Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Dnes jsem sice již jeden zápisek publikoval, ale momentálně stav maximálního vytočení mne nutí sepsat ještě jeden. Možná proto, abych se podělil, zároveň možná i z didaktického hlediska, abych někoho poučil, ale hlavně proto, abych tu sprostě nenadával jen do zdi. A o co se jedná? Jedná se o rozdíl v použití GET nebo POST.
Bohužel jsem se s tím nesetkal poprvé, a vím dokonce i to, že ne naposled. Ale přijde mi už jen z názvů těchto dvou metod logické, k čemu slouží. Prvně POST, z anglického poslat, odeslat, apod. Tedy nějaká data někam odesílám, např. formulář - provádím s databází INSERT, UPDATE nebo DELETE. Naopak GET, z anglického získat, apod. Se snažím nějaká data s databáze vydolovat - provádím SELECT. U toho POSTu to je logicky dokonce ošetřeno i na úrovni prohlížeče, když se snažíte znovu načíst stránku s formulářem, který zpracovává POSTem, tak se Vás prohlížeč slušně optá, zda-li chcete data opravdu odeslat znovu - aby nedošlo k duplicitnímu vložení apod. (prohlížeč nemůže o tom, zda-li vývojář udělal nějaké zabezpečení vkládání duplicit vědět. proto se alespoň optá, zda-li to opravdu chceme udělat - znovu odeslat celý formulář).
Proto nedokáži pochopit, jak někdo, kdo se snaží udělat filtrování výpisu dat z formuláře přes několik selectů, může formulář odeslat POSTem a uložit obsah do SESSION. Pak když si chcete stránku načíst znovu, např. z důvodu, že víte, že v DB jsou již nová data, a chcete je vypsat, tak pokaždé musíte potvrdit OK - ano opravdu chci nastavení filtru odeslat znovu.
Vždy jsem si myslel, že to je jasné - nechci tím ze sebe dělat nějakého extra znalce a z ostatních neznalce, ale vždyť se již chování metod a dokonce i jejich názvy jasně nabízejí k tomu, k čemu jsou určeny. Navíc ještě POSTem odešleme více dat, než jen GETem. POST je v těle požadavku, GET je v hlavičce - ověřte si např. rozšířením Firebug pro FF.
Tiskni
Sdílej:
Taky neni obvykle moc hezky, kdyz je URL dlouhy jak svine se spoustou ruznyho bordelu. Tam se pak hodi POST i pro odesilani filtru pro cteni dat z DB.Tam samozřejmě nemá POST co dělat a ten "bordel" je v adrese proto, abys mohl někomu poslat odkaz, nebo si ho uložit do záložek a nastavení se uchovalo. Tohle uvažování (dělá to bordel v adrese, tak tam frknu POST) je přesně příklad toho, proti čemu se zápisek ohrazuje.
303 See Other
. Vyhnete se tak opakovanému odeslání formuláře, přetečení url a zachováte url hezkou (jestli doteď byla).
/vyrobci/vyrobce-X
. Zkuste na chvíli zapomenout na databáze a dynamické generování stránek a představit si, že web generujete jednorázově do statických stránek – myslím, že hned budete vědět, jak by vypadala jednotlivá URL.
/vyrobci/vyrobce-X
. Časem přibývali dodavatelé (a další možnosti hledání) a nakonec vše skončilo u IE tím, že URl byla delší než 2083 znaků.
Ja myslim, ze ten problem je, ze jaksi tvurci HTTP nepredpokladali, ze lidi do nej budou chtit balit vsechna ta hejblatka, blikatka a jine interaktvni kokotiny co se dnes na webu objevuji.
BTW: jak je myslena ta idempotence. To jako, ze si treba muzu vybrat zobrazit data za poslednich 5/10/15 minut. Je to idmepotentni, protoze furt dostanu data za stejny casovy interval, nebo to neni idempotentni, protoze ty data samotna jsou jina? Pokud to je druha moznost, tak si nedokazu predstavit jaka data by to mohla splnovat.
javascript:__doPostBack()
...
href=
) ti vrátí stránku s aktuálním stavem všech komponent, pokud máš zapnutý ajax a povolený javascript (tzn. onclick
), tak se vrátí json objekt s obsahem změněných komponent a ty se překreslí javascriptem. Ajax nikdy nebyl jednodušší (v podstatě $presenter->isAjax=true;
) a přístupnější (Žádný prasárny typu <a href="javascript:..."
nebo <a href="#" onclick="..."
). Pokud máš vypnutý javascript, nebo klikneš prostředním tlačítkem ve firefoxu, tak se ti otevře stejná stránka jako by byl výsledek ajaxu, akorát s refreshem.
Změny stavu se provádí jednoduchým getem, ve kterém je jenom změnění proměnná (následně refresh), nebo pomocí post-redirect-get (podle účelu), vybrané proměnné si můžeš vytáhnout do url.