Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
2x tydne beh, cca 40 - 60 min na 70% TMaxJsem toho názoru, že běh pro mě není vůbec přirozený pohyb. Místo běhání jdu raději plavat, to mě baví víc.
Jezte to, co byste mohli jíst i před průmyslovou výrobou potravin, a můžete klidně do přežrání, nekoncentrovaných a nepreparovaných potravin organismus stejně tolik nesnese.Zase tak úplně to neplatí, protože i naši předkové trpěli dnou z přežírání se masem. Ale jinak souhlasím. Občas si dám kofolu, uzeniny nebo chipsy nejím, červené maso výjimečně. Z ovoce ovšem sním nejvíc banánů ... takže jediný stravovací zlozvyk jsou slané oříšky
Zase tak úplně to neplatí, protože i naši předkové trpěli dnou z přežírání se masem.Platnost se zvýší, pokud pomineme moderní průmyslové velkochovy a distribuci masa pomocí supermarketů. Trpící předkové z přežrání byli jen ti nejbohatší, co na drahé maso měli
To tedy ne. Obézní lidé existovali i ve středověku, ba i v pravěku (viz soška Věstonické venuše).Jenomže to byl znak blahobytu, nikoliv chorobného přežírání jako dnes (co myslíte, znázorňují pravděpodobně sošky spíš ideál nebo realitu?). Pak byli jistě obézní lidé i kvůli nemocím a samozřejmě výjimky potvrzující pravidlo. Zatímco dnes je v tzv. vyspělých civilizacích je pomalu výjimkou člověk, co obézní není. Když ze svojí stravy vyloučíte průmyslově vyráběné potraviny a nahradíte je de facto syrovými tj. co nejméně zpracovanými ekvivalenty (tj. obilná kaše místo syntetického chleba, ovoce a koření namísto cukru, soli a konzervačních přísad atd.), budete mít potíže zkonzumovat tolik jídla na posezení. Schválně si udělejte seznam, kolik takových jídel denně sníte a kolik by jich ubylo.
Pravda, nebylo jich tolik, protože prostě nebylo tolik potravy, ale nevěř tomu, že se tloustne jenom po moderním jídle.Tloustne se z různých příčin, de facto je to porucha metabolismu, která je z velké části způsobena moderními jídly. Netloustne se ale a priori z množství jídla, tedy přirozeného jídla, a do chorobné obezity, protože zdravý organismus prostě přirozenou potravu (bez umělých povzbuzovadel apetitu) v určité chvíli příjímat odmítne, totiž tehdy, kdy má dost. Jenomže potravinářský průmysl šálí jak naše instinkty, tak funkce našeho organismu - jednak tím, že produkuje potraviny de facto méněcenné, kterých organismus jakoby potřebuje víc (známky podobné jako u drog), potraviny, které narušují metabolismus (rafinovaný cukr apod.) a jednak dělá z jídla nikoliv existenční, ale módní záležitost - dnes tedy nejí tělo, ale hlava plná reklamy. To poznáte už z toho, jak je pro nás důležitý tzv. jídelníček (menu). Do restaurace se nejdeme "najíst", ale něco určitého si dát, zajímáme co bude k obědu, co bude k večeři... a podle toho si vybíráme, jestli na to máme chuť nebo ne. Přijímání potravy se zkrátka snažíme oprostit od přirozenosti (stejně jako spoustu ostatních oblastí), a to je to, co se nám vymstí (např. 60 000 úmrtí každý rok v ČR na nemoci oběhové soustavy - tendence stoupající, kam se hrabou teroristi).
Tloušťka je naopak známka normálně fungujícího metabolismu. Ukládání tuku není chyba, ale vymoženost - organismus si prostě šetří energii na horší časy. Že moderní člověk má občas takhle "našetřeno" na celé roky dopředu, to je jiná věc.Asi došlo k mýlce v terminologii, bavíme se o obezitě, tedy stavu, kdy tloušťka ohrožuje organismus. Obezita je právě znakem nefungujícího metabolismu (což nemusí být vždycky následek přejídání se). To nefungování je právě v tom, že vůbec nejde o ukládání energie, neboť tu si obézní lidé nejsou schopni nijak zpátky "vybrat", jde o chorobnou reakci organismu, která začne hromadit nijak nevyužitelný tuk.![]()
Já myslím, že programátor metabolismu (abych mluvil v počítačnické řeči) považovalNeviděl bych to tak jednoduše, protože obézním obvykle nestačí "přestat jíst", aby se zbavili obezity, co víc, oni leckdy pak už jedí úplně normálně co se týče množství, ale obézní zůstávají. Také ne všichni obézní to mají nutně z jídla, existují různé poruchy hospodaření organismu. Proto bych se příkláněl logičtěji spíš k tomu, že nevhodná skladba jídla (leckdy i množství) způsobí chybný chod organismu, který pak vede k obezitě, tedy k chorobné tloušťce. Pak nepomáhá prostě přestat jíst, ale pouze dostat organismus do takového stavu, aby opět přestal "ukládat", když ukládat nemá.
Anebo dnes používáme těla v rozporu se specifikací.To každopádně.
Já sportuju nerad...A proto nám moudrá příroda nadělila dopaminy a endorfiny
mně se podařilo shodit pěkných pár kilo, když jsem měl nejhlubší depresiMně když jsem neměl na jídlo
Tiskni
Sdílej: