Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Právě se "bavím" prolézáním Squeaku a hledáním nějakých metod. Netuším proč, ale Smalltalk (nebo spíše Squeak) mi příliš k srdci nepřirostl. I když vidím jeho schopnosti a líbí se mi koncept image, skutečnost, že můžu změnit cokoliv a mraky dalších super vlastností, jazyk samotný mě z nějakého důvodu odpuzuje - rozhodně je mi syntakticky odporný. Svojí roli může mít i prostředí Squeaku, z něhož jsem opravdu velice "nadšený" a velice rád je používám.
Přestože se mi zdá, že se spousta Smalltalkerů "baví" kopáním do Javy a C++, domnívám se, že skutečná výzva pro tento jazyk je Lisp. Jazyk, který mi na vysoké dokázali poměrně dost znechutit, přesto se k němu chci po skončení zkoušek, diplomek a promocí, vrátit a prozkoumat jej. Jazyk, který mě fascinuje a narozdíl od Smalltalku se mi jeho syntaxe skutečně líbí (mám rád závorky ).
Při shánění informací o Smalltalku a Lispu jsem nacházel odkazy na článek s názvem Pomsta Nerdů, kterýžto byl z původního umístění stažen (a mě se nechtělo číst anglický originál). Naštěstí tu máme webový archív, kde si můžete Pomstu Nerdů přečíst. Je tu nějaký Smalltalker a Lispař v jedné osobě, který by dokázal oba jazyky (pokud možno objektivně) porovnat?
Tiskni
Sdílej:
jee to je ale nahoda, na tenhle clanek sem zrovna nedavno narazil pri prochazeni wikipedie. akorat tady v tom ceskym prekladu mi nak chybi apendix s ukazkama kodu a porovnanim ostatnich jazyku. doporucuju precist si original.
taky bych se lisp nekdy rad naucil, vypada to jako dobra vyzva...
Smalltalk je mnohem "objektovější" a čistší jazyk než Java nebo C# (o C++ ani nemluvimO tom jsem psal, srovnávat Smalltakl a Javu je jako srovnávat kamión s Ferrari. To, že je Smalltalk skutečně mocný jazyk vím, ale mě jeho syntaxe přijde hrozná.).
Zato LISP a jeho závorkové peklo se mi hnusíSto lidí, sto chutí. Mě se na Lispu závorky líbí, kód vypadá vcelku uhlazeněVěřím že je to taky mocný jazyk, ale těch závorek je prostě příliš