Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Zdá se, že ta myšlenka už napadla každého, kdo se trochu motá kolem počítačů a programování. Jak to vlastně začalo? V čem se vůbec píše takový překladač? Je jasné, že gcc se píše v jazyce C, ale co v době, kdy C nebylo? Co by se vůbec stalo, kdyby nějaký virus smazal všechny překladače?
V pradávných dobách (tak 50. léta minulého století), kdy vznikaly první předchůdci dnešních počítačů, ovšem s "výkonem" nad kterým by ohrnula nos i vaše kalkulačka, software prakticky neexistoval. Programování se sestávalo z propojování patřičných vodičů a hlavně z výměn porouchaných relé a elektronek. Je zajímavé, že staré obrázky Eniacu nejvíce připomínají zapojení síťových prvků
.
Dalším vývojem se počítače začaly podobat těm, co známe dnes. Dostaly aritmeticko-logické jednotky, vstupně-výstupní porty, řadiče pro paměť a spoustu těch nezbytných věcí, které dělají počítač počítačem. Také programování se změnilo, místo "drátařiny" se začalo psát ve strojovém kódu daného procesoru. Ti nejlepší ze sebe sypali opkódy instrukcí a použitých registrů z paměti.
Naproti tomu ti, kterým se nechtělo tohle pamatovat, přemýšleli, až dali dohromady něco, co se česky správně, ale nepěkně, nazývá jazyk symbolických instrukcí. Lidově řečeno assembler. Ten zavedl lidsky zapamatovatelné názvy instrukcí a registrů. Také lebely, takže nebylo nutné adresy skoků počítat ručně, ale stačilo symbolické pojmenování skoků (proto ten český název).
No a právě assembler je tím základem libovolného jazyka. Pokud vymyslíme zbrusu novou platformu, tak první, co asi uděláme je, že na ni portujeme překladač jazyka C (anebo interpret Lispu). Ovšem dnes není potřeba jej psát celý v assembleru naší nové platformy, ale pouze patřičně upravit tu část, která generuje binární kód. Ale v dobách, kdy K&R C vytvářeli, tak museli pochopitelně celý překladač psát v assembleru (nebo v jiném jazyce -- že by v B?).
Ale když už máme překladač jazyka, můžeme jeho další verzi psát přímo v tom jazyce. Jazyk, který je dost mocný na to, aby v něm mohl být implementován jeho překladač se nazývá self-hosting a prvním takovým jazykem byl Lisp (alespoň to tvrdí wikipedia, já sám znám Lisp pouze jako interpretovaný jazyk). A po něm jazyky C a Pascal, případně Java, ... .
Současným příkladem tvorby překladače (interpretru) pro nový self-hosting jazyk je Perl6. Protože není Perl6 ještě hotový, je jeho interpret Pugs napsán v Haskellu.
Tiskni
Sdílej:
Ti nejlepší ze sebe sypali opkódy instrukcí a použitých registrů z paměti.
Vzpomínám si, že instrukci CALL jsem dlouho říkal "CD". To jsem netušil, že patřím k nejlepším, myslel jsem, že je to jen tím, že než se objevil DAM, neexistoval pro PMD-85 slušný assembler… :-)
Jazyk, který je dost mocný na to, aby v něm mohl být implementován jeho překladač se nazývá self-hosting a prvním takovým jazykem byl Lisp ... A po něm jazyky C a Pascal, případně JavaNo, já nevím, ale IMO takovej vlastní javac by asi běžel jen v JVM, ale to nechcu kecat. Spot je to hezkej, chválím
javac napsaný v Javě
. To není problém, pokud chceš překládat javovské programy, chceš je pravděpodobně i spouštět, takže JVM potřebuješ tak jako tak. Samotné JVM (aspoň to od Sunu) je afaik v C++.
). Mrknu se na to
. IAS jsem neměl, já měl ještě Strojově orientované jazyky, ale myslím, že to bude hodně podobné.
Ale mohl to byt jen dojem, prepis z te prednasky nemam :)