Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Zdá se, že ta myšlenka už napadla každého, kdo se trochu motá kolem počítačů a programování. Jak to vlastně začalo? V čem se vůbec píše takový překladač? Je jasné, že gcc se píše v jazyce C, ale co v době, kdy C nebylo? Co by se vůbec stalo, kdyby nějaký virus smazal všechny překladače?
V pradávných dobách (tak 50. léta minulého století), kdy vznikaly první předchůdci dnešních počítačů, ovšem s "výkonem" nad kterým by ohrnula nos i vaše kalkulačka, software prakticky neexistoval. Programování se sestávalo z propojování patřičných vodičů a hlavně z výměn porouchaných relé a elektronek. Je zajímavé, že staré obrázky Eniacu nejvíce připomínají zapojení síťových prvků .
Dalším vývojem se počítače začaly podobat těm, co známe dnes. Dostaly aritmeticko-logické jednotky, vstupně-výstupní porty, řadiče pro paměť a spoustu těch nezbytných věcí, které dělají počítač počítačem. Také programování se změnilo, místo "drátařiny" se začalo psát ve strojovém kódu daného procesoru. Ti nejlepší ze sebe sypali opkódy instrukcí a použitých registrů z paměti.
Naproti tomu ti, kterým se nechtělo tohle pamatovat, přemýšleli, až dali dohromady něco, co se česky správně, ale nepěkně, nazývá jazyk symbolických instrukcí. Lidově řečeno assembler. Ten zavedl lidsky zapamatovatelné názvy instrukcí a registrů. Také lebely, takže nebylo nutné adresy skoků počítat ručně, ale stačilo symbolické pojmenování skoků (proto ten český název).
No a právě assembler je tím základem libovolného jazyka. Pokud vymyslíme zbrusu novou platformu, tak první, co asi uděláme je, že na ni portujeme překladač jazyka C (anebo interpret Lispu). Ovšem dnes není potřeba jej psát celý v assembleru naší nové platformy, ale pouze patřičně upravit tu část, která generuje binární kód. Ale v dobách, kdy K&R C vytvářeli, tak museli pochopitelně celý překladač psát v assembleru (nebo v jiném jazyce -- že by v B?).
Ale když už máme překladač jazyka, můžeme jeho další verzi psát přímo v tom jazyce. Jazyk, který je dost mocný na to, aby v něm mohl být implementován jeho překladač se nazývá self-hosting a prvním takovým jazykem byl Lisp (alespoň to tvrdí wikipedia, já sám znám Lisp pouze jako interpretovaný jazyk). A po něm jazyky C a Pascal, případně Java, ... .
Současným příkladem tvorby překladače (interpretru) pro nový self-hosting jazyk je Perl6. Protože není Perl6 ještě hotový, je jeho interpret Pugs napsán v Haskellu.
Tiskni
Sdílej:
Ti nejlepší ze sebe sypali opkódy instrukcí a použitých registrů z paměti.
Vzpomínám si, že instrukci CALL
jsem dlouho říkal "CD
". To jsem netušil, že patřím k nejlepším, myslel jsem, že je to jen tím, že než se objevil DAM, neexistoval pro PMD-85 slušný assembler… :-)
Jazyk, který je dost mocný na to, aby v něm mohl být implementován jeho překladač se nazývá self-hosting a prvním takovým jazykem byl Lisp ... A po něm jazyky C a Pascal, případně JavaNo, já nevím, ale IMO takovej vlastní javac by asi běžel jen v JVM, ale to nechcu kecat. Spot je to hezkej, chválím
javac
napsaný v Javě