Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Myslíš, že děrné štítky by stály míň? :-P
Tak mě napadlo, kolik měla vlastně kapacitu taková 60 (nebo 90?) minutová kazeta
.... (1kazeta ~ 42Kib * 12 = 504Kib, 20kazet ~ 9,8MiB).
ps: njn, ale já už si nepamatuju kolik se na tu kazetu vešlo těch her - proto číslo 12 - střílím od boku
no to bylo probděných nocí ... dokonce jsem měl k S2 i mapu z nějakého časopisu :D
... StarQuake, Tetris2 a naprosto fantastická Laser Squad nebo Elite, R-Type, ...
Pokud mne skleroza nemyli, tak ZX nahravalo uz v zakladni verzi stejne rychle jako Commodore s turbem.
Otázka je jak rychle by záznam degradoval.
Ze zkušenosti mohu říci že rychle. Nejen kvůli citlivosti vůči magnetickým polím, ale hlavně kvůli malé odolnosti vůči mechanickému poškození pásky při používání. Proto se např. příliš nedoporučovalo používat delší kazety než šedesátky. A ani u čerstvého záznamu na kvalitní kazetě nebylo úplně samozřejmé, že půjde přečíst na jiném kazeťáku (pamětníci si jistě vzpomenou na termín "kolmost hlavy").
Koneckonců to, že lze QAM úspěšně využít v rušivém prostředí dokazuje například projekt DRM, který vysílá digitální rádio na středních vlnách.
A jsme zase zpátky u toho, o čem jsem mluvil. Když vám u vysílání rádia vypadne jeden bit (nebo klidně i víc), pravděpodobně to ani nepoznáte; a i když ano, mávnete nad tím rukou. Když vám vypadne jeden bit v nahraném programu, s velkou pravděpodobností máte smůlu. Víceméně totéž platí pro připojení přes modem - TCP se při chybě postará o znovuposlání poškozeného paketu, ale u záznamu na kazetě takovou možnost nemáte.
Pokud bude redundance dat (paritní sektory, crc, ecc) zabírat polovinu záznamu, tak i výpadek poloviny všech bitů nebude vadit
Je poměrně snadné ukázat, že neexistuje kódování, které by mělo vlastnosti, které uvádíte (n bitů pomocí 2n tak, že lze opravit libovolnou chybu v nejvýše n bitech).
když jsem používal diskety na přenos mezi školou a domácím počítačem, tak jsem tento postup používal (dvě kopie dat) a neměl jsem jediný výpadek dat
To ale jen díky tomu, že chyb bylo opravdu málo a navíc jste díky další redundanci v podobě CRC kontrolních součtů na disketě věděl, která verze je správně. V okamžiku, kdy by došlo k poškození téhož sektoru na obou disketách (i když třeba v různých místech), měl byste smůlu.
Moc zajímavá mašina, jsou tam i údaje o tom harddisku:
18" plotny, hmotnost kolem 70 liber, šly připojit až čtyři disky najednou, ale vzaly si 13A při roztáčení - v okolí blikaly žárovky
Tiskni
Sdílej: