Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 12:39
Silná typová kontrola psaní věcí jako jádra OS dost kompilkuje.A věcí jako GNOME taky? :)
Můžeš jmenovat nějaký běžně používaný silně a zároveň dynamicky typovaný jazyk?Lisp.
V čem to měli napsat, aby dosáhli: 1. stejné přenositelnosti, 2. stejné snadnosti psát bindingy pro všechny možné jazyky.V čemkoli, k čemu je k disposici překladač, který dovolí splnit obě zmíněné podmínky. To by, troufám si tvrdit, mohly být (skoro) všechny jazyky, k nimž existuje překladač v rámci projektu GCC -- generátor cílového kódu je totiž jeden a týž. Ale to je jenom bohapustá teorie, klidně si ji nechám vyvrátit někým, kdo už něco takového vyzkoušel a nepochodil. Holt věčně zelený strom života... nejhorší na Céčku není to, že je tak strašné, ale že je tak rozšířené :)
$ strace -ff fpc z.pas 2>&1 | grep -c execve 3 $ strace -ff gcc -o z z.c 2>&1 | grep -c execve 13
Tak proč je potom C tak pomalé, když je parsování jen malá část?Optimalizátory. Někdo vymyslel, že Céčko bude nejrychlejší jazyk a hordy matematiků a programátorů se předhánějí v počtu optimalizačních průchodů Céčkových překladačů :) A pak pochopitelně #include :)
gcc -S
. Bez optimalizací obsahuje oproti C dost málo (je nejspíš algoritimicky převeditelný zpět na preprocesovaný zdroják v C), s optimalizacemi obsahuje informaci z kompilátoru, což je aditivní konstanta.
[*] I tak platí, že délka minimálních implementací algoritmů v různých (stejně sliných) jazycích se liší jen multiplikativní konstantou. A u reálných jazyků jsou ty ukecanější kompresibilnější.
Uvede nekdo priklad jak by vypadal zdrojak ?
Jsem dosti zvedavy.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.