Portál AbcLinuxu, 30. dubna 2025 20:05
V pátek 3. října 2008 se v Plzni konala tuze zajímavá akce, souboj operačních systémů. Akci pořádala skupina pilsen.linux.cz ve spolupráci s katedrou informatiky a výpočetní techniky ZČU. Celou akci moderoval Luboš Matějka.
Akce se zúčastnili zástupci Microsoftu, RedHatu a Sunu (v abecedním pořadí). V první části představil každý svůj operační systém a vychválil jeho přednosti. Ve druhé části odpovídali všichni zástupci firem na 10 připravených otázek, ke každé měli jeden snímek a odpovídali v náhodně generovaném pořadí. Ve třetí části pokládalo dotazy publikum a odpovědi musely být spatra a bez přípravy.
Akce se mimořádně vydařila. Organizátoři odvedli dobrou práci, přišlo skvělé publikum a i zástupci firem byli muži na svém místě (ženu neposlal nikdo).
Každé vystoupení mělo své kouzlo. Microsoft poslal lidi, kteří měli nadhled, smysl pro humor, ale bylo na nich vidět, že propagace systému je jejich práce, chybělo jim přesvědčení a nadšení, které zářilo především z Martina Červeného, zástupce Solarisu. Redhat poslal osvědčené zástupce, Radka Vokála, Karla Žáka, Dana Horáka, což jsou lidé, kteří mají k vývoji Linuxu mnohem blíže, než kdy bude mít jakýkoliv pražský zaměstnanec Microsoftu. Přesto vystoupení Microsoftu, na které jsem byl zvědavý, bylo velmi korektní a zábavné. Začalo promítnutím asi 10 snímků, které byly plné textu o výhodách Microsoftu, ale každý byl promítnut asi na půlvteřinu a nebyl dále rozváděn. Potom Microsoft mluvil o spolupráci s komunitou, ukazoval fotky jejich core vývojářů s vývojáři linuxového kernelu a dalších základních produktů. Nabízel studentům participace na vývoji her, různé studentské programy pro vývojáře a uživatele MS software.
Microsoft miluje Free Software vývojáře
Ne při každé přednášce Microsoftu je na katedře červený klobouk
Skutečně zajímavé bylo veřejné vyhlášení, co vlastně upekl Ivo Lukačovič se Stevem Balmrem. Seznam totiž nasadí Exchange a Microsoft Office 2007 na Windows Vista. To je pro Microsoft jistě vítaný úlovek, pro Google dobrá zpráva a Ivoš si bude moct ověřit, že to že IT specialista jako je on dokáže na MSO2007 přejít za 10 minut, neznamená, že armáda obchodníků Seznamu, s jejich ne přímo IT specializací, dokáže to samé hladce a hned. Ale možná dokáže, to se asi dozvíme za nějaký čas. A asi budou mít i nějaké možnosti použití starších verzí produktů.
Velmi zábavné bylo ukazování referencí. Na něm bylo vidět, že velké firmy preferují heterogenní prostředí a tak říkajíc nemají všechna vajíčka v jednom košíku. Takže největší české firmy měli v referencích všichni tři duelisté a humorně to komentovali, zvláště když někdo zapomněl ve své prezentaci danou firmu zmínit a potom skákal ostatním do řeči s „My samozřejmě také“.
Duelisté, zleva Microsoft, Sun, RedHat
Vystoupení RedHatu i Sunu bylo také poutavé, na rozdíl od Microsoftu nemají informační embargo, takže mohli mluvit o plánech do budoucna, o připravovaných vlastnostech systému, vývoji jako takovém. Samozřejmě i oni mají studentské programy, nabízeli speciální podmínky pro absolvování certifikačních kurzů i spolupráci na diplomkách. RedHat zabrousil trochu podrobněji do principů a výhod Open Source a Sun zase do historie počítačů. Mimo jiné jsme se dozvěděli, jak Seznam ukládá data.
V diskuzi se ozvali příznivci Apple, proč tam není žádný Mac. Vysvětlení bylo, že se na fakultě nepoužívá a tak s ním studenti nepřijdou prakticky do styku. Navíc nemá v ČR pořádné zastoupení, se kterým by se dalo jednat a které by poslalo zástupce na takovouto akci. Bohužel jsme stále pro Apple banánová republika, kdesi daleko, za devaterými hopy a devaterými celními zónami.
Zajímavé bylo vystoupení již výše zmíněného Martina Červeného ze Sunu, který v závěrečné diskuzi odpovídal, místo zástupců Microsoftu, na dotazy týkající se vnitřností Windows a ti mu se zájmem naslouchali. Podotýkám, že Windows nijak nehaněl, ale upozornil Microsoft, přes zde deklarovanou spolupráci nemají k dispozici specifikaci změn v CIFS provedenou ve Windows Vista.
Zástupci firmy Sun, zleva Martin Červený, Zdeněk Kotala
Microsoft si odnáší darovanou Fedoru a Sun spěchá pro CD s OpenSolarisem, omlouvám se za mizernou kvalitu, ale nebyl čas ani zaostřit.
Celá akce se nakonec natáhla na 4 hodiny, takže je vidět, že byla skutečně zajímavá a dotazů bylo hodně. Po jejím skončení následovala Pilsen Linux Párty v osvědčeném Military klubu. Tentokrát se moc nevydařila obsluha, které jsme se museli doprošovat o „obsluhu“. Ale jinak to bylo zajímavé popovídání, dominoval mu Pinky, který řešil svůj příspěvek v blogu a následnou diskuzi. A s Pinkim je vždycky veselo. Naštěstí nás další a další diskutující zásobovali novými a novými příspěvky, které byly hlasitě čteny. Když se diskuze zvrhla v psaní +1, sranda skončila a Pinki vyrazil k domovu, aby odpověděl všem diskutujícím, kteří do něj šťouchali celý večer. Následovala všeobecná diskuze, malá oprava serveru přes GPRS, které nejevilo ochotu fungovat a šlo se domů. Resp. jelo, do Rudné je to z Plzně ještě kus cesty. Kdyby se akce konala v nekuřáckém prostředí, bylo by to příjemnější, ale tam by zase nikdo nedostal Pinkiho, který se od cigarety neutrhne ani v půlce vlastního jídla, natož cizího.
Při opravě serveru jsme si zanadávali na ovladače, protože jak jsme se shodli na souboji, pro Linux nejsou ovladače pro HW, pro Windows jsou, ale zase často v katastrofální kvalitě, takže Windows shazují. Takže je to nakonec nastejno. Ovladače pro Sony Ericsson UMTS kartu v kombinaci s T-Mobile vytáčedlem (komponenta vytáčející uživatele) jsou toho zářným příkladem. Proč by se autoři učili API pro vytáčené spojení ve Windows, když mohou napsat vlastní růžovou aplikaci, které má možná hezčí ikony, ale jinak je totálně nefunkční. Nakonec je ještě štěstí, že ovladače v Linuxu dělá komunita a díky jejich otevřenosti je zajištěna určitá kontrola kvality.
Po nabízených CD s OpenSolarisem se doslova zaprášilo.
Organizátoři opojeni úspěchem začali plánovat další akci. Doufám tedy, že se za 3-4 měsíce v Plzni znovu setkáme.
Tiskni
Sdílej:
Obecne me irituji fotky bez okraju, protoze v temne komore si dal kazdy tu praci a bily ramecek udelal, to proste k fotce patri.Řekl bych, že s tím "dal tu práci" je to trochu jinak. Fotopapír se prohybá, takže se musí něčím zatížit a to něco (nevím, jak se to jmenuje, takový dvě na sebe kolmý kovový pravítka na bílý desce) tam právě vyrobí ten rámeček, protože to stíní. Takže rámeček je spíš takový vedlejší efekt. Mě se nelíbí, proto jsem ho vždycky odřezával řezačkou.
Sice nejsem žádný estét, aletaké bych preferoval fotky bez rámečků. Takovéto okrasné se k reportážní fotografii vůbec nehodí, a obyčejný rámeček není problém v případě webu vytvořit z neorámečkované fotky pomocí CSS.
Článek se mi ale jinak líbil, četl se dobře
S CSS si na abicku moc hrat nejde, parkrat jsem na to narazil, kdyz jsem chtel nechat fotky nejak konkretne rozmistit nebo obtekat. Ale zase kdyby to slo, tak by snad ani nedalo zajistit, aby se nerozpadla stranka jen kvuli spatnemu inline stylu v blogu.To je pravda a je to škoda (i když by to mohlo dopadnout přesně tak, jak píšeš). Možnost nechat třeba obtékat obrázky zamrzí, a ještě víc mi chybí možnost například zobrazit vykreslenou tabulku - bez čar je totiž tabulka straně nepřehledná.
jedno sú hodnoty a jednotky (height, padding, border-width), iné enumerácie (display, border-style). Otázne sú color, class. btw, čo tak povoliť užívateľom ich vlastné class-y, napr pre blog, a vkladať ich do výslednej stránky?
Prechod na msoffice07 neni pro lidi problem, je to skoro stejne jako prechod z msoff2k na 2k3 (jen vedet jak na to).Ono se dá někde nastavit, aby MSO007 měl menu? Kde? Sem s tím! Třeba ten nový zázrak potom půjde normálně používat.
Redhat poslal … což jsou lidé, kteří mají k vývoji Linuxu mnohem blíže, než kdy bude mít jakýkoliv pražský zaměstnanec Microsoftu.
Kdyby ne, byl bych poněkud znepokojen. :-)
(BTW, ta firma se jmenuje Red Hat, ne RedHatKdyž už chceš prudit, tak by si mohl alespoň vědět, že ta firma se jmenuje Red Hat, Inc.
Red Hat Czech, s.r.o.
pokud máš na mysli českou pobočku.
I tak bych byl znepokojen, kdyby v Microsoftu seděli lidé, kteří mají k vývoji linuxového jádra blíž než zástupci Red Hatu. :-(
(Jde mi jen o drobné rýpnutí, že ta citovaná věta byla asi myšlena trochu jinak, než jak zní.)
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.