Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Máš pravdu v popisu kvantity i kvality písma, díky klávesnici zapomínáme psát, i grafologové v televizi potvrdili skutečnost, že dnešní psavci nejsou kvalitní vzorky, nepopíšou denně aspoň x listů papíru, nemají vypsanou ruku.
Sám používám obojí, psací i tiskací písmo, občas jsem se pozoroval, závisí to na délce textu i náladě, zároveň i na obsahu - snažím se dělat (ve škole) nějakou grafickou úpravu, aby bylo přehledné, co je důležité a jaké je třeba logické členění textu.
Má to i jeden efekt, při podepisování u placení platební kartou se trefit do podpisu, zvláště při 2 leté platnosti platební karty - dle zátěže ruky psaním se mění i vzezření podpisu, stejně jako ráno je jiné než večer.
Já už občas dělam rovnou dva
Jak pozoruji, čím větší nákup a menší obchod, tak tím více si podpis prohlížejí. Současně s nižší frekvencí nákupů tamtéž ovšem.
Mně jde psaní rukou mnohem lépe a rychleji než na klávesnici.Také mne psaní rukou těší mnohem více. Psaním se také učím, takže věci, které napíšu ve škole-něco jako školní rychlopis , pak přepisuju, podle toho, jak to potřebuju mít. I barevné tužky užiju.
Rozepsat si ruku doporučuji s plnicími pery Parker. Jednou jsem o nich četla, jak jsou různé druhy uzpůsobeny pro styl psaní a ruku...dokonalé. Do ruky padnou jak ulitá a s propiskou se to nedá srovnat. Vybrat si dobré pero a kvalitní výsledky se opět dostaví.
Bohuzel, diky bujici birokracii a tomu,
Je vidět, že někoho ani klávesnice nezachrání. Pominu-li nesmyslnou absenci diakritiky, pořád se vám podařilo do tří slov vměstnat jednu do očí bijící hrubku pravopisnou a jeden brutální nesmysl logický…
S bující "birokracií" to asi opravdu daleko nedotáhneme
Psaní rukou rozvíjí minimálně estetické cítění. Myslím, že toho však bude víc. Nerada bych se dožila doby, kdy se děti budou učit jen hůlkové písmo nebo budou rovnou psát na kompu.
S tou inteligencí nemáte pravdu. Psaním se učí lidé s grafickou pamětí. Neučí se nazpaměť. Pamatují si, jak to mají napsané. Mají otištěnou grafickou podobu učeného.
BTW, většina dobrých spisovatelů psala rukou.
Ne, asi si fakt nerozumíme. Učení nazpaměť je drcení si do hlavy něco do jisté míry násilně. Tohle člověk s grafickou pamětí dělat nepotřebuje. Text si "pamatuje" po 2-3 přečteních. Je schopen z hlavy přečíst ten text, který si přepsal. Pochopení textu s tímhle nesouvisí. Mluvím o druhu paměti.
Co myslíte, že dělá větší rámus, x píšících rukou psavců nebo x datlujících na stroji/počítači?
Přijde mi, že klávesnice by to nevyhrála?
Takže fifty - fifty? V tom případě ale je asi klávesnice rychlejší a tedy vhodnější.
Rozštípnu to - jsem pro změnu, čili pro obojí.
Tiskni
Sdílej: