Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 06:18
Před dvěma týdny si kolega přinesl do práce tuhle krásnou krysu. Zkusil sem si chvíli myšovat, a okamžitě sem se nadchnul. Perfektní tvar jako dělaný podle mojí ruky. A hlavně to kolečko - nemohl jsem se nabažit scrolování.
EDIT Pro konfiguraci Vam doporucuji zapomenout na zpusob popsany mnou, ale zajdete se juknout na tenhle Cohenuv blog. Timto mu mnohokrat dekuji, jeho zpusob je mnohem lepsi.
Scrolovat jde totiž ve dvou módech. Klasicky = kolečko cvaká, tenhle mod umí každá myška. Zábava přichází až při přepnutí do druhého modu. Kolečko přestane cvakat a jde jím otáčet volně. Díky poměrně vysoké setrvačnosti jde scrolovat o velký kus na jedno roztočení(7500 řádek v Excelu:D. Tahle funkce dost čast láká scrolovat i tam, kde to není až tak úplně třeba. Když jsem myšku vracel, zeptal jsem se na cenu. Odpověd mi vyrazila dech, částka dvou tisíc za myš mi přišla jako příliš vysoká.
Během minulého týdne se mi vše rozleželo v hlavě. Usoudil jsem, že si tuhle myšku zasloužím:) Přečetl jsem spoustu recenzí, ještě jednou si ji půjčil a došel k rozhodnutí, že musí být moje. Ve středu jsem jí objednal a ve čtvrtek po obědě mi jí kurýr doručil až na stůl.
Trochu jsem se obával konfigurace, ale nakonec se ukázala jako bezproblémová. Na internetu je k nalezení spousta podrobných návodú s jejichž pomocí jsem krysu zprovoznil. Stačilo do jádra nahrát modul evdev a v xorg.conf nakonfigurovat zařízení:
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse1"
Driver "evdev"
Option "Phys" "usb-*/input0"
Option "Name" "Logitech USB Receiver"
Option "CorePointer"
EndSection
Nyní jsem tedy musel namapovat funkce tlačítek na ovládací prvky v mém WM. Tím je již v nadpisu zmíněný PekWM. Nepoužívám okraje oken s ovládacími prvky(maximalizace, minimalizace, zavírání apod.) - celé prostředí ovládám pomocí klávesových zkratek. Mojí představou bylo ovládat pomocí tlačítek na myši většinu těchto akcí. Cílem tedy bylo minimalizovat nutnost používat klávesnici, když už mám v ruce myš.
Začal jsem pokusem namapovat tlačítko rozpoznané jako č.17 tak, aby se jeho pomocí zavírala aktuální aplikace. Googlil jsem, zkoušel úplně vše, bohužel PekWM na stisk tohoto kolečka vůbec nereagovalo. Pomocí xev jsem se ujistil, že tlačítko xwindow opravdu vidí. Po dvou hodinách jsem ze zoufalosti(během přístupu zkusím všechno kombinovat se vším) vyzkoušel namapovat tlačítko č.5. A ejhle, fungovalo tak, jak má. Experimentálně jsem zjistil, že PekWM tlačítka s číslem vyšším než 5 nevidí. Nezbylo mi tedy, než zkusit jinou cestu.
Tou se ukázala kombinace xvkbd a xbindkeys. Celé tohle "monstrum" funguje v mém případě následovně:
"xvkbd -text \\Cw"
m:0x0 + b:17
Takto zaslané klávesové zkratky již není problém zachytit ani v PekWM. S konfigurací se dá krásně pohrát. Já například přepínám pomocí kolečka “na palci” mezi virtuálními plochami, naklápěním hlavního kolečka ovládám akce v prohlížeci zpět/vpřed.
"Killer feature" při konfiguraci pro mě byl prográmek revoco. Pomocí něj lze nastavit režim fungování kolečka. Ve Windows se stisknutím kolečka přepíná mezi volným a normálním scrolováním. Pro mě ale stisk kolečka představuje nejsnažší zpúsob práce se schránkou. Mám tedy myš nastálo přepnutou do volného módu.
Malá rekapitulace na závěr. Myš mě opravdu nadchnula. Její konfigurace byla bezproblémová. Ve spolupráci s PekWM plní vše, co jsem očekával. A hlavně, volné scrolování je maximálně návyková záležitost. Občas se přistihnu, jak si točím kolečkem jen tak, proti trudnomyslnosti:D
Tiskni
Sdílej:
Scrolovat jde totiž ve dvou módech. Klasicky = kolečko cvaká, tenhle mod umí každá myška. Zábava přichází až při přepnutí do druhého modu. Kolečko přestane cvakat a jde jím otáčet volně.Taky mam takovou jednu myš Logitech a asi tak za 1/10 ceny ;) To s tim kolečkem se přepíná šroubovákem a vyhozením takovýho drátku. Nebo spíš se tim vypíná to cvakání, „zapnout“ se mi to už nepodařilo protože nevim jak to tam bylo ;)
btnx
– démonu pro obsluhu přídavných tlačítek myši, kterého používám pro svou Logitech VX Revolution. Zkus na to mrknout, třeba se to bude hodit.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.