Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:40
TO je pekna ptakovina, Ideal je pro kazdeho uplne jiny. Znam good lidi kteri bez micromanagmentu jsou nepouzitelni i takove co muzes nechat rok na HO a vysledky budou vynikajici
Díky za super zápisek.
Mezi spoustou nabídek práce v kanceláři se dá občas najít i nějaká ta možnost práce na dálku.
Asi budeš momentálně víc v obraze, tak budu rád, když mi to potvrdíš nebo vyvrátíš. Můj dojem je, že firmy berou práci na dálku jako jakýsi benefit a dobrodiní, které tím dodavateli (případně zaměstnanci) prokazují, z čehož vyplývá menší ochota za takovou práci platit (tzn. dostaneš z nich méně peněz, než kdybys tam byl fyzicky přítomný). Osobně jsem tedy došel k tomu, že je lepší k zákazníkovi docházet a vydělat víc a pak mít nějakou dobu úplně volno a dělat si svoje věci, než pracovat na dálku a jet v podstatě kontinuálně v jednom režimu pořád.
Pak jsou samozřejmě objektivní důvody, proč někam docházet: 1) dostaneš pravidelně se mezi lidi 2) zvednout se ze židle nebo se jen otočit ke kolegovi a na něčem se domluvit je přeci jen rychlejší než IM/e-mail/telefon.
Můj dojem je, že firmy berou práci na dálku jako jakýsi benefit a dobrodiní, které tím dodavateli (případně zaměstnanci) prokazujíAno, mnozí lidé na straně firmy to považují za benefit. Malá firma naopak často považuje za výhodu, když ten člověk nezabere další stůl. Není to vůbec jednoznačné.
z čehož vyplývá menší ochota za takovou práci platit (tzn. dostaneš z nich méně peněz, než kdybys tam byl fyzicky přítomný).To je jeden pohled na věc. Druhý pohled na věc je, že pokud je ti firma ochotna dát takový benefit, tak si tě cení a dá ti k tomu i víc peněz. Navíc pokud máš jasně danou cenu nebo její spodní hranici, tak ti dá firma přesně tolik peněz, kolik požaduješ, nebo se nedomluvíte. Zároveň pokud se ví, že dokážeš pracovat na dálku, má chlebodárce daleko větší konkurenci. Takže ani toto není jednoznačné.
Osobně jsem tedy došel k tomu, že je lepší k zákazníkovi docházet a vydělat víc a pak mít nějakou dobu úplně volno a dělat si svoje věci, než pracovat na dálku a jet v podstatě kontinuálně v jednom režimu pořád.Já jsem tak nějak počítal s tím, že budu pracovat dlouhodobě pro Red Hat nebo si najdu opět práci na dálku, takže jsem se zabydlel poněkud mimo dopravní tepny. Pak je otázka, jestli bude zákazník chtít platit za ty tři hodiny v MHD nebo třeba 100 km cesťáku.
Pak jsou samozřejmě objektivní důvody, proč někam docházet: 1) dostaneš pravidelně se mezi lidiZjistil jsem, že to rozhodně nepotřebuju denně. A pokud se vrátím k volnému pracovnímu režimu, budu moci lidi navštěvovat v době, kdy se to hodí jim. Nějakou volnočasovou aktivitu s lidmi jsem si už našel 15 km autem od místa bydliště v době, kdy to auto mívám i k dispozici a nemusím kvůli tomu pořizovat druhé. :)
2) zvednout se ze židle nebo se jen otočit ke kolegovi a na něčem se domluvit je přeci jen rychlejší než IM/e-mail/telefon.S tím dokážu žít. :) Já nechci říkat, že nemáš do jisté míry pravdu, jen se snažím ukázat, že ta rozmanitost lidí a příležitostí je taková, že tvoje zkušenost ani moje zkušenost nezakládají na nějaké obecné pravdě.
Já jsem tak nějak počítal s tím, že budu pracovat dlouhodobě pro Red Hat nebo si najdu opět práci na dálku, takže jsem se zabydlel poněkud mimo dopravní tepny.nevidis to zpetne jako ne uplne idealni rozhodnuti (ve smyslu, ze vyznamne omezuje vyber potencialnich nabidek)? Ja udelal to same, jsem spokojeny, ale kdyz si obcas delam letmy pruzkum ceskeho trhu (jen abych byl v obraze), tak mi prijde, ze (pro me) zajimava prace, kde by zamestnavatel umoznoval praci remote vicemene neni (nebo ji aspon explicitne nenabizi). Zamestnavatele zatim menit nechci, ale tak trochu se obavam, ze kdyz (nebo spis az) k tomu jednou dojde, bude podminka prace remote dost limitujici faktor
PS. Na freelance nemam povahu, kontakty, vhodnou zivotni situaci ..., co se tyce situace mimo cesky trh, nemam moc dobrou predstavu (aktivne nic nehledeam, vychazim jen z obcasnych nabidek kdyz si me nekdo najde pres github, tj. statisticky vzorek je pomerne maly, ale zas to jsou nabidky pro me 100% relevatni), a prijde mi, ze to vyrazne lepsi neni. Za posledni dobu jsem dostal dve (pro me) hodne zajimave nabidky a u obou byla relokace podminka nutna
nevidis to zpetne jako ne uplne idealni rozhodnuti (ve smyslu, ze vyznamne omezuje vyber potencialnich nabidek)? Ja udelal to same, jsem spokojeny, ale kdyz si obcas delam letmy pruzkum ceskeho trhu (jen abych byl v obraze), tak mi prijde, ze (pro me) zajimava prace, kde by zamestnavatel umoznoval praci remote vicemene neni (nebo ji aspon explicitne nenabizi). Zamestnavatele zatim menit nechci, ale tak trochu se obavam, ze kdyz (nebo spis az) k tomu jednou dojde, bude podminka prace remote dost limitujici faktorZ mé zkušenosti programátorské práce není problém si to po zkušebce domluvit. Když děláš na IČO, tak je v podstatě pravidlem, že zaměstnavatel ti do toho nekecá. Je ale třeba počítat s určitým overheadem co do nutnosti pravidelné komunikace a synchronizace, jinak ti ta práce může rychle zvlčit a je problém se motivovat.![]()
nevidis to zpetne jako ne uplne idealni rozhodnuti (ve smyslu, ze vyznamne omezuje vyber potencialnich nabidek)?Na jednu stranu ano, na druhou stranu jsem neviděl jinou možnost. Chci pro sebe a pro rodinu určitý standard pohodlí a ten by se mi v Praze docela prodražil. V takovém případě bych platil takové měsíční splátky, že bych se daleko hůře odhodlával vůbec o freelancingu zauvažovat, a celkově by mi to dost striktně vymezovalo životní úroveň. Na jednu stranu dáme docela dost peněz za palivo do auta nebo za nějaký ten lístek na vlak, na druhou stranu když bude nejhůř, můžeme prostě zůstat doma a žrát těstoviny. Takže neříkám, že žijeme nějak zvlášť skromně, ale máme řekněme únikovou cestu.
Za posledni dobu jsem dostal dve (pro me) hodne zajimave nabidky a u obou byla relokace podminka nutnaNabídek s (neplaceným) dojezdem do Prahy nebo s relokací po Evropě či do US dostávám hromadu, ale pomalu se začínám učit, jak to odfiltrovat. Je fakt, že na prezenční práci je spousta hodně zajímavých projektů, ale na druhou stranu to teď pro mě asi není úplně priorita a našel jsem dostatečně zajímavou nabídku i na home office. Je to hodně limitující faktor, ale v tuhle chvíli s tím dokážu žít, hlavně, že jsme se dokázali rychle přestěhovat do bytu s parkováním, bez feťáků a mimo oblast Kobzova „podnikání“. Až budu refinancovat, vezmu si nějakou volnější hypotéku, která půjde kterýkoli rok prodejem bytu zlikvidovat, a pak se uvidí. Na druhou stranu stát si na těchto transakcích nabere taky docela slušné prachy, ale aspoň o to člověk nepříjde dvakrát nebo třikrát.
Na jednu stranu dáme docela dost peněz za palivo do auta nebo za nějaký ten lístek na vlak,Eviduješ si to?
a kvuli memu smyslu pro zodpovednost jsem travil dlouhe hodiny prescasu a nakonec to schytal od zakazniku i od sveho svedomi, ze na tohle nestacim.
Tohle je chyba. Podle mého by člověk nikdy neměl dělat přesčasy zadarmo – jednak se tím připravuješ o peníze / volný čas – druhá strana si na to zvykne a bere to jako samozřejmost. A jednak se připravíš o rezervu – např. když uděláš nějakou chybu a chceš to vzít na sebe a opravit ve svém volném čase, tak teď to udělat nemůžeš, protože ten volný čas už běžně plýtváš na práci, kterou ostatní berou jako samozřejmou. Totéž když budeš třeba nějak rozhozený a nebudeš pracovat produktivně (sám budeš mít pocit, že jsi toho moc neudělal), tak to normálně můžeš dodělat třeba druhý den večer – ovšem ne pokud tam už máš naplánované neplacené přesčasy. Totéž když si potřebuješ něco přes den zařídit nebo se třeba zdržet na obědě. Můj recept tedy je pracovat přesně tolik, za kolik tě platí – ne víc, ne míň (což neznamená, že po osmi hodinách „odhodíš lopatu“ a odejdeš od rozdělané práce nebo tam budeš naopak sedět naprázdno – jde o to, aby to vycházelo v průměru třeba za týden nebo aspoň v rámci měsíce).
A úplně nejhorší je, když si to začneš různě kompenzovat – např. „včera jsem tu makal do noci, tak se dneska budu flákat“ – a začne ti splývat pracovní a osobní život a nakonec ani sám nevíš, jestli děláš hodně nebo naopak málo, akorát máš pocit, že pracuješ pořád a nic nestíháš. (to je naštěstí jen zprostředkovaná zkušenost, pozorování)
Podle mého by člověk nikdy neměl dělat přesčasy zadarmoJá považuju přesčasy zdarma za obecně nemorální. Znám teda lidi, co to řeší například bonusy podle odvedené práce, takže se ty přesčasy zaplatí nepřímo, znám situace, kdy ten přesčas je spíše jakousi kompenzací, to všechno beru. Ale v našem státě je zvykem dát lidem měsíční sazbu s pracovní dobou nebo hodinovou sazbu a následně je okrást na přesčasech. U vybraných státních zaměstnanců to legalizuje snad přímo služební zákon. V nemocnicích je naprosto běžné, že se pracovní doba bez kompenzace upravuje podle událostí, které zaměstnanec rovněž nezpůsobil. Ale určitě i v komerční sféře se děje to, že se lidem zarovná pracovní doba s otevírací přestože mají dané úkony před otevřením nebo po zavření a opět bez kompenzace. Pokud budu chtít dělat kdykoli a jakkoli chci, pak si můžu přece založit živnost nebo najít zaměstnavatele, který mi za ty přesčasy zaplatí a kolikrát i připlatí nebo dokonce připlatí za pohotovost, kdy jsem pouze k dispozici k případnému přesčasu.
Jediné, čeho lituju, je, že jsem do toho nešel už tak před pěti lety.Tak to já nelituju, protože zkušenost v Red Hat mě subjektivně posunula o dost dál než jsem byl před těmi pěti lety, ale zase je pravda, že už mám s freelancingem zkušenost, bez které si nejsem vůbec jistý, že bych na to měl teď odvahu.
Tak to howto bych ocenil :)
Ale naberes treba kontakty na ucetni a podobne.Kontakty na účetní asi naberu i ve svojí stávající síti.
Brzo bude pražský sraz OpenAltu Nevím, jestli to vyjde hned tento (už je něco rozjednaného), ale klidně z toho může být někdy téma srazu…
Loni jsem chtel odejit z firmy, kde pracuji, ale premlouvali me, abych zustal. Rekl jsem si o vyhradne praci na dalku, volnou pracovni dobu (pisu si hodiny), odprosteni od customer supportu,o 25% vic penez a moznost ulohy odmitnout, kdyz se mi to nehodi.To zní jako hodně dobrý kauf.
Pridal jsem na discipline a naplanoval par workshopu o openwrt a vpn protokolech, ktere mi prinesou volne clenstvi v jednom na developery zemerenem "coworking space" 5 minut na kole z domu - vyzkousim, moje ocekavani je, ze vypadnu ven, do mista kde proste budu pracovat a nebudu ztracet cas ptakovinama.Mě by moc potěšilo založit co-working v Benešově, sice bych to měl na kole tak 20 minut, ale za to lesem a trocha pohybu mi neuškodí. :) Na relokaci do Číny ani jinam se zatím nechystám.
Musim si drzet jednoho "majoritniho zamestnavatele", ktery mi bude prodluzovat pracovni povoleni.Vůbec netuším, jaké jsou tam příležitosti, v Číně se znám jenom s jednou firmou a ta se motá kolem androidích telefonů.
To nejdůležitější, co je potřeba vědět o DPH, je to, že "plátcem" se člověk stává proto, aby ji neplatil. "Plátce" je totiž ten, kdo DPH formálně odvádí, ale fakticky ji platí první neplátce v řetězci. Nejhorší, co se může OSVČ přihodit, je být neplátcem, který na obou stranách obchoduje převážně s plátci.
Mne sice kontrolní hlášení přimělo zrušit registraci k DPH, protože při jedné faktuře ročně si nechci komplikovat život a riskovat absurdní pokuty, ale pokud bych podnikal jako hlavní činnost, nezbylo by mi než zatnout zuby a jít do toho.
To nejdůležitější, co je potřeba vědět o DPH, je to, že "plátcem" se člověk stává proto, aby ji neplatil.+1
"Plátce" je totiž ten, kdo DPH formálně odvádí, ale fakticky ji platí první neplátce v řetězci.To není přesné. DPH platí neplátce v řetězci za plátcem. Úplně první v řetězci ho neplatí ani když je neplátce.
Já vidím DPH po překonání odporu k byrokracii jako výhodu - můžeš si nechat vracet z nějakých věcí a firemním zákazníkům, což je u mě 100%, je DPH ukradené, protože už jej mají stejně.Několik lidí mě přesvědčovalo, že je plátcovství výhodné i pro mě osobně. Jenže to má několik problémů. Když ty stejné věci kupuju bez IČO, tak mi firmy uznávají zákonnou záruku a právní pojišťovna mi uznává zodpovědnost se za tu zákonnou záruku bít. Je otázka, jak to vyčíslit a jestli to úspora DPH vyřeší. Druhá věc je, že těch nákupů od plátců nemám v tuhle chvíli moc, spíše skoro žádné, oproti tomu pro mě plátcovství znamená přidané náklady na účetnictví.
Nebýt plátce je proti tomu finančně čistá ztráta při ušetřené hodince práce měsíčně.Já osobně bych si asi netroufl riskovat mnohadesetitisícové pokuty, takže pro mě nejspíše DPH automaticky znamená účetní firmu.
A co se týká placení daní - vždycky si říkám, že _moje_ daně jdou na plat báječným paním učitelkám mých dětí a nikam jinam - prostě jim to pošlu přes konto v ČNB.Asi se „dám na víru“. :D
Druhá věc je, že těch nákupů od plátců nemám v tuhle chvíli moc, spíše skoro žádné, oproti tomu pro mě plátcovství znamená přidané náklady na účetnictví.
Plátce DPH neimplikuje povinnost vést účetnictví. Ta povinnost je dána právní formou (např. sro), ale OSVČ nemusí vést účetnictví ani pokud je plátcem DPH.
Počítají se všechny faktury s částku >=10k.A co ty zahraniční u identifikované osoby, narazil jsem na tvrzení, že nejsou součástí výpočtu? Bavíme se o limitu pro povinné plátcovství DPH.
Na statku jsme ještě elektronizaci nedodělali a jedeme papírově, takže každý 1/4 rok vyplníme daňové přiznání a pokud máme faktury nad 10 tisíc, pak i kontrolní hlášení, do A4 příjmy > 10k , do B4 výdaje > 10k (číslo faktury, DIČ, částka, DPH).To můžeš kontrolní hlášení nevyplnit? Jak zajistíš, abys nemusel posílat v měsíčním intervalu? Mně osobně dělá problém včas podat i standardní roční daňové přiznání a kolikrát si nejsem jistý ani u něj, například pokud jsem vydal fakturu a není zaplacená. Skutečně se kontrolní hlášení obecně týká jen takto vysokých faktur?
Mno a o EET se člověk nemusí starat, pokud přijímá pouze přes účet.Jo, lidi, co by chtěli platit hotově, budu odkazovat na strejdu Andreje.
Jak zajistíš, abys nemusel posílat v měsíčním intervalu?
Na rozdíl od přiznání k DPH není třeba kontrolní hlášení podávat, pokud nebylo žádné plnění. (Ale OSVČ na hlavní činnost tohle obvykle moc nepomůže.)
Skutečně se kontrolní hlášení obecně týká jen takto vysokých faktur?
O tomhle limitu tady a teď slyším poprvé. Na druhou stranu, protože jsem byl od začátku celkem pevně rozhodnutý kvůli kontrolnímu hlášení zrušit registraci k DPH, nestudoval jsem podmínky tak důkladně, abych si byl stoprocentně jistý, že tam něco takového není.
například pokud jsem vydal fakturu a není zaplacená
V daňové evidenci se započítává až při zaplacení (evidují se příjmy a výdaje). V (podvojném) účetnictví hned při vystavení (evidují se výnosy a náklady resp. aktiva a pasiva).
V daňové evidenci se započítává až při zaplacení (evidují se příjmy a výdaje).Nevedu ani daňovou evidenci, ale předpokládám, že platí to samé.
Další vtipná věc je, že neexistují téměř žádné náležitosti faktury a mám pocit, že ten pojem není ani řádně definovaný
Pojem "faktura" opravdu nikde definován není. Zákon o účetnictví definuje náležitosti účetního dokladu, zákon o DPH náležitosti daňového dokladu. Pro ostatní případy je tam IIRC jen něco ve smyslu, že je potřeba udržovat evidenci příjmů a (případně) výdajů, ale konkrétní forma už předepsána není.
ákon o účetnictví definuje náležitosti účetního dokladu, zákon o DPH náležitosti daňového dokladu.Ovšem ani jedno z toho nevydávám, vzhledem k tomu, že nejsem ani účetní ani plátce DPH.
Povinné náležitosti účetního dokladu (kromě těch, které doplní příjemce sám) by to ale IMHO mělo obsahovat i tak, protože to většinou bude příjemce potřebovat zanést do svého účetnictví. Ale když se podíváš třeba sem, tak je zřejmé, že je to vlastně jen to vlastně jen to, co tak nějak "dá rozum" (kdo, komu*, kdy, kolik a za co).
* - to je v podstatě hlavní rozdíl mezi tím, čemu se obvykle říká "faktura", a tím, čemu se obvykle říká "účtenka".
Ale vydáváš účetní doklad.Nechci se dohadovat o detailech, ale četl jsem, že účetní doklad je doklad zanesený do účetnictví. Já jsem dodavatel, ne účetní, tedy nevydávám účetní doklad.
Jinak fakticky stále vedeš daňovou evidenci, pouze výdaje stanovuješ paušálem.Právěže ani žádnou daňovou evidenci vést nemusím.
Osobně bych šel cestou vedení klasické evidence a podle toho budeš schopen určit jak moc jsou pro tebe paušály výhodné. Je pravda, že to je administrativa navíc, ale navykneš si na to a při změně paušálních tarifů/limitů budeš vědět jak jsi na tom.K tomu ji právě nepotřebuju, dokážu to stejně dobře určit i bez ní. A v případě změny pro mě není až takový problém si udělat odhad. Další věc je, že se chci skutečně věnovat své práci a ne administrativě, takže ve chvíli, kdy administrativa překročí určitou velmi nízkou mez, budu ji chtít předat. Jak kvůli práci s tím spojené, kterou opravdu nechci dělat, tak kvůli znalostem problematiky, sledováním změn v legislativě a v ideálním případě i odpovědnosti.
Alespoň vím jak jsme řešil paušály pro zemědělce, které se pohybovaly kolem 80-95% a stejně to bylo pro nás nevýhodné.Aha. Já vůbec netuším, jak zemědělství funguje, kromě pár věcí z doslechu. Vím akorát, jak funguje můj byznys jak v podobě před fulltime zaměstnáním, tak do jisté míry i v podobě plánované.
Nechci se dohadovat o detailech, ale četl jsem, že účetní doklad je doklad zanesený do účetnictví. Já jsem dodavatel, ne účetní, tedy nevydávám účetní doklad.Z české wiki: Účetní doklad je účetní záznam, kterým účetní jednotka prokazuje skutečnosti na něm uvedené. Na základě účetního dokladu provede účetní jednotka zaúčtování účetního případu do účetních knih. Jestli ten článek není zastaralý, tak AFAIK pokud ten doklad vydáváte někomu, kdo vede účetnictví, je to účetní doklad a musí splňovat to, co napsal ivir výše. Ne kvůli vám, ale kvůli nim, protože jinak ho do účetnictví nebudou moci použít a to účetnictví nebude sedět (nebudou si moci vámi dodané služby zaúčtovat, ale budou jim chybět peníze, které vám zaplatili.)
Je to vysvětlené v tom článku, na který jsem odkazoval včera večer. Podle zákona se to účetním dokladem stane až v okamžiku, kdy to příjemce doplní o své náležitosti (vlastní identifikátor, datum zaúčtování, podpis(y)) a zanese do účetnictví.+1
Striktně vzato faktura v okamžiku, kdy ji předávám příjemci, ještě účetním dokladem není.+1
A co ty zahraniční u identifikované osoby, narazil jsem na tvrzení, že nejsou součástí výpočtu? Bavíme se o limitu pro povinné plátcovství DPH.Do limitu pro povinnou registraci se zahraniční faktury nepočítají. Tím, že se staneš identifikovanou osobou, pak se staneš rozdvojenou osobností. Vůči zahraničí "plátce", vůči tuzemsku zůstáváš neplátce. Měl jsem na mysli limit na kontrolní hlášení, které platí i pro zahraniční platby.
To můžeš kontrolní hlášení nevyplnit? Jak zajistíš, abys nemusel posílat v měsíčním intervalu? Mně osobně dělá problém včas podat i standardní roční daňové přiznání a kolikrát si nejsem jistý ani u něj, například pokud jsem vydal fakturu a není zaplacená. Skutečně se kontrolní hlášení obecně týká jen takto vysokých faktur?Ano, do hlášení se uvádí faktury jen nad 10 tisíc nebo s přenesenou daní. Takže, když na statku máme ve čtvrtletí všechny faktury <10k, pak se kontrolní hlášení neposílá, pouze odevzdáváš daňové přiznání ve standardním rytmu, tj. čtvrtletně. Měsíční rytmus mají firmy a spolky, přičemž u spolku to lze po roce změnit na čtvrtletní režim.
Jo, lidi, co by chtěli platit hotově, budu odkazovat na strejdu Andreje.Co jsem se díval, tak zrovna u FlexiBee už je podpora EET zabudovaná, takže bude stačit získat přihlašovací údaje/certifikát a "tisknout".U nás na statku je to trošku problém neb s účetnictvím si hraji jen já a jen pro tvorbu faktur a pochybuji, že se mi to povede naučit tetu, když za ni vyplňuji přiznání i hlášení. Stačí ji ta papírová administrativa. :)
Do limitu pro povinnou registraci se zahraniční faktury nepočítají.Díky.
Měl jsem na mysli limit na kontrolní hlášení, které platí i pro zahraniční platby.Ovšem pouze v případě plátce DPH, chápu to správně?
Co jsem se díval, tak zrovna u FlexiBee už je podpora EET zabudovaná, takže bude stačit získat přihlašovací údaje/certifikát a "tisknout".A co agenda kolem opravy chybných dat, o které mi říká prakticky každý, koho se EET týká.
U nás na statku je to trošku problém neb s účetnictvím si hraji jen já a jen pro tvorbu faktur a pochybuji, že se mi to povede naučit tetu, když za ni vyplňuji přiznání i hlášení. Stačí ji ta papírová administrativa. :)Takže jste další z těch „všici kradú“, pro které EET představuje neúměrnou administrativní, popřípadě finanční zátěž, a kteří králi Andrejovi netleskají jak zběsilí? :)
Takže jste další z těch „všici kradú“, pro které EET představuje neúměrnou administrativní, popřípadě finanční zátěž, a kteří králi Andrejovi netleskají jak zběsilí?
Svět je málokdy takhle jednoduchý a takhle bipolární. Takže já třeba Babiše považuju za to nejnebezpečnější, co se v naší politice od roku 1989 objevilo (ne že by nebyli i horší, ale u těch reálně nehrozilo, že by získali tak velkou moc). EET tak, jak byla implementována, se mi vůbec nelíbí a detaily typu že 90 procent výdajů za backend bylo přiklepnuto jako jedna zakázka bez výběrového řízení, IMHO názorně ilustrují, jak je to s tím proklamovaným bojem proti korupci. Na druhou stranu ale souhlasím s tím, že nepřiznávání výdajů se u nás v některých oborech stalo tak přirozenou součástí podnikání, že už si lidé snad ani neuvědomují, že je to špatně. Považuju to za velký problém, který je potřeba řešit - jen si nejsem jistý, jestli zrovna tohle řešení nenadělá víc škody než užitku.
Díky.Pro jistotu upřesnuji, že to platí u identifikované osoby, aby nedošlo k mýlce.
Ovšem pouze v případě plátce DPH, chápu to správně?Pro plátce DPH a identifikovanou osobu.
A co agenda kolem opravy chybných dat, o které mi říká prakticky každý, koho se EET týká.Tohle ještě nevím, jen jsem to tam viděl zabudované, ještě jsem si s tím nehrál. Snad bude v létě čas, abych to vyzkoušel/vyhledal. Obecně to bude o pokynu zrušení účtenky a vystavení nové. V našem případě opravy tak nehrozí, spíše je problém s časem, kdy doklady tvořím s cca měsíčním zpožděním, což s EET nelze.
Takže jste další z těch „všici kradú“, pro které EET představuje neúměrnou administrativní, popřípadě finanční zátěž, a kteří králi Andrejovi netleskají jak zběsilí? :)Nevím jak to správně popsat, ale nejspíše výnos z dané komodity (prasata, vajíčka, brambory) jsou tak nízké, že to nemá cenu. Je pravda, že šlo o šedou ekonomiku, kdy se přiznává jen část příjmu. Tedy EET splňuje svůj účel a omezuje tuto část pro ty, kteří jsou částečně poctivý. Na ty co to obcházejí úplně to nebude mít žádný vliv. Osobně mám vůči Babišovi odpor hlavně kvůli jeho likvidaci zemědělského prostředí pro malé podnikatele, kdy třeba díky kontaktům skoupil veškerá sila v republice a diktuje si ceny za obilí, platí až za 3 měsíce, ale svoje faktury chce proplatit do 14 dnů. Ale to je úplně jiné téma na dlouhé povídání. V tomhle odvětví platí, že po 14-16h denní práce nemá člověk chuť dělat jakoukoliv administrativu.
Pro plátce DPH a identifikovanou osobu.To znamená, že se mě bude týkat KH tak jako tak.
Tedy EET splňuje svůj účel a omezuje tuto část pro ty, kteří jsou částečně poctivý. Na ty co to obcházejí úplně to nebude mít žádný vliv.Že se dá EET prakticky libovolně obcházet a že prakticky jedinou možností vynucení je lidové bonzáctví nebo osobní kontroly, to je známá věc.
Osobně mám vůči Babišovi odpor hlavně kvůli jeho likvidaci zemědělského prostředí pro malé podnikatele, kdy třeba díky kontaktům skoupil veškerá sila v republice a diktuje si ceny za obilí, platí až za 3 měsíce, ale svoje faktury chce proplatit do 14 dnů.A tento pán chce řídit náš stát jako by to byla součást holdingu. :)
A tento pán chce řídit náš stát jako by to byla součást holdingu. :)Na tom už pracuje, aspoň u věcí, na které dosáhne. Blbé je, že jediné, co by mu letos mohlo zabránit demokraticky převzít moc, je výpadek EET těsně před volbami a půlhodinové zdržení v obchoďácích.
Pořád je tady ještě varianta s "Národní frontou" (a.k.a. slovenský model), ale nejsem si jistý, jestli by to bylo o tolik lepší.
Zatím to naštěstí nevypadá, že by si byl schopen odhlasovat důvěru sám, a do holportu s ním už se nikomu moc nechce. Samozřejmě to ale může dopadnout tak, že Babiš vyhraje volby, bude pověřen sestavením vlády, nějakou sestaví, ta sice nedostane důvěru, ale vesele povládne v demisi, dokud se nenajde jiná - a to může trvat docela dlouho.
prakticky jedinou možností vynucení je lidové bonzáctvíNemel jsi na mysli, ze jedina moznost vynuceni je na zaklade upozorneni na poruseni zakona? Fascinuje me, jak TOP09, ODS a spol., prisly s retorikou, ze kdo upozorni na to, ze nekdo obchazi zakon, je bonzak. Krasne to ukazuje, jak to s tim pravnim statem opravdu mysli.
Nemel jsi na mysli, ze jedina moznost vynuceni je na zaklade upozorneni na poruseni zakona?Neměl, jinak bych to tak napsal.
nebo osobní kontrolyFinančák má třeba 10000 zaměstnanců (děsivé!), stačí, aby tito občas kontrolovali své osobní nákupy a mají to pokryto vše.
Finančák má třeba 10000 zaměstnanců (děsivé!), stačí
A pak že máme málo lidí!
Pro plátce DPH a identifikovanou osobu.To znamená, že se mě bude týkat KH tak jako tak.
Identifikovaná osoba krásně kombinuje prakticky všechny nevýhody neplátce a plátce. Od neplátce má to, že si nemůže nechat vracet DPH, od plátce že odesílá IFAIK stejné výkazy a že jí hrozí stejné pokuty. Jistou drobnou výhodou zůstává, že neplátcům dá nižší cenu - bez DPH. Já si dobrovolně rovnou zažádal být plátcem, protože by mě to stejně potkalo v průběhu roku kvůli limitu a protože bych byl identifikovanou osobou od prvního měsíce podnikání kvůli dodávkám na Slovensko. Takto jsem ušetřil pár tisíc na DPH z mobilu, notebooku, monitoru, tiskárny a nějakých dalších drobností - což sice asi nevyváží tu byrokracii, ale pořád lepší, než být identifikovaná osoba (nebo drátem do oka).
Takže jste další z těch „všici kradú“, pro které EET představuje neúměrnou administrativní, popřípadě finanční zátěž, a kteří králi Andrejovi netleskají jak zběsilí? :)To spíš naopak, informace o převodech na účet se dají vytáhnout z banky, aniž by bylo nutné někoho nutit k tomu, aby se napráskal sám přes EET.
Jo, lidi, co by chtěli platit hotově, budu odkazovat na strejdu Andreje.Chtěl jsi říct lidi, co by chtěli platit jinak než převodem na účet - protože u většiny dalších platebních metod nikdo neví, jestli do EET spadají, nebo ne. Obzvláště pak v situaci, kdy GFŘ vydalo metodiku, která je v rozporu se zákonem. Člověk si může vybrat, jestli si u soudu poslechne, že občané v ČR se mají řídit zákony, nikoli metodikami, nebo naopak, že měl sklapnout a řídit se nelegální metodikou.
A co místo chaty koupit nějaký pozemek za Prahou a přes léto tam kempovat a hackovat
Když ti něco bude sypat 5 %, tak to nebude bez rizika → může se to taky ošklivě pokazit a ty přijdeš nejen o pasivní příjem ale i část investice. Přitom kdybys vydělával jen šestnáct tisíc (což vyděláš vždycky, spíš mnohem víc), tak ti stačí pracovat jen jen půl roku a půl roku mít volno a můžeš si žít na stejné úrovni a ještě máš volné dva miliony, se kterými si můžeš dělat, co chceš.
Nepremyslel jste o zmene oboru cinnosti?Nepřemýšlel, necítil jsem důvod, nemám žádnou činnost, za kterou bych momentálně chtěl měnit.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.