Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Různé drobnosti a užitečnosti na které narazím nebo sám vytvořím. Primárně se zaměřuji na věci, které mohou být zajímavé a užitečné pro ostatní uživatele GNU/Linuxu či typografického systému TeX, občas se tu ale určitě vyskytne i něco z úplně jiného soudku, např. z oblasti bezpečnosti apod.
Pokud vlastníte počítačovou myš, která má více než standardní dvě či tři tlačítka, tak jste jistě řešili problém, jak v Linuxu „nadbytečným“ tlačítkům přiřadit nějakou funkci. Ostatně proto jste si asi myš s tolika tlačítky pořídili, že.
U mě se tento problém stal velmi aktuálním, když jsem si koupil Logitech VX Revolution, která má vedle běžných tří tlačítek dokonce pět dalších přídavných čudlíků a naklápěcí kolečko. (Mimochodem se jedná o vynikající kus hardware s excelentní ergonomií – žádná jiná myš, kterou jsem kdy držel v ruce nebyla lepší. Mohu doporučit nejen k notebooku, ale i k desktopu. Jedinou drobnou vadou na kráse je nepříliš jistý stisk kolečka. Člověk si na něj musí zvyknout, a ni pak to není úplně ideální.)
Nastavení myši v /etc/X11/xorg.conf
vypadá takto:
... Section "InputDevice" Identifier "Mouse[1]" Driver "mouse" Option "Vendor" "Logitech" Option "Name" "VX Revolution" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "Protocol" "auto" Option "Buttons" "7" Option "ZAxisMapping" "4 5 6 7" EndSection ... Section "ServerLayout" ... InputDevice "Mouse[1]" "CorePointer" ... EndSection ...
Pro obsluhu tlačítek primárně využívám btnx
, k jistým speciálním účelům i IMWheel.
btnx
je démon, který dovede mapovat stisky tlačítek myši na kombinace stisků kláves klávesnice/myši. Důležité je, že se dovede naučit obsluhovat libovolná tlačítka myši, i ta, která jsou jinak problematická (nedetekuje je např. program xev
). Stačí ho to jen naučit.
Součástí balíčku btnx
je i utilita btnx-config
. Právě ta slouží k detekci tlačítek myši a nastavení jejich mapování.
Po spuštění btnx-config
založíme novou konfiguraci.
Po stisku tlačítka „Detect mouse & buttons“ bude myš detekována.
Když je nadetekována myš, postupně btnx
naučíme rozeznávat i jednotlivá tlačítka. Po stisku tlačítka v horní části dialogu...
...si vybereme jedno tlačítko a opakovaně ho mačkáme, dokud není ukazatel detekce plný. Pak přidáme popisku a nově naučené tlačítko uložíme.
Postup opakujeme pro všechna tlačítka myši a pohyby kolečka/koleček.
Jednotlivým tlačítkům můžeme následně přiřadit nějakou funkci.
btnx
integruje i revoco
, program pro konfiguraci chování koleček u myši Logitech MX Revolution. Škoda, že nefunguje i s VX Revolution, která má sice kolečko jen jedno, ale technicky stejně provedené jako u jejího desktopového MX brášky. U VX Revolution je možné přepínat kolečko mezi krokovým režimem a režimem volné rotace (kolečko je malý setrvačník) pomocí páčky na spodní straně myši.
Tím je hotovo, stačí restartovat démona btnx
a námi nastavené klávesové zkratky by měly být plně funkční.
Na začátku jsem zmínil, že pro jisté speciální účely používám i nástroj IMWheel. IMWheel se mi podařilo přimět pracovat pouze s kolečkem a dvěma bočními „palcovými“ tlačítky. IMWheel má však jednu příjemnou vlastnost – je u něj možné snadno definovat rozdílné chování pro různé programy (pomocí názvu okna zadaného regulárním výrazem). Této vlastnosti využívám mimo jiné pro rozdílnou obsluhu funkcí „kopírovat“ a „vložit“ v různých aplikacích.
Nastavení v /etc/X11/imwheel/imwheelrc
vypadá takto:
"^.+VIM$" None, Thumb1, Shift_L|Control_L|C None, Thumb2, Shift_L|Control_L|V "^Termin.+l$" None, Thumb1, Shift_L|Control_L|C None, Thumb2, Shift_L|Control_L|V Shift_L, Up, Shift_L|Page_Up Shift_L, Down, Shift_L|Page_Down ".*" None, Thumb1, Control_L|C None, Thumb2, Control_L|V Shift_L, Up, Page_Up Shift_L, Down, Page_Down
Po zápisu konfigurace do konfiguračního souboru zbývá jen IMWheel spustit příkazem imwheel -k
. (Abych ho nemusel spouštět po každém přihlášení, přidal jsem si tento příkaz do /etc/X11/xinit/xinitrc
.) Tím je hotovo a funkční by měla být i tlačítka obsluhovaná přes IMWheel.
A jak tlačítka své myši ovládáte vy?
Tiskni
Sdílej:
Škoda, že nefunguje i s VX Revolution, která má sice kolečko jen jedno, ale technicky stejně provedené jako u jejího desktopového MX brášky.Není. Nejde přepínat jinak než manuálně přepínačem na spodku myši, takže ovladačem to nevyřešíte.
Díky za upozornění, už jsem to opravil.
Doplnil bych, že cena MX je výrazně vyšší než cena VX. A i když má navíc jedno kolečko, má zase o dvě tlačítka méně (nemá „šoupátko“). Softwarová změna režimu kolečka je dle mého k ničemu. Člověk si stejně zvykne na jeden režim a ten pak nemění. Nebo ne tak často, aby vadil hardwarový přepínač na spodní straně VX.
MX jede na zabudovaný akumulátor (který nejde snadno vyměnit a nevím, jak dlouho vydrží na jedno nabití) a pokud vím, tak její dobíjecí kolébka neslouží zároveň jako radiový přijímač, což mi není moc jasné proč. Oproti tomu přijímač VX je malý a dá schovat do těla myši, což myš i automaticky vypne a při vyndání zase zapne (hold je to myš primárně zamýšlená pro snadné přenášení s notebookem). Výdrž 2+ měsíce na jednu tužkovou baterii u VX potvrzuju. (A to ji ani přes noc nevypínám, zůstává jen v režimu spánku do kterého sama přechází při delší nečinnosti a ze kterého se dokáže zase sama probudit, když znovu detekuje aktivitu uživatele.)
Doporučil bych ale před koupí vyzkoušet stisk kolečka. Člověk si na to časem zvykne, ale úplně ideální to stejně není. Toto pro mě bylo opravdu zklamání a vidím to jako jedinou nectnost VX Revolution.
MX jede na zabudovaný akumulátor (který nejde snadno vyměnit a nevím, jak dlouho vydrží na jedno nabití)
Tak to je docela jedno. Vyměnit nějak půjde (jsme češi ) a pokud si člověk zvykne to po práci dávat do nabíječky tak mu nenastane problém s vybitým akumulátorem během dne. Pokud mají dobrou nabíjecí elektroniku, LiIon to zvládne. Stejně už nabíjím GPS, akučka do batery, tak další věc navíc neva.
„Třítlačítkové kolečko“ znamená stisk + náklony na obě strany?
Nicmene program neni nikde ke stazeni, snad jen za chechtakyMám takový pocit, že jako první věc by sis měl zjistit, jak se distribuují a instalují programy v Linuxu, resp. tvé distribuci. Pokud to nevíš, použij Google. Určitě poradí, ale pokud bys měl i přesto problém, napiš aspoň jakou distribuci používáš, takhle ti nikdo neporadí. Jinak je použití BTNX stručně popsané v tomhle článku, včetně screenshotů. Pokud ti tam něco není jasné, tak se zeptej konkrétněji.