Portál AbcLinuxu, 1. května 2025 10:43
V jednom z předchozích zápisů se kdosi ptal na smysl perspektivního klonování v GIMPu (tuto funkci obsahuje GIMP vývojové řady 2.3).
Zde je jednoduchý příklad. Představme si, že chceme levou budovu na následující fotografii zvýšit.
Použitím klasického razítka (nástroje klonování) by vznikla zrůda, protože se budova (včetně veškerých detailů na její fasádě) směrem vzhůru perspektivně zužuje. V takové situaci se skvěle uplatní právě nástroj perspektivní klonování. Aktivujeme jej a přepneme do režimu Upravit perspektivní rovinu. Klikneme do obrázku. Objeví se obdélník se čtvercovými úchyty v rozích. Znázorňuje rovinu perspektivního klonování. Přetahováním úchytů myší upravíme rovinu tak, aby se kryla s pravoúhlou částí fasády. Protože je ale fasáda perspektivně zkreslená, výsledným tvarem nebude obdélník, nýbrž nepravoúhlý čtyřúhelník.
Nyní nástroj perspektivní klonování přepneme do režimu Perspektivní klonování. V tomto režimu funguje podobně jako klasické klonování, klonovaný obraz však transformuje podle předem definované perspektivní roviny. Zdroj klonování nastavíme podržením klávesy Ctrl a kliknutím do střední části fasády. Klávesu Ctrl uvolníme a domalujeme horní část budovy.
Nakonec je třeba ještě upravit barvu domalované části budovy (použil jsem křivky) a jemně zaretušovat vzniklé švy. Pokud bych použil místo touchpadu tablet a věnoval práci více než pár minut, mohl by být výsledek téměř dokonalý. Pro ilustraci to snad stačí takto:
Tiskni
Sdílej:
Díky, moc hezky vysvětleno. :)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.