Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Máš pravdu v popisu kvantity i kvality písma, díky klávesnici zapomínáme psát, i grafologové v televizi potvrdili skutečnost, že dnešní psavci nejsou kvalitní vzorky, nepopíšou denně aspoň x listů papíru, nemají vypsanou ruku.
Sám používám obojí, psací i tiskací písmo, občas jsem se pozoroval, závisí to na délce textu i náladě, zároveň i na obsahu - snažím se dělat (ve škole) nějakou grafickou úpravu, aby bylo přehledné, co je důležité a jaké je třeba logické členění textu.
Má to i jeden efekt, při podepisování u placení platební kartou se trefit do podpisu, zvláště při 2 leté platnosti platební karty - dle zátěže ruky psaním se mění i vzezření podpisu, stejně jako ráno je jiné než večer.
Já už občas dělam rovnou dva
Jak pozoruji, čím větší nákup a menší obchod, tak tím více si podpis prohlížejí. Současně s nižší frekvencí nákupů tamtéž ovšem.
Mně jde psaní rukou mnohem lépe a rychleji než na klávesnici.Také mne psaní rukou těší mnohem více. Psaním se také učím, takže věci, které napíšu ve škole-něco jako školní rychlopis , pak přepisuju, podle toho, jak to potřebuju mít. I barevné tužky užiju.
Rozepsat si ruku doporučuji s plnicími pery Parker. Jednou jsem o nich četla, jak jsou různé druhy uzpůsobeny pro styl psaní a ruku...dokonalé. Do ruky padnou jak ulitá a s propiskou se to nedá srovnat. Vybrat si dobré pero a kvalitní výsledky se opět dostaví.
Bohuzel, diky bujici birokracii a tomu,
Je vidět, že někoho ani klávesnice nezachrání. Pominu-li nesmyslnou absenci diakritiky, pořád se vám podařilo do tří slov vměstnat jednu do očí bijící hrubku pravopisnou a jeden brutální nesmysl logický…
S bující "birokracií" to asi opravdu daleko nedotáhneme
Psaní rukou rozvíjí minimálně estetické cítění. Myslím, že toho však bude víc. Nerada bych se dožila doby, kdy se děti budou učit jen hůlkové písmo nebo budou rovnou psát na kompu.
S tou inteligencí nemáte pravdu. Psaním se učí lidé s grafickou pamětí. Neučí se nazpaměť. Pamatují si, jak to mají napsané. Mají otištěnou grafickou podobu učeného.
BTW, většina dobrých spisovatelů psala rukou.
Ne, asi si fakt nerozumíme. Učení nazpaměť je drcení si do hlavy něco do jisté míry násilně. Tohle člověk s grafickou pamětí dělat nepotřebuje. Text si "pamatuje" po 2-3 přečteních. Je schopen z hlavy přečíst ten text, který si přepsal. Pochopení textu s tímhle nesouvisí. Mluvím o druhu paměti.
Co myslíte, že dělá větší rámus, x píšících rukou psavců nebo x datlujících na stroji/počítači?
Přijde mi, že klávesnice by to nevyhrála?
Takže fifty - fifty? V tom případě ale je asi klávesnice rychlejší a tedy vhodnější.
Rozštípnu to - jsem pro změnu, čili pro obojí.
Tiskni
Sdílej: