Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 07:16
K ostatnimu: proc si myslite, ze kvuli par trivialnim zmenam v konfiguraku by se mel nekdo pri instalaci extra ucit specificke ovladani VI(M)?To už se jednou řešilo
Ze je instalacni prirucka MOC podrobna, to je fakt duvod ke stiznosti... jiste ze existuje i strucny prehled pro zkusenejsi uzivatele. Ze jste liny si ho otevrit, za to taky nikdo jiny nez vy nemuze.Můžeš mi prozradit to tajemství, jak se k tomu normální člověk dostane? Procházet kompletní seznam dokumentace? Proč bych to dělal, když na mě hned na hlavní stránce svítí odkaz na instalaci? Aneb dokumentace pro ty co jí znají.
Jo, taky jsem ten přehled nenašel. A ty stránky skutečně nevypadají tak, abych se na nich chtěl zdržovat jen o chvilku déle než je nutno (pak jsem si raději pročítal přiloženou dokumentaci v linksu).To je asi tim, ze sis neprecet ani uvod instalacni prirucky, cituji:
For help on the other installation approaches, please read our Alternative Installation Guide. We also provide a Gentoo Installation Tips & Tricks document that might be useful to read as well. If you feel that the current installation instructions are too elaborate, feel free to use our Quick Installation Guide available from our Documentation Resources if your architecture has such a document available.Plati i pro kolegu vyse.
Můžeš mi prozradit to tajemství, jak se k tomu normální člověk dostane? Procházet kompletní seznam dokumentace? Proč bych to dělal, když na mě hned na hlavní stránce svítí odkaz na instalaci? Aneb dokumentace pro ty co jí znají.Presne tak: Users should already have prior experience with installing Gentoo Linux if they want to follow this guide. A dostanes se tam takto: www.gentoo.org > User docs > Installation Related Resources > Gentoo Linux x86 Quick Install Guide Proc by mel svitit pro zacatecniky (s Gentoo), kteri se poprve dostanou na gentoo.org, odkaz na strucny vycuc z instalacni prirucky, kde se nic nevysvetluje? Jestli chcete nainstalovat i neco vic nez zakladni Gentoo system, napr. graficke prostredi, tak se prochazeni dalsi dokumentace stejne nevyhnete. Tohle uz totiz Gentoo Handbook neobsahuje.
emerge gnome
nebo jak nastavit xka? To byl špatný příklad.
No nevím, se stručnou verzí jsem neměl žádné problémy, přestože jsem Gentoo viděl poprvé v životě.Az na problemy ji najit... ono se tezko pocita se "zkusenymi" uzivateli, kteri nejsou schopni nasledovat jeden z prvnich odkazu na strance do treti urovne nebo si precist aspon uvod "te svitici" instalacni prirucky.
Instalace grafického prostředí? To jako že si mám číst dokumentaci Gentoo abych našel jak napsat emerge gnome
nebo jak nastavit xka? To byl špatný příklad.
Cti si, co potrebujes. Nekomu se treba navody na instalaci ovladacu grafickych karet, UTF-8 nebo aplikaci KDE po jednom hodi, a novacci v Linuxu potrebujou i navod na emerge gnome
. Jen jsem upozornil, ze dokumentace Gentoo nekonci navodem k zakladni instalaci systemu.
Az na problemy ji najit... ono se tezko pocita se "zkusenymi" uzivateli, kteri nejsou schopni nasledovat jeden z prvnich odkazu na strance do treti urovne nebo si precist aspon uvod "te svitici" instalacni prirucky.Jasně nečetl jsem ten úvod celý, protože mě to po prvním odstavci přestalo bavit. S přehledností dokumentace mají problém skoro všechny distribuce a Gentoo není výjimkou.
Jasně nečetl jsem ten úvod celý, protože mě to po prvním odstavci přestalo bavit. S přehledností dokumentace mají problém skoro všechny distribuce a Gentoo není výjimkou.Chtelo by to nejaky konkretni priklad, nebo aspon naznacit, jak ma vypadat "prehledna dokumentace", kterou ovsem nehodlate cist. Gentoo je na tom s prehlednosti dokumentace pomerne velmi dobre. Ona totiz homepage gentoo.org neni jen cela o instalaci, je o distribuci. Jakmile se dostanete na druhy(!) odkaz User docs pod zretelnym nadpisem Documentation, tak uz snad o prehlednost nemate nouzi, nebo ano?
Potrebuju editovat konfiguracni soubory.A co v nanu chybi k editaci zhruba peti souboru za celou instalaci systemu? Co tam potrebujes za zazracne funkce z toho vi?
:wq
?
Vidim, ze dulezite je zamerit se na co nejvetsi a nejnepotrebnejsi kravinu a tu omilat furt dokola... On ti nekdo brani nainstalovat si tam ten vim nebo emacs ve chvili, kdy ho budes skutecne potrebovat?
To mam mit duveru v distribuci, ktera me nuti editovat konfiguraky v nanu? S tim mam tedy dost problem.Naopak. To je preci neklamne znameni, ze se mas na podpatku otocit s velikym revem od teto distribuce prchat. Tvoje chyba, zes to neudelal :P
Hm, pokud k tomu pripoctu i priznivce, kteri mi vykladaji,Jednou prijdes i ty na to, ze je nejlepsi ridit se vlastnim rozumem :P
vi
má obrovskou výhodu v tom, že je všude, takže když se s ním naučí aspoň pár základních operací, budou moci editovat konfiguráky na jakémkoli linuxovém (a nejspíš i unixovém) systému. A co teď?
takže když se s ním naučí aspoň pár základních operací, budou moci editovat konfiguráky na jakémkoli linuxovém (a nejspíš i unixovém) systému. A co teď?Nejdriv nainstalovat ten system :P
vi
má obrovskou výhodu v tom, že je všude, takže když se s ním naučí aspoň pár základních operací, budou moci editovat konfiguráky na jakémkoli linuxovém (a nejspíš i unixovém) systému...
a jiste jste doplnil (ne tak uz tady) neco jako: "...kde neni k dispozici zadny jiny na ovladani jednodussi (byt primitivni) editor." To je totiz podstata problemu.
Jenže já na školení účastníkům tvrdím, že vi má obrovskou výhodu v tom, že je všude,fuj, že se nestydíte takhle nechutně chudáky lidi mystifikovat - každý admin přece ví, že všude je
ed
A co si mam o takovem pristupu myslet? Ted tohle, jaka hruza na me pak bafne az stravim janevim kolik hodin nastavovanim? To mam mit duveru v distribuci, ktera me nuti editovat konfiguraky v nanu? S tim mam tedy dost problem.Tiez nano nepouzival, ale take nazory to sa neda reagovat. Predsa hned po oziveni net a emerge --sync mozes vim nainstalovat ako prvy soft, v com je problem, co toto tu placas o dovere?? Ako tak pozeram do handbooku tak nano netreba pouzit vobec. Prva editacia je fstabu a to uz vim mozes mat. Plati pri Stage3.
type :help<Enter> or <F1> for on-line helpPokud se někdo podle toho nedokáže zařídit, tak to nehodlám dále komentovat. Jinak nejde o nějaký symbol, ale o to, že když přijdu k libovolnému unixovému systému (kromě Gentoo), tak tam klon editoru vi najdu.
No nevím, když spustím vim, tak vidím nápi:Tohle jsem ve vi v životě neviděl. Vidím akorát sloupec vlnovek a dole cestu k souboru. A hádejte, co udělá běžný uživatel, který vi neovládá ? Bude akorát zoufale bušit do všech kláves, divit se, že kurozor jezdí po obrazovce, ale nic nepíše a z programu nejde ani vyskočit pomocí ctrl-c. Dát vi jako jediný dostupný editor do instalačního balíku, kde je nutnost nějaké soubory upravovat, může jenom zvrhlý sadista. Nano určitě není žádný ideální editor, ale svojí funkci bezezbytku splní a neznalý člověk nepotřebuje být k jeho používání vyzbrojený tahákem, protože je intuitivní. A geekům zvyklým na vi taky ruce neupadnou, když dva řádky ve fstab upraví v nano.type :help<Enter> or <F1> for on-line helpPokud se někdo podle toho nedokáže zařídit, tak to nehodlám dále komentovat.
Jinak nejde o nějaký symbol, ale o to, že když přijdu k libovolnému unixovému systému (kromě Gentoo), tak tam klon editoru vi najdu.Většina *instalátorů* linuxových distribucí mě nepustí ani do konzole, natož aby tam bylo nějaké vi. A vůbec, nutí Vás někdo používat pro instalaci Gentoo tohle live CD ? Nenutí! Nabootojte si z čeho chcete, Knoppix, Slax nebo stávají instalace linuxu, jak to stejně většina lidí stejně dělá a upravujte si konfiguráky třeba OOo. Ta možnost tu přece je.
# vim /etc/fstab /dev/hda2 / reiserfs notail 1 1 none /dev/pts devpts mode=0620 0 0 /dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0,user,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0 /dev/hda1 /mnt/windows ntfs umask=0,nls=utf8,ro 0 0 none /proc proc defaults 0 0 none /tmp tmpfs defaults 0 0 /dev/hda3 swap swap defaults 0 0 /dev/fd0 /mnt/floppy auto noauto,user 0 0 ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ "/etc/fstab" [Pouze pro čtení] 13L, 655C... kdeže tu nápovědu vypisuje?
Většina *instalátorů* linuxových distribucí mě nepustí ani do konzole, natož aby tam bylo nějaké vi.Cože? Debian a SUSE mě určitě do konzole pustí (stračí přepnout virtuální terminál), pochybuju, že u ostatních by to bylo jinak. A vim je přítomen v obou těchto distribucí.
A vůbec, nutí Vás někdo používat pro instalaci Gentoo tohle live CD ? Nenutí! Nabootojte si z čeho chcete, Knoppix, Slax nebo stávají instalace linuxu, jak to stejně většina lidí stejně dělá a upravujte si konfiguráky třeba OOo. Ta možnost tu přece je.Přečtěte si laskavě co jsem psal nebo se alespoň podívejte jaká je skutečnost - na live CD vi je není v libovolném stage. Což dělá situaci ještě zmatenější.
Přečtěte si laskavě co jsem psal nebo se alespoň podívejte jaká je skutečnost - na live CD vi je není v libovolném stage. Což dělá situaci ještě zmatenější.A proc by tam mely byt editory dva? Stage1 je polotovar.
Sednete do auta a misto volantu je tam jakesi cosi pripominajici spise plovaci kruh. Zatocit se s tim da, ale nevyhovuje to asi nikomu.napsat tohle pote, co ti tady uz nekolik lidi napsalo, ze jim to vyhovuje... no nic, tomuhle ja opravdu nerikam diskuse
Tak jina analogie. Sednete do auta a misto volantu je tam jakesi cosi pripominajici spise plovaci kruh. Zatocit se s tim da, ale nevyhovuje to asi nikomu.Špatně. Správně je to nějak takhle: Sednete do právě kupovaného auta v autosalonu, kde je místo volantu něco jako plovací kruh, který slouží jenom k tomu, abyste v rámci autosalonu přejel 30 metrů z garáže do dílny, kde Vám namontují volat dle Vašeho výběru.
docela nechápu, proč by měl bejt vi/vim symbolem linuxu/unixu.ted ses ale autnul jako zakuklenej emacsista :P
Navíc je tomu tak, že po instalaci Gentoo nemáte v systému vi, pokud se o to vysloveně nezasadíte (a nedoinstalujete ho).A právě proto používám Gentoo. Protože mi do systému necpe věci, které tam nechci.
No, já bych možná pochopil, že není ve stage 1, ale ve stage 3, označené jako prebuilt minimal system which is almost fully deployable už nevím, fakt nevím.ono by to chtelo citovat cele: A stage3 file contains a prebuilt minimal system which is almost fully deployable. It only lacks a few applications where you, the Gentoo user, needs to choose which one you want to install. A to je presne ono. Rozcilujes se, ze ti nekdo "cpe" minimalni aplikaci nano, a sam bys jinym nejradeji cpal vim.
Co je tohle za argument? Právě že cpe - nano nechci a nehodlám požívatNikdo nemuze za to, ze nejsi schopen Portage nastavit tak, aby misto
app-editors/nano
pouzilo app-editors/vim
.
Lidi když už se se mnou chcete hádat, tak si aspoň přečtěte co mi vadilo. A to byla nepřítomnost vi ve stage1.A stage1 file contains nothing more than a compiler, Portage (Gentoo's software management system) and a couple of packages on which the compiler or Portage depends. A k cemu bys ho tam jako pouzival? Celej tenhle flamewar jakoby se snazil naznacit, ze Gentoo nejak zatracuje ci vyhazuje vi(m) ... pritom je opak pravdou. Ten, kdo VIM vyslovene vyzaduje, by nemel mit problemy, si v okamziku potreby doinstalovat jednoduchym povelem (emerge vim). Pokud instalujete bez internetoveho pripojeni, mel byste mit k dispozici i druhe Cd, kde krome jinych dulezitych veci VIM samozrejme je. V dokumentaci je vyslovne navod, jak si nastavit vim coby defaultni editor EDITOR="/usr/bin/vim" a obsahuje i extra strucny navod pro zacatecnikyk ovladani vim. Vam vadi, ze instalace Gentoo nevnucuje prave ten VAS pohled a prizpusobeni VASIM predstavam vsem ostatnim. To je, co treba ja povazuji u Gentoo prave za prednost.
Dobře poslední reakce: proč je nano ve stage 1, když tam podle tebe není potřeba?Protoze si chces treba udelat poznamku, nebo k pripadne editaci nekolika radek (napr. konfigurace netu). Kvuli tomu neni treba nafukovat tech 16 MB jeste o VIM, nano ma asi 80kB. Jakmile muzes pak spustit emerge, muzes si hned nainstalovat a pouzivat VIM, je-li libo, viz Vyvracíme FUD 1. - Gentoo a vim. Pro me je naopak sympaticke, ze me k instalaci (a pouzivani) VIM nikdo nenuti.
Systém bude jeden, žádných deset pokusných. Příručka to sice přímo necpe, ale bere to jako výchozí model a počítá, že ho používám také.Nejaky vychozi model zvolit musi a kdyz si vybere jiny, zase to bude vadit jinym. Rozhodne lepsi, nez kdyby jako vychozi model brala ten uplne nejprimitivnejsi, totiz pouze jeden jediny oddil. Mne osobne umisteni /boot na malem zvlastnim oddilu vyhovuje. Ostatne k dispozici jsou i dalsi priklady, jako napr.
Filesystem Type Size Used Avail Use% Mounted on /dev/hda5 ext3 509M 132M 351M 28% / /dev/hda2 ext3 5.0G 3.0G 1.8G 63% /home /dev/hda7 ext3 7.9G 6.2G 1.3G 83% /usr /dev/hda8 ext3 1011M 483M 477M 51% /opt /dev/hda9 ext3 2.0G 607M 1.3G 32% /var /dev/hda1 ext2 51M 17M 31M 36% /boot /dev/hda6 swap 516M 12M 504M 2% (Unpartitioned space for future usage: 2 GB)Nechybi ani strucna vysvetleni, jaka maji ruzna reseni vyhody a nevyhody: The number of partitions is highly dependent on your environment. For instance, if you have lots of users, you will most likely want to have your /home separate as it increases security and makes backups easier... atd. atd. Uplne vsude se zduraznuje, ze rozdeleni zavisi na kazdem individualne.
A co takhle možnost nano a něco použitelného? Navíc nevím co je na ovládání vi(m) specifické, myslel jsem, že minimální základ ovládání vi je samozřejmost.Co umi VIM navic, co Nano neumi a je to treba pri instalaci? Minimalni zaklad ovladani vi rozhodne samozrejmost neni. Nebo existuje jeste nejaky editor, ktery se zavira zadanim sekvence ESC :q ENTER? Nano ma viditelne menu spolu s nejcastejsimi prikazy a muze ho pouzit i ten, kdo v zivote zadny jiny textovy editor nepouzival.
Takže když to dělá něco jiného než chci a než mi vyhovuje, tak mám raději držet hubu? Každopádně o tom, že grafika Gentoo je hnus, o tom skutečně nemá cenu diskotovat, protože to je prostě fakt.Nevim, co myslis tim "grafika Gentoo". Moje Gentoo bylo bez jakekoliv "firemni" grafiky, zadna loga nebo corporate barvy v KDE nebo Gnome ani nikde jinde jsem nevidel. Vetsinou vsechno dela neco jineho, nez chceme, kdyz jsme si to nevyrobili sami. Da se proti tomu drzkovat, nebo trochu zapojit mozek a naucit se resit vzniklou situaci. Coz te nepodezrivam, ze nedelas. Stejne tu reaguji na tvoje provokace jen proto, aby pripadny zajemce o Gentoo neziskal az tak falesny dojem :P
Vim se oproti nanu dá ovládat.No, to si snad delas vyslovene prdel, ne?! Jestli nezvladnes ulozit soubor podle navodnych klavesovych zkratek v menu, na ktere celou dobu cucis, tak fakt nechapu... Presne na to tam tenhle editor je, tak neni potreba zadne monstrum, se kterym bych mohl posilat soubory k sazbe do tiskarny. Proc by tam mel proboha byt vim, ktery ma 7MB v zapakovanem tarballu a ovladani ma slozity jako krava? Mimo to existuje spousta dalsich lidi, co si zase kvuli instalaci systemu nehodla hustit do hlavy, jak se zachazi s vimem, protoze ho nikdy v zivote nepouzije.
Věci které se mi nelíbí nepoužívám rád. www.gentoo.org se mi nelíbí. Tak to nepoužívám rád. Řešení? No, asi tam stejně ještě raději dám nějaké BSD.Schvaluji, nepouzivej to vubec. Uz se tesim na podobny "rozbor" BSD.
O FreeBSD chci i neco v dohledne dobe napsat. Tak se tesTady by mi pro zacatek stacilo, jak si bez problemu (podobne jako v Gentoo) postavit system, kdyz zacnu s minimalnim instalacnim iso (a kupodivu chci graficke prostredi), tj. jak povypinat ruzna paranoidne nastavena bezpecnostni opatreni, ktere takove instalaci zabrani... tato moznost v instalacni prirucce vubec neobjevuje, pokud si vzpominam a informace je treba hledat pres google.
Tak nevim o cem mluvis. Stahnu si minimalni instalacni ISO (graficke prostredi na nem neni, je treba v NetBSD), pretahnu system a mam to. Nevim o jakych paranoidnich nastavenich se mluvi. System stavim z minimalniho instalacniho CD a nemam problem, nevim kde ho mas ty.napr. byl tady, pokud si vzpominam:
Fatal server error: xf86EnableIO: Failed to open /dev/io for extended I/O
heslo securelevel
, podrobnosti uz si moc nepamatuju
Tenhle securitylevel sis musel nastavit, samo od sebe by se to neudelalo. Jinak je, pokud si vzpominam, v dokumentaci samozrejme vyslovne napsano, ze na vyssi security level ti Xka nepojedou.Nasledoval jsem ve vsem doporuceni prirucky:
Use the arrow keys to choose Medium unless your are sure that another level is required for your needs. With [ OK ] highlighted, press Enter.
Krome obecneho: "The more severe the security profile, the fewer programs will be enabled by default" jsem nic o Xkach a o tom, ze nepujdou spustit, nenasel. Mozna mi pomuzes?
Vzpominam si, ze kdyz jsem to nastavoval, tak tam vyslovne takove upozorneni bylo. Presne to nevim a po ruce to ted ale nemam.Po ruce je to na netu, ale pod pravdepodobnymi hesly nic takoveho neni, natoz aby to tusil zacatecnik pri instalaci. Tim nechci brojit proti FBSD (i kdyz tvym stylem bych ted mel narikat, jak mam mit duveru v takovou podivnou distribuci), akorat bych rad FBSD nainstaloval a pouzival, aniz budu stahovat kompletni instalacni CD - to mozna funguje podle prirucky - a jaksi to nejde (bez googleni a hledani infa po vsech certech).
kompromis -- řešení, které v sobě spojuje nevýhody všech ostatních.Pravda. Ovšem těžko se dá zpochybnit skutečnost, že kdo umí ovládat vi, nebude mít potíže s nano. Kdežto ti, kteří vi ovládat neumí, by v případě volby vi byli namydlení. Resp. asi by to posléze také zvládli, ale proč nejít cestou nejmenšího odporu? (Uvažuji tu o situaci, kdy je to buď a nebo. Samozřejmě by tam šlo vrazit editory dva, ale to už je dost zbytečné.)
grafika Gentoo je hnus, o tom skutečně nemá cenu diskutovat, protože to je prostě faktee? to myslis vazne? vydavat neco takhle subjektivniho za fakt, o kterem se nediskutuje? ty jsi hodne velky narcista, vid? co se ostatnich tvych vyjadreni tyce - nic proti kritice, ale musi byt necim podlozena. z te tvoji je IMO skutecne podlozene minimum, zebytek je v podstate kritika gentoo za to, ze nepreferuje rozdeleni partitions jake TOBE vyhovuje, ze na svem webu nepouziva barvy jake se TOBE libi, ze v instalaci nepouziva editor ktery TOBE sedi a ze TY jsi byl liny si najit strucny handbook. ja osobne jsem vdecny za to, co ty kritizujes - podrobny handbook, nano misto vimu, oddelenou boot partition... jo, a web gentoo se mi libi. na rozdil od tebe ale nepovazuju svuj vkus za neco, cim by se meli ridit ostatni. myslim ze tvurci gentoo se proste snazi delat vse tak, aby to bylo funkcni pro vetsinu - a ze se jim to dari... proto nano, ktere zvladne kazdy a na instalaci uplne staci (ale nikdo ti nebrani si pak v systemu nainstalovat vim), proto oddelena boot partition (pro jistotu, ze si nikdo nepodela oddelene systemy na ostatnich partitions - ale nikdo ti nebrani si to udelat podle sebe), proto podrobny handbook (ale nikdo ti nebrani preskakovat nebo si precist jen strucny handbook) copak nechapes, ze preskakovat kapitoly v handbooku je pro znalce podstatne mensi problem nez pro laika zvladnout instalaci podle strucne verze, ktera by tobe vyhovovala? ze pro laika by bylo vetsim problemem pouzit vim, nez pro znalce pouzit nano? nez abys chapal male ustupky u sebe (experta), radeji bys chtel velke problemy u mnohych druhych, kteri na tom treba zatim nejsou tak dobre jako ty? je tak tezke pochopit, ze gentoo je takhle udelane ne proto, aby ti to delalo naschval, ale proto, ze takhle je to funkcni pro vice lidi? co takhle trochu pochopeni? poprosil bych te o neco mene sebestrednosti... klidne si kritizuj, co se ti nelibi - ale trochu taktu proboha! copak necitis, ze kdyz sve nazory prezentujes jako "zjevenou pravdu", tak je to vuci odlisnym nazorum kapanek urazlive?
Je snad jasne, ze co tady pisu prezentuje moje nazory a neni to obecne platna pravda uznana celym vesmirem.hm, příkladem za všechno je již citované: "grafika Gentoo je hnus, o tom skutečně nemá cenu diskutovat, protože to je prostě fakt"
a budou dalsi flames. to chces?Ano, to presne chce. Proto nema smysl vysvetlovat neco JEMU, spis nekomu, kdo Gentoo nezna a nahodou sem zabloudi v domneni, ze si o Gentoo neco precte.
Instalovat ze stage 1? Ja nechci hned pri instalaci kompilovat vsechno. To je presne pristup o kterem jsem psal, ze mi nevyhovuje.Kdyz si tak vzpomenu, co nabizeji pri instalaci ostatni distribuce: tys tam mel nekde vi(m)? Ja videl jen nejaky instalator.
/boot
se dělávala svého času kvůli základním deskám s prehistorickým BIOSem, který neviděl celý disk (jen 0.5 GB (CHS trojice) nebo 8 GB (24-bitové LBA)). Tak se to řešilo tím, že se na začátku disku udělala malinká partition, která se mountovala jako /boot
, aby všechno, co loader může potřebovat, bylo v oblasti disku, kterou BIOS vidí. Ale nevidím moc smyslu v tom, že to někdo používá jako default ještě dnes, kdy už i LILO má nějakou dobu lba32
jak default…
Na to jste přišel jak? Nejsou-li nastavena práva naprosto šíleným způsobem, může v /boot
škodit pouze root. A ten tam může samozřejmě škodit i v případě, že ho nepřimountujete. Ještě názorněji: proti náhodnému smazání bohatě postačí nastavit immutable atribut, proti zlovolnému útoku nepomůže ani odmountování…
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.