Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Firefox není zase až takový paměťový žrout, jak se o něm proslýchá. Nebo alespoň u mne to není pravda. Od jisté doby se Firefoxu podařilo obsadit až 1GB paměti, jen tak, cca po hodině používání. Samozřejmostí byly nějaký ty stránky naplněné až po okraj Flashem, těžko se dnes Flashi ubránit.
Jak šel čas, tak jsem se prostě naučil občas Firefox, tak nějak lidově řečeno, sestřelit. Až do jedné chvíle to fungovalo. Když jednou, zkolaboval celý systém, a už nenaběhl, resp. nenaběhl celý notebook. Nějakou dobu jsem řešil kde je problém, až jsme ho odhalil v přídavném paměťovém modulu, který jsem zakoupil cca před čtvrt rokem. Modul jsem vyndal z notebooku a na původních 512MB zase Firefox pěkně běhal někde okolo 200MB. Teď když mám nový 1GB modul, zřejmě už bezchybný, tak je vše v pořádku, Firefox si i teď běhá pří vytíženích, které jsem požadoval i dříve, někde okolo 200 – 300MB. Prostě ať si kdo chce, co chce, říká, Firefox není tak špatný, zejména co se paměťové náročnosti týče. Je pravda Konqueror a Lynx jsou lepší
Tiskni
Sdílej:
Ze Firefox zere pamet, tak to nejsou chyby, s kterymi by se "bohuzel" nedalo zit. Neprijemne, ale chodi to.
Horsi veci, co jsem nasel behem par let, ale mozna uz opraveno:
1) u elementu <textarea /> v takovemto tvaru s Vam zobrazi zbytek html kodu do konce html stranky v texaree. takze nejake xslt transformace nasledne generuji neco, co firefox korektne nezobrazi. Staci, kdyz do textarey nedate v transformaci hodnotu. A pak generujte xhtml...
2) OSCP validace certifikatu - je -li certifikacni autorita self signed, tak dojde k zacykleni a stranka se nezobrazi. Delalo to a mozna dela na forpsi.com pres https.
3) SSL certifikat sice podle hlasky naimportujete uspesne, ale neni nikde videt v prehledu certifikatu.
Ale v TOP-TEN chyb u me vede OpenOffice, kdy 9 a 12 -ti hranna hvezdicka v openxml se zobrazi stejne..... A takovych srand je tam vice.
gf
u elementu <textarea /gt; v takovemto tvaru s Vam zobrazi zbytek html kodu do konce html stranky v texaree. takze nejake xslt transformace nasledne generuji neco, co firefox korektne nezobrazi. Staci, kdyz do textarey nedate v transformaci hodnotu. A pak generujte xhtml...
Tak HTML nebo XHTML?
lol, dobry, treba se ty zbyvajici hrany pohybuji kdesi v imaginarni rovine :D
u elementu <textarea /> v takovemto tvaru s Vam zobrazi zbytek html kodu do konce html stranky v texaree. takze nejake xslt transformace nasledne generuji neco, co firefox korektne nezobrazi. Staci, kdyz do textarey nedate v transformaci hodnotu. A pak generujte xhtml...To samé je třeba i u <title />, což je něco, co třeba leze z OpenOffice.org. IE a Firefox to zvorají.
1) u elementu <textarea /> v takovemto tvaru s Vam zobrazi zbytek html kodu do konce html stranky v texaree. takze nejake xslt transformace nasledne generuji neco, co firefox korektne nezobrazi. Staci, kdyz do textarey nedate v transformaci hodnotu. A pak generujte xhtml...Ještě někdy na přelomu roku jsem na to narazil, když jsem ladil webík na školní projekt. Od té doby ale FF používám minimálně, tak nevím, zda to je opravené. Jinak poté, co jsem zjistil, že FF se zhruba třemi oušky kolem bere 175 MB RAM a Konqueror či Arora s těmi samými do 70 MB, jsem začal dávat přednost jim. Alespoň v KDE, tam má Konqueror navíc přínos v lepší integraci s ostatními aplikacemi.
Ja si myslým, že to s tou pamäťou nie je až také zlé. 4 doplnky, 9 zásuvnývch modulov a 34 otvorených tabov <300MB.
Možno že po čerstvom štarte žerie oproti Konqeroru nepomerne viac, ale s pribúdajúcimi tabmi rastie využitie pamäte dosť pomaly.
Myslím, že je důležitější, jak se s prohlížečem pracuje a co a jak v něm jde dělat, než to porovnat podle jednoho parametru při startu.
tahle stránka u mne MF zcela přetíží, Opera bez větších problémů:
http://www.mbank.cz/blog/article.html?id=114
Můžete zjistit, jak dlouho trvá načtení diskuze u vás v Opeře? Mně to na 15 sekund zamrzne, a pak se to ještě nějakou dobu cuká. Celkem 25 sekund.
Podle toho bych mohl odhadnout, jak dlouho mi to bude trvat ve Firefoxu.
Nicméně diskuze v javascriptu – to je hrůza.
Nicméně diskuze v javascriptu – to je hrůza.To jo, zhovadilost.
FF 3.0.8 na Ubuntu 9.04 v pohodě, +10MB, jinak FF jede 3 hodiny, otevřeny různé stránky do max 10 tabů, zatím to sežralo 94MB (220MB virtualní)
Firefox 3.0.8, Gentoo 64 bit, načtení a zásek na cca 2 sekundy. Hotovo, žádný další problém nepozorován.
No podla mna vacsina z toho je cache a to proste nieco zere (hlavne obrazky). Bez nej by to bolo dost pomale, ja mam teraz uz tyzden (pc suspendujem) okolo 100M, ale to je pod win. Posledne som resetoval ked zral okolo 600M. Tiez sa to zacne boptnat ked tam clovek otvara flashe, javy a pdfka.
Na Ubuntu 9.04... Třeba na tv.nova.cz/... nějaký ten seriál ve Flashi... Všiml jsem si, že Firefox žere třeba cca 25% CPU a Xorg 70% (někdy oba míň a k tomu gnome-system-monitor 50%)... A pak se doberte k reálným výsledkům... Asi není všechno vina Firefoxu, něco shnilého je i v Xorg (nejen v Ubuntu, i na Open SUSE, i v KDE distrech - NO FLAME).
Ale... Na stejné sestavě se Seamonkey seká o poznání méně, na OpenSUSE se Firefox seká neznatelně, v KDE(4.2) se seká úplně všechno..