Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pokud musíte používat Windows jako třeba já v práci, tak se vám určitě bude hodit, návod, jak si připojit Frerunnera k tomuto operačnímu systému. Návod je pro Windows XP, ale měl by fungovat i na Vistách nebo 2000kách.
Po připojení freerunneru k windows, se Freerunner oznámí jako neznámy hardware a ve správci zařízení bude vidět jako RNDIS/Ethernet Gadget
. Pro správné rozpoznání a instalaci je potřeba soubor Neo1973.inf
, který je možné stáhnout tady. V průvodci nově rozpoznaným hardwarem je pak třeba dát cestu, kam jste si soubor uložili (Instalovat ze seznamu->Další->Procházet->Zadat cestu->Další->Pokračovat->Dokončit) a je to. V síťových připojeních se pak objeví nová síťová spojení s názvem Linux USB Ethernet/RNDIS Gadget
Nové síťové připojení je nakonfigurováno na DHCP, které na Freerunneru neběží, takže windows budou chívli načítat síťovou adresu a pak vyhlásí chybu. Je tedy potřeba nastavit statickou IP adresu (pravé tlačítko na síťové připojení->Vlastnosti->Protokol síťě Internet (TCP/IP)->Vlastnosti->Použít následující adresu IP->Adresa IP: 192.168.0.200->Maska podsítě: 255.255.255.0->OK. Teď už by měl fungovat ping na Freerunner (ping 192.168.0.202
). Také by se mělo dát připojit na Freerunner přes SSH, mělo by fungovat nahrávání a stahovnání souborů přes SCP protokol. Dovolil bych si doporučit putty a winscp. V obou programech bude adresa vašeho Freerunneru 192.168.0.202. Jméno uživatele je root a heslo je prázdné.
Teď bychom si ještě mohli říct, jak nastavit, aby se Freerunner připojoval k internetu přes váš počítač. V první řadě bude dobré si síťové spojení s Freerunnerem přejmenovat. V panelu Síťová připojení->pravé tlačítko na Linux USB Ethernet/RNDIS Gadget->Přejmenovat->zadat např. Freerunner. Dále si vyberte síťové připojení, kterým se připojujete na internet->pravé tlačítko->Vlastnosti->Upřesnit->Umožnit ostatním uživatelům v síti využívate připojení k Internetu tohoto počítače->ze seznamu vyberte Freerunner->OK. Windows teď vyhodí upozornění, že změní adresu připojení Freerunneru na 192.168.0.1, tak odklepněte Ano. Teď bude ještě potřeba nastavit výchozí bránu na Freerunneru aby šla přes 192.168.0.1. Připojte se na Freerunner přes SSH a dejte příkaz route add default gw 192.168.0.1
. Nyní už by mělo být možné se z Freerunneru dostat na internet (např. přes ping 158.194.80.13
). Pokud nefungují jmenné adresy (např. ping seznam.cz
, je potřeba zkontrolovat soubor /etc/resolv.conf
. Musí obsahovat řádek nameserver ip.adresa.vaseho.dns
. Ip adresu DNS serveru už musíte znát nebo ji najdete na internetu (např. 208.67.222.222 pro opendns.com).
Pokud na Freerunneru vytočíte GPRS spojení, je možné jej sdílet s vašim PC. Je potřeba v panelu síťových připojení upravit síťové připojení Freerunneru a nastavit výchozí bránu na 192.168.0.202 a doplnit DNS server např. na 208.67.222.222. Na freerunneru je potřeba nastavit iptables, aby freerunner fungoval jako NAT. K tomu poslouží skript, který si můžete stáhnout zde. Po spuštění skriptu na Freerunneru budou vaše požadavky do internetu směrovány na Freerunner, který je dále bude přes GPRS zpracovávat. Obdobně by mělo být možné využívat i wifi kartu na Freerunneru.
Dfu util, čili device fimware update util je prográmek, kterým můžete na Freerunner nahrávat nový firmware. Na windows mi funguje bez problémů. Je potřeba stáhnout a rozbalit soubor OpenMokoDFU.zip. Do updatovacího módu se na Freerunneru dostanete stejně jako když zapínáte Freerunner, ale je potřeba držet tlačítko AUX. Windows rozpoznají nové zařízení. Ovladač je ve výše zmíněném zip souboru. Stačí jej nainstalovat a DFU by měl fungovat stejně jako v linuxu.
Tiskni
Sdílej: