Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Dnes jsem sice již jeden zápisek publikoval, ale momentálně stav maximálního vytočení mne nutí sepsat ještě jeden. Možná proto, abych se podělil, zároveň možná i z didaktického hlediska, abych někoho poučil, ale hlavně proto, abych tu sprostě nenadával jen do zdi. A o co se jedná? Jedná se o rozdíl v použití GET nebo POST.
Někteří lidé vytvářejí svoje webové stránky pro zábavu, prezentace sebe, svých projektů, svých koníčků apod. K tomu však nevyužívají zdarma dostupné služby, ale jsou tak odvážní, že si svoje jednoduché webové stránky vytvoří sami - ať již pomocí WYSIWYG editoru, nebo jen prostého editoru textu. Kolikrát se ale stane, že na svém webu, a zejména s velkým nadšením, použijí font, který mají v počítači oni a jen několik málo vyvolených - je-li font součástí nějakého balíku či aplikace. Autorovi se web líbí, vypadá skvěle, vše funguje. Když se na prezentaci ale podívá někdo jiný, nemusí vždy vidět to, co sám autor očekává. Font prostě chybí, a je nahrazen.
Pracuji teď na jednom projektu, který má v jedné tabulce celkem dost záznamů - ano, není to žádné extrémní číslo, ve velkých projektech bych spíše řekl, že normální, nebo naopak ještě malé. Teď ale k zajímavosti, na kterou jsem narazil, a to je rozdíl počtu záznamů v databázi.
Jak to tak bývá, každý si občas při práci s počítačem snažíme krátit čas. Každý svým způsobem, já kupříkladu brouzdáním po internetu, čtením článků apod. Na co jsem ale narazil, to mne velmi překvapilo. Reklama z časopisu na 18MB disk za několik tisíc dolarů. Pravda, ihned jsem zase nostalgicky zavzpomínal na ty krásné staré časy Didaktiků, ZX Specter a počátků Amigy. Co bylo, to bylo, Dizzyho už nehraji
Firefox není zase až takový paměťový žrout, jak se o něm proslýchá. Nebo alespoň u mne to není pravda. Od jisté doby se Firefoxu podařilo obsadit až 1GB paměti, jen tak, cca po hodině používání. Samozřejmostí byly nějaký ty stránky naplněné až po okraj Flashem, těžko se dnes Flashi ubránit.
I server Youtube se snaží pobavit aprílovým žertíkem. K adresám videí načtených z hlavní stránky přidává do adresního řádku &flip=1
, čímž celou stránku obrací, viz ukázka