Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 05:51
Dokonce uz i Slovensko.Nahodou, my sme mali az do prichodu tej pravej "lavej pravice" celkom dobre zakony (danova reforma - rovna dan napr.). Este verit ze Euro ziskame skor ako vy (Cesi). Aj ked niektore nazory su aby sme sa neponahlali a pockali, ale podniky pre neprijatie Eura prerabaju stovky milionov korun rocne - sam neviem co od Eura cakat (zvysovanie cien, mozno lepsie platy, vacsi priliv investorov...). Mno nechajme sa prekvapit.
Slovensko nemá princíp dobrovoľnej výšky poistenia. Má len viacero (2 štátne a 4 súkromné) zdravotných poisťovní a poistenec sa raz ročne môže rozhodnúť, v ktorej poisťovni bude poistený.Pak to máme v ČR ± stejné, jenom ta „státní“ je jen jedna – VZP.
Prečo teda v prípade zdravia prikazovať poistencom nakoľko sa všetci musia poistiť?vidíš to příliš jednostranně - ono se nepřikazuje jenom pojištěncům, ale i pojišťovnám nebo si snad myslíš, že nějaký soukromý podnik, který má generovat zisk, by pojistil nemocemi prolezlého důchodce? ... takže chceme-li, aby tento měl možnost přiměřeně čerpat z prostředků zdravotního pojištění, musíme též určit, kolik se jich má vybrat
Jenomže člověk si neplatí na svůj účet, ale přispívá do systému na léčbu někoho jiného; až bude sám nemocný, bude na jeho léčbu přispívat někdo jiný.No a o tomhle to přesně celé je. Jaký je český národ? Přesně podle přísloví "z cizího krev neteče". Takže bych viděl jako vhodné stanovení zákonného minima pro zdravotní pojištění a dál ať se každý stará sám. A přesně jak tu někdo psal, tak pojišťovna vydělává i když musí část vyplatit, protože to ta zbylá masa lidí v pohodě zaplatí. Ale o tomto je zbytečné spekulovat. To by si měly pojišťovny snad jednou spočítat samy, jestli se to vyplatí nebo ne. Jinak jsem toho názoru, že ti co opravdu chtějí pracovat a být zdraví, tak by si takovéhoto systému vážili a výrazně by ubylo vychcánků co jsou na nemocenské kvůli každé kravině a nechce se jim dělat.
Kdo nemá prostě nebude ošetřen. Smůla (tak jak v americe).
Kdyby si to týkalo JEN to ho jednotlivce, tak ač je to krajně sobecké, lze tento názor akceptovat. Jenže infekční nemoci se týkají VŠECH. To bě by se líbilo, kdybys po městě potkával lidi s TBC, kteří by plyvali krev na každého kolem? To by se nakonec extrémně prodražilo.
Zdravotne poistenie si neplatis preto, aby si mal zadarmo lieky na kazdorocnu chripku.Mimochodem, ta "bezplatná" léčba chřipky ze zdravotního pojištění je ve skutečnosti pořádně drahá. Hodina provozu ordinace lékaře stojí (byť přes kapitační platby, ale to je jedno) řekněme 1500 Kč, takže při dvou desetiminutových návštěvách (první návštěva + kontrola) to dělá 500 Kč. K tomu samozřejmě léky, například 50 Kč. Tedy 550 Kč z pojištění za léčbu choroby, kterou (pokud je bez komplikací) si může člověk v klidu vyležet (a nemuset se trmácet k lékaři a cestou nakazit další lidi) a neplatit nic navíc. Protože je praktických lékařů nedostatek, tohle je zbytečně zatěžuje a zhoršuje to péči o lidi, kteří ji skutečně potřebují. Proto by měla být uzákoněna možnost zůstat s takovou nemocí doma i bez neschopenky (a tedy bez nutnosti návštěvy lékaře) - stejně bude omezena nemocenská v prvních dnech neschopnosti, takže by se téměř nic nezměnilo, jen by nebyl potřeba ten papír.
Tedy 550 Kč z pojištění za léčbu choroby, kterou (pokud je bez komplikací) si může člověk v klidu vyležet (a nemuset se trmácet k lékaři a cestou nakazit další lidi) a neplatit nic navíc.Jistě, protože "chřipka" není téměř nikdy chřipka (influenza), ačkoliv zdravotnická propaganda velice ráda různé katary dýchacích cest či stavy tělesné nevolnosti s různými příčinami velice ráda za "chřipku" vydává. Divte se potom uvědomělým laikům, že s tou "chřipkou" jdou radši k lékaři nebo si dokonce chtějí platit (mimochodem prokazatelně prakticky účinné) očkování.
Protože je praktických lékařů nedostatek, tohle je zbytečně zatěžuje a zhoršuje to péči o lidi, kteří ji skutečně potřebují.Nejsem si až tak jist, že by banality lékaře skutečně zatěžovaly. Jistě, věnují svůj čas a prostor, ale takováto "chřipka" se navzdory mediálním hrozbám taky "léčí" stejně jako se prodává houska na krámě - ve výsledku to není pro lékaře více skutečné práce než třeba pro hajzlbábu: prostě vás odbaví. Prostě pohodlná práce, byť na ní nelze třeba moc vydělávat, a nejsem si jist, kolik lékařů by rádo vyměnilo tyto banální pacienty za skutečně komplikované případy.
Proto by měla být uzákoněna možnost zůstat s takovou nemocí doma i bez neschopenky (a tedy bez nutnosti návštěvy lékaře)Viz výše - tohle se proti zdravotnické lobby nikdy neprosadí. Těm není žádná nemoc dost "neškodná", protože na neškodné nemoci se nedá vydělat vůbec nic. Nemůžete zároveň hlásat, že s nějakou nemocí nemusíte k lékaři a zároveň se snažit natlačit lidem proti této "neškodné" nemoci drahá očkování nebo různá placeba (většina tzv. "léků"). Naopak mám za to, že dnešní extrémně drahý zdravotnický systém tyto banální nemoci udržují v chodu - vůbec všechny nemoci. Dokud se bude platit za léčení a nikoliv za vyléčení, bylo by pro celý systém nejvýhodnější, aby bylo pokud možno co nejvíce lidí co nejdéle nemocných - a proto se taky bude systém chovat tak, aby tohoto ideálního stavu dosáhl, ať se jednotlivé čestné výjimky snaží prakticky i rétoricky. Jistou regulací je omezování finančních prostředků plynoucích do zdravotnictví a zároveň povinnost zdravotní péči poskytovat - jedině tak je totiž možné optimalizovat péči z hlediska potřebnosti. To je ovšem stejně tak neprůchodné jako prosadit transparenci plateb pojišťoven lékařům za jednotlivé úkony (např. pokladenským systémem), což by mohl být první krok k ozdravění zdravotní péče. Vůbec nic nevyřeší dát možnost připlatit si těm, kteří to ve své většině prakticky nepotřebují: systém si s těmito příplatky poradí systémově: přizpůsobí náklady tak, aby nic nezbylo, bez ohledu na objektivní potřebnost poskytované péče.
(mimochodem prokazatelně prakticky účinné)oops, tady to mělo být takhle: (mimochodem prokazatelně prakticky neúčinné)
Já bych osobně s tím účinné souhlasil. Připouštím, že to může být individuální, ale mé vlastní zkušenosti, hovoří jasněNe, to není individuální, to se dělá statisticky: vezmou se srovnatelné skupiny, jedna očkovaná a jedna neočkovaná, a pak se porovná nemocnost. V případě očkování proti chřipce vyjde, že účinnost očkování se na nemocnosti prakticky neprojevila (anebo ještě hůř, projevila spíš negativně). (něco málo - nehodlám se zde opět pouštět do věčně stejných debat o chřipce, máte-li o téma zájem, tak si zkuste relevantní informace vyhledat sám). V oblasti léčby individuální zkušenosti příliš jasně nehovoří - alespoň co se týče objektivní přenositelnosti a tudíž "vědeckosti" poznatku o účinnosti léčby. Kdyby to tak bylo, tak se "díky" případům nežádoucích reakcí neočkuje vůbec. Smutné ovšem je, že je to individuální zdraví, co vlastně každého jednotlivého člověka zajímá nejvíc - o to se ale nezajímá zdravotnický systém, tomu jde o zdraví statistické (přičemž z principu nemůže na zdraví vydělat zdravotnický průmysl víc než na nemocích, což je ještě smutnější).
Nicméně imunitní systém a celý organismus oslabený tímto nejnovějším virem je náchylný na infekci i staršími (očkovatelnými) kmeny chřipky.To je samozřejmě nesmysl. Organismus infikovaný jedním virem chřipky se už jiným nenakazí (až na výjimky, jako je H5N1). Očkování ale může mít jeden pozitivní efekt, že i když se virus po mutaci liší, může imunitní systém reagovat rychleji, než kdyby neznal ani původní (odlišný) virus.
Jistě, protože "chřipka" není téměř nikdy chřipka (influenza), ačkoliv zdravotnická propaganda velice ráda různé katary dýchacích cest či stavy tělesné nevolnosti s různými příčinami velice ráda za "chřipku" vydává.Samozřejmě, a různá virová onemocnění horních dýchacích cest jsou ještě banálnější než samotná chřipka.
Nejsem si až tak jist, že by banality lékaře skutečně zatěžovaly. Jistě, věnují svůj čas a prostor, ale takováto "chřipka" se navzdory mediálním hrozbám taky "léčí" stejně jako se prodává houska na krámě - ve výsledku to není pro lékaře více skutečné práce než třeba pro hajzlbábu: prostě vás odbaví.Ano, jenže jednak má lékař omezené ordinační hodiny (nesmí je překročit, jinak by následoval postih od pojišťovny), za druhé za toto nedostane ani korunu (je to obsaženo v kapitační platbě), a hlavně, zdržuje to ty, kterým opravdu něco je. Výsledkem je, že když se na podzim objeví zmíněné nemoci, jsou čekárny narvané, lékaři se snaží každého vyřídit co nejrychleji, stejně se čeká velmi dlouho, a kdo přišel s něčím úplně jiným (třeba kvůli úpravě antikoagulační medikace), odnese si od lékaře jako bonus ještě virózu.
nejsem si jist, kolik lékařů by rádo vyměnilo tyto banální pacienty za skutečně komplikované případy.Ty skutečně komplikované případy se vytvoří samy od sebe? To jistě ne. Jejich počet je víceméně nezávislý na tom, kolik tam přijde těch banálních. Takže se jimi lékař stejně musí zabývat, má na to ale méně času.
různá placeba (většina tzv. "léků")Ona to většinou bohužel nejsou placeba, nýbrž látky, které tlumí příznaky nemoci. Tím páchají víc škody než užitku, protože se člověk cítí lépe a proto více zatěžuje organismus. Tak pochopitelně zhoršuje boj s nemocí a zvyšuje riziko komplikací. Navíc má větší tendenci chodit mezi lidi a nakazit je.
Dokud se bude platit za léčení a nikoliv za vyléčení, bylo by pro celý systém nejvýhodnější, aby bylo pokud možno co nejvíce lidí co nejdéle nemocných"Platby za vyléčení" (DRG) už se připravovaly, od 1.1.2004 měly být spuštěny, ale projekt byl nejdřív pozastaven (pod tlakem vlády) a pak spolu s ministryní Součkovou skončil úplně. Bohužel zatím nevím nic o tom, že by ho současný ministr hodlal vzkřísit.
myslim, ze zatim nema zadnou hodni hranici, takze kdyz vydelavas 300 000 mesicne, platis ty a tvuj zamestnavatel (z tvych penez) kazdy mesic okolo 60 000 korun. Za ten majlant dostanes stejne sluzby jako ...* 75letá babička, která celý život pracovala v zemědělství a teď počítá každou korunu, aby vyšla s důchodem.
A ted si predstav, ze o to nekteri lide proste nestoji.Bohužel to jsou ti 45-letí úspěšní podnikatelé, kterým ty babičky zaplatily vzdělání na vysoké škole i to blbé zdravotní pojištění po dobu jejich studia. A teď je jim zatěžko to vrátit... A si představ, jak říkáš rodičům, že uvidí své dítě pomalu umírat, protože nemají těch XXtisíc korun měsíčně (a někdy i podstatně více) na léčbu. Já na podobné názory nějak nemám dost silný žaludek...
Kazdy sveho stesti strujcem.Obávám se, že to není vždy docela pravda, spoustu věcí neovlivníme...(malý příklad: http://www.mvcr.cz/statistiky/nehody.html)
No a pomalinku se dostavame k jadru problemu.Ne, to se dostáváme opět k populisticému klouzání po povrchu věcí...
Proc dnes lide nemaji tisice na vlastni lecbu? Protoze je stat o desitky tisic okrada a budi zdani, ze se o ne postara.1) alespoň na přímých daních stát chudé lidi rozhodně neokrádá o desetitisíce (jiná věc je, jestli "stát" nepožehnal hromadnému okradení svých občanů formou divoké privatizace státního majetku - že existovala i jiná cesta viz Slovinsko) 2) ve vašem výlevu implicitně obsažený předpoklad, že i jen průměrně vydělávající člověk je schopný si z výdělku sám zaplatit nějakou komplikovanější léčbu, je prostě nesprávný 3) mně se to jeví tak, že "okrádání státem" mají plnou hubu především ti, kteří a) nedokážou zbohatnout díky vlastní práci (nápadům apod.), a proto si hledají viníky (stát, socky) tohoto selhání b) zbohatli přes noc díky spekulacím, úplatkům, funkcím atd. a rychle zapomněli, jaké je to být "chudý a nemocný" a jakou cenu má solidarita pro člověka v nouzi Je to velmi zajímavé, ale bohatí lidé, které znám já, a o kterých můžu říct, že zbohatli skutečně díky vlastní práci, jsou na to hrdí, že jsou bohatí, a dokonce i na to, že přispívají o to víc společnosti na daních (i když takhle by to asi otevřeně neřekli, protože to v Česku není móda). Neznamená to samozřejmě, že by raději neplatili nižší daně, ale rozhodně nemají plnou hubu "okrádání, socek a nemakačenků". Tyhle nenávistné řeči slyším prakticky jen od (zjednodušeně řečeno) závistivců nebo zlodějů.
Ad cena studia: je az neskutecne, jak se tim kazdy ohani aniz by si to zkusil spocitat. Ver tomu, ze si to ten podnikatel 10x zaplatil na danich.To je potom docela záhada, proč se jistí lidé tak perou za školné s tvrzením, že jinak nebudou peníze...
A to jeste par babicek jeste stihal sponzorovat progresivni dani z prijmu.Progresivní daní z příjmu se pouze poměrně podílel odpovídajícím podílem na chodu společnosti, jejíž fungování mu vůbec umožňuje vydělávat. Stejně jako se dostává jeho penězům díky fungování společnosti progresivního (úroky, rabaty, zhodnocování investic) a nikoliv "rovného" (ve srovnání s prostředky oněch babiček) zhodnocování. Chtěl bych např. vidět, jak se bojovníci za "rovnou daň" stejně perou za "rovný úrok" a rovné podíly z investic, ať investujete 1000 nebo 100 000 000. Když rovnost, tak rovnost.
V pripade dvojice (vydelavajici manzelka) by se tu mel kazdy jako prase v zite. Fungovalo to tak tisice let.ha! teď jsi mi otevřel oči! ve škole v dějepise nám lhali, lidé se tu tisíce let měli jak prasata v žitě, dokud nepřišlo naše současné státní zřízení, které nás nemožně okrádá, a proto všichni třeme bídu s nouzí ...
Ja osobne ...jasně, a takových je tu deset milionů, kteří jsou schopni bez problémů studovat a pracovat zároveň ... přesně jak píše xkesh, totální neschopnost vžít se do situace "chudý a nemocný"
1) Je uplne jedno, jestli te stat okrade pomoci inflace rizene centralni bankou, dani z prijmu, DPH, spotrebni dani, pokutami, socialnim a zdravotnim "pojistenim" nebo cimkoli jinym. Prote a jednoduse te obere o Tvoje penize.Když si prohlédnete nějaké ty bankovky, nikde na nich nenajdete vaše jméno, zato na nich bude Česká národní banka. Takže i ty "vaše" peníze máte v ruce jen díky tomu, že existuje státem garantovaný peněžní systém. Když se vám to nelíbí, domluvte si se zaměstnavatelem (zákazníky) výplatu v naturáliích a provozujte výměnný obchod. Pak bude mít stát o hodně těžší vás "okrádat". Nevím co a kde děláte, ale z vašich vyjádření mám dojem, že je vaše činnost naprosto nezávislá na fungování průmyslové, dopravní i společenské infrastruktury, které tudíž ke svému životu naprosto nepotřebujete, a proto je vám tak líto těch "vašich" peněz, kterými se podílíte. Já bych klidně umožnil zájemcům, aby se placení daní apod. vyhnuli, zato bych pro ně zavedl individuální poplatky za užívání chodníků, silnic... a vůbec veškerých zařízení financovaných "centrální bankou, státním rozpočtem, sociálním a zdravotním pojištěním". Aspoň by jim bylo konečně jasné, co je to ten anonymní stát, který je údajně tak okrádá.
Ze jim lidi jeste zerou tohle rozdeleni je velice smutne. Obvzlast na serveru, kde bych u diskutujicich ocekaval pouzivani takove te koule na krkuJá bych hlavně očekával, že průměrně inteligentní člověk je schopný rozlišovat mezi "stát okrádá" a "kdosi ve státním aparátu okrádá stát". Protože vy se vztekáte na to druhé. Vtip je v tom, že případné "zrušení státu" nezruší ty, co mají políčeno na vaše peníze - jen se k nim dostanou bez překážek, které jim stát coby zařízení občanů dnes přece jen klade. Například si pro ně dojdou přímo k vám do slamníku (protože vás stát nebude sice okrádat na daních, ale ani chránit policií).
3) Jestli se me snazis urazit, budes to mit tezke. Ja osobne zacinal s prominutim s holou prdeli. Ani pitome kapesne jsem nemel. A ve chvili, kdy jsem zacal v prvaku na vysoke vydelavat, prisel jsem o podporu od rodicu definitivne. Takze vsechno, co mam, jsem si poctive vydrel.A komu teda závidíte? Hádám těm, kteří si to takto vydřít nemuseli a třeba jim spadly peníze do klína... Dobře, ale proč do toho pletete stát?
Nejvetsi zlodej je stat. O tom zadna.
Jakakoliv dan z prijmu je nepochopitelna zvrhlost. Nechci ani procentualne rovnou natoz tu progresivni.Ano, daň podle příjmu je zvrhlost, a co máte jako alternativu? Vy byste patrně dal přednost tomu, že by vás čas od času navštívil vymahač výpalného od vašeho pána (= toho nejbohatšího a nejsilnějšího ve vašem okolí), sebral vám, na co by přišel a ještě vás zmlátil. Že by to takto za absence státu nedopadlo, to si nedělejte iluze.
Hodně vydělávající člověk se podílí na fungování společnosti víc i bez progresivní daně. Prostě protože třeba 20% ze 1 000 000 je víc než 20% z 100 000.Jenomže to předpokládáte, že ten, co vydělává 10 tisíc, využívá fungování společnosti stejnou měrou jako ten, co vydělává 10 miliónů. Já si tipnu, že výdělek toho druhého je na fungující společnosti více závislý, potřebuje prostě více zdrojů - ať už materiálních nebo organizačních.
Navíc pokud započteš slevy na daních, tak ten druhý se na fungování společnosti pravděpodobně nebude podílet vůbec.Jenomže on se velice často právě díky slevám na daních (od státu) podílí na výdělku těch nejbohatších, např. tím, že si může koupit jimi prodávané zboží apod. Když budete milionářem v mongolské či jiné poušti, kde si od vás nikdo nic nekoupí a kde nebudou ani silnice ani fungující právní systém, budou vám pro vaše vydělávání nulové daně houby platné.
- Nevím proč do toho motáš úroky. Úroky jsou jednoduše daný trhem, poptávkou bank po penězích. Dáš víc peněz -> dostaneš vyšší úroky.Úroky jsou názorný příklad pro to, že vydělávání peněz funguje progresivně: čím víc máš, tím poměrně víc můžeš vydělat. Proč by tedy nemohlo analogicky platit, že čím víc máš, tím víc poměrně můžeš odvést jako daň. To ale není odůvodnění progresivní daně, to je odůvodnění toho, proč není myšlenka progresivní daně nijak absurdní.
- Lidem s nižšími příjmy nikdo nebrání taky investovat, třeba do podílových fondů.Pokud máte měsíčně právě tolik, abyste si zajistil živobytí, tak vám to jistě brání v tom, abyste mohl investovat (kamkoliv). Ono totiž nejenže se peníze rozmnožují progresivně (a nikoliv poměrně rovně), ale ono také čím více jich máte, tím poměrně menšími náklady jste schopen zajistit své živobytí (i další statky). Ať už díky skutečným rabatům anebo jen kvůli společenskému kreditu, které vám majetek zajišťuje jako takový milý vedlejší efekt, a díky kterému můžete žít dlouhou dobu za minimum prostředků (každý vám rád na placení počká), a díky kterému se dostanete k dalším zdrojům bohatství snáze než když máte v kapse stovku. I tahle logika může stát za myšlenkou progresivní sazby daně z příjmu. Jaká logika stojí za "rovnou daní"? Že člověk s 20.000 měsíčně se má jen o třetinu hůř než člověk s 60.000, bez ohledu na to, že prvnímu po nutných životních nákladech (ale bez daně) zbývá třeba 5.000 a druhému 30.000 - protože bohatství je to, co máte volně k dispozici nikoliv to, co musíte nutně utratit - z toho ještě odečtěme rovnou daň 10% z příjmu a zbyde: 3.000 a 24.000 - to znamená, že druhý se má co se týče disponibilních prostředků de facto nejméně 8x lépe, nikoliv pouze 3x, jak by odpovídalo poměru příjmů. A hlavně tento rozdíl bude s časem výrazně narůstat: množství prostředků bohatšího se prostě zvyšovat osminásobným tempem, ačkoliv rozdíl v platech je jen trojnásobný. Progresivní daň mimo jiné tohle tempo zmírňuje, např. aspoň tak, že člověku s 3x větším příjmem roste jeho bohatství nikoliv 8x, ale třeba jen 6x nebo 5x. Rovná daň je totiž rovná pouze na papíře, ve skutečnosti se jedná o daň velice "degresivní": čím má člověk větší bohatství, tím poměrně menší daň k tomuto bohatství (prostředkům volně k dispozici) platí, a tím rychleji bohatne. Já myslím, že to brzo uvidíme na vlastní oči kolem sebe.
3.000 a 24.000 - to znamená, že druhý se má co se týče disponibilních prostředků de facto nejméně 8x lépeNormálně lidi necituji, ale tohle je tvůj největší omyl. Tvůj problém je, že počítáš jenom v penězích a zapomínáš na nejcennější aktiva člověka - jeho mozek a jeho čas. Disponibilní prostředky jsou fajn, ale existují mraky oborů, kde skoro žádný nepotřebuješ. Zamysli se, co potřebuješ na to začít programovat - počítač a čas se to naučit. Na počítač si ten člověk našetří za půl roku pokud si odpustí dovolenou a potom mu zbývá už jenom najít si čas - asi si bude muset odpustit koukání na fotbal nebo chození s kamarády do hospody (btw. zhruba v téhle části jsem zhruba teď já). Pokud to nedáže, tak má asi smůlu. No a hlavní - mě nevadí, když bohatí lidé bohatnou, protože díky tomu bohatnou i ostatní. Podnikatelé vytvářejí pracovní příležitosti, investoři jejich podnikání financují. A nakonec všichni chtějí svoje peníze utratit, čímž dávají práci zase dalším lidem.
Zamysli se, co potřebuješ na to začít programovat - počítač a čas se to naučit.ou jé, takže pojem "talent" neexistuje, zrušme školy, vždyť přece stačí chvilka času (na ten počítač nám jistě ráda nějaká banka půjčí), a můžem jít hackovat kernel, pokud někdo neprogramuje; ale maká s osmi třídama základky u pásu nebo na stavbě, tak je to akorát jen lenoch, který nebyl ochoten si najít tu chvilku času ...
Připadá mi, že to mají všechno na stejné hromadě a rozdělují to všelijak. A pak ví houby kde jim to chybí.Tomu se rika socialismus
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.