Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Právě se "bavím" prolézáním Squeaku a hledáním nějakých metod. Netuším proč, ale Smalltalk (nebo spíše Squeak) mi příliš k srdci nepřirostl. I když vidím jeho schopnosti a líbí se mi koncept image, skutečnost, že můžu změnit cokoliv a mraky dalších super vlastností, jazyk samotný mě z nějakého důvodu odpuzuje - rozhodně je mi syntakticky odporný. Svojí roli může mít i prostředí Squeaku, z něhož jsem opravdu velice "nadšený" a velice rád je používám.
Přestože se mi zdá, že se spousta Smalltalkerů "baví" kopáním do Javy a C++, domnívám se, že skutečná výzva pro tento jazyk je Lisp. Jazyk, který mi na vysoké dokázali poměrně dost znechutit, přesto se k němu chci po skončení zkoušek, diplomek a promocí, vrátit a prozkoumat jej. Jazyk, který mě fascinuje a narozdíl od Smalltalku se mi jeho syntaxe skutečně líbí (mám rád závorky ).
Při shánění informací o Smalltalku a Lispu jsem nacházel odkazy na článek s názvem Pomsta Nerdů, kterýžto byl z původního umístění stažen (a mě se nechtělo číst anglický originál). Naštěstí tu máme webový archív, kde si můžete Pomstu Nerdů přečíst. Je tu nějaký Smalltalker a Lispař v jedné osobě, který by dokázal oba jazyky (pokud možno objektivně) porovnat?
Tiskni
Sdílej:
jee to je ale nahoda, na tenhle clanek sem zrovna nedavno narazil pri prochazeni wikipedie. akorat tady v tom ceskym prekladu mi nak chybi apendix s ukazkama kodu a porovnanim ostatnich jazyku. doporucuju precist si original.
taky bych se lisp nekdy rad naucil, vypada to jako dobra vyzva...
Smalltalk je mnohem "objektovější" a čistší jazyk než Java nebo C# (o C++ ani nemluvimO tom jsem psal, srovnávat Smalltakl a Javu je jako srovnávat kamión s Ferrari. To, že je Smalltalk skutečně mocný jazyk vím, ale mě jeho syntaxe přijde hrozná.).
Zato LISP a jeho závorkové peklo se mi hnusíSto lidí, sto chutí. Mě se na Lispu závorky líbí, kód vypadá vcelku uhlazeněVěřím že je to taky mocný jazyk, ale těch závorek je prostě příliš