Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Problém: napojit generátor na build systém je těžké.Asi tak dva radky do makefile?
mluvím tu o případu, kdy je kód generován v rámci all targetu. To sebou nese nutnost dalších závislostí, takže další řádky v configure.ac, nemožnost experimentovat s vygenerovaným kódem, .... Stejně tak není možné projekt přeložit na vašem malém armu bez věcí jako gsl a zproject.Ze se kod generuje v ramci all targetu nevylucuje: 1) Moznost distribuovat uzivatelum baliky s predgenerovanym kodem (cimz odpadaji zavislosti a nutnost testu v configure.ac). 2) Mit navic target ktery pouze predgeneruje kod (takze je mozne ho pak pouzit pro pripraveni baliku pro uzivatele ci pro preklad na malem ARMu). 3) Nebrani vyvojarum experimentovat s vygenerovanym kodem (dokud neupdatuji puvodni zdroj, tak make nema duvod pregenerovat generovany kod).
function(cxx_detect_cflags out) set(out_array ${${out}}) foreach(flag ${ARGN}) string(REGEX REPLACE "[-=:;/.]" "_" flag_signature "${flag}") check_cxx_compiler_flag(${flag} "__CxxFlag_${flag_signature}") if(${__CxxFlag_${flag_signature}}) list(APPEND out_array "${flag}") endif() endforeach() set(${out} "${out_array}" PARENT_SCOPE) endfunction() function(cxx_detect_standard out) set(out_array) cxx_detect_cflags(out_array "-std=c++14" "-std=c++11" "-std=c++0x") # Keep only the first flag detected, which keeps the highest version supported. if(out_array) list(GET out_array 0 out_array) endif() set(out_array ${${out}} ${out_array}) set(${out} "${out_array}" PARENT_SCOPE) endfunction()Pouziti jednoduche:
MY_CFLAGS="..." cxx_detect_standard(MY_CFLAGS) cxx_detect_cglags(MY_CFLAGS "-fno-keep-static-consts")Nerikam, ze to je super reseni a ze by to neslo deklarativne, ale ... Muj nejvetsi problem s cmake je ten idiotsky jazyk, ktery nema ani 'return'.
Tyto nastroje co pouzivaji deklarativni pristup failujou uz pri prvnim netrivialnim pozadavku.
Scons a zejmena GYP jsou moje nocni mura.Trochu rozpor, ne? GYP neznam, ale se SCons, kdyz potrebujes neco netrivialniho, prejdes do normalniho proceduralniho programovani a mas po problemu. Ve srovnani s tim mi prisly make+autotools jako generator problemu.
problémy s cmake/autotools/whatever za problémy se zproject...jo. Sem ze stare skoly a proto mam radu problemu s temito 'pomuckami'. Napr. predevcirem jsem chtel rozchodit na centos5 nejnovejsi podofo paket. (protoze jsem vubec necekal, ze bude na epelu existovat startsi verze jako rpm-ko). Nejdrive jsemm si musel nainstalovat cmake28 (cmake nestacil) a pak to hlasilo, ze konfigurace se nepovedla protoze .... Takze jsem jeste zkusil centos6 a zase jine hlasky. Musim rict, ze to jsem fakt necekal, tyhle systemy musi byt preci naprosto blbovzdorne, jestlize podle navodu odsadim ty prikazy a ono to nefunguje a ani nerekne, co mam delat, tak to by bylo lepsi predat seznam tech zdojaku a clovek si to prelozi sam. Fakt hruza.
Co se týče zproject, připadá mi, že bych tím jen vyměnil problémy s cmake/autotools/whatever za problémy se zprojectJa mam pocit, ze to ma tento vyvoj: 1) Programator chce programovat, ale moc nezna make. 2) Pouzije automake, zkopiruje nekde par sablon, a ve vysledku tam ma make a automake, kterym obema moc nerozumi. 3) V dalsi fazi tam prida zproject, takze ve vysledku tam bude make, automake a zprojekt, pricemz ten programator kloudne nezna ani jedno z toho. 4) Pokud by chtel pridat nejakou neobvyklou vlastnost, tak bude muset vyresit v zproject, aby to generovalo spravne predpisy pro automake, aby ten generoval spravne predpisy pro make, takze to radsi vzda. 5) V konecnem dusledky by asi udelal lip, kdyby si rovnou precetl manual ke GNU make a napsal to primo v tom.
4) Pokud by chtel pridat nejakou neobvyklou vlastnost, tak bude muset vyresit v zproject, aby to generovalo spravne predpisy pro automake, aby ten generoval spravne predpisy pro make, takze to radsi vzda.Lepší postup je šťouchat do autotools tak dlouho, až dělají to, co potřebuji. A potom výsledek nakopírovat do zproject a nahradit konkrétní jména za
$(proměnné)
. Pak napsat make code
pro finální test skriptu a udělat pull request.
5) V konecnem dusledky by asi udelal lip, kdyby si rovnou precetl manual ke GNU make a napsal to primo v tom.Akorát při použití zproject má člověk rovnou strukturu projektu (include/, src/, doc/), viditelnost symbolů, správně vyřešené závislosti na dalších knihovnách, podporu unit testů, podporu code coverage, callgrind a valgrind, automatické generování dokumentace, verzování ABI i API, ... a to mluvím jenom o ekvivalentu GNU make předpisu. Jinak je podpora pro docker file, Travis testy, balíkářské informace pro Debian, RedHat, bindingy pro Javu, Python, Lua, Ruby, NodeJS a Qt/QML, build předpis pro Visual Studio a jiné.
Ovšem generování kódu má obvykle mezi programátory špatnou pověst. Ať vygenerovaný, či ne, kód je kód a bude obsahovat chyby. Opravovat chybu v generátoru bývá těžké. Napojit generátor na build systém je složité. V praxi se tak generování používá u magických věcí jako Google Protocol Buffers, nebo msgpack.Nad timto se musi nejeden lispar pousmat. ;-]
To dává smysl - nevšiml jsem si, že by kromě posměšků nad ostatnímy jazyky produkovali lispaři někdy něco jiného.Asi jsi malo vsimavy. Kazdopadne tech 50+ let posmesku ma neco do sebe a uz zacina sklizet ovoce. Staci se podivat, jak vypadaly mainstreamove jazyky na prelomu tisicileti, kdy for-cyklus byl pomalu nejslozitejsi konstrukt, a jak vypadaji jazyky dnes, ... ta mas samou lambdu, map, line vyhodnocovane kolekce, atd. Mozna se casem dobereme toho, ze se rozumne pouzitelna makra (generatory kodu) stanou integralni soucasti jazyka a metod vyvoje a nebude to budit takove pozdvizeni, jako kdyz nekdo z XML generuje kod v cecku.
trousením těchto osvícených mouder do diskusíTy snad delas neco jineho? Nedelas. Delas to same a dukazem toho jsou i prispevky v diskusi pod timto blogpostem.
:-/
Tiskni
Sdílej: