Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Dnes jsem řešil zdánlivě nezajímavou věc. Uchování obsahu formuláře, který je na webu stále vidět a jeho obsah by se neměl měnit, dokud nedojde ze strany uživatele ke změně a znovuodeslání. Zároveň je nemožné provést uložení například do SESSION, či jinak, a naplnění formuláře ze strany serveru - např. PHP - při vykreslování.
Pozadí na plochu (fakt skvělá) - http://www.google.com/images?q=broken%20vista.
Dnes jsem sice již jeden zápisek publikoval, ale momentálně stav maximálního vytočení mne nutí sepsat ještě jeden. Možná proto, abych se podělil, zároveň možná i z didaktického hlediska, abych někoho poučil, ale hlavně proto, abych tu sprostě nenadával jen do zdi. A o co se jedná? Jedná se o rozdíl v použití GET nebo POST.
Někteří lidé vytvářejí svoje webové stránky pro zábavu, prezentace sebe, svých projektů, svých koníčků apod. K tomu však nevyužívají zdarma dostupné služby, ale jsou tak odvážní, že si svoje jednoduché webové stránky vytvoří sami - ať již pomocí WYSIWYG editoru, nebo jen prostého editoru textu. Kolikrát se ale stane, že na svém webu, a zejména s velkým nadšením, použijí font, který mají v počítači oni a jen několik málo vyvolených - je-li font součástí nějakého balíku či aplikace. Autorovi se web líbí, vypadá skvěle, vše funguje. Když se na prezentaci ale podívá někdo jiný, nemusí vždy vidět to, co sám autor očekává. Font prostě chybí, a je nahrazen.
Ač jsem se tomu bránil zuby nehty, nechtěl si to připustit, nakonec to stejně jinak nejde. PHP je pěkný jazyk, dá se pomocí něho realizovat spousta aplikačních řešení. Ale to je vše. Všichni víme, jak je těžké "rozumně" kombinovat PHP a HTML, tedy co se oddělení aplikační a prezentační logiky týče.
Pracuji teď na jednom projektu, který má v jedné tabulce celkem dost záznamů - ano, není to žádné extrémní číslo, ve velkých projektech bych spíše řekl, že normální, nebo naopak ještě malé. Teď ale k zajímavosti, na kterou jsem narazil, a to je rozdíl počtu záznamů v databázi.
Na serveru vtipky.cz jsem narazil na perfektní vtípek, příběh, či jak to nazvat. Při jeho čtení jsem si vše dokázal celkem živě představit, ale pevně doufám, že se jedná o příběh smyšlený a nereálný . Je tam vtipů v té správné kategorii mraky, ani tento není špatný.
Jak to tak bývá, každý si občas při práci s počítačem snažíme krátit čas. Každý svým způsobem, já kupříkladu brouzdáním po internetu, čtením článků apod. Na co jsem ale narazil, to mne velmi překvapilo. Reklama z časopisu na 18MB disk za několik tisíc dolarů. Pravda, ihned jsem zase nostalgicky zavzpomínal na ty krásné staré časy Didaktiků, ZX Specter a počátků Amigy. Co bylo, to bylo, Dizzyho už nehraji
Firefox není zase až takový paměťový žrout, jak se o něm proslýchá. Nebo alespoň u mne to není pravda. Od jisté doby se Firefoxu podařilo obsadit až 1GB paměti, jen tak, cca po hodině používání. Samozřejmostí byly nějaký ty stránky naplněné až po okraj Flashem, těžko se dnes Flashi ubránit.
I server Youtube se snaží pobavit aprílovým žertíkem. K adresám videí načtených z hlavní stránky přidává do adresního řádku &flip=1
, čímž celou stránku obrací, viz ukázka
Už mne prohlížení videí ze serveru youtube.com v prohlížeči nebavilo, a tak jsem hledal alternativy. Popravdě jsem úspěch příliš nečekal, ale narazil jsem na projekt youtube-pl, který umožňuje ve spojení s přehrávačem MPlayer přehrávání videí z příkazové řádky.
Řešil jsme zprovoznění statistik na serveru pomocí awstats, navíc však s vhodnou konfigurací pro virtuální domény. Nakonec jsem vše vyřešil za pomoci awstats a vlogger. Nevím, nakolik je toto řešení správné a čisté, nicméně je funkční, a přiznávám, že jsem s finální konfigurací jisté potíže měl. Provozuji Debian Etch, jen tak pro upřesnění následujících úkonů.
Zpracovat a zobrazit počet stránek v PDF dokumentu se může občas hodit, třeba pokud chceme u odkazu zobrazit nejen velikost daného PDF souboru, ale i počet stran. Jak tuto situaci řešit na úrovni PHP znázorňuje následující kód.
<?php function getPDFPages($file) { if(file_exists($file)) { if($handle = @fopen($file, "rb")) { $i = 0; while(!feof($handle)) { if($i > 0) $contents .= fread($handle, 8152); else { $contents = fread($handle, 1000); if(preg_match("/\/N\s+([0-9]+)/", $contents, $found)) { return $found[1]; } } $i++; } fclose($handle); if(preg_match_all("/\/Type\s*\/Pages\s*.*\s*\/Count\s+([0-9]+)/", $contents, $capture, PREG_SET_ORDER)) { $count = max($capture); return $count[1]; } } } return 0; } echo(getPDFPages("foo.pdf")); ?>
Na druhý pokus se už všechno podařilo, nedošlo k žádné ztrátě dat, což je super, takže už můžu zase úspěšně sdílet PC s Panem Tučňákem. Ještě budu muset donuti zbytek rodiny, aby se adaptovala a MS Windows půjde pryč. Vlastně ne, neměl bych kde pařit ty moje oblíbený hry - wine
apod. mě neláka :-)
EDIT: Nadpis zápisu opraven :-)
Prostě miluji Ubuntu, můžu všem jen doporučit, ono tedy následující řádky nebudou fixovány přímo na konkrétní verzi, půjde spíše o obecný problém, ale mě se to stalo zrovna s Ubuntu. To jsem Vám takhle měl celý prázdniny na PC jen Windows, hlavně kvůli pohodlí ostatních rodinných příslušníků, abych nebyl obviňován z uživatelské diskriminace. I rozhodl jsem se toho času před týdnem provést doinstalování Linuxu do odlehlé volné partition. Vše bylo připraveno a poslední verze Ubuntu, resp. přímo Kubuntu byla po stažení vypálena. Dávám CD do mechanika, nabíhá CD, objevuje se nabídka, zcela automaticky vynechávám kontrolu CD, zda-li všechny kontrolní součty sedí (proč proboha, sám nevím, protože jsem i***t), a spouštím instalaci, procházím rozdělením disku (asi už po sté ve svém životě), vše spouštím a vše probíhá, odcházím na nákup, vracím se, chyba instalace, zkouším znovu volbou z menu, po chvíli opět, disk je zřejmě poškozen.
Vzhledem ke svým studijním potřebám jsem byl donucen provést nákup nového počítače. Popravdě řečeno se vlastně jedná o můj první počítač, který je doopravdy jenom a jenom můj a nemusím ho s nikým sdílet. Takže přišla na řadu svoboda volby operačního systému. Takže konečně mám na PC Linux, tedy společně s Windows. Člověk nikdy nevím, kdy do nich bude potřeba nabootovat.