Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak me napadlo, neslo by obejit problem s patenty na Android telefonech tak, ze by se prodavaly holy telefony bez OS a uzivatel by si tam pak nainstaloval system?
Treba v Ubuntu se tak pokud vim resi problemy s kodekama.
No kdyby mi treba Samsung prodal telefon bez OS a ja si tam pak nahral treba cyanogena, tak prece po nikom nemuze chtit blbej MS a Apple ani $ ne?
Treba se tohle nekomu bude hodit...
Koupil jsem si http://www.abclinuxu.cz/hardware/zakladni-desky/integrovane-cpu/asus-at5iont-i. Jednim s duvodu bylo HDMI pripojeni k televizi.
Po nastaveni moji televize (Panasonic Viera) ale bylo na televizi spatne rozliseni. Na pocitacu mam 1920x1080, televize to taky pise, ale obraz je orezanej.
Nakonec jsem ale nasel, ze chyba je na strane televize, ktera spatne obraz roztauje a orezava. Staci to vyptnout pres Menu->Nastaveni->Dalsi nastaveni->Prevzorkovani 16:9 - to je potreba vypnout.
Jinak se mi podarilo zabudovat kabel do zdi. Rozstipnul jsem ho klestema, protahnul trubkou ve zdi a zase spajel - a kupodivu funguje ;-)
Pokud musíte používat Windows jako třeba já v práci, tak se vám určitě bude hodit, návod, jak si připojit Frerunnera k tomuto operačnímu systému. Návod je pro Windows XP, ale měl by fungovat i na Vistách nebo 2000kách.
Openmoko Frerunner, je otevřený telefon. Já mám otevřené věci rád. Líbí se mi, když můžu zkoumat, jak věci fungují. O tomhle telefonu jsem přemýšlel ještě než se začal před půl rokem prodávat. Jenom jsem čekal než začne fungovat suspend, než se začne prodávat t-mobile G1 a taky na Vánoce abych měl omluvu pro utracení 7000 Kč. Problémy se suspendem jsou už vyřešeny, do G1 si nenahrajete vlastní kernel a Vánoce jsou tady, takže Freerunner teď leží vedle mě a já mám radost, že jsem ho nakonec koupil.
Je to už asi dva měsíce, co jsem se rozhodl vyměnit můj Duron 750Mhz za něco novějšího. Byl jsem k tomu vlastně donucen manželkou, které počítač připadal pomalý a hlučný.
Počítač jsem předtím nikdy neskládal, hardware mě nikdy moc nezajímal, ale řekl jsem si, že nějaké nové zkušenosti se budou hodit.
Požadavky jsem měl jasné - musí to být pasivně chlazené, aby nebyl slyšet a taky aby měl co nejmenší spotřebu. Bude v něm televizní karta a musí stíhat DVD a DivX.