Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Protože se mi název Nizozemsko pro označení Nizozemského království nezdál a nebyl jsem sám a údajům z wikipedie není možné 100% věřit, zeptal jsem se osob nejpovolanějších - Ústavu pro jazyk Český.
Odpověď přišla velice rychle, za což jim patří dík.
Vážený pane Vyskočile,
v České technické normě ČSN EN ISO 3166-1 Kódy pro názvy zemí a jejich částí (Český normalizační institut, Praha 1999) se uvádí jednak dvojslovný oficiální název země, a to Nizozemské království, jednak název jednoslovný, Nizozemsko. Variantu "Nizozemsko" vedle dvouslovného oficiálního názvu Nizozemské království uvádí i příručka V. Liščáka a P. Fojtíka Státy a území světa, najdeme ji i v seznamu zeměpisných jmen v akademické verzi Pravidel českého pravopisu.
Slovník spisovného jazyka českého (1960-71) zachycuje Nizozemsko, řidč. Nizozemí. V dokladech z databáze Českého národního korpusu rovněž výrazně převažuje Nizozemsko nad Nizozemím. Budete-li používat pojmenování Nizozemí, záleží na kontextu, ve kterém tomu tak bude; pro vypravování z cest se mu bránit nemusíte, v oficiálních situacích volíme raději oficiální podobu Nizozemsko.
S pozdravem
Anna Černá
Ústav pro jazyk český AV ČR
oddělení jazykové kultury – jazyková poradna
Takže wikipedia má pravdu a já jsem zase o něco chytřejší.
Tiskni
Sdílej:
Ale tak, proč urážíte instituci, kterou očividně vůbec neznáte?protože moje srážky s ní dopadly povětšinou špatně ... nicméně musím přiznat, že též často dělám věc, kterou jim vytýkám, tedy že beru v potaz pouze zdroje, které nejsou v rozporu s tím, co říkám - což je ovšem dáno spíše leností při vyhledávání, potažmo nedůvtipností, neb ani nevím, jak se na protiteorie zeptat, a neobtěžuju se s tím ... zatímco od pracovníků ČSAV bych čekal, že mají rozhled lepší
A proč by mělo být v jejich zájmu "kurvit jazyk"?není mi jasné proč, nicméně činí tak ... což takhle kauza "Pilipův dodatek"?
A myslíte si, že nepsat na začátku věty velká písmena není "kurvení" jazyka?mno, těch odchylek se v mém stylu zajisté najde více ... kritiky mohu ovšem potěšit, že v "oficiálních" textech se snažím držet všech pravidel, která znám; tady mi to ovšem nestojí za to, raději mluvím "jak mi zobák narost", popř. jak se strefím do klávesnice (čímž narážím např. na nepoužití českých uvozovek, což je pro mě zhruba na stejné úrovni, jako nepoužívání verzálek - přinejmenším z hlediska toho, v jakých textech si to dovolím)