Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Dnes jsem sice již jeden zápisek publikoval, ale momentálně stav maximálního vytočení mne nutí sepsat ještě jeden. Možná proto, abych se podělil, zároveň možná i z didaktického hlediska, abych někoho poučil, ale hlavně proto, abych tu sprostě nenadával jen do zdi. A o co se jedná? Jedná se o rozdíl v použití GET nebo POST.
Někteří lidé vytvářejí svoje webové stránky pro zábavu, prezentace sebe, svých projektů, svých koníčků apod. K tomu však nevyužívají zdarma dostupné služby, ale jsou tak odvážní, že si svoje jednoduché webové stránky vytvoří sami - ať již pomocí WYSIWYG editoru, nebo jen prostého editoru textu. Kolikrát se ale stane, že na svém webu, a zejména s velkým nadšením, použijí font, který mají v počítači oni a jen několik málo vyvolených - je-li font součástí nějakého balíku či aplikace. Autorovi se web líbí, vypadá skvěle, vše funguje. Když se na prezentaci ale podívá někdo jiný, nemusí vždy vidět to, co sám autor očekává. Font prostě chybí, a je nahrazen.
Pracuji teď na jednom projektu, který má v jedné tabulce celkem dost záznamů - ano, není to žádné extrémní číslo, ve velkých projektech bych spíše řekl, že normální, nebo naopak ještě malé. Teď ale k zajímavosti, na kterou jsem narazil, a to je rozdíl počtu záznamů v databázi.
Jak to tak bývá, každý si občas při práci s počítačem snažíme krátit čas. Každý svým způsobem, já kupříkladu brouzdáním po internetu, čtením článků apod. Na co jsem ale narazil, to mne velmi překvapilo. Reklama z časopisu na 18MB disk za několik tisíc dolarů. Pravda, ihned jsem zase nostalgicky zavzpomínal na ty krásné staré časy Didaktiků, ZX Specter a počátků Amigy. Co bylo, to bylo, Dizzyho už nehraji
Firefox není zase až takový paměťový žrout, jak se o něm proslýchá. Nebo alespoň u mne to není pravda. Od jisté doby se Firefoxu podařilo obsadit až 1GB paměti, jen tak, cca po hodině používání. Samozřejmostí byly nějaký ty stránky naplněné až po okraj Flashem, těžko se dnes Flashi ubránit.
I server Youtube se snaží pobavit aprílovým žertíkem. K adresám videí načtených z hlavní stránky přidává do adresního řádku &flip=1
, čímž celou stránku obrací, viz ukázka