Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Dnes jsem sice již jeden zápisek publikoval, ale momentálně stav maximálního vytočení mne nutí sepsat ještě jeden. Možná proto, abych se podělil, zároveň možná i z didaktického hlediska, abych někoho poučil, ale hlavně proto, abych tu sprostě nenadával jen do zdi. A o co se jedná? Jedná se o rozdíl v použití GET nebo POST.
Bohužel jsem se s tím nesetkal poprvé, a vím dokonce i to, že ne naposled. Ale přijde mi už jen z názvů těchto dvou metod logické, k čemu slouží. Prvně POST, z anglického poslat, odeslat, apod. Tedy nějaká data někam odesílám, např. formulář - provádím s databází INSERT, UPDATE nebo DELETE. Naopak GET, z anglického získat, apod. Se snažím nějaká data s databáze vydolovat - provádím SELECT. U toho POSTu to je logicky dokonce ošetřeno i na úrovni prohlížeče, když se snažíte znovu načíst stránku s formulářem, který zpracovává POSTem, tak se Vás prohlížeč slušně optá, zda-li chcete data opravdu odeslat znovu - aby nedošlo k duplicitnímu vložení apod. (prohlížeč nemůže o tom, zda-li vývojář udělal nějaké zabezpečení vkládání duplicit vědět. proto se alespoň optá, zda-li to opravdu chceme udělat - znovu odeslat celý formulář).
Proto nedokáži pochopit, jak někdo, kdo se snaží udělat filtrování výpisu dat z formuláře přes několik selectů, může formulář odeslat POSTem a uložit obsah do SESSION. Pak když si chcete stránku načíst znovu, např. z důvodu, že víte, že v DB jsou již nová data, a chcete je vypsat, tak pokaždé musíte potvrdit OK - ano opravdu chci nastavení filtru odeslat znovu.
Vždy jsem si myslel, že to je jasné - nechci tím ze sebe dělat nějakého extra znalce a z ostatních neznalce, ale vždyť se již chování metod a dokonce i jejich názvy jasně nabízejí k tomu, k čemu jsou určeny. Navíc ještě POSTem odešleme více dat, než jen GETem. POST je v těle požadavku, GET je v hlavičce - ověřte si např. rozšířením Firebug pro FF.
Tiskni
Sdílej:
Taky neni obvykle moc hezky, kdyz je URL dlouhy jak svine se spoustou ruznyho bordelu. Tam se pak hodi POST i pro odesilani filtru pro cteni dat z DB.Tam samozřejmě nemá POST co dělat a ten "bordel" je v adrese proto, abys mohl někomu poslat odkaz, nebo si ho uložit do záložek a nastavení se uchovalo. Tohle uvažování (dělá to bordel v adrese, tak tam frknu POST) je přesně příklad toho, proti čemu se zápisek ohrazuje.
303 See Other
. Vyhnete se tak opakovanému odeslání formuláře, přetečení url a zachováte url hezkou (jestli doteď byla).
/vyrobci/vyrobce-X
. Zkuste na chvíli zapomenout na databáze a dynamické generování stránek a představit si, že web generujete jednorázově do statických stránek – myslím, že hned budete vědět, jak by vypadala jednotlivá URL.
/vyrobci/vyrobce-X
. Časem přibývali dodavatelé (a další možnosti hledání) a nakonec vše skončilo u IE tím, že URl byla delší než 2083 znaků.
Ja myslim, ze ten problem je, ze jaksi tvurci HTTP nepredpokladali, ze lidi do nej budou chtit balit vsechna ta hejblatka, blikatka a jine interaktvni kokotiny co se dnes na webu objevuji.
BTW: jak je myslena ta idempotence. To jako, ze si treba muzu vybrat zobrazit data za poslednich 5/10/15 minut. Je to idmepotentni, protoze furt dostanu data za stejny casovy interval, nebo to neni idempotentni, protoze ty data samotna jsou jina? Pokud to je druha moznost, tak si nedokazu predstavit jaka data by to mohla splnovat.
javascript:__doPostBack()
...
href=
) ti vrátí stránku s aktuálním stavem všech komponent, pokud máš zapnutý ajax a povolený javascript (tzn. onclick
), tak se vrátí json objekt s obsahem změněných komponent a ty se překreslí javascriptem. Ajax nikdy nebyl jednodušší (v podstatě $presenter->isAjax=true;
) a přístupnější (Žádný prasárny typu <a href="javascript:..."
nebo <a href="#" onclick="..."
). Pokud máš vypnutý javascript, nebo klikneš prostředním tlačítkem ve firefoxu, tak se ti otevře stejná stránka jako by byl výsledek ajaxu, akorát s refreshem.
Změny stavu se provádí jednoduchým getem, ve kterém je jenom změnění proměnná (následně refresh), nebo pomocí post-redirect-get (podle účelu), vybrané proměnné si můžeš vytáhnout do url.