Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 09:10
Aneb jak si rozumí KDE4 a NetworkManager.
NetworkManager slouží k ovládání (především) bezdrátových sítí. Navíc mohou aplikace přes D-BUS/HAL sledovat stav připojení k síti, takže se NM občas projevuje přepnutím některých programů do offline režimu, protože nabyl dojmu, že síť byla odpojena.
NM má rovněž dvě specifika - za prvné je obvykle nová verze zcela přepsána odznova, takže obsahuje zcela nové chyby. A za druhé se jedná o démon, se kterým se komunikuje přes frontendy, které jsou zhusta grafické. A říct, že je jejich ovládání nepohodlné by nevystihovalo utrpení, s nímž se jejich ovládání spojuje (mluvím teď především o KDE3 klikátku knetworkmanager, možná je Gnome varianta lepší). Naštěstí existuje konzolový front-end cnetworkmanager.
Když přišlo KDE 4.0, neexistoval žádný frontend pro toto prostředí, takže bylo nutné používat ten z KDE3 (nebo z Gnome, anebo konzolový).
Nicméně vývojáři KDE4 nezahálí. Namísto pouhého portu starého klikátka prostě integrovali NetworkManager a Solid. Dále přibylo konfigurační rozhraní pro NM do konfiguračního nástroje KDE4
a rovněž zbrusu nový Plasma widget pro oznamování stavu.
Takže teď už KDE4 pracuje s NM jak se patří. Jedinou nevýhodou je fakt, že konfigurace sítě je teď v systemsettings ve dvou různých dialozích, kde se v jednom nastavují parametry připojení a ve druhém IP adresy a u bezdrátových sítí všelijaké ty WEP a WPA klíče, nebo passfráze.
Tiskni
Sdílej:
no je pravda, že NM pro KDE je mnohem, mnohem horší než jeho bratříček pro GNOME... používám ho aktivně od ubuntu 7.10 někdy je s ním problém, ale ve většině případů probudím notebook ze spánku, zadám heslo do klíčenky a jsem připojen okamžitě k právě dostupné wifi síti, popř mu pomůžu s výběrem...
wifi-radar uměl něco podobného, ale trvalo mu, nebyl integrovaný, nm-aplet pro gnome se verze o verze zlepšuje...nedělá mu problém eduroam a jiné blbosti...
eduroam právě v nm pro gnome jde od 6.10 imho;) (u KDE je to horší) před tím jsem měl právě wifi radar...
jinak wicd, je zajímavé, ale imho ve většině počítačů, notebooků, trvá zbytečně dlouho než se připraví..
mám 2x notebook ubu, spojí síťovým kabelem a přes avahi jsou okamžitě spojeni... to mi wicd nedá...
KDE4 bude mať možnosť použiť wicd ako backend pre spravovanie siete.
Dobrá zpráva
Wicd jsem začal používat kvůli eduroamu a vůbec se mi víc líbí. Taky je dobré, že heslo k wifi se neukládá do nějakých klíčenek, tudíž počítač je připojený k síti aniž bych se musel přihlašovat do KDE.
Někomu to možná přijde normální a hezké, ale mně rozhodně ne ... proč jsou ty progressbary tak hnusně ouzký, až z nich text vytéká??? Proč se do těch buttonů nevejdou ty ikony??? To je už jak nový amarok, který si klidně používá postranní tlačítka z oxygen tématu, i když máte jiný nastavený (oni tam jsou spíše jako obrázky a neberou se z tématu vůbec), vytéká tam text z kde čeho a ikony se tam taky nevejdou. A ještě je to celý zkurveně pomalý (a znovu říkám, není to chyba nvidie, protože je to zesraně pomalý i na intel grafárnách). Vítejte ve světě KDE4.
BTW gnome-network-manager je rozhodně lepší než KDE3 klikátko (vzhledově i funkčně) a to v KDE4 vypadá ještě hůř.
BTW BTW networkmanager se nemá rád s novým dbusem, protože ten neexportuje jednu funkcu (jak se jen jmenuje) a networkmanager ji chce používat jak divej a tak furt padá.
Jestli mi tvrdíš, že GTK vypadá líp, tak pak jsi buď ožralý nebo úplně zhoubovaný.
A nebo prostě zelený jako já, protože já to tvrdím.
Oxygen sám o sobě zas tak špatně nevypadá a klidně bych si ho jako téma do GNOME zkusil.
No jo, každý máme jiné GTK.
asi opravdu máme každý jiné GTK...
aha, tak to jo...bohužel to asi neumí... ale je zvláštní že mi to nikdy vlastně ani nepřišlo.. je toa si díky tomu, že obvykle otvírám/přetahuji fotky z natutilusu/f-spotu nebo gthumbu... na otvírání podkladů stock fotek akorát přetáhnu z firefoxu a je hotovo, otvírací dialog používám minimálně...nehledě na to, že jsou tam malé náhledy + velký náhled který naprosto imho stačí..
Tak to já mám ještě jiné GTK, které ty náhledy umí. Zobrazují se místo ikonek souborů. Máte to asi rozbitý, hoši.
Já tam mám taky náhledy, akorát jsou hodně malé a jen u některých obrázků.
> akorát jsou hodně malé
Však se taky ptal na hodně malé (dokonce "miniaturní") náhledy! Aplikace, které to potřebují, mají navíc větší náhledy v pravé části okna.
Občas by se hodilo mít velké ikony/náhledy obrázků – všech, ne jen toho jednoho, na který si kliknu.
KDE4 tohle neumí a GTK afaik taky ne.
V jaké je to verzi? KDE 4.1.3 tohle totiž ještě neumí.
no tak už jsem dlouho neviděl GTK aplikaci která by používala budiž, nehledě na to, že jsem nahoře psal, že opravdu málokdo, kdo používá gimp a rozumí mu otvírá vrstvy/nové obrázky přes otevřít, ale obvykle se používá okno historie, kde se dá nastavit velikost náhledů popř právě integrace s nautilem... a to díky tomu, že nejenže se tam odtud dá otevřít vrstva, tak i nový objekt/obrázek..
no ale to je jedno;)
btw když to někdo myslí s úpravou fotek vážně, tak stejně používá nějaký manažer jako je f-spot/gthumb a poté následně fotky upravuje otevřením z toho...
Když už jsi sem dal to nové GUI Gimpu: dost mi vadí, že ve výchozím stavu se okna „Nástroje“ a „Vrstvy…“ nezobrazují dole v panelu mezi aplikacemi – když má člověk na ploše víc oken a tyhle se mu dostanou do pozadí, těžko se na ně dostává. Naštěstí to jde změnit v nastavení ve „Správě oken“, kde se ovšem tato volba skrývá pod zcestným titulkem „Nápovědy správce oken“ – WTF, jaké nápovědy?
no, dovedu si představit, jak to vypadalo v anglickém originále, ale to nic nemění na tom, že tenhle překlad je nicneříkající.
opět já mám jiné GTK...
ais to fakt máte pod tím KDE nějaké podivné, nebo má ubuntu/gnome něco jinak;)
Taky tam mám „OK“ – Kubuntu 8.10
Ubuntu má bohužel (a to upozorňuju, že mám Ubuntu velmi rád a téměř výhradně jej používám) vlastní překlad anglického "OK". V oficiálním GTK a GNOME je to pořád "Budiž", ale v Ubuntu to nahrazují "OK". Mně se to nelíbí, já mám rád Budiž.
Ubuntu má bohužel (a to upozorňuju, že mám Ubuntu velmi rád a téměř výhradně jej používám) vlastní překlad anglického "OK". V oficiálním GTK a GNOME je to pořád "Budiž", ale v Ubuntu to nahrazují "OK". Mně se to nelíbí, já mám rád Budiž.
+1
Za tím si budu stát. Budiž je mnohem lepší překlad než nějaké imbecilní 0 killed a hlavně se do něj lépe trefuje a s tou šipkou se velice snadno rozeznává.
Kde se taková zázračná klávesa dá sehnat?
Počítám, že jsi musel upravovat nějaké konfiguráky, aby ti to takhle jednodušše fungovalo.
To jsi musel udělat jednou, stejně jako to jednou musel naklikat uživatel nějakého grafického programu.
A pak už jen mačkáš tlačítko, nebo zadáváš heslo ke klíčence, nebo prostě zapneš počítač (v případě wicd)
nič zložité, len copy & paste z manálu
No, ne že by to bylo složité, ale když použiji třeba takové Wicd, tak se obejdu i bez manuálu – budu schopný to tam naklikat i bez jakékoli předchozí znalosti, stačí mi znát jméno, heslo a mít certifikát* (případně konfigurační soubor je docela jednoduchý, kdyby se mi s tím nechtělo klikat).
*) pokud ho síť používá
Např. já mám na svém přenosném počítači klávesu, která vypíná či zapíná připojení k sítím (wi-fi, Bluetooth). A navíc to komunikuje s NetworkManagerem, takže když "vypnu síť" tlačítkem, NM se podle toho zařídí (a naopak). Konfigurovat jsem tu klávesu nemusel, fungovala "sama" (distribuce Ubuntu, prostředí GNOME).
Odpojí ti to i IM, nebo to musíš odpojit ručně před tím?
Pidgin s tím (myslím) neumí pracovat. Když vypadne síť, Pidgin si to řeší po svém (v každém případě to nemusím odpojovat, odpojí se to samo). Empathy by s tím mělo být integrováno.
Pokud jen tak odpojíš síť, tak ti tak zůstane viset jabber a může dojít ke ztrátě některých zpráv – než spojení vyhnije.
Neříkám opak! Nicméně NM na to umí reagovat, to s ovladačem nijak nesouvisí.
ip
.
Nenazval by som to "reagovat" , dokaze len zobrazit stav
V konecnom dosledku to musi podporovat driver (co v 99% podporuje, zvysok je v bugzille ): cat /sys/class/net/eth0/carrier
NetworkManager tuto informaciu dostava od HAL
Ale ty vies, ako to myslim
Když se tak dívám na ty screenshoty, tak jediné, co mne napadá, že je to jedno z nejhnusnějších uživatelských rozhraní, co jsem poslední rok viděl. Zlaté Gnome!
cnetworkmanager
Díky moc za upozornění. O existenci něčeho takového jsem neměl nejmenší ponětí.
Dost bych se divil, kdyby nějakých 65 % (z cca 90 hlasujících) nepoužívalo NetworkManager. Spíš bych řekl, že tam chybí volba "Nevím, co je to NetworkManager", která by jistě dostala hodně procent.
Osobně si myslím, že NM používají všechny nejpoužívanější "přednastavené" distribuce (např. Ubuntu), tudíž se domnívám, že NM nepoužívají jednotky procent, maximálně dvě desítky procent hlasujících...
A jinak já samozřejmě NM používám, a to s jeho gnomáckým rozhraním.
> No třeba takové openSUSE umožňuje NM nepoužívat, docela pohodlně, jednoduše se místo něj používá YaST...
A co je tam výchozí?
> protože to umí alespoň IPv6...
Hahaha, to určitě hodně lidí děsně trápí.
Mně se NM hodil i na stolním počítači. Když mi vypadla síť, tak to bylo vidět v oznamovací oblasti.
To je u wicd vidět taky – vytáhnu kabel a změní se mi ikonka.
Hodí se to hlavně u wifi – když vidíš skomírající signál, tak už jsi trochu psychicky připravený, že ti vytuhne konsole pod rukama a není to takový šok.
Drátové sítě jsou o dost spolehlivější, takže tam se to moc nestává, že by mi někdo vytáhl kabel
Jestli to někoho zajímá, tak do přílohy jsem dal obrázek jak ten applet vypadá v kde 4.2, graficky vypadá mnohem lépe, zhlediska funkčnosti nevím, protože přes NetworkManager se mi ještě nikdy nepodařilo připojit do šifrované sítě.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.