Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
SourceForge je přetížené, berlios.de to je to něco s podivnou doménou, googlí repository je přece velkého bratra. Naštěstí je tu řešení. Microsoft uvedl do provozu zbrusu novou službu pro OSS vývojáře!!
.NET, 2d, Ajax, blogging, C#, Framework, javascript, online, orm, php, Sharepoint, xml a podobná úderná hesla (nevíte jak vzkázat googlu, tento obsah mojí stránky prosím neindexuj?) na vás zasvítí už z první strany. Což mi připomíná, že nemám rád tagy a nenávidím je i proto, že někdo rozhodl napsat každé slovo jinou velikostí. To si pak hned připadám jako dYSlekTIk. Ale nechť, darovanému koni, ehm repository OSS software, na zuby nehleď, že?
Ale, člověku to přeci jenom nedá. Microsoft? OSS? To přeci jenom nejde moc dohromady. To je jako, kdyby smalltalker začal propagovat Javu, nebo jako by se Linus shodnul se Stallmanem. Je to sice možné, ale člověku to připadá nějak nepřirozené
Logická otázka proto zní - a v čem je háček. No a ten jsem našel poměrně brzo. Contributing to a CodePlex Project je část věnovaná přispívání do projektů. Člevěk se z ní dozví, že potřebuje hezkého TSF klienta, kterého dostane od MS laskavě zadarmo. Nedejme se zmýlit, zdarma je klient, ne server. Ten už je pochopitelně za peníze. Takže zase nic, zázraky se nekonají a myslím, že případ bitkeeper je dostatečně odstrašující v tom, aby se OSS vývojáři rozmýšleli nasadit neOSS systém pro správu verzí. Nebo ne?
Pokud se vám můj post nelíbí, přečtěte si raději otevřený Microsoft od Vojtěcha Bednáře. Ten můj jaksi neobsahuje důvěru ve světlé OSS zítřky pod vedením Microsoftu.
BTW: moc jsem Shared Source Licenci, kterou používá Microsoft u svých projektů (třeba IronPython), nečetl, ale stejně není OSI approved. Tuším, že obsahuje nějaké restrikce ohledně komerčního používání. Nezná ji někdo?
Tiskni
Sdílej:
Ani už nevim, kde jsem slyšel hlášku "Američani myslí roky dopředu, Britové desetiletí a Číňani staletí dopředu", přijde mi to jako dobré srovnání a příklad. Čili každý sám svého štěstí strůjce.
Vojtěchu Bednáři by měl už konečně někdo useknout ruce, aby přestal zahlcovat český internet... taková ta samostatná orientace v problémech je slabší, ale tou snaživostí... nesmírnou ... on si ty známky zajistí. Takže postoupí :D
z vacsiny Bednarovych clankov. Kvantum filozofie,Ale fuj, odkdy se vatě říká filozofie?
ale nic, naco by som neprisiel sam, sa nedozviem.Takže mohou být všichni spokojení: autor, protože se mu to vydá a zaplatí, vydavatel, protože se na to kliká, a konečně čtenář, protože se dozví to, co už dávno ví (což je, jak známo, jednoznačná preference mlčící většiny, nedejbože něco nového!). Nechápu, co pořád máte :P