Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Myslíš, že děrné štítky by stály míň? :-P
Tak mě napadlo, kolik měla vlastně kapacitu taková 60 (nebo 90?) minutová kazeta
.... (1kazeta ~ 42Kib * 12 = 504Kib, 20kazet ~ 9,8MiB).
ps: njn, ale já už si nepamatuju kolik se na tu kazetu vešlo těch her - proto číslo 12 - střílím od boku
no to bylo probděných nocí ... dokonce jsem měl k S2 i mapu z nějakého časopisu :D
... StarQuake, Tetris2 a naprosto fantastická Laser Squad nebo Elite, R-Type, ...
Pokud mne skleroza nemyli, tak ZX nahravalo uz v zakladni verzi stejne rychle jako Commodore s turbem.
Otázka je jak rychle by záznam degradoval.
Ze zkušenosti mohu říci že rychle. Nejen kvůli citlivosti vůči magnetickým polím, ale hlavně kvůli malé odolnosti vůči mechanickému poškození pásky při používání. Proto se např. příliš nedoporučovalo používat delší kazety než šedesátky. A ani u čerstvého záznamu na kvalitní kazetě nebylo úplně samozřejmé, že půjde přečíst na jiném kazeťáku (pamětníci si jistě vzpomenou na termín "kolmost hlavy").
Koneckonců to, že lze QAM úspěšně využít v rušivém prostředí dokazuje například projekt DRM, který vysílá digitální rádio na středních vlnách.
A jsme zase zpátky u toho, o čem jsem mluvil. Když vám u vysílání rádia vypadne jeden bit (nebo klidně i víc), pravděpodobně to ani nepoznáte; a i když ano, mávnete nad tím rukou. Když vám vypadne jeden bit v nahraném programu, s velkou pravděpodobností máte smůlu. Víceméně totéž platí pro připojení přes modem - TCP se při chybě postará o znovuposlání poškozeného paketu, ale u záznamu na kazetě takovou možnost nemáte.
Pokud bude redundance dat (paritní sektory, crc, ecc) zabírat polovinu záznamu, tak i výpadek poloviny všech bitů nebude vadit
Je poměrně snadné ukázat, že neexistuje kódování, které by mělo vlastnosti, které uvádíte (n bitů pomocí 2n tak, že lze opravit libovolnou chybu v nejvýše n bitech).
když jsem používal diskety na přenos mezi školou a domácím počítačem, tak jsem tento postup používal (dvě kopie dat) a neměl jsem jediný výpadek dat
To ale jen díky tomu, že chyb bylo opravdu málo a navíc jste díky další redundanci v podobě CRC kontrolních součtů na disketě věděl, která verze je správně. V okamžiku, kdy by došlo k poškození téhož sektoru na obou disketách (i když třeba v různých místech), měl byste smůlu.
Moc zajímavá mašina, jsou tam i údaje o tom harddisku:
18" plotny, hmotnost kolem 70 liber, šly připojit až čtyři disky najednou, ale vzaly si 13A při roztáčení - v okolí blikaly žárovky
Tiskni
Sdílej: