Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 08:51
Je to už asi dva měsíce, co jsem se rozhodl vyměnit můj Duron 750Mhz za něco novějšího. Byl jsem k tomu vlastně donucen manželkou, které počítač připadal pomalý a hlučný.
Počítač jsem předtím nikdy neskládal, hardware mě nikdy moc nezajímal, ale řekl jsem si, že nějaké nové zkušenosti se budou hodit.
Požadavky jsem měl jasné - musí to být pasivně chlazené, aby nebyl slyšet a taky aby měl co nejmenší spotřebu. Bude v něm televizní karta a musí stíhat DVD a DivX.
Tak jsem hledal a až jsem si nakonec vybral sestavu založenou na Jetway J7F2WE1G5D. Nechal jsem si poradit na fóru. a nikdo mi to v podstatě nerozmluvil, tak jsem si desku objednal a za 2 dni přišla poštou.
Bohužel, po rozbalení přišlo první menší zklamání - deska není pasivně chalazená - i když mi v předtím v internetovém obchodě potvrdili, že je. No nevadí, řekl jsem si...
Připojil jsem monitor, zdroj a desku zapnul. Hluk, který začal vydávat ventilátor na procesoru mě ale celkem vyděsil. Byl to úplně přesně to, co jsem nechtěl. Tak jsem začal hledat co s tím.
Nabootoval jsem Gentoo a zjistil, že lm-sensors umí monitorovat teplotu a otáčky ventilátoru. V adresáři /sys jsem pak našel soubory, které se dají použít na ovládání rychlosti ventilátoru. To byla moje nálada na vrcholu křivky. Na minimum pak ale rychle spadla, když jsem na mailing listu zjistil, že Jetway na desku neosazuje tranzistor, který ty otáčky umí regulovat.
No nakonec se mi problém s venilátorem přece jenom podařilo vyřešit. Koupil jsem asi za 200 Kč tichý ventilátor a regulátor otáček. V BIOSu jsem nastavil CPU Throttling - to je taková věc, která přiškrtí CPU, pokud jeho teplota přesáhne zadanou teplotu. Funguje to dobře. Procesor má normálně asi 45 C a otáčky ventilátoru stačí stáhnout na 4500 RPM, což už je celkem potichu
Na systém místo harddisku používám 4GB CompactFlash kartu do foťáku v redukci, která se dá do IDE slotu. Harddisk mám notebookový 80GB. Je připojen na /home a je na něm 3 min timeout, po kterém se automaticky vypíná.
Všechy díly jsem pak naskládal na plech ze starého case a hodil to do šuplíku ve stole, abych ušetřil místo a peníze.
Bohužel deska mě z neznámeho důvodu přestala fungovat, tak jsem se rozhodl si místo ní koupit skutečně fanless náhradu. Teď už jasně vyhrála o něco dražší VIA EPIA-EN12000EG a vypadá to, že to byla dobrá volba.
Na počítači mi už týden běží bez problémů nové Ubuntu. Všechno je dokonale potichu, zatím jsem spokojený, takže snad to tak vydrží.
Pokud vás zajímají obrázky, tak úplná galerie je tady
Tiskni
Sdílej:
CPU: Sempron 64 3200+ 1,8 GHz Chipset: nForce 570 GK: nVidia 7600GTPouzivam radsi MPEG2 format, on se totiz da akcelerovat grafarnou, u H.264 to nejde.
CPU: Athlon XP 3200+ 2,2 GHz Chipset: nForce 2 GK: nVidia 6600GT
CPU: Pentium M 1,4 (banias) GPU: mobility radeon 7500
u H.264 to nejde.To je pěkný kec, s prominutím! Viz třeba cdr.cz. Že je linux v tomhle směru poněkud pozadu (alespoň pokud je mi známo) je sice mrzuté, ale neznamená to, že by se nedalo H.264 akcelerovat.
Jak to nesrovnatelné? Je to objektivně 10předchozích_nevím_kolik_db/10 krát tišší. Subjektivně to může být trochu jinak, protože lidské ucho je nelineární a individuální...
Bohužel, po rozbalení přišlo první menší zklamání - deska není pasivně chalazená - i když mi v předtím v internetovém obchodě potvrdili, že je. No nevadí, řekl jsem si...a to je chyba
ale zjistil jsem, ze ten starej zdroj neni vubec slyset
Tak na to pozor, už se mi párkrát stalo, že starší zdroj nebyl vůbec slyšet proto, že mu zatuhnul větrák… :-)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.