Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak tak koukám na blogísky lidí, kteří se motají kolem KDE4, tak si tak říkám, jestli dělají ještě neco jiného, nežli psaní blogísků… Tedy, po pravdě si říkám něco jiného – proč bych se i já nepochlubil Pravýma chlapskýma novinkama (TM)?
Proto – následuj i ty odvážné dobrodruhy překladačů! Reklama, byznys, dívky, dívky, DÍVKY!
Když už jsme u toho, tak věřím, že až se vychytají porodní mouchy, tak KDE4 bude pecka. Tak kolem roku 2009 počítám. Ale jsem svým pesimismem známý. Minimálně na správce písem se těším velice velmi.
Archová montáž. Jedna z nejčastěji požadovaných vlastností ve Scribus trackeru a všelijakých fórech. Ano, jedna z těch: "Dokud to nebude mít foo, je to neprofesionální a nepoužitelný!" Pár týdnů práce pod patronací GSOC a tak nějak to jede.
À propos de Mathematica… Aneb další často kladené ultimátum. I to díky GSOC jde. A to pěkně klasicky. Přes (La)TeX.
Čím dál víc mne mrzí, že jsme víc grantů nezískali. Svět zřejmě potřebuje více CMS v PHP nebo co.
Čtení a zápis změněných PDF souborů? Jejich snadná změna? Utopie nebo realita? PoDoFo vládne krutou silou. Na přiložené zastřelené obrazovce sice nemusí vážený čtenář rozumět ani zbla, ale nechť věří, že se tím otevírají netušené možnosti, neboť hlavní síla je v knihovně, ne v jednoduchém GUI. Viz například zbrusu nový a báječný import Adobe Indesign dokumentů do Scribusu. I v PoDoFu mají lidé ze Scribusu strčené pracky.
Jistě, proti výše uvedeným macatým novinkám jsou mé příspěvky velikostí a významem nesrovnatelné, ale minulý víkend byl plodný, neb drahá odjela z Města, takže jsem se nemusel zdržovat věcmi jako je třeba sprchování, úklid velocipedu, úklid kytary a káblů, úklid kuchyně… Víte co? Zapomeňmě na předchozí výčet, bude to tak bezpečnější. Pro mne. Ale nyní už:
Scribus v Qt4 – už jen kolem 13 výskytů obludných "Q3" tříd a modul Qt3Support může odplout v dáli. Pak už jen opravit tuny chyb a bude hotovo.
S tím souvisí jedna zákeřná vlastnost Qt4. Qt3 měla šikovnou věc. QFileDialog se dal rozšířit pomocí addWidgets() o další GUI widgety a tím ovlivňovat vlastnosti čtených nebo zapisovaných souborů. Ne tak v Qt4. Jenže to by v tom byl Tchort, aby na to chytrá hlava nepřišla. Navíc se to takhle dá pohodlně použít v Qt Designeru, takže (protože jsem líný jako prase) jásám.
/* For general Scribus (>=1.3.2) copyright and licensing information please refer to the COPYING file provided with the program. Following this notice may exist a copyright and/or license notice that predates the release of Scribus 1.3.2 for which a new license (GPL+exception) is in place. */ #ifndef SCFILEWIDGET_H #define SCFILEWIDGET_H #include <QFileDialog> #include "scribusapi.h" /*! \brief Simple wrapper simulating the QFileDialog as a common widget. Usage is simple - everything is like in QFileDialog except it is not a dialog, it's a widget. It can be used for extension features etc. \note Original QFileDialog OK/Cancel buttons are hidden. You must write your own dialog accept/reject handling. There is one good idea - it's quite good to handle original dialog accepted() signal on your own to prevent ugly widget hidding when user e.g. doubleclicks the "open" file (in the parent (new) dialog): connect(fileWidget, SIGNAL(accepted()), this, SLOT(accept())); \author Petr Vanek <petr@scribus.info> */ class SCRIBUS_API ScFileWidget : public QFileDialog { Q_OBJECT public: ScFileWidget(QWidget * parent); }; #endif
/* For general Scribus (>=1.3.2) copyright and licensing information please refer to the COPYING file provided with the program. Following this notice may exist a copyright and/or license notice that predates the release of Scribus 1.3.2 for which a new license (GPL+exception) is in place. */ #include <QPushButton> #include "scfilewidget.h" ScFileWidget::ScFileWidget(QWidget * parent) : QFileDialog(parent, Qt::Widget) { setSizeGripEnabled(false); setModal(false); setViewMode(QFileDialog::List); setWindowFlags(Qt::Widget); QList<QPushButton *> b = findChildren<QPushButton *>(); QListIterator<QPushButton *> i(b); while (i.hasNext()) i.next()->setVisible(false); setMinimumSize(QSize(480, 310)); setSizePolicy(QSizePolicy::Preferred, QSizePolicy::Preferred); }
Mějme monitor. A dokument velikosti A1. Je jasné, že se dokument na monitor nevejde, zvláště, když je na monitoru tucet nástrojových paletek. Jak to zlepšit? Co takhle paletky brutálně zmenšit? Zkusíme to. Poznámka: uživatel si samozřejmě velikost GUI widgetů v paletkách vybrat může.
Mimochodem – k chystanému Open Workshop Ölmutz, na který se jedna z mých obdivovatelek ptala, tak tam opravdu nepojedu. Jsem již starší pán, takže kocoviny nemívám v řádu hodin, jak jsem míval, ale už mi trvají skoro celé dny. A jedni z největších opilců (co znam) sídlí právě v Olomouci. Tož tak. Jenže oni stejně jednou za uherák do Města dojedou…
Hit týdne: Kompletní diskografie Lake of Tears. To byl ale pomalý víkend přátelé... Boogie bubble refrain, boogie boogie bubble refrain, again… Upon clouds of purple they ride, doing evil.
Průser týdne: to se v této prožluklé zemi nenajde nikdo, kdy by tyhle hvězdy nejtvrdšího a nejkvalitnějšího heavy metalu protlačil do televize, což by si zasloužili?! Hanba!
Tiskni
Sdílej:
Ten front-man, to je ženská? Jenom, že má ty kozy...
Znáš dkDancee?
Ještě nikdo něřekl:
freshmouse == SADÁM
Je podle dnesniho stavu mozno na tom zalozit dokumentaci ve firme? Nekteri nasi zakaznici to delaji s pagemakerem, jak je to daleko, je to mozne srovnat?Co je dokumentace ve firmě? Neustále zažívám, že se dokumentace udržuje v různých Wordech atd. V lepším případě v systémech. které jsou na správu dokumentace primárně určené. Scribus ani Pagemaker (ID, Quark) nejsou určené k vytváření, psaní, textů (viz shrnutí). Ale psát texty a ihned je formátovat v tom samozřejmě jde.
Je napr. mozno provadet na pozadi pomoci programu nejakou kompozici dokumentu? Zakaznik ma knihovnu ruznych obrazku, technickych popisu, schemat apod. Ty je nyni nutno poskladat automaticky na stranku. Typickym bolistkem jsou napr. vypisy technickych vlastnosti. (v nejakem prostoru jsou vlevo nazvy vlastnosti, uplne vpravo pak technicke hodnoty a radky mezi temito dvema udaji je vyteckovana. Podle toho, jak je na strance mista se ta vzdalenost mezi temi dvema udaji pak 'nafukuje'. Jakymi prostredky by se to dalo realizovat. V jakem formatu je ulozen takovy vytvor. Jak je to napr. s primym faxovanim takoveho dokumentu?Scribus je program, kterým se kompozice (sazba) dokumentu dělá. V tom je dobrý, a to mu jde nejlépe. Automatizace skládání dokumentu jde v zásadě provést dvěma způsoby: 1) Napsat si vlastní Python skripty. Ukázky v distribuci Scribusu nebo např.: http://henning.cco-ev.de/scribus/ nebo http://www.assembla.com/space/scribusmailmerge 2) Porozumět struktuře uložených Scribus dokumentů, a pak si je vytvářet vlastními nástroji bez Scribusu. I to je v http://www.assembla.com/space/scribusmailmerge využito. ad nafukování tabulky specifikací a vlastností - metodou pokus/omyl. Ale jde to. Sám používám kombinaci DB->skript->tabulkový výpis. Samotné tabulky ve Scribusu budou z dnešních chudých příbuzných přepsány a vylepšeny (http://wiki.scribus.net/index.php/1.3.x_Roadmap). ad formát - XML ad přímé faxování - nevím. Ale fax už jsem dvakrát viděl. Scribus tiskne přes CUPS. Pokud jde fax narvat do CUPSu, půjde přímo faxovat.