Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Prostě miluji Ubuntu, můžu všem jen doporučit, ono tedy následující řádky nebudou fixovány přímo na konkrétní verzi, půjde spíše o obecný problém, ale mě se to stalo zrovna s Ubuntu. To jsem Vám takhle měl celý prázdniny na PC jen Windows, hlavně kvůli pohodlí ostatních rodinných příslušníků, abych nebyl obviňován z uživatelské diskriminace. I rozhodl jsem se toho času před týdnem provést doinstalování Linuxu do odlehlé volné partition. Vše bylo připraveno a poslední verze Ubuntu, resp. přímo Kubuntu byla po stažení vypálena. Dávám CD do mechanika, nabíhá CD, objevuje se nabídka, zcela automaticky vynechávám kontrolu CD, zda-li všechny kontrolní součty sedí (proč proboha, sám nevím, protože jsem i***t), a spouštím instalaci, procházím rozdělením disku (asi už po sté ve svém životě), vše spouštím a vše probíhá, odcházím na nákup, vracím se, chyba instalace, zkouším znovu volbou z menu, po chvíli opět, disk je zřejmě poškozen.
Ukončuji instalátor a restartuji počítač a přeskakuji bootovaní z CD. Chyba systému, bootuji z Live CD Distribuce ABCLinuxu, disky nelze namontovat, zkouším recovery consoly systému Windows, nic, s chladnou hlavou si uvědomuji, že jsem se znovu narodil, 200GB dat je pryč, moje práce a výtvory za poslední dva roky jsou v análu a já student IT, který všem radí, jak mají zálohovat, ověřovat a nedůvěřovat bych se tam, kde jsou ty data nejradši viděl. Opět se potvrdilo přísloví, že kovářova kobyla chodí bosa. A tak tu teď tak sedím, mám po dvou letech zase tolik místa na disku jak nikdy, po týdnu mě vlastně nic nechybí, většina věcí je rozseta po webových serverech a já mám vlastně čistý disk i hlavu. Sice kousek diplomky odešel společně s několika projekty neznámo kam, ale alespoň se můj život stal trošku vzrušující, plný kávy, red bullů, téměř žádného spánku a nekonečného programování a psaní. Takže si pamatujte, zálohujte, zálohujte, zálohujte, pár filmů, hudby, bezcenných projektů a aplikací člověk oželí, ale může to být horší. Neberte si ze mě příklad - co se týče lehkomyslnosti - a vezměte si ze mě příklad - co se týče dopadů a výsledku - inspirujte se.
Abych nezapomněl, kondolence nepřijímám, je mi to jedno, pár hodin na to se stalo nějaká super napěťová špička v síti a disk odešel úplně, takže vlastně by to dopadlo tak i tak, ale takhle to alespoň byla sranda.
Tiskni
Sdílej: