Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Pokud někdo paušálně odmítá něco jenom proto, že pochází z té špatné firmy/strany/já nevím čeho ještě, je to špatně. Stejné je, že spousta lidí, kteří používají produkty Microsoftu žije v představě, že se tu schází jenom banda zalepených fanatiků, kteří mají doma oltář s Tuxem/démonem/(má Solaris maskota?). Potom se nám tu staví do role těch jediných spravedlivých, kteří vědí, jak to v životě chodí.
Takže moje prohlášení:
Produkty Microsoftu mají svoje nepopiratelné výhody. Mezi první z nich můžu uvést klasiku "vždyť to má každý", což je neodiskutovatelný fakt. Ovšem síla Microsoftu je podle mě hlavně v synergickém efektu, což je skutečně něco, co nemůže nabídnout žádná jiná firma na celém světě. Neexistuje firma, která dodává operační systém, kancelářský balík, databázové, poštovní, webové a já nevím jaké servery, má vlastní platformu (.NET - tomu afaik také vděčíme za spoustu vlastností Javy 1.5) a to celé má zabaleno do úhledného balíčku s názvem MSDN. To celé je podpořeno vynikajícím marketingem a výborným (netvrdím, že je nejlepší, ale celkově je to skutečně dobrý program) vývojovým prostředím Visual Studio, které má přímou podporu pro tyto všechny technologie. Existují mraky úloh, pro které jsou Windows technologie stejně vhodné, nebo i vhodnější, než konkurenční.
Na technologické zhodnocení produktů MS si netroufám, protože důvěrněji znám jenom Win2K, což bylo v době, kdy jsem postupně migroval k OSS software. Ty mi padaly jen kvůli špatnému ovladači zvukové karty, což je věc, která by se stala i v Linuxu. Jinak je znám pouze z uživatelského hlediska, což na seriózní rozbor skutečně nestačí.
Abych to uzavřel, Windows nejsou na hovno a každý, kdo je takto paušálně odsuzuje je fanatik! Proč raději pracuji v unixových systémech je věc jiná a je to hlavně proto, že mi a) vyhovuje celková koncepce unixu, která mi přijde bližší b) s tím souvisí i to, že se mi v nich prostě lépe pracuje (vím, velmi subjektivní) c) svojí práci mohu dělat v něm, nejsem závislý na programech určených pouze pro jednu konkrétní platformu.
Napsáno jako reakce na tento příspěvek pod usámovým blogpostem. Jindra za tohle skutečně nemůže
Tiskni
Sdílej:
Já moc linuxového fanatizmu v poslední době nevidím. Po pravdě spíš antilinuxového fanatismu.
On je fanatismus a nadšení, které má myslím právo na trochu nekritičnosti. Bez toho lehce nekritického nadšení by se člověk nehnul. Nesmí toho být moc a jestli je nějaký pozitivní efekt velkého rejpala, tak snad v tom, že upozornil na to, že nějaký nákrok k zbožnění tu je. A nebo ne, co já vím.
Že se na webu jména abclinuxu mluví s láskou o Linuxu? No to je ale překvapení!
Jo, prohlášení! Nojo,tak jo. Prohlašuji, že se mi GNU/Linux líbí a jsem s ním spokojený a beru ho tak jak je, tedy i s jeho nedostatky.
Všechno má své nedostatky už proto, že výhoda je někdy nevýhodou.
Ideální žena není, auto také ne... systém také ne... a obávám se, že i já (sic!) mám chyby (sw i hw).
Vidim, ze Plesa dosahl uspechu. No reknete, napadlo by Vas neco takoveho napsat predtim?Tohle není reakce na Jindry
Jinak, ve stredu jsem byl na prednasce o .NET a musim rict, ze je .NET a Visual Studio jsou naprosto vynikajici. K tomu MSDN, spousta dokumentace. .LOL, tak tohle maji dobre zvladnuty, ale vim minimalne o jednom projektu, kde sefici zacli mluvit jak prednasejici z M$. Po dvou letech sly tyhle jejich cool novinky do stoupy a nastoupila klasika. Ono preci jenom server s PX na 10GHZ a nekolik TByte RAM neni ani dnes celkem bezny ;). (jednalo se o vizualizaci a sber dat) MSDN, ano spousty zavedejicich informaci, pro Lamy OK, ale pokud jsem sel do hloubky tak cim dal vic neprestnosti a dokonce protichudnych informaci. Rozchodit DCOM tak aby chodil mezi ruznymi jazykovymi verzemi celkem magie. To uz bylo obcas jednodussi nahodit DCOM v Linuxu :O pres EntireX
MSDN je možná skvělé pro někoho, kdo je v něm zvyklý pracovat, ale ne pro někoho, kdo se tam podívá jednou za půr roku. Já se v MSDN topím. Než se k něčemu doklikám je to vážně porod. Navíc mně hrozně vadí věty, ve kterých se alespoň třikrát vyskytuje symbol (c) nebo (r). A takových je tam bohužel hodně..
Microsoft mi naprosto nevadí. Ale je fakt, že některé aplikace windowsákům závidím (ne však takové jako zde prezentuje Plechinger)
Windows nejsou na hovno a každý, kdo je takto paušálně odsuzuje je fanatik!OK, jsem fanatik