Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Openmoko Frerunner, je otevřený telefon. Já mám otevřené věci rád. Líbí se mi, když můžu zkoumat, jak věci fungují. O tomhle telefonu jsem přemýšlel ještě než se začal před půl rokem prodávat. Jenom jsem čekal než začne fungovat suspend, než se začne prodávat t-mobile G1 a taky na Vánoce abych měl omluvu pro utracení 7000 Kč. Problémy se suspendem jsou už vyřešeny, do G1 si nenahrajete vlastní kernel a Vánoce jsou tady, takže Freerunner teď leží vedle mě a já mám radost, že jsem ho nakonec koupil.
Kupoval jsem na freerunner.cz na firmu, takže bez DPH. Telefon přišel druhý den, takže v tomhle ohledu spokojenost.
Když telefón vybalíte, tak zapomeňte na to, že byste s ním mohli začít telefonovat. Výchozí firmware je v podstatě nepoužitelný. Bude potřeba si do něj nahrát něco použitelného. Ja jsem si udělal pár distribučních koleček a zatím jsem zkončil u SHR. Výhody SHR oproti ostatním:
Domovská stránka je tady. Je potřeba si stáhnout jádro a rootfs. Návod jak to nahrát do do telefonu je tady a máme v telefonu konečně něco použitelného - hurá.
Nebo že by ne hurá? No po pravdě řečeno ještě není vyhráno. Freerunner má pár hardwarových problému. Ne každý Freerunner ty problémy má, ale pokud je máte, je třeba je v softwaru nějak obejít.
Během telefonování na Freerunneru se hlas nahrává přes subsystém alsa z mikrofonu a posílá se přes GSM modem volajícímu. Výchozí nastavení alsa mixéru ale může způsobovat ozvěnu na druhé straně. V podstatě to znamená, že člověk na druhé straně slyší sám sebe zpožděně a začne z toho přinejlepším koktat. GSM modem by měl umět přes nezdokumentovaný AT příkaz tuhle ozvěnu potlačit a všechny novější distribuce by tohle měly dělat. Nicméně já jsem tenhle problém musel řešit přes nastavení alsa mixéru.
Moje nastavení si můžete stáhnout tady. Je potřeba je nahrát do /usr/share/openmoko/scenarios
. Tohle by mělo stačit, ale já jsem tím pro jistotu ještě přehrál i /etc/asound.state
. Navíc jsem u obojího změnil atributy na readonly. Ozvěnu už teď nemám, ale určitě by to nastavení šlo ještě vylepšit, aby se zvýšila hlastitost (hovor je teď docela potichu).
GPRS připojení je potřeba zatím nastavovat ručně vytvoření PPP skriptů. Já mám vodafone SIM kartu s internetem zadarmo. Pokud ji máte taky, tak si stáhněte a rozbalte soubory, které najdete tady. Na ploše by se měla objevit nová ikona "GPRS". Po kliknutí se Freerunner připojí přes GPRS k internetu. Pokud nemáte vodafone, tak je potřeba změnit APN v souboru chat-gprs. APN pro Vodafone je pro kreditní SIM ointernet
, pro předplacené SIM internet
, O2 má taky internet
a t-mobile APN je internet.t-mobile.cz
Stačí se podívat do /usr/share/applications
Seznam aplikací na Freeruner je na wiki adrese http://wiki.openmoko.org/wiki/Applications. Já používám webový prohlížeč Minimo místo výchozího Midori. Hodí se taky program Rotate, který umí rotovat obrazovku, program usbmode zase umí přepínat režim usb portu, aby se dala používat klavesnice. Povinností je podlě mě taky ScummVM a Doom. Jinak aplikací je celkem dost, takže si určitě vyberete.
Tak a to je asi všechno co jsem chtěl dnes napsat. Nakonec si jenom dovolím moje subjektivní hodnocení Freerunneru. Pokud by si ho někdo chtěl kupovat, tak by se mu mohlo hodit.
Tiskni
Sdílej:
do G1 si nenahrajete vlastní kernelDo vývojářské verze ano.
nevim jak Freerunner ale linux na pda tuto schopnost (moznost "graffity" )ma, pokud ve vasi oblibene distribuci na to neni balicek tak ho snad pujde udelat ne ? :)
No je pravda, ze co se tyce ovladani uzivatelskeho rozhrani, tak je to zatim nic moc. Treba webovy prohlizec ma titerny scrollbary, kteryma nejde poradne scrollovat. A takovych veci je vic. Kdyz clovek zkusi Androida, tak to je hned o necem jinym - tam je vsechno propracovane a dela se s tim fakt dobre. Tak doufam, ze se to casem zlepsi nebo ze v Androidu zacne fungovovat suspend, GSM a spol. Zatim me to ale pripada spis naopak. Nejlepsi image Androida byl ten prvni, druhej mel uz problemy s GSM a ted uz ani nejdou ty zdrojaky zkompilovat...
Jojo, nebo přes usb klávesnici :)
Jak jsem to z těch blogů tady pochopil, tak zatím jen ze vzdáleného terminálu.
A co vypise top? Jestli neco zere 50% cpu, tak by to chtelo zjistit co to je... 8 hodin v suspendu je teha hoodne malo. To by mel FR vydrzet aji kdyz v suspendu neni. Mozna by pomohlo tam flashnout nejnovejsi SHR. Me se zda, ze kdyz jsem SHR zkousel naposledy, tak tam suspend nefungoval jak mel a tim padem mi to vydrzelo taky jenom tech 8 hodin.
Zajímalo by mě to GPS v praxi . Koukal jsem na ty stránky se software pro GPS a je tam toho celkem dost . Pokud už máš nějaké zkušenosti s tak se snimi prosím poděl.
to SHR je fakt v soucasne dobe nepozitelnejsi a i jako mobil ..... pouzitelne
co jsem zkousel qtopica, tak ta by byla nejpouzitelnejsi, ale tech par neprijemnych bugu ji strazi na kolena
zajimave se da zadavat text taky pomoci qwo
Proto jsem si koupil Touch HD, borci z XDA-developers uz androida pro HD ohybaji:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=440543&page=9
G2 ma byt dokonce brandovany HD s androidem
Héle! Třinec! Jaký tam máte počasí? Že pozdravuju železárny. Budu se tam muset zase někdy podívat.
jak pises, ze druha strana te pak slysi potichu, jde nejak upravit nastaveni, aby sem byl hlasitejsi?