Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Po přečtení spotu Zpráva o plnění povinností České pošty, s.p..., kde jsem čekal shrnutí té zprávy, jsem se rozhodl dokument trochu projít. Ovšem celé to má 52 stran a tak jsem dokument nezkoumal nijak důkladně. Některé věty jsou přímo ze zprávy, jiné jsem trochu poupravil a zbytek napsal vlastními slovy.
V úvodu se konstatuje, že Česká pošta nezaručuje řádnou obsluhu poštovních úřadů. Vytýká se zejména
V 18 případech bylo zjištěno uzavření pošty z interních důvodů (návštěva lékaře, interní školení, nebo aktualizace software), případně z důvodů odstávky elektrické energie. Ovšem ČP má povinnost přijímat dopisy a poukázky i v případě, že počítače nepracují.
Otevírací doba je přizpůsobena poptávce jen v omezeném rozsahu. Navíc je přizpůsobována interním potřebám České pošty, a to i v případě, kdy je to v rozporu s potřebami zákazníků. Pošta nedodržela příkaz o zajištění výdeje poštovních zásilek ve velkých městech (částečně pouze v Praze a to jen pro doporučené zásilky a nikoliv balíky).
Nepřiměřeně dlouhé fronty dané jedna špatnou organizací práce, nebere se ohled na poptávku zákazníků a v neposlední řadě i špatné a nelogické označení přepážek, kde nelze podávat hromadné zásilky.
Informace o právních podmínkách a o užití základních služeb jsou neúplné a nekvalitní. V řadě případů je zjevné, že správné informace neznají ani samotní pracovníci České pošty. Konkrétně je kritizován způsob správného psaní adres, který je vyžadován, ale ani samotní zaměstnanci pošty neví, jak má vypadat.
Pošta neinformuje o rozsahu a možnostech svých služeb, dokonce ani o právních aspektech a zákazníci nemají možnost zjistit, zda ČP postupovala v souladu se zákonem. Vážné negativní důsledky má pro zákazníky používání tiskopisu pro uplatnění nároku na náhradu škody; vinou zavádějícího předtisku totiž požadují nižší náhradu škody než tu, která jim po právu přísluší.
Vyskytl se dokonce případ, v němž byla správná informace vědomě zatajena, zřejmě proto, aby zákazníci svými požadavky na zlepšení způsobu, jakým jsou jim poskytovány základní služby, „nekomplikovali“ České poště její činnost. Zcela absurdním příkladem je neznalost toho, jaký byl vlastně obsah smluv uzavíraných se zákazníky v době přechodného období po novelizaci zákona o poštovních službách. Neznalost se přitom týkala celé České pošty, i pracovníků s právním vzděláním. Stalo se, že ani tiskový mluvčí České pošty neposkytl tisku správné informace.
Česká pošta nevěnuje svým zákazníkům odpovídající péči. Pokud došlo k drobným zlepšením, stalo se tak až na výjimky jen proto, že jí tato zlepšení péče byla výslovně nařízena. Nedostatek motivace je zjevný i z toho, že některé požadavky byly splněny jen formálním způsobem, a proto nepřinesly požadovaný efekt. Dále je kritizován nezajištění dostupnosti služeb na letišti, nedostupnost určitých tiskopisů na některých pobočkách, nebo jejich nesmyslné umístění. Pošta ignoruje nařízení o bezbariérových pracovištích.
Z výsledků dohledu vyplývá, že Česká pošta poštovní tajemství v řadě různých situací porušuje. Pracovníci České pošty, a to včetně pracovníků centra, neberou povinnost dodržovat poštovní tajemství s odpovídající vážností. Poštovní tajemství je porušováno zejména v případech nesprávných postupů při dodání.
V naprostém rozporu s principem poštovního tajemství je centrem zavedené používání společných dokladů pro dodávané poštovní zásilky. Jde o doklady, v nichž příjemci stvrzují převzetí poštovních zásilek; při této příležitosti jsou jim tak k dispozici údaje o všech dalších, cizích poštovních zásilkách uvedených ve společném dokladu.
Sem také patří případy, kdy pracovníci pošty doručí zásilku jinam, předají ji cizí osobě (sousedovi, ...)*, nebo nechají příliš velkou zásilku ležet na schránce. Rovněž není právně zajištěno používání odkládacích míst, z nichž si doručovatelé při obchůzce vyzvednou zásilky. Je zdokumentován případ, kdy došlo ke ztrátě celého poštovního pytle.
Požadavek na úhradu ceny za zpáteční přepravu u balíků vrácených ze zahraničí. Protože povinnost úhrady takové ceny nebyla sjednána (ceník tuto cenu neobsahoval), Česká pošta ji od odesílatelů vyžadovala protiprávně. Dále byly zjištěny poštovní schránky, které se nacházejí v samém centru měst, kde je největší pohyb lidí, přesto však nebyly zařazeny do okruhu schránek vybíraných i v sobotu a neděli.
Zaznamenány případy, v nichž k dodání nedošlo, přestože řádnému dodání žádné důvody nebránily. Buďto adresátovi nebyla předána výzva k vyzvednutí, nebo uložená poštovní zásilka nebyla nalezena, byla přehlédnuta žádost o prodloužení lhůty pro vyzvednutí, Česká pošta se mylně domnívala, že se adresát v daném místě nezdržuje. Případně kvůli závadám v poštovní adrese; ty však buď ve skutečnosti neexistovaly, anebo šlo o závady nepodstatné. V jednom případě vrátila Česká pošta jako nedoručitelnou dokonce i poštovní zásilku na svou vlastní adresu.
Ještě horší jsou však případy, v nichž byly poštovní zásilky vydány nesprávné osobě. Česká pošta nebere v potřebné míře v úvahu závažné právní důsledky, které vydání jiné osobě může pro zákazníky mít. Její přístup k takovým případům je velmi laxní. Vyskytují se dokonce i případy, v nichž Česká pošta vydá poštovní zásilku nesprávné osobě vědomě. Přitom v dokladech nepravdivě vykazuje, že došlo k řádnému dodání.
Při dodávání do věznic není Česká pošta schopna svým zákazníkům v potřebné míře garantovat, že smluvní podmínky budou dodrženy. Nespolupracuje s Vězeňskou službou, která ji při dodání osobám umístěným ve věznicích musí zastupovat. Ovšem prostřednictvím většiny poštovních zásilek jsou doručovány písemnosti v rámci trestního řízení.
Jednou ze základních povinností České pošty při dodání je učinit pokus o dodání v místě určeném v poštovní adrese. Jde současně i o jeden ze základních požadavků vyplývajících z legislativy Evropské unie. Část nedostatků způsobují nezodpovědní doručovatelé, kteří zásilku předají k uložení, aniž by se o její dodání v místě určeném v poštovní adrese vůbec pokoušeli. Vyskytují se i případy, v nichž doručovatel poštovní zásilku s sebou na pochůzku dokonce ani nevezme.
Závažnějším případem je nedoručování na příkaz vedení. Třeba poštovní zásilky na dobírku, které jsou ihned ukládány, aniž by se Česká pošta pokusila o jejich dodání v místě určeném v poštovní adrese. Dalším příkladem jsou balíky, které v některých místech rovněž zásadně nejsou dodávány do místa. A to mj. i proto, že Česká pošta nezakoupila automobily, které by k dodávání potřebovala. Na jejich zakoupení měla dostatek času – tuto povinnost má už od r. 2000.
O snaze České pošty zkreslovat skutečné přepravní doby svědčí jak měření závazných přepravních dob, tak i měření přepravních dob u obyčejných zásilek. V obou případech jsou totiž systematicky vykazovány přepravní doby, které jsou kratší než přepravní doby skutečné. Pošta přesunula doby výběru schránek k začátku dne tak, aby vykazovala lepší doby poskytovaných služeb.
Aby tedy mohla Česká pošta vykazovat, jak rychlá je údajně přeprava, poštovní zásilky a doklady o poukázané peněžní částce na počátku záměrně zpozdí. Vykazovaná přepravní doba se tak zkrátí, skutečná přepravní doba ke škodě zákazníků naopak prodlouží.
Už jenom stručně, nejhorší je, pokud má pošta vrátit peníze, zaplatit škodu, kterou způsobila. To potom postupuje liknavě, neodborně a co hůř, s neznalostí, nebo dokonce s cíleným ignorováním platných právních norem.
V závěru se konstatuje, že je dostupnost služeb v zásadě zajištěna, ale jejich kvalita je na nízké úrovni. Mnoho ze zjištěných nedostatků jsou způsobeny přímo pokyny z centra, nebo jsou způsobeny neznalostí platných právních norem, především novely z roku 2000(!). ČTÚ na základě výsledků této správy zahájil s poštou celkem 13 správních řízení.
*Tady se dle mě jedná o nedostatek v zákonech, protože na jiném místě zase vyžaduje, aby se pošta, v případě nemožnosti doručení, pokusila o náhradní doručení (např. sousedovi).
Tiskni
Sdílej:
Tak jsem předhodil strýci googlovi "jak má vypadat balík česká pošta", nic zlého netuše...
A hned první odkaz - a jsem zase na abclinuxu.cz, to by se jeden picnul. Ten GNU/Linux už je všude, nechápu, jak se ještě někdo může v dnešní době zabývat jinými operačními systémy ;)
Pep