Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 22:49
Chtěl bych se obrátit na návštěvníky serveru s prosbou o radu. Zajímalo by mě, zda jsou nějaké zásady, které je vhodné dodržovat při návrhu aplikace, aby tato byla přístupná i nevidomým uživatelům.
Řekněme, že bych třeba vyvíjel IM program nebo jednoduchý textový editor (hypoteticky, vím o ozvučené verzi Emacsu). Jaké funkce do aplikace implementovat? Mělo by třeba smysl zabudovat vlastní odečítač textu a nebo tuto funkci zastane například Orca z Gnome? A kde jsou limity takového odečítače (co je třeba řešit na úrovni aplikace)?
Možná to jsou hloupé otázky, ale o této problematice nic nevím. Pokud máte s tímto tématem zkušenosti, budu rád za jakoukoliv připomínku či odkaz na relevantní zdroj. Děkuji.
Tiskni
Sdílej:
Pozor na Javu — Java má plnou podporu pro odečítače obrazovek, ale žádný ji nepoužívá, tudíž Java aplikace jsou nepoužitelné.Orca 2.24 na tom (prý) (ještě víc) zapracovala (nevím, nezkoušel jsem).
Tak je to sice lepší, ale ne nejlepší.
Program podporující hlasový výstup by měl každou správu zvlášť poslat hlasové čtečce/dispatcherovi, každý text by měl doplnit identifikací jazyka, stupněm důležitosti, vyznačit zkratky aj.
Nebo si zavázat oči a zkusit.To nepomůže, nevidomý používá počítač jinak než člověk, který se normálně orientuje zrakem, ale teď zrovna nevidí. Vzdáleně by se to podle mne dalo přirovnat k tomu, kdyby si uživatel zvyklý na GUI a zarytý klikař chtěl vyzkoušet, jak se pracuje s příkazovým řádkem (spousta lidí vnímá příkazový řádek jako handicap). Vzal by myš, spustil v GUI terminál a mapu znaků a už by jel, klávesnice by se ani nedotkl. Ale my, co používáme příkazový řádek, jej přece používáme úplně jinak.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.