V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
aneb sbírka vtipů. Ano, titulek je tak bulvární, že by mě zaměstnali i na zive.cz.
Q: Proč jsou Windows lepší než Linuxy?
A: Zatímco univerzální způsob opravy rozbitých Windows je restart, v Linuxu je to změna distribuce.
Dodatek: restart se odbude v řádech minut, změna distribuce je prostě pomalejší. Dokonce i reinstalace Windows bývá rychlejší, zohledníme-li čas pro stažení nového isa.
Doplnění: Důvodem změny distribuce je hledání oné vyvolené™, která je 100% stabilní, ovšem poskytuje ty nejposlednější revize veškerého OSS software (včetně toho pro Windows) a to všechno podporuje 10 let. Na takové distribuci se KDE4 dalo používat už minulý prosinec.
Q: Jaký je rozdíl mezi Gnome a KDE?
A: KDE je to, co si BFU představí pod prostředím pro geeky. Gnome je to, co si geekové představují jako vhodné prostředí pro BFU.
Dodatek: ve skutečnosti jsou obě prostředí od geeků pro geeky. Běžní uživatelé používají to, co dostanou, hlavně že jsou tam ikonky a karty. Důsledek dodatku, že se Gnome a KDE v ničem neliší, byl rozhodně odmítnut oběma stranami.
Doplnění: jedna z málo propagovaných výhod Linuxových distribucí je to, že v základě obsahují více karetních her, než konkurence. To je také důvodem, proč není Linux primárním kancelářským vybavením. Stránky typu proč linux by měly tuto klíčovou vlastnost zohlednit.
Q: Co tedy používá skutečný geek?
A: Skutečný geek je schopen používat jakýkoli software, který mu přijde pod ruku, a obvykle jej umí používat lépe, než 98% ostatních lidí.
Dodatek: navzdory široce rozšířené pověře, tak se stupeň geekovistosti neměří používanými programy, ale rozsahem znalostí.
Doplnění: není rovněž pravda, že mají geekové problémy v partnerských vztazích. Rozhodně ne větší, než zbytek populace. A sex je jedna z mála věcí, která dokáže i skutečného geeka dostat od počítače. Alespoň občas.
Q: Co používá BFU?
A: To, co mu někdo poradí. Pokud je schopný a ochotný si měnit prostředí ku obrazu svému, stává se z něj pokročilý uživatel a jako takový noční můra všech správců sítí (zvláště, pokud toho zná víc, než on). Výjimkou z pravidla bývají karty, na těch BFU obvykle trvá.
Dodatek: náš výzkumný tým se prozatím neshodnul na tom, zda je změna tapety důvodem k změně stavu z BFU na poučeného uživatele.
Doplnění: ani fyzické inzultace počítače (dle poučky hardware je to, do čeho kopeme, když nás software neposlouchá) nejsou měřítkem pro BFUovitost. I geekové se občas neudrží a počítač inzultují (narozdíl od BFU toho ihned litují a svému stroji se dlouho omlouvají).
V zásadě je jediným rozdílem to, proč. Zatímco BFU se vzteká, když nemůže najít karty, nebo v nich nemůže vyhrát, důvody pro vztekání geeka jsou sofistikovanější. A pokud náhodou nemůže vyhrát v kartách, udělá patch.
Update: změna formátování a opravy překlepů
Tiskni
Sdílej:
A sex je jedna z mála věcí, která dokáže i skutečného geeka dostat od počítače. Alespoň občas.Obcas, pravda
Kdybych měl sexem trávit tolik času, kolik ho strávím u počítače, tak by den musel mít 48 hodinJenže kdyby měl den 48 hodin, tak dost pochybuji, že bys vydržel celých 24 hodin být pryč od počítače....
narozdíl od BFU toho ihned litují a svému stroji je dlouho omlouvajíJinak je to krása. Připomíná mi to Murphyho zákony.
Stránky typu proč linux by měly tuto klíčovou vlastnost zohlednit.
Doplnění: ani fyzické inzultace počítače (dle poučky hardware je to, do čeho kopeme, když nás software neposlouchá) nejsou měřítkem pro BFUovitost. I geekové se občas neudrží a počítač inzultují (narozdíl od BFU toho ihned litují a svému stroji je dlouho omlouvají).Podle mych zkusenosti je to prave naopak, BFU se pocitace prilis boji nez aby ho uhodil, zatimco geek vi kdy je potreba hardwaru ukazat kdo je panem
Já sem to pochopil tak, že by ten pes pořešil ty rozházený klávesy :o)
Už jsem myslel, že jsem tu jediný příležitostný cholerik :o)
Čekal jsem flame, ale tohle mě dostalo.Taky tak. Nejvíce se mi líbí charakteristika dokonalé™ distribuce.
dle poučky hardware je to, do čeho kopeme, když nás software neposloucháJe nejlepší
A ještě je dobré podoktnout, že mlácen bývá nejčastěji monitor a klávesnice, kteří na chod softwaru nemají ani ten nejmenší vliv.Jak to, že ne? Klávesnice (spolu s myší) naopak může za drtivou většinu problémů se softwarem. Že to ta klávesnice nemá z vlastní hlavy, to je jiná věc…