Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 17:26
FreeBSD man chflags - change file flags sappend - set the system append-only flag (super-user only)takze nie konktretny FS, ale atribut suboru.
Já bych potřeboval "append-only" filesystém - jde k němu jen soubory přidávat (nejde mazat) a v téhle kategorii je optimální, co do využití diskového prostoru.Co proste pouzit tar na device? Pouzival jsem to a zadne problemy jsem nepozoroval.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
/lib/modules/2.6.24-1-amd64/kernel/fs/hfsplus /lib/modules/2.6.24-1-amd64/kernel/fs/hfsplus/hfsplus.koKdyby chtěl někdo namítat že to je poslední distribuční jádro, tak jen podotýkám, že nejsem sběratel zastaralých kernelů, ale ten ovladač už byl k dispozici před několika lety (zajímal jsem se o to kvůli kamarádky, která je uživatelkou macbooku.
fsck
takze nemuze sam zurnal prehrat. U normalniho disku to neni problem, nejaky ten linux je vzdycky po ruce a ostatne ani neni zvykem natvrdo vypinat takze se to moc nestava. Externi disk se naopak vytahuje casto, treba i omylem a prinejhorsim (tj. podle murphyho vetsinou) na miste kde fsck nebude pri ruce.
BTW ntfs-3g je na tom uplne stejne, ale mozna existuje nejaky chkdsk
pro linux.
Ja bych sel asi do FAT32 a dehtove koule na velke soubry. Nebo do ext2 a IFS, nastavit castejsi kontrolu pod linuchem a ve widlich chyby vesele ignorovat s tim ze obcas se to holt posere a bude mkfs, u prenaseciho disku by to nemelo vadit.
FAT: + cteni a zapis funguje vsude (Win, DOS, UNIX, LINUX, MacOS, fotaky, mobily, kapesni prehravace) - nema zurnal (pri preruseni zapisu napr. pri vypadku proudu temer jista ztrata casti dat nebo znecitelneni oddilu) - neumi vetsi soubory nez 2GB (nekde se udava 4GB, ale me neda vic jak 2GB, asi souvisi s velikosti clusteru) NTFS: + ma zurnal (netahat za slovicka, ma neco jako zurnal) + umi velky soubory (na ISO image DVD k nezaplaceni) - bez ntfs3g nejde zapisovat na linuxu, nektery starsi systemy (Win98 nebo muj DVD mikrosystem s usb portem) ho neumi ani cist EXT3: + zurnal + velky soubory + Ext2 IFS driver pro win vcetne zapisu (ikdyz zapis jen na urovni EXT2 - zadny zurnal) REISER: + zurnal + velky soubory + je rychlejsi a efektivneji vyuziva misto na disku (ale opravdu to potrebujete, nestacil by ext3?) - na win jde jen cist (ovladac zde), ovladac i pro zapis neznam (a nejspis ani neexistuje) OSTATNI (Reiser4, EXT4, JFS, XFS, ZFS, UFS, HFS, cokolivFS): * vetsinou jdou cist a zapisovat jen pod linuxem/unixem, nektery ani nemaji ovladac v jadre (ZFS jede pres FUSE, Reiser4 v jadre neni a kdo vi jestli nekdy bude, ext4 je tezce experimentalni)
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.