machrovaní ale na pořádnou práci se nehodí). Ano, objektovost javy není dokonalá (a tvoje nářky na upovídanost bych možná kontroval přehledností kódu) a trochu mě to štve, ale (a no flame), je to snad jediný OOP jazyk, který je použitelný na velké projekty a snadno portovatelný na jiné platformy.
Ano, objektovost javy není dokonalá (a tvoje nářky na upovídanost bych možná kontroval přehledností kódu) a trochu mě to štve, ale (a no flame), je to snad jediný OOP jazyk, který je použitelný na velké projekty a snadno portovatelný na jiné platformy.Tak "přehlednost kódu" alespoň mně přijde u Javy právě naprosto žalostná (třeba v porovnání s Pythonem). A s tím že by byla Java jediným OOP jazykem použitelným na velké projekty také nemohu souhlasit, i Python se dá výborně použít na velké věci (a vsadil bych se, že třeba takové Ruby na tom bude podobně). Na Javu jsem hodně alergický, s jazyky jako Python či Ruby se nedá srovnávat (v její neprospěch), rozšířila se jen díky masivní marketingové masáži Sunu...
Java se používá na velké projekty, to je pravda. Ovšem Java se všude používá ... prostě proto, že se Java všude používá a že ji Sun protlačil. Navíc jsou k Javě dostupná dvě skvělá svobodná vývojová prostředí a jedno vynikající komerční, Javu používá Oracle, nebo IBM. A pokud by Sun implementoval delegáty do Javy, možná by jí propagoval i MicrosoftJistě, to je dnes hlavní argument. Ale Java se nerozšířila sama od sebe. A pokud pomineme (populární) teorii o idiotech masírovaných marketingem, tak ten důvod je celkem zřejmý: používání Javy dokázalo výrazným způsobem snížit náklady na vývoj a hlavně zvýšit jeho objem (v době kdy to, shodou okolností, bylo velmi potřeba). Java je totiž jazyk použitelný i pokud jsou v týmu podprůměrní či dokonce mizerní programátoři. Výsledek sice není nic moc, ale je celkem přehledný a čitelný. Prostě to nejde tolik zprasit. Dejte takovému člověku C++ a může se to psát znova (nějaký LISP je mimo mísu). Tomu se říká "softwarové inženýrství v praxi" a kdo nezažil, nepochopí (maximálně tak je možné si rozšířit obzory na www.thedailywtf.com ).. Navíc je díky Apache dostupných mnoho výborných svobodných nástrojů. Tuto podporu už mimo .Netu (a ani silný Microsoft nedokázal daný stav zvrátit tak, jak by si možná představoval) nemá žádná jiná platforma a je to znát. Snad už chybí jenom svobodná implementace Javy 1.5 (a za chvilku i 1.6).
BTW: pokud se ti zdá, že Pythonisti do Javy buší, doporučuji pokec se SmalltalkeremNo jo, ale smalltalkeři na to mají vcelku právo. Srovnávat Smalltalk a Python... no, možná až bude mít python pořádné closure. Ale i tak smalltalk povede přehledností.
Java je totiž jazyk použitelný i pokud jsou v týmu podprůměrní či dokonce mizerní programátoři. Výsledek sice není nic moc, ale je celkem přehledný a čitelný.Tak za tento argument by mě Javisti umlátili
Ale vždyť on nefunguje jinak, to se snažím naznačit.
Mno z čistě akademického hlediska možná ano. Taky mám rád jiné jazyky, než je java, ale...
... ale a chápu, že se to zdějšímu osazenstvu nebude moc líbit, ale pokud chci něco programovat můžu si vybrat nějaký jazyk, kde výsledný kód bude superoptimalizovaný, využitý každý bajt paměti a každý tik procesoru. Jenže takový kód budu psát (a hlavně následně optimalizovat) nereálně dlouho. Pokud si místo toho vyberu jazyk, kde napíšu to během pár týdnů (a výsledný kód bude o pár procent pomalejší), tak se mi to mnohonásobně vyplatí (a klidně si můžu koupit lepší HW). Navíc ten superotimalizovaný kód bude optimální pouze na jednom cpu, už proto, že na jiné platformě ani nepojede.
Ale vždyť on nefunguje jinak, to se snažím naznačit.On snad někdo tvrdí, že ja Java vrchol všecho lidského snažení? :-O Právě naopak. Ale klidně se vsadím, že ten další den bude opět zklamání. Žádný LISP, žádný Smalltalk. Stejně jako po C a C++ přišla Java.Jen mi přijde, že Java je glorifikovaný pluh. Se spoustou výhod, ale ne konec cesty...a zatímco s tím pluhem by při trošce praxe uměla dělat hromada lidí, přijde den, kdy to tak nepůjde. Informační explozi už asi nezastavíme.
„je to snad jediný OOP jazyk, který je použitelný na velké projekty a snadno portovatelný na jiné platformy“Pokud jsi nikdy nepřišel do kontaktu a Franz Allegro Common Lispem ani Cincom Smalltalkem, pak na takovýhle názor máš samozřejmě právo.
S tím, že si asi udělám minikompilátorek na SSE operace nad velkými datasety...
Jak jsou na tom současné kompilátory v použití "vektorových" instukcí? Občas mám pocit, že se kompiluje do z86 kódu bez nějakých dalších instrukčních sad.
ale je na tom stejně jako všichni ostaní.
Mno s tím nesouhlasím, ale to by bylo na dlouhou diskusi. Psal jsem i v C a skutečně přenostilelné programy (chytnu kód a přeložím ho jinde bez jakékoliv úpravy) byli max. typu hello world.
Hádám, že Heron potřebuje dělat „sájentifikl kompjůtešn“, ale s jistotou to vědět nemůžu.
Vyhráls
Mimochodem, budu za kacíře, ale na numeriku je podle mě pořád nejlepší některá z moderních inkarnací Fortranu…
Asi jo. Jednou jsem přepisoval kód z Fortranu do C a říkal jsem si, jestli by nebylo lepší se naučit Fortran a zbytek programu dopsat v něm nebo z toho udělat knihovnu a tu přiliknovat k tomu Céčkovského programu. Jednalo se o nějaké dobře optimalizované FFT (optimalizované na daný problém).
Jinak, ohledně srovnání výkonu Lispu a Javy jsem našel v google cache, mám i originální pdf. Něco je i na openmap.bbn.comNěco novějšího by nebylo? Za těch 10 let (a zvlášť za posledních 5 let) udělal vývoj virtuálních stroju (pro všechny jazyky) obrovské pokroky. Navíc skutečně, programy hotové za 8 hodin? To je úplný nesmysl na to používat Javu. Java má (jak jsem vlastně již psal) smysl, když je plánovaný čas v řádu měsíců a let, počítá se s fluktuací lidí a hlavně: počítají se peníze.
BTW: neber to jako přemlouvání k Lispu, z hlediska toho, co jsem chtěl především napsat (webové aplikace) je hádka Lisp vs Java vcelku OT.Hádka LISP vs. Java je jako hádka Harley vs. Škoda.
Něco novějšího by nebylo? Za těch 10 let (a zvlášť za posledních 5 let) udělal vývoj virtuálních stroju (pro všechny jazyky) obrovské pokroky.Nevím, zase tolik se Lispem nezabývám. Uznávám, že toho víc zvládnu v Javě (se kterou dělám v denně), než v Lispu
Navíc skutečně, programy hotové za 8 hodin? To je úplný nesmysl na to používat Javu. Java má (jak jsem vlastně již psal) smysl, když je plánovaný čas v řádu měsíců a let, počítá se s fluktuací lidí a hlavně: počítají se peníze.No, kdo by zaplatil test, kde budou programátoři psát půl roku nějaký projekt? Navíc v několika jazycích? A ještě tak, aby se zjistilo, že ten jeho jazyk zas tak za moc nestojí?
Že by zákazníci? Třeba jenom primitivní požadavek: dokud uživatel nevyplní jméno a heslo, musí být tlačítko k odeslání zakázané (disabled). A hned je tam javascript. A tohle je velmi jednoduchý příklad.Btw javascript: co nutí programátory webaplikací programovat něco v JS?
Někdo manažerům ukázal, že s webem se dá docela kouzlit a oni chtějí víc. Najdou se firmy, které na tuto poptávku zareagují. Konkurence nemůže zůstat pozadu (z čistě existenčních důvodů), a tak se tvoří čím dál složitější weby.