Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 16:50
No, nad niečím podobným som už tiež istý čas uvažoval. Žiaľ, stále ostávam pri tom "chcel by som..." Jednoducho neexistuje nič, čo by mi úplne vyhovovalo.
Btw - nie je jeden z "propagačných bodov" Linuxu aj to, že máme slobodu voľby? V takom prípade môžeme o integrovanom systéme len snívať ;)
Jak tu tu sleduji, tak se mi tahle myšlenka stále honí hlavou, přispěji tedy také svou troškou myšlenek. Nějaká db na netu, případně aplikace ji obhospodařující, je asi nezbytná, ale z důvodu offline bude asi stejně potřeba, aby si data spravovala aplikace sama a do db se data pouze replikovala. Co to tedy udělat nějak takto:
1. Klientská aplikace (démon), do které se nainstalují pluginy pro konkrétní programy (im, mail, atp.), s možností spouštět jako samostatný program s parametry.
2a. Spousta existujících aplikací umožňuje spustit nějaký program při nějaké akci (třeba příchod mailu). Spustí tedy daný plugin a předá parametry specifikující co je to za akci.
2b. Pokud není možné předchozí a existuje jednoduchý způsob, jak k dané aplikaci plugin udělat, tak udělat.
2c. Pokud předchozí nebude snadno zrealizovatelné, tak démon na základě pluginu bude v definovaném intervalu zkoušet sám zjistit změny v aplikaci (třeba změna v logu im, přečte změnu a provede kýžené)
3. Démon už ví, že se něco změnilo, projde nastavení, jestli na danou změnu má něco udělat
4. Vykoná zvolené (spustí mail klient s parametry - o to se postara plugin pro daného klienta)
5. Vše se pokouší replikovat na server
Pokud třeba nebudu mít doma nainstalovaný program, odpovídající nějaké akci, tak na server uloží status o nevykonané akci. Když pak přijdu do kanceláře, démon zjistí neprovedenou akci, ověří že on pro danou akci program (plugin) má, tak akci provede nyní.Úmyslně teď neřeším pracovní skupiny a sdílení dat. Data na serveru by mohla být pro jednotlivé programy ukládána v xml, to by mohlo být snad dostatečně univerzální. Konfigurace by se taktéž replikovala na server, ale s rozlišením různých pracovišť s informací o pluginech a klientech na nich.
Co by tedy bylo potřeba:
1. Definovat strukturu DB
2. Framework pro webovou aplikaci - s jasně definovaným API pro pluginy
3. Základ webové aplikace pro nastavování
4. Základní pluginy na webu pro mail, im, kalendář (včetně rozlišení nejpoužívanějších aplikací
5. Klientský démon a pluginy pro něj s jednoduchým návodem k danému programu
Každý program by tedy potřeboval plugin pro démona, plugin do sebe nebo specifikaci jako propojit s démonem, specifikaci xml do db, plugin na web pro konfiguraci akci atp.
Jo a hlavně pořádnou analýzu a hodně času
Uff, jsem se rozepsal.... mno prostě pár myšlenek
Vím, že tu jsou ještě asi další dva lidi z Opavy, tak se můžeme někdy domluvit a jít si někam sednout..To muzem
Rozumím. No já mám slíbený nocleh od teroristy, ale jak to dopadne ... to nikdo neví.
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.