Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 17:52
Tak jsem se konečně dostal k tomu, že mé stránky jsou v bídném stavu a žádají přinejmenším trochu živé vody. Požadavky jsou tentokrát už zcela jasné, jejich podrobným rozborem jsem došel k tomu, co je pro mě IMHO nejlepší. Totiž wiki.
Wiki sice, pravda, není nic revolučního, ale je to dobrý nápad jak vytvářet a spravovat webové stránky. Pominu nyní myšlenku wiki otevřené všem, což není můj případ. Na wiki je fajn, že s ní dokážete tvořit i rozsáhlé stránky rychle a rychle je upravovat. Chcete novou stránku? Zadáte do prohlížeče její požadovanou adresu a jednoduše tu stránku napíšete. Chcete na ni přidat odkaz na existující stránku? Ťuknete na edit a napíšete ho tam. Chcete něco napsat, ale nestíháte a chcete si to jenom poznamenat? Použijete prostě normálně odkaz který chcete a později si kdykoliv necháte vypsat chybějící stránky a doplníte je.
Nechci po těch stránkách nic úžasného, pár odkazů, neměnných stránek a prostor na ukládání konfiguráků a různých mini-HOWTO a poznmáek, které si pro sebe píšu. S wiki mi to dle mého půjde nejpříjemněji a nejrychleji.
Zůstává nyní jediný problém. Totiž konkrétní technické řešení. Řekněme, že z jistých důvodů se omezíme na PHP a MySQL databázi. Zalíbila se mi celkem Wikka Wiki, i když je na ní potřeba dělat celkem dost úprav přímo v kódu, pro změnu vzhledu (samozřejmě přes CSS, ale bez změn v HTML výstupu se taky neobejdu), počeštění je trochu problém (kódování, řetězce jsou v kódu natvrdo, na stránkách mají ovšem úpravu pro gettext) a místo odstavců dělá nové řádky (obzvláště hnusné, budu to muset opravit).
Pokud má tedy někdo tip na lepší wiki, tak sem s ním, zatím se trápím tvorbou koukatelného vzhledu (náročná věc, dovolím si poděkovat za colourlovers.com a Pixymu za jeho úžasné míchatko barev).
Tiskni
Sdílej:
Druhá možnost je UTF-8, jako v MediaWiki (viz třeba Wikipedia: Čeština), ale to vede ke spoustě problémů, zjm. ve Firefoxu.hm, a bugy ve Firefoxu jsou pro výběr systému nějak extrémně důležité?
href
a odkaz opět v některých prohlížečích nefunguje.
Diakritika prostě do URL adres (až na pár výjimek) nepatří, je s tím víc starostí než užitku.
Podle RFC 1738 všechny divnoznaky musí být v URL zakódované. Nijak se ale neřeší kódování znaků, pouze kódování oktetů.v současnosti (resp. pro HTTP 1.1) platí RFC 2396 (které vychází z 1738 a 1808), a to se v otázce kódování odkazuje na RFC 2277 RFC 2277 v sekci 3.1 říká, že "Protocols MUST be able to use the UTF-8 charset" a dále "Protocols MAY specify, in addition, how to use other charsets or other character encoding schemes for ISO 10646, such as UTF-16, but lack of an ability to use UTF-8 is a violation of this policy;" - a jelikož jsem v RFC 2616 (HTTP 1.1) nenašel žádnou specifikaci "how to use other charsets" týkající se URI, vyvozuji z toho, že se smí užívat pouze UTF-8
Jde o to, že když v Opeře napíšete example.org/žščř, tak se to odešle v UTF-8, ale ve Firefoxu v Latin1.za prvé, používá-li Firefox HTTP 1.1, pak musí zvládat UTF-8, za druhé, neurčí-li Firefox, že je v URI použito něco jiného, než UTF-8 (což nemůže, neboť mu k tomu RFC 2616 nedává prostředky, AFAIK), pak použití Latin1 je v rozporu s RFC 2396 (via RFC 2277)
Diakritika prostě do URL adres (až na pár výjimek) nepatří, je s tím víc starostí než užitku.kolikrát jsme už něco takového slyšeli? (nemám odkazovat na blogy a flejmy zde, že?
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.