Byla vydána (Mastodon, 𝕏) druhá RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Národní politiku koordinovaného zveřejňování zranitelností (pdf), jejímž cílem je nejen zvyšování bezpečnosti produktů informačních a komunikačních technologií (ICT), ale také ochrana objevitelů zranitelností před negativními právními dopady. Součástí je rovněž vytvoření „koordinátora pro účely CVD“, jímž je podle nového zákona o kybernetické … více »
Dneska mi došel skvělý vtípek. Nevím, jestli ho znáte, nebo ne, ale hodím ho sem.
Q: Proč se uživatelé Debianu tak málo žení?
A: Protože
apt-get install wife Reading package lists... Done Building dependency tree... Done The following extra packages will be installed: wife-house, wife-car, wife-mother-in-law, wife-dog, wife-friends, wife-kids, libwife-kids, wife-shopping Suggested packages: wife-friends The following NEW packages will be installed: wife-house, wife-car, wife-mother-in-love, wife-dog, wife-friends, wife-kids, libwife-kids, wife-shopping, wife-friends The following packages will be removed: friends, pubs, ex-girlfriends, bank-cash, freedom, tv-sports, spare-time 0 upgraded, 9 newly installed, 7 to remove and 0 not upgraded Estimated installation time: 47 years Do you want to continue [Y/n]? n Abort.
Tiskni
Sdílej:
sem debianista a ženit se nebudu (jestli mi do toho neskočí Slackware:))
Ti úplně nejvíc hardcore si nové verze konfigurují do různých adresářů paralelně s těmi starými, aby si zachovali přístup k legacy datům.
Ne, to by bylo příliš kruté …
Proč kruté? Jestli jim to tak vyhovuje… :-) Ale mělo tam asi být jsou.
Jinak se ovšem musím pousmát nad představami nezasvěcené veřejnosti, jak vypadají matfyzáci…
), co znám, je matfyzačka.
):
Potká se Sněhurka s Ježibabou a povídají si. Tu se Sněhurka pochlubí:
"Tak jsem ti jednou večer přemýšlela, že toho moc neumím a rozhodla
jsem se jít na vysokou." Ježibaba odpoví: "A už víš kam?" Sněhurka:
"Jasně, půjdu na VŠE. Sice tam nebudu nejkrásnější, ale určitě tam budu nejchytřejší." Ježibaba se zamyslí a říká: "A víš co, když půjdeš
studovat ty, tak já taky." "A kam půjdeš?" "No asi na MatFyz. Sice tam
nebudu nejchytřejší, ale určitě tam budu nejkrásnější!"
)
wife-mother-in-loveNo toto, taký zvrhlý balík v repository, kam ten svet speje :). (Jasne, že by tam malo byť wife-mother-in-law, ale s takouto chybkou dostáva ten vtip zvláštnu príchuť...)