Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Řešil jsme zprovoznění statistik na serveru pomocí awstats, navíc však s vhodnou konfigurací pro virtuální domény. Nakonec jsem vše vyřešil za pomoci awstats a vlogger. Nevím, nakolik je toto řešení správné a čisté, nicméně je funkční, a přiznávám, že jsem s finální konfigurací jisté potíže měl. Provozuji Debian Etch, jen tak pro upřesnění následujících úkonů.
Prvně stahuji awstats a vlogger: apt-get install awstats && apt-get install vlogger
.
Následně je potřeba upravit konfiguraci apache, v /etc/apache2/sites-available/default nastavuji následující řádky (pokud existují již v tomto konfiguračním souboru, tak původní odstranit, nebo zakomentovat):
LogFormat "%{Host}i %h %l %u %t \"%r\" %>s %b \"%{Referer}i\" \"%{User-Agent}i\"" xcombined CustomLog "| /usr/sbin/vlogger -s access.log /var/log/apache2" xcombined
Teď je potřeba do /etc/awstats vytvořit konfigurační soubory pro jednotlivé domény. Vytvoříme si např. soubor awstats.www.domena.cz.conf s následujícím obsahem:
# Vlozeni defaultniho nastaveni awstats Include "/etc/awstats/awstats.conf" # Cesta k souboru logu, ktery nam vytvari Apache LogFile="/var/log/apache2/www.domena.cz/access.log" # Jmeno domeny, pro ktere jsou statistiky SiteDomain="domena.cz" # Povolime aktualizace z weboveho prohlizece AllowToUpdateStatsFromBrowser=1 # Vyrazeni DNS lookup urychli awstats - volitelne DNSLookup=0 # Jazyk rozhranni Lang="cz"
Co dál? Už jsme téměř ve finále. Statistiky chceme mít dostupné např. přes http://stats.domena.cz/. Vytvoříme si tedy subdoménu, způsob jakým to zajistit je na správci serveru a na jeho nastavení. Aby nám fungovaly ikonky, vytvoříme si symlink ln -s /usr/share/awstats/icon awstats-icon (v adresáři, který supluje subdoménu stats). Následně pak už jen soubor .htaccess s následujícím obsahem:
RewriteEngine On RewriteRule (^$) /cgi-bin/awstats.pl?config=www.domena.cz [R]
Určitě by to šlo řešit lépe, efektivněji, atd. Mě bohužel lepší řešení nenapadlo. Od této chvíle se nám budou v adresáři /var/log/apache2/ pro každou doménu tvořit samostatné adresáře s access logy. Za jakékoliv podněty, ne vulgární, budu rád, protože sám mám ten pocit, že to není to pravé a čisté řešení.
Tiskni
Sdílej:
Hodnocení zápisku beru jako zpětnou vazbu čtenářů, a nijak se mu nebráním, byl bych však vždy rád, pokuď někdo označí zápisek záporným hlasem, a to se obecně netýká jen zápisku, ale třeba i článků, tak aby napsal do komentářů. co se mu konkrétně zdá špatně, neboť jak se má pak autor zlepšit nebo poučit?